Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Śląski i polski patriota

13 mar 2019, 10:00

Trudno wyliczyć wszystkie jego funkcje, ale był m.in. dyrektorem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, współzałożycielem Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz – Birkenau, jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, członkiem Związku Literatów Polskich, Przewodniczącym Rady Programowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk.”

Spotkanie ,prowadzone przez jastrzębskiego historyka Jarosława Mrożkiewicza, było niezwykle ciekawe i dynamiczne. Fragmenty książki czytał Olgierd Łukaszewicz – wybitny polski aktor, który pierwsze poważne role grał w filmach Kazimierza Kutza. Obaj panowie ciepło wspominali zmarłego niedawno reżysera, jego wizjonerstwo i odwagę w podejmowaniu tematów śląskich.

Józef Musioł wspominał też lata wojny – jako dziecko był łącznikiem AK i zanosił chleb do państwa Parzychów (tam ukrywali się zbiegli więźniowie z marszu śmierci). Jego brat Władysław, wcielony przymusowo do Wehrmachtu, próbował uciec we Francji – rozstrzelano go w Dijon za dezercję. Kuzyni Białeccy zginęli w powstaniu warszawskim.

Ciekawe były refleksje dotyczące odpowiedzialności za wojnę - autor gromadził zeznania świadków, ścigał zbrodniarzy hitlerowskich, brał m.in. udział w procesie oprawców z Majdanka .

W spotkaniu wzięli udział pracownicy Muzeum Auschwitz – Birkenau, a także wybitni prawnicy – prezes Sądu Najwyższego Dariusz Zawistowski, kierujący izbą Cywilną, a także Michał Laskowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego. Podkreślali, że m.in. tacy ludzie jak Kazimierz Kutz i Józef Musioł pokazali wyjątkowość „ludzi tej ziemi.”

Pięknym zakończeniem wyjątkowego wieczoru był występ zespołu „Śląsk”, ciekawa też była wystawa prezentująca publikacje Józefa Musioła.

Cieszy fakt, że na spotkanie przyszli uczniowie klasy I b LO – Paulina Kopeć, Gabriela Michałowska, Agata Rygiel, Monika Szypuła, Martyna Czarnota, Maksymilian Duślak, Igor Mazurek. Tym bardziej, że znamienity gość dopytywał, czy na sali są przedstawiciele szkoły im. Korfantego…

Oświetlenie sali sprawiło, że większość zdjęć nie nadaje się do publikacji, jednakże uczniowie wzbogacili swą wiedzę na temat historii Śląska, złożoności wyborów życiowych, kontekstów PRL-u, odpowiedzialności sędziów. Zdaniem Olgierda Łukaszewicza ,Józef Musioł był zawsze serdecznym, życzliwym i angażującym się dla dobra innych człowiekiem. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. w 2017 r. Nagrodę im. Jana Rodowicza „Anody” za „całokształt dokonań i postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania dla młodych pokoleń”. ..

Katarzyna Gibes

Zdjęcia własne i z portalu jastrzebie.pl