„Wspólnie dla edukacji zawodowej”

9 cze 2019, 18:54

W spotkaniu uczestniczyli stażyści, którzy w marcu i kwietniu realizowali dwutygodniowe staże zagraniczne w Lizbonie, pani dyrektor Ewa Mentel, pani wicedyrektor Beata Kabut, główna księgowa szkoły pani Joanna Matysik oraz nauczyciele. Zaproszenie na uroczystość przyjął również Naczelnik Wydziału Edukacji pan Andrzej Pawłowski oraz przedstawiciele firm różnych branż, z którymi współpracuje szkoła.

W pierwszej części spotkania podsumowany został projekt „Przystanek Portugalia – zagraniczne praktyki zawodowe”, w ramach którego grupa 40 uczniów klas ekonomicznych, logistycznych, hotelarskich i gastronomicznych odbyła 2-tygodniowe praktyki zawodowe w Lizbonie. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali zdobyte umiejętności zawodowe. Uczniowie klas ekonomicznych opowiedzieli o rezultatach swojej praktyki w firmie szkoleniowej CITEFORMA, zaś młodzież z klas logistycznych przedstawiła efekty stażowe zdobyte w firmie BRICO DEPOT oraz METRO DE LISBOA. Dodatkowo uczniowie klas hotelarskich podzielili się swoim doświadczeniem aranżując stoły na spotkanie a młodzi gastronomowie upiekli na tę okazję znakomite lizbońskie słodkości – ciasteczka Pastéis de Nata. Zdobyte kompetencje i umiejętności mogła poznać nie tylko zgromadzona na auli społeczność szkolna ale, co równie ważne, zaproszeni na spotkanie pracodawcy.

Wszyscy uczniowie czekali również na filmy, ukazujące ich pobyt na praktykach zawodowych. Na zakończenie tej części spotkania uczniowie otrzymali Certyfikaty organizacji portugalskich, Certyfikaty organizacji wysysającej oraz Zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w kursie przygotowawczym. Już wkrótce wszyscy stażyści otrzymają również wystawione przez szkołę dokumenty Europass Mobilność.

W drugiej części spotkania zaproszonym gościom przedstawione zostały zmiany w prawie oświatowym dotyczące współpracy szkoły z pracodawcami. Zaprezentowane zostały również wyniki ewaluacji dotyczącej możliwości wykorzystywanych przez szkołę i środowisko lokalne na rzecz wzajemnego rozwoju. Ważną częścią konferencji było także omówienie najczęstszych problemów związanych z realizacją praktycznej nauki zawodu oraz korzyści, jakie uzyskać mogą lokalne firmy współpracując ze szkołą nie tylko w ramach praktyki zawodowej, ale również poprzez inicjowanie wspólnych przedsięwzięć, konkursów czy też objęcie patronatem wybranej grupy zawodowej uczniów.

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie spotkania. Dziękuję również nauczycielom za pomoc i wsparcie. Pani Żanecie Cuksie-Macoń dziękuję za opiekę nad uczniami odpowiedzialnymi za aranżację stołów, zaś pani Emilii Antończyk za przeprowadzenie warsztatów gastronomicznych.

Małgorzata Lach

erasmus.png

Publikacje zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Publikacje odzwierciedlają jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za ich zawartość merytoryczną.

PUBLIKACJA BEZPŁATNA