Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Polski duch wolności

20 cze 2018, 10:04

Pierwsza próba zakończyła się fiaskiem z powodu awarii autobusu, nie poddaliśmy się jednak i wyjazd został sfinalizowany. Nie mogło być inaczej, gdyż wizyta w Książnicy była częścią naszego szkolnego projektu - "Dla Niepodległej-szlakiem historii lokalnej". W ramach projektu zorganizowaliśmy już:

  • wycieczkę Szlakiem Majora Hallera i Legionu Śląskiego,
  • wyjazd do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach,
  • zwiedzanie Katowic szlakiem Korfantego na tle epoki (katowicka moderna, osiedla robotnicze).

Nasza szkoła wzięła udział w Klasówce Powstańczej-laureatka Aleksandra Piątkowska wróciła właśnie z wyjazdu studyjnego do Poznania z mnóstwem wrażeń, gdyż organizatorzy przygotowali interesujący program dla pasjonatów historii. Ola poznała historię Wielkopolski od początków państwa polskiego, po walkę o polskość, powstanie wielkopolskie i wydarzenia 1956 roku.
W tych działaniach nie mogliśmy przeoczyć okazji obejrzenia inkunabułów i starodruków, które wyjątkowo, z okazji stulecia niepodległości, wyjęto z magazynów.
Biblioteka księdza Szersznika zrobiła duże wrażenie na uczniach - mało kto wie, że kolekcja jest jedną z bogatszych w Polsce. Zawiera pierwsze wydania najważniejszych dzieł literackich i publicystycznych od średniowiecza po wiek dwudziesty - od Kroniki Jana Długosza po pisma Piłsudskiego i Dmowskiego. Były też rzeczy unikatowe - Modlitewnik pisany gwarą cieszyńską w 18.wieku, czy szary zeszyt, w którym potajemnie przepisywano "Pana Tadeusza" w czasie okupacji. Zdziwiła nas mała objętość Konstytucji 3 Maja - ta niepozorna książeczka była ostatnią próbą ratowania państwa "w dogorywającej chwili"...
Wizytę w Książnicy można nazwać doświadczeniem naukowym, tym bardziej, że o kolekcji zajmująco opowiadali dr Wojciech Święs i dr Artur Lewandowski.

Będąc w Cieszynie, nie mogliśmy ominąć Wzgórza Zamkowego. Niby wszyscy tu byli, ale zawsze warto jeszcze raz znaleźć się w rotundzie romańskiej (po otwarciu jej kluczem z innej epoki), popatrzeć na czeskie Masarykowe Sady, czy też odpocząć na zabawnych elementach architektury ogrodowej. Końcowym akcentem wycieczki było zwiedzenia wystawy "Śląska rzecz" na zamku, gdzie poznaliśmy najnowsze trendy regionalnego dizajnu,
Ponieważ realizujemy projekt międzyprzedmiotowy, pani Ewa Karasek poświęciła lekcję języka polskiego na omówienie wystawy i usystematyzowanie wiedzy uczniów na temat najważniejszych eksponatów.

Katarzyna Gibes