Europejskie Dni Dziedzictwa

11 lis 2015, 20:28

Projekt ma łączyć pokolenia i nasze działania były skierowane przede wszystkim na realizację tego zamierzenia. Wybraliśmy następujące treści:

• fotografia śląska i nie tylko
  • nasze domowe artefakty a historia mojej rodziny
  • agrarne i industrialne korzenie regionu
  • region a wspólnota narodowa.

Najciekawszą częścią projektu była prezentacja rzeczy przyniesionych z domu i opowiedzenie ich historii. Podziwialiśmy stare świadectwa szkolne, zdjęcia rodzinne, pamiątki związane z pracą w górnictwie i na roli, stare książki. Duże wrażenie zrobiło dziewiętnastowieczne wydanie “Kazań” Piotra Skargi z wykaligrafowanymi pięknie notatkami. Swoją wartość mają też pamiątki z czasów PRL-u np. kartki na żywność jako smutni świadkowie stanu wojennego. Pewne wyobrażenie o życiu codziennym w tym okresie dał nam też zorganizowany przez Adama Piwońskiego pokaz filmów rysunkowych z użyciem tzw. diaskopu. Z kolei o swojej fascynacji malarstwem twórców nieprofesjonalnych, a w szczególności Ewalda Gawlika opowiadała Maria Orszulik.

Tradycyjne wyjścia na cmentarz i chwile zadumy nad grobami powstańców śląskich, AK-owców, żołnierzy Września, Sprawiedliwych, więźniów oświęcimskich-uzmysłowiły wszystkim jak bardzo historia Śląska związana jest z dziejami całego narodu. Projekt zakończono 10 listopada, a ostatnim akcentem było przygotowanie ekspozycji z okazji Dnia Niepodległości. Klub Młodego Historyka wybrał symbolicznie poezję związaną z Orlętami Lwowskimi gdyż w 1918 roku Jastrzębie nie było niepodległe, a już wkrótce kadeci lwowscy przyjadą walczyć w powstaniach śląskich. To jeszcze jeden dowód na to, że regionalizm nie wyklucza poczucia przynależności do wspólnoty narodowej.

Realizując projekt, udało się zebrać wiele relacji rodzinnych i uzmysłowić uczniom, że niektóre rzeczy w naszych domach są już cennym dziedzictwem kulturowym, nie tylko Śląska...

Katarzyna Gibes