Plany wakacyjne

18 cze 2016, 14:00

Wykorzystując autentyczne dokumenty z epoki i pamiątki przekazane przez rodzinę Myśliwiec, uczniowie odtwarzają życiorys “Lutki”, łączniczki i kurierki Inspektoratu Rybnickiego AK. Celem projektu jest pokazanie roli kobiet w strukturach Państwa Podziemnego, a także ich powojennych losów.

Kolejne przedsięwzięcie nosi tytuł "Les malgre-nous z Alzacji i Ślązacy w mundurze feldgrau”. Wykorzystujemy tu podobieństwo losów Alzatczyków i Ślązaków wcielonych przymusowo do Wehrmachtu, choć w trakcie realizacji okazało się, że dziadkowie naszych uczniów mieli podobne doświadczenia jako Mazurzy czy Kaszubi. Młodzież ma okazję zapoznać się z listami i wspomnieniami żołnierzy, natomiast uczący się języka francuskiego badają źródła francuskie pod okiem pana Tomasza Domagały.

Liczymy na to, że na początku lipca uda nam się wreszcie spotkać z Hildegardą Myśliwiec, jedną z ostatnich żyjących łączniczek AK w naszym regionie. Mimo podeszłego wieku chętnie dzieli się wiedzą i wspomnieniami z czasów wojny.

Mamy nadzieję, że te twórcze poszukiwania , wzbogacanie wiedzy historycznej i spotkanie ze świadkiem historii nie zakłócą wakacyjnej atmosfery, zachęcą natomiast do podejmowania wysiłku intelektualnego także w czasie letniej kanikuły.

Katarzyna Gibes