Aktualności Galeria Dokumenty księgowe Strona główna
 
 

 

 

Rok szkolny 2013/2014

Wzrost świadomości ekonomicznej młodzieży, entuzjazm do prowadzenia biznesu i ogromna kreatywność - to wnioski płynące z tegorocznej edycji Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo "PRODUKCIK 2014". Zespół Szkół Nr 2 reprezentowały młode ekonomistki z klasy III a T – Adriana Jackowiak, Samanta Lerch, Martyna Pilarska oraz Aleksandra Wita. Uczennice zostały finalistkami  Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiebiorstwo PRODUKCIK 2014 .

To ogromne wyróżnienie dla uczennic naszej szkoły, które prowadziły szkolny biznes, uruchamiając firmę BIJOUX. W tym roku uczniowie założyli 329 przedsiębiorstw, do finału dotarło 30 najlepszych pomysłów. Podczas swego rodzaju targów w budynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych ocenie zostały poddane umiejętności prezentacji i sprzedaży oraz rozwiązywania problemów biznesowych. Noty młodym przedsiębiorcom wystawili przedstawiciele biznesu z: Citi Handlowy, HSBC, MetLife, SEG, Związku Banków Polskich, Union Investment TFI, TMF Poland, KDPW, BRE Ubezpieczenia TUiR, Diners Club i Gazety Wyborczej.

  Konkurs rośnie w siłę, a zapał młodzieży, żeby jak najwcześniej rozpocząć edukację ekonomiczną jest godny podziwu. W tegorocznej edycji zanotowaliśmy rekord. Powstało ponad 300 przedsiębiorstw - mówi Karina Machura, koordynator krajowy projektu.

Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa to małe firmy założone w szkole przez uczniów, które funkcjonują na wzór spółki jawnej. Uczniowie prowadzą na terenie szkoły własne przedsiębiorstwa - gromadzą kapitał, analizują rynek, kreują produkt bądź usługę, prowadzą badania marketingowe i działania promocyjne, organizują proces produkcji oraz sprzedaży, a także prowadzą ewidencję działalności zgodnie z zasadami obowiązującymi w spółkach jawnych z wprowadzonymi nieznacznymi uproszczeniami.

- Jak co roku spotkałem fajnych i zaangażowanych młodych ludzi. Finał w budynku GPW był wisienką na torcie dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie i chcieli wygrać. Mieliśmy tu i ducha przedsiębiorczości, i pewną rywalizację sportową - mówi Włodzimierz Grudziński ze Związku Banków Polskich. Tłumaczy, że "Produkcik" powstał, by młodzież zrozumiała, na czym polega prowadzenie firmy, jakie pojawiają się kłopoty i problemy w biznesie oraz jak je rozwiązywać. - Uczniowie uczą się w praktyce, że nie wystarczy sam cel, ale firma musi się spinać finansowo. Nie chodzi tylko o to, by wymyślić dobry produkt, ale trzeba jeszcze go sprzedać. 

Gratulujemy  finalistkom pierwszego sukcesu w biznesie!!!

 

 

Zakończyła się III edycja konkursu „Młodzieżowy Lider Biznesu 2014”, którego organizatorem jest Żorska Izba Gospodarcza. W tym roku po raz pierwszy konkurs przyjął charakter ponadregionalny i odbył się równocześnie w 5 miastach: Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim oraz w Żorach.

Miło nam poinformować, że uczennica Martyna Pilarska, kształcąca się w zawodzie technik ekonomista zajęła I miejsce w konkursie i tym samym uzyskała tytuł „Młodzieżowego Lidera Biznesu 2014”.

Przypomnijmy, że w Jastrzębiu-Zdroju do konkursu przystąpili uczniowie z 4 szkół ponadgimnazjalnych. Ich zadaniem było opracowanie kampanii marketingowej dla obiektu o funkcji sportowej i/lub kulturowej i/lub oświatowej, promującą region. Do III etapu zakwalifikowały się uczennice tylko z naszej szkoły, całkowicie pokonując konkurencję z innych placówek. 

Martyna Pilarska po zwycięstwie na poziomie lokalnym, wzięła udział w finałowym, czwartym etapie konkursu zorganizowanym 23 kwietnia w siedzibie Zamiejscowego Wydziału Górnośląskiej Szkoły Handlowej w Żorach. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął prof. Jerzy Buzek, który obecny był podczas finałowych zmagań.

W czasie finałowej sesji konkursowej, zawodnicy z pięciu miast prezentowali  swoje pomysły, a ocenie podlegała sztuka prezentacji projektu oraz umiejętność przekonania odbiorcy do słuszności przyjętych założeń projektowych. Dodatkowo każdy z uczestników odpowiadał na dwa pytania z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, finansów i biznesu.

Martyna wykazała się nie tylko zdolnością autoprezentacji, ale i sporą wiedzą z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości. Wraz z tytułem „Młodzieżowego Lidera Biznesu 2014” uczennica zdobyła nagrody rzeczowe, bezpłatny semestr na wybranym kierunku studiów w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach oraz nagrodę specjalną od prof. Jerzego Buzka – zaproszenie do Brukseli w celu zwiedzenia Parlamentu Europejskiego.

Gratulujemy i czekamy na kolejne edycje konkursu!

Małgorzata Lach

Renata Niemczyk

 

 

Osiągnięcia "ekonomistów Dwójki"

 

  • I miejsce w finale i tytuł "Młodzieżowego lidera Biznesu 2014" - uczennica: Martyna Pilarska z klasy III a T

 

  • I, II, III, IV oraz V miejsce w III etapie konkursu „Młodzieżowy Lider Biznesu 2014” - uczennice: Martyna Pilarska z klasy III a T (I miejsce), Magdalena Chodura z klasy II a T (II miejsce), Nicoletta Kulik z klasy II a T (III miejsce), Gabriela Spek z klasy IV a T (IV miejsce) oraz Roksana Gatner z klasy II a T (V miejsce)

 

  • zakwalifikowanie się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach - uczennice: Samanta Lerch, Adriana Jackowiak, Martyna Pilarska oraz Aleksandra Wita z klasy III a T

 

  • IX miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach: uczennica Adriana Jackowiak z klasy III a T

     

  • I miejsce na Młodzieżowych Targach Przedsiębiorczości i zdobycie tytułu GAZELKI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - uczennice: Katarzyna Fusik, Adriana Jackowiak, Katarzyna Korus, Samanta Lerch, Martyna Pilarską oraz Aleksandra Wita z klasy III a T

     

  • II miejsce w I Wojewódzkim Turnieju Debat Oksfordzkich w obszarze CSR – Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw – uczennice: Katarzyna Fusik, Martyna Pilarska, Iwona Bigos  z klasy III a T

  • zakwalifikowanie się do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy Bankowej – uczennica: Martyna Pilarska z klasy III a T

  • I miejsce  w kategorii województwa w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Zachodniopomorską Szkołę Biznesu w Szczecinie „Najlepsza interpretacja składnika kompetencji” – uczennice Katarzyna Fusik z klasy III a T, Martyna Pilarska z klasy III a T, Adrianna Jackowiak z klasy  III a T

 

 

Rok szkolny 2012/2013

 

Osiągnięcia "ekonomistów Dwójki"

 

  • I miejsce w wojewódzkim Konkursie „Ruszaj po Euro”: Adrianna Jackowiak, Katarzyna Fusik, Dominika Pietroszek, Aleksandra Wita

  • zakwalifikowanie się uczennicy Magdaleny Urbanek do eliminacji okręgowych VIII Olimpiady Przedsiębiorczości

  • zakwalifikowanie się do finału V Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej: Sylwia Brączek, Maciej Adamski, Kacper Caniboł

  • zakwalifikowanie się uczennicy Anety Kłosek do eliminacji okręgowych Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

  • zakwalifikowanie się do eliminacji okręgowych Ogólnopolskiej Olimpiady Bankowej: Anna Leśnikowska, Gabriela Kowalik, Iwona Bigos, Martyna Pilarska

 

***********************************************************************************************************

Wydarzenia i sukcesy uczniów w roku szkolnym 2011/2012

kliknij a dowiesz się więcej

***********************************************************************************************************

 

Wydarzenia i sukcesy uczniów w roku szkolnym 2010/2011

kliknij a dowiesz się więcej

 

***********************************************************************************************************

 

Wydarzenia i sukcesy uczniów w roku szkolnym 2009/2010

kliknij a dowiesz się więcej

 

***********************************************************************************************************

 

Materiały do wykorzystania

 

Ciekawe linki

www.nbportal.pl

www.parkiet.com

www.finanseosobiste.pl

http://www.pk.edu.pl/kariery/poradniki/firma/1.html

www.pracuj.pl

www.ludziebiznesu.pl

http://franchising.info.pl/