Promocja książki Ewy Kassali, absolwentki Korfantego

2 paź 2020, 15:35

Ostania książka Ewy Kassali, pod tytułem „Semiramida”, to opowieść o legendarnej królowej babilońskiej. Promocja publikacji odbyła się w Powiatowo-Gminnej Bibliotece w Pszczynie, poprowadziła ją Agata Tucka-Marek, nauczycielka Zespołu Szkół Nr 2 i jednocześnie absolwentka "Korfantego". Autorka strojów dla tytułowej bohaterki powieści.

- Mówiono o niej różnie: królowa Babilonu, wielka czarodziejka, wojowniczka, matka nierządnic, półboginią, córka Atargatis, kapłanka Isztar. Kim była naprawdę? Niestety, najprawdopodobniej się tego do końca nie dowiemy - mówiła podczas spotkania promującego książkę Ewa Kassala.

Opowieść o Semiramidzie jest doskonałą okazją do odbycia swoistej podróży w czasie do starożytnego Babilonu. Na kartach książki poznajemy jedno z największych imperiów w dziejach świata. Uważane za jedną z kolebek cywilizacji.

- Każda książka poprzedzona jest poszukiwaniami, czytaniem tego, co specjaliści tematu napisali na ten temat. Prowadzę też rozmowy z uczonymi, którym dziękuję za każdą sugestię i wskazówkę. Oni też są moimi pierwszymi czytelnikami. W każdej z moich książek odnajdujemy realia czasów, z jakimi mierzyły się moje bohaterki. Wyjaśniała Ewa Kassala.

W książkach Ewy Kassali znajdujemy spojrzenie na historię z kobiecego punktu widzenia. Zwykle jesteśmy przyczajeni do tego, już od czasów szkolnych, że to mężczyźni nadają ton biegowi historii. Autorka pozwala wyjść poza ten stereotypowy pogląd.

Książki o kobietach, które zmieniły świat, cieszą się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale również Ameryce Północnej czy Południowej. Trwają rozmowy na temat tłumaczeń na język chiński.

Królowa Saby, Maria Magdalena oraz Semiramida - to kobiety występujące na kartach Biblii. Na ogół wiedza o nich wśród tak zwanego przeciętnego człowieka nie jest wielka. Ewa Kassala z dużą pasją przywołuje te odległe postacie. Z mroku dziejów wydobyła również królowe egipskie - Kleopatrę, Nefretete, Hatszepsut, będącą również faraonem.

- Warto sięgnąć po te książki, aby poznać bliżej kobiety, które odcisnęły swoje piętno w dziejach. Czasami schodzą na dalszy plan, ale to bardzo intrygujące postacie. Poznając ich losy, poznajemy rzeczywistość, jaka ich otaczała. Słuchając tej barwnej opowieści o odległej starożytności, powiększa się nasza wiedza i rodzi fascynacja dawnymi czasami. Chciałabym dodać, że jako społeczność „Korfantego” jesteśmy dumni, że pani Ewa Kassala jest naszą absolwentką i właśnie w naszej szkole zrodziła się jej pasja do poznawania historii - mówiła Ewa Mentel, dyrektor ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.

Pisarstwo Ewy Kassali to fascynująca opowieść o kobietach odgrywających w historii pierwszoplanową rolę. To gawęda, której chce się słuchać. To też doskonała lekcja dla nauczycieli historii, jak z pasją przywoływać dawne dzieje i nie zamieniać ich w nudny wykład.

Katarzyna Barczyńska - Łukasik