Zajęcia z ratownictwa wodnego

Zajęcia z ratownictwa wodnego mają dostarczyć podstawową wiedzę i umiejętności praktyczne potrzebne przy udzielaniu pomocy poszkodowanemu w wodzie i nad wodą.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o program autorski .

Niewątpliwym udogodnieniem dla uczniów jest połączenie szkoły z pływalnią "Laguna", gdzie odbywają się zajęcia.

Sposób realizacji

• Moduł 1 - ogólny
  • Moduł 2 -ratownictwo

Moduł 1

Dobre umiejętności pływackie oraz wysoka sprawność fizyczna to gwarancja dobrych efektów w praktyce ratownictwa wodnego. Celem zajęć w tej fazie zajęć jest podniesienie i osiągnięcie optymalnego dla każdego ucznia poziomu pływania.

Moduł 2

Elementy modułu:

• pływanie stylami ratowniczymi
  • skoki ratownicze
  • holowanie poszkodowanego
  • pływanie i nurkowania w sprzęcie ABC (fajka, maska, płetwy)
  • posługiwanie się drobnym sprzętem ratowniczym np. pas typu „węgorz”
  • pierwsza pomoc nad wodą
  • udział w warsztatach szkoleniowych WOPR
  • wycieczki do lokalnych kąpielisk

Co dają zajęcia z ratownictwa wodnego?

• rozwijają umiejętności pracy w zespole
  • wzmacniają wiarę we własne możliwości i podnoszą samoocenę
  • podnoszą ogólną sprawność fizyczną
  • dostarczają podstawowej wiedzy i umiejętności praktycznych niezbędnych przy podjęciu akcji ratowniczej w wodzie
  • rozwijają takie cechy osobowości jak: silna wola cierpliwość , odpowiedzialność ,wytrzymałość, systematyczność
  • podnoszą zdolność podejmowania trudnych i odważnych decyzji

Nietypowe zajęcia wodne

Tego jeszcze nie było! Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju pływali w kajakach na basenie „Laguna”. Ćwiczyli także nurkowanie.

To były niecodzienne lekcje wychowania fizycznego. Uczniowie popularnego „Korfantego” pływali w kajakach na rzece, a na basenie, na którym na co dzień mają lekcje wychowania fizycznego. Oprócz tego mogli spróbować swoich sił pod wodą, nurkując w akwalungu. W ten sposób młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Nr 2 doskonaliła swoje umiejętności pływackie.

W naszej szkole są klasy, które realizują na lekcjach autorski program ratownictwa wodnego. Dlatego na zajęciach wykorzystano kajaki wraz z instruktorami ze Szkółki Pływania Pietrzyk oraz Szkoły Nurkowania Dive Passion. Uczniowie ćwiczyli umiejętności ratownictwa wodnego.

- To ważne, aby umożliwić młodzieży różnorodne formy aktywności fizycznej. Kajakarstwo i nurkowanie to sporty podnoszące kondycję oraz pozwalające w ciekawy sposób spędzić czas. Można to również połączyć z turystyką. Proponujemy naszym uczniom lekcje, na których będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i pasje - podkreśla dyrektor szkoły Ewa Mentel.

Lekcja wychowania fizycznego na basenie nabrała atrakcyjności, kiedy pojawiły się na niej kajaki i instruktorzy nurkowania. Nierzadko młodzi ludzie po raz pierwszy mogli spróbować tej aktywności sportowej. Być może to zapoczątkowało nową przygodę, a może nawet sposób na życie.

- Dla mnie to były super zajęcia. Nigdy dotąd nie pływałam kajakiem. Nurkowania też spróbowałam pierwszy raz. Było to ciekawe doświadczenie. Na takie lekcje wychowania fizycznego czekamy - mówiła Ania, uczennica klasy licealnej.