Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lut 2021, 14:52

Dzień Bezpiecznego Internetu(DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Jak być bezpiecznym online? Podstawa to CYBERHIGIENA!

W wielu obszarach naszego życia konieczne jest podejmowanie odpowiednich działań, które mogą zabezpieczyć nas przed niebezpieczeństwem. Dotyczy to m.in. naszych bliskich, naszego zdrowia, dbania o samochód czy dom. Taka profilaktyka powinna dotyczyć także aktywności w świecie cyfrowym. Tak jak regularne mycie rąk ma nas chronić przed infekcjami, a przeglądy techniczne samochodu przed groźnymi awariami, tak samo aktualizowanie oprogramowania i zmiana haseł dostępu do kont i profili w usługach cyfrowych, powinny stać się naszymi zdrowymi i regularnymi nawykami w cyberprzestrzeni.

Jak ograniczyć ryzyko cyberataków?

  1. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe - obowiązkowo powinno się znaleźć na każdym komputerze, a także smartfonie i innych urządzeniach podłączonych do Internetu, w których możliwe jest instalowanie aplikacji.
  2. Aktualizuj oprogramowanie - takie aktualizacje zawierają bowiem poprawki, które mają ochronić przed znalezionymi podatnościami i błędami. Ich pominięcie to wręcz otwarte zaproszenie dla cyberprzestępców.
  3. Dbaj o prywatność - przede wszystkim należy unikać podawania swoich danych personalnych czy kontaktowych w miejscach, w których nie ma takiej potrzeby.
  4. Rozsądek przede wszystkim - cyberprzestępcy podszywają się pod znane osoby i firmy, obiecują nagrody czy wykorzystują ciekawość – a wszystko po to, żeby skłonić nas do kliknięcia w link czy otwarcia jakiegoś pliku.

Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

Korzystając z mediów społecznościowych, warto pamiętać o kilku "złotych" zasadach bezpieczeństwa.

  • Utwórz silne hasło - konto w serwisie społecznościowym zabezpiecz niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont. To niedobrze. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne.
  • Ogranicz dostęp do konta - uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych.
  • Tylko prawdziwi znajomi - dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.
  • Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych - aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów, np. Google Play dla Android, AppStore dla iOS i Microsoft Store dla Windows.
  • Dbaj o prywatność - praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność – aktywuj je.
  • Używaj programu antywirusowego - dobry program antywirusowy zatrzyma złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie ono pobrane do systemu. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe ostrzegają o podejrzanych stronach internetowych – poważnie traktuj takie ostrzeżenia i nie odwiedzaj tych stron. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcom przejęcie kontroli nad Twoim urządzeniem.

Zobacz film CYBERPRZEMOC

Zobacz ulotki

Radzenie sobie z przemocą (link) - Ulotka zawierająca porady, jak radzić sobie z byciem nękanym, wyzywanym i ośmieszanym przez Internet.

Pomoc ofiarom cyberprzemocy (link) - Ulotka zawierająca porady, jak pomóc osobom nękanym, wyzywanym i ośmieszanym przez Internet.

Pięć kroków do prywatności (link) - Ulotka przybliżająca problem prywatności online.

Szkolna Netykieta

Zapoznaj się z opracowaną Netykietą Zespołu Szkół Nr 2 im. W. Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju (LINK)

Emilia Antończyk