Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Z EKOLOGIĄ NA TY ...

14 cze 2016, 22:28

Świat przyrody i świat człowieka są tym samym światem. Człowiek nie żyje ani ponad przyrodą, ani obok niej… Zrozumienie tego faktu z trudem przedziera się przez współczesne przyzwyczajenia człowieka grabieżczo wyrąbującego tropikalne lasy, stosującego technologie przemysłowe, których skutkiem jest tzw. efekt cieplarniany, beztrosko zatruwającego rzeki, jeziora i morza, bezmyślnie wyrzucającego odpady i śmieci z domowego gospodarstwa do pobliskiego lasu.. niszczącego siebie i kondycję zdrowotną przyszłych pokoleń…

Człowiek jest depozytariuszem przyrody i jej stróżem. Biblijny nakaz o "czynieniu sobie ziemi poddanej" nie może być interpretowany jako przyzwolenie na jej bezwzględną eksploatację”…

O tym jak współcześnie możemy dbać i chronić nasze lokalne środowisko młodzież Zespołu Szkół nr 2 mogła osobiście przekonać się kilka dni temu dzięki uprzejmości pracownika Parku Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Prowadzący w naszej szkole warsztaty ekologiczne mgr Piotr Kania uświadamiał młodzieży jakie „skarby natury” znajdują się w niedalekim sąsiedztwie naszych domostw. Opowiadał
o gnieżdżących się na terenie parku krajobrazowego CKKRW ptakach uznanych za zagrożone w skali kraju i ujętych w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Przedstawiał
pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej położonych w granicach parku.

W barwnej prezentacji prezentował działania jakie pracownicy parku podjęli w ramach ochrony i odbudowy gatunków zagrożonych. Chwalił się pierwszymi efektami: odbudowane gniazdo bociana z młodymi osobnikami, pierwsze gniazda rybitwy rzecznej na platformie podgniazdowej…

Pan Piotr Kania apelował do młodzieży- „…każdy z Was może w sposób bezpośredni ale
i pośredni zadbać o wspólne przecież dobro- nasze środowisko- zakładając chociażby we własnych ogrodach budki lęgowe dla ptaków …”

W podsumowaniu zwrócił uwagę na fakt, że problem środowiska przyrodniczego to problem makroświatowy i makrospołeczny. Powinniśmy jednak zacząć od skali lokalnej, od własnego podwórka. Bowiem w postawie człowieka wobec przyrody odzwierciedla się postawa, jaką przyjmuje wobec samego siebie.Zrozumienie tego faktu z trudem jednak przedziera się przez wielowiekowe przyzwyczajenia dzisiejszego człowieka niszczącego siebie i kondycję zdrowotną przyszłych pokoleń…

Monika Goik