Spotkanie z Józefem Musiołem

9 mar 2017, 15:49

Ten wybitny badacz dziejów Śląska gościł parę lat temu w naszej szkole i poznaliśmy go wtedy jako pasjonata i propagatora dokonań Wojciecha Korfantego. W spotkaniu w GHM naszą szkołę reprezentowali nauczyciele Izolda Bonarek i Katarzyna Gibes, a także przedstawiciele Klubu Młodego Historyka Małgorzata Brzoza i Nikola Podejma z klasy III a T. Prawie trzygodzinna opowieść była niezwykle ciekawa, gdyż dotyczyła dziejów najnowszych naszego regionu. Wątkiem przewodnim były losy pochodzącego z Jastrzębia Dominika Danowskiego - Ździebły ps.”Kordian”, dowódcy największego zgrupowania AK na południu Polski. Osądzony w sfingowanym procesie,8 lat przebywał w stalinowskim więzieniu. Współautorem książki o “Kordianie” była jego żona, żołnierz Armii Andersa, a na spotkaniu obecny był syn. Jak podkreślały Małgosia i Nikola, zachwyca mnogość zainteresowań i pasji ponad 80-letniego Józefa Musioła, dążenie do przywrócenia pamięci o bohaterach, a także to, że oblegany przez przybyłych gości, poświęcił czas na rozmowę z uczniami “Korfantego”. Zapamiętamy też jego niezwykłe sentencje, np. ”Trzeba dać życiu szansę”...

Warto zaznaczyć, że odwiedzając co roku cmentarz na ul. Francuskiej z okazji urodzin Wojciecha Korfantego, pamiętamy też o zapaleniu znicza na grobie “Kordiana”.

A oto inne podjęte przez nas rocznicowe akcje:

• uczniowie przygotowali okolicznościową wystawę na holu szkoły,
  • część klas miała okazję obejrzeć znajdujące się w zbiorach szkoły pamiątki związane z działalnością AK w Jastrzębiu,
  • uczeń klasy I b T Bartosz Kołeczko opowiedział o losach swojego pradziadka, Józefa Obracaja, dowódcy jastrzębskiej placówki AK, zamordowanego przez gestapo w 1943 roku.

Katarzyna Gibes