Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Koncert pieśni patriotycznych

14 mar 2017, 17:24

Od trzech lat koncert poświęcamy Żołnierzom Wyklętym- ludziom należącym do ruchu partyzanckiego w czasie II Wojny Światowej, którzy przelewali krew za wolną Polskę w walce z Niemcami a potem stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Był to ruch antykomunistyczny toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Liczbę członków i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 - 180 tys. osób. Dla nich II wojna światowa nie zakończyła się w maju 1945 r., pozostali w lasach, by pod dowództwem największych bohaterów walczyć z nowym zniewoleniem Polski . Większość z nich została ujęta i po długotrwałych torturach w kazamatach komunistycznej Służby Bezpieczeństwa stracona, tysiące zginęło w bezpośredniej, nierównej walce.Od wielu lat pamięć o nich jest pieczołowicie odtwarzana, a ich szczątki są wydobywane z bezimiennych dołów śmierci i w miarę możliwości identyfikowane, na ich cześć organizowane są w całej Polsce biegi pamięci „Wilczym tropem”, bo jak napisał Zygmunt Herbert:

Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy”

Nie sposób przywołać tu nazwiska wszystkich przywódców i bohaterów, wymieńmy przynajmniej niektóre z nich: gen. Emil Fieldorf- „Nil”, rtm. Witold Pilecki, mjr Zygmunt Szendzielarz - „Łupaszka”, mjr Bolesław Kontrym - „Żmudzin”, Łukasz Ciepliński - „Pług”, Danuta Siedzikówna - „Inka”, Lidia Lwow- Eberle „Lala”, Feliks Selmanowicz - „Zagończyk” i wielu, wielu innych.

Nasz koncert miał formę prezentacji składającej się z 11 utworów. Dwa pierwsze poświęcone były żołnierzom XX- lecia międzywojennego, głownie wychowankom Legionów Józefa Piłsudskiego, obrońcom polskich granic. To ten czas ukształtował wielki patriotyzm pokolenia II Wojny Światowej i późniejszych Żołnierzy Wyklętych. Kolejne pieśni pochodzą z okresu II Wojny Światowej i ukazują najtragiczniejsze jej karty: Mord Katyński, Powstanie Warszawskie, tułaczy los naszych żołnierzy, ale też polskie zwycięstwo pod Monte Casino. Ostatnie utwory były poświęcone Żołnierzom i Pannom Wyklętym, Żołnierzom Niezłomnym. Ich święto ustanowiono z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, obydwaj zginęli w katastrofie smoleńskiej.

W przygotowaniu prezentacji korzystaliśmy z zasobów IPN, stron internetowych poświęconych Żołnierzom Wyklętym, nagrań z YouTube’a oraz fragmentów koncertu zespołu ‘’Contra Mundum’’.

Dekoracje pomogli przygotować uczniowie I b LO i IV b Technikum, a koncert prowadziły Aleksandra Kunaszyk i Patrycja Zug z II b LO, obsługę techniczną zapewnili Alex Carbogno-Barnabe i Michał Urbaniak z III c Technikum.

Uczniowie zasiadający na widowni otrzymali śpiewniki, wielu z nich włączyło się we wspólne śpiewanie.

Joanna Zdziebło