Lekcje poza szkołą

28 lut 2016, 19:56

Klasa II a T wybrała się do GHM w celu obejrzenia wystawy pt.”Kopalnia Moszczenica.1965-2000”.Zaprezentowano liczne zdjęcia, dokumenty, pamiątki będące rodzajem wędrówki po historii zakładu. Kierownik GHM pan Boratyn, wspomniał o wyjątkowym jak na tamte czasy dyrektorze Władysławie Chlebiku, a także o tym, że kopalnia miała duży wkład w rozwój Jastrzębia-Zdroju.”Moszczenica” budowała m.in. Szpital Górniczy, Ośrodek Wczasów Niedzielnych, elektrociepłownię.

Młodzież zwiedziła także pozostałe wystawy-jak zwykle największym zainteresowaniem cieszyła się “Śląska chata”. Po powrocie do szkoły zdobyte informacje skonfrontowaliśmy z pracami naszych uczniów sprzed kilku lat-realizowany był wtedy projekt pt.”Śmierć kopalni”.

Klasa I a LO obejrzała wystawę prac Andrzeja Kamińskiego w galerii Epicentrum. Ten absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu kojarzył się nam do tej pory z działalnością polityczną-był opozycjonistą, współtwórcą jastrzębskiej” Solidarności Walczącej”, jednym z twórców Pamięci Jastrzębskiej. Obrazy zachwyciły uczniów odważnym zestawieniem barw, łamaniem konwencji, ”wyjściem” poza ramy. Pojawiła się konkluzja, że prace są bardzo radosne, wprawiają w dobry nastrój i skłaniają do uśmiechu. I zapewne o taki efekt chodziło autorowi tych prac...

Katarzyna Gibes