Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Śląskie kamienie na szaniec

17 paź 2018, 10:30

Nie mogło tu zabraknąć wyjazdu do Górek Wielkich, gdzie co roku w Muzeum Zofii Kossak wita nas serdecznie wnuczka pisarki-pani Anna Fenby - Taylor. Najpierw w muzeum,  a później w częściowo odbudowanym Dworze Kossaków, licealiści wysłuchali zajmującej opowieści o Kossakach i ich losach wojennych. Zofia Kossak została niedawno uhonorowana pośmiertnie Orderem Orła Białego za działalność w Armii Krajowej i postawę wobec komunistów. Wnuczka wspominała przyjaźń pisarki z Aleksandrem Kamińskim, jej pobyt w Auschwitz, ratowanie dzieci żydowskich, trudne lata emigracji, protest przeciw cenzurze w czasach PRL.
Podziękowaliśmy pani Fenby -Taylor za ciekawą opowieść, wręczając jej tomik wierszy Wisławy Szymborskiej w języku polskim i angielskim.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie modernistycznej stanicy, którą zbudowano w latach 30-tych dla szkolenia kadr śląskiego harcerstwa. Niestety, trzy nowoczesne wówczas budynki projektu Bogdana Laszczki, przedstawiają coraz gorszy widok. Mimo monitoringu, łupem złomiarzy pada historyczne wyposażenie, a ich uwagi nie uszła też pamiątkowa tablica.
Jak zwykle ,uwagę licealistów przykuła słynna weranda, na której Rudy, Alek i Zośka odpoczywali w 1939 roku - o czym wspomniał ich przyjaciel Aleksander Kamiński w książce "Kamienie na szaniec". Miejsce to też jednak jest zaniedbane i smutne.
W posępnych nastrojach wracaliśmy do autokaru - uczniowie byli zdziwieni, że zapomniano o tak ważnym miejscu. Tu kształcili się ich rówieśnicy - wielu z nich zginęło w czasie wojny. Jeszcze parę lat temu zmarła niedawno Barbara Wachowicz w książce "Kamyk na Szańcu" wyrażała nadzieję, że stanica znów będzie rozbrzmiewać harcerskim gwarem, że wróci piękna tradycja organizowania kolonii dla dzieci z ubogich rodzin i pomocy miejscowej ludności. Niestety,tak się nie stało...
Dopełnieniem wizyty w Górkach Wielkich był wyjazd do Żor - poznając bogate zbiory Muzeum Miejskiego (co zasługuje na osobny artykuł), mieliśmy okazję poznać historię hufca Żory.W lipcu 1939 roku na odprawie w Ośrodku Harcerskim w Górkach Wielkich ,polecono drużynom włączyć się w obronę cywilną. Harcerze żorscy uczestniczyli także w ruchu oporu, ich wojenne losy często były tragiczne.
W tym roku obchodzimy także 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego. Warto więc pamiętać o miejscach, gdzie tworzyły się i rozwijały kadry harcerskie okresu międzywojennego.

Katarzyna Gibes