ŚWIĘTO LICZBY PI

8 mar 2021, 08:40

Od 1988 r. święto to stało się dość popularne, w kręgach matematyków obchodzone jest też 22 lipca, jako „Dzień aproksymacji Pi”, według zapisu daty [pic]≈3,1428. Słowo aproksymacja oznacza przybliżenie.

Patronami tego święta są Albert Einstein i Wacław Sierpiński polski matematyk, gdyż obaj właśnie urodzili się 14 marca.

Fascynująca, nieskończona i oryginalna na tyle, żeby stać się tematem wierszy – taka właśnie jest liczba pi. A co o ludolfinie wiedzą nasi uczniowie? Jak radzą sobie z wykorzystaniem stałej Archimedesa w obliczeniach? Dzień Liczby Pi to świetna okazja, żeby się o tym przekonać. Chcemy zaproponować naszym uczniom tydzień z liczba Pi.

W ramach święta ogłaszamy konkursy:

1) Pieczenie okrągłego ciasta. Zmierzenie jego obwodu i średnicy, obliczenie przybliżenia liczby Pi .

2) Konkurs na PI-emat - dotyczy zespołów klasowych.

3) Konkurs dla zespołów klasowych na plakat w formie cyfrowej dla uczniów klas I i II .

Temat konkursu:

Gdzie się mieści liczba PI?

Prace konkursowe oceni jury składające się z dyrekcji szkoły nauczycieli matematyki, bibliotekarzy oraz pana Marcina Długosza.

Szczegóły wszystkich konkursów zostaną przekazane na lekcji matematyki.

Termin odesłania prac do 22 marca 2021r.