Jesienne rocznice

28 lis 2016, 18:11

Klub Młodego Historyka co roku składa kwiaty na grobie Żołnierzy Września jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. We wrześniu obchodzimy też Dzień Pamięci Ofiar Gestapo, wspominamy też ofiary egzekucji. Dlatego wiele klas pierwszych odwiedziło naszą jastrzębską nekropolię, zatrzymując się dłużej przed grobami zamordowanych żołnierzy AK, powstańców śląskich, więźniów Oświęcimia i zaginionych żołnierzy wyklętych. Była to zarazem okazja do zwiedzenia zabytkowego kościoła i zwrócenia uwagi na tak ciekawe detale jak np. schody wykonane w Loslau (czyli Wodzisławiu) czy herb rodziny Strachwitz.

Wspominaliśmy 60.rocznicę rewolucji węgierskiej oglądając film pt. ”Zdławiona rewolucja” i szukając relacji, wspomnień ówczesnych Polaków. Najbardziej przejmującym przykładem odwiecznej przyjaźni polsko-węgierskiej był, oczywiście, wiersz Zbigniewa Herberta pt. ”Węgrom”, który umieściliśmy na okolicznościowej wystawie. Klasa III b przypomniała sobie postać Henryka Sławika słuchając wykładu Grzegorza Łubczyka w Zespole Szkół Nr 6.

Dzięki uprzejmości reżysera Pawła Bogocza mogliśmy też obejrzeć bardzo interesującą wystawę pt. ”Żwirko i Wigura. Bohaterowie przestworzy”. Powstała z inicjatywy Polskiego Związku kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej przy wsparciu rządów polskiego i czeskiego. Wielu uczniów po raz pierwszy usłyszało o tych wybitnych pilotach. Zobaczyliśmy też film “Epitafium dla Orłów” który wzbudził chęć zorganizowania wycieczki do Cierlicka.

11 Listopad-w uroczystościach oficjalnych uczestniczyła klasa II c T z p. Długosz, a także poczty sztandarowe z p. Stolińskim i p. Gruszczykiem. Na lekcjach historii natomiast zastanawialiśmy się nad znaczeniem tej daty dla Górnego Śląska który jeszcze długo czekał na połączenie z niepodległą Polską.

Katarzyna Gibes