Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie i życie człowieka

23 sty 2022, 21:17

Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza zaczyna się już na etapie życia płodowego, co w efekcie może prowadzić do rozwoju chorób układu oddechowego, tj. astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zwiększona zapadalność na infekcje dróg oddechowych.

Zanieczyszczenia powietrza wpływają na funkcjonowanie wszystkich układów: oddechowego, krążenia, rozrodczego czy nerwowego.

W Jastrzębiu-Zdroju działa system monitoringu jakości powietrza, który pozwala na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczeń. Dynamiczna Mapa Jakości Powietrza przedstawia stężenie godzinowe pyłu PM10 oraz PM2,5 w µg/m3 w dowolnym punkcie miasta. Dodatkowo na mapie prezentowane są w czasie rzeczywistym pole i kierunek wiatru, co pozwala przewidzieć rozpraszanie się zanieczyszczeń powietrza.

Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Cząsteczki te zawierają różne składniki jak np.: siarkę, związki organiczne (np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 µm, natomiast pył zawieszony PM2,5 cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 µm.

Pył zawieszony o średnicy poniżej 2.5µm jest najbardziej niebezpieczny, ponieważ dociera on do pęcherzyków płucnych, a nawet do naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu, stąd jest równie szkodliwy dla układu oddechowego jak i układu krążenia. Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła. Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego. Zagrożone są także osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek. Przeprowadzone badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ilości hospitalizacji, a nawet przedwczesnych zgonów z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza osób starszych. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego sprzyja wystąpieniu przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc. Krótkoterminowe narażenie na wysokie stężenie może nasilać objawy choroby płuc, różnych chorób o podłożu alergicznym (astma, egzema, katar sienny, zapalenie spojówek) i chorób serca (zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu), a także zwiększać podatność na infekcje dróg oddechowych.

W ramach przedstawionych powyżej zagadnień, uczniowie przygotowali gazetkę, którą zaprezentowali w holu szkoły.

wykorzystano m.in.materiały

https://www.jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/ekologia/system-monitoringu-jakosci-powietrza

Bożena Araszczuk

Akcja została przeprowadzona w ramach projektu Eko Szkoła 2022

logo_eko_szkola.jpg