Biblioteka zachęca

23 paź 2020, 19:17

Pięć powodów, dla których warto grać w gry planszowe:

1. Gry planszowe są dobre dla mózgu.

• Granie w gry planszowe jest dobre dla mózgu! Badania pokazują, że istnieją różne korzyści poznawcze wynikające z gry. „Planszówki” w znacznym stopniu zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju Alzheimera i demencji. Gry dedukcyjne pomagają trenować mózg w logicznym myśleniu i poprawiają standaryzowane wyniki testów dla uczniów i studentów.

2. Gry planszowe są terapeutyczne.

• Gra w odpowiednią grę planszową to doskonałe doświadczenie, które pozwala usiąść wygodnie, wyciszyć się i po prostu zrelaksować.
  • Gry planszowe wymagają pewnego poziomu koncentracji, który może odciągnąć nas od rygorów osobistego życia, nie stając się zbyt przytłaczającymi. Co więcej, większość gier planszowych nie jest zbyt stresująca, więc są doskonałym sposobem na odpoczynek. To, w połączeniu z korzyściami społecznymi płynącymi z grania z innymi, może sprawić, że będą wspaniałym sposobem na wypełnienie dnia.

3. Gry planszowe oferują coś dla każdego.

• Piękno nowoczesnych gier planszowych polega na tym, że pod każdym względem jest wśród nich niesamowita różnorodność. To nie tylko gry dedukcyjne, które wymagają sporo koncentracji. Istnieje cała grupa zabawnych, lekkich gier towarzyskich, które dają mnóstwo frajdy i nie wymagają dużych inwestycji umysłowych. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.

4. Gry planszowe pozwalają odłożyć telefony/tablety.

• Gry planszowe są doskonałym lekarstwem na świat, w którym nieustannie rozpraszają nas ekrany wokół nas. To doskonałe doświadczenie społeczne z wielu powodów. Daje wszystkim coś do zrobienia, stwarza mnóstwo okazji do rozmowy, a jednocześnie otwiera możliwości poznania swoich znajomych w sposób, jakiego nigdy nie wyobrażaliśmy sobie ani nie oczekiwaliśmy. Gry tworzą zabawne chwile, w których możemy rywalizować z bliskimi, angażując się w nowe sposoby, a jednocześnie otwierając drzwi do zwykłej przyjacielskiej konwersacji.

5. Gry planszowe tworzą nowe przyjaźnie.

• Powodem, dla którego gry planszowe są wspaniałe, by zdobywać nowych przyjaciół jest to, że są łatwym sposobem na zmobilizowanie ludzi do wspólnego zainteresowania i oferują relatywnie wolny od stresu sposób wiązania się z innymi ludźmi. Jeśli grasz w grę planszową z kimś nowym, masz pretekst, aby nie angażować się z bardzo interesującą rozmowę od samego początku; masz grę, na której możesz się skupić. Kiedy oboje gracie i nie będziecie mogli wymyśleć niczego, o czym moglibyście porozmawiać, możecie rozmawiać o samej grze. Jest to doskonały sposób, aby naturalnie poczuć się komfortowo z kimś, nie odczuwając nacisku.

Dzięki ofiarności sponsorów w zbiorach szkolnej biblioteki pojawiły się gry planszowe.
Uczniowie mogą z nich korzystać w czytelni. Zachęcamy również wychowawców
do wykorzystania gier na lekcjach wychowawczych.