Aktualności Galeria Redakcja Kontakt
Menu
 
 
Szkoła
 
 
Linki
 
 
Kontakt
 
 
 
 
 
 

 

Często listy motywacyjne są mylone z podaniami, które stosuje się głównie po rozmowie kwalifikacyjnej, gdy jesteśmy już pewni, że zostaniemy przyjęci do pracy. Natomiast listy motywacyjne pisze się, aby skłonić pracodawcę do rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której dążymy do pełnego zaprezentowania się.

Listy dzielimy na: sondujące, gdy składamy je w firmach, proponując swoją kandydaturę i licząc na zaproszenie oraz odpowiadające na oferty zamieszczone w środkach masowego przekazu.

Odpowiadając na oferty powołujemy się na źródło informacji o danej ofercie

 

Przykład:

„… w związku z ofertą zamieszczoną w Gazecie Wyborczej z dnia 05 02 05r. …”

 

Nazwa list motywacyjny sugeruje już, że powinien on przedstawiać motywację naszego ubiegania się o dane stanowisko pracy.

Napiszcie więc, dlaczego chcecie wykonywać określoną pracę, jakie posiadacie umiejętności, kwalifikacje, cechy, które będą gwarantować jej dobre wykonanie.

Wypiszcie też te atuty, które sprzyjają dobrej pracy.

Pracodawca czytając Wasze listy musi znaleźć w nich odpowiedź, dlaczego właśnie Wy jesteście najodpowiedniejszymi kandydatami na dane stanowisko.

Bardzo istotne jest też wykorzystanie wcześniej zebranych informacji na temat zakładu pracy i przekonanie pracodawcy, że nie przypadek kierował Wami przy składaniu dokumentów do tej firmy.

Może dobrym argumentem świadczącym o nieprzypadkowości wyboru zakładu pracy będzie to, że właśnie w tej firmie zdobędziecie najlepsze doświadczenie zawodowe, możliwość kształcenia w zawodzie.

 

Nie zapomnijcie podpisać listu motywacyjnego. Zdarza się, ze pracodawcy oczekują ręcznego napisania listu. Dotyczy to głównie firm zagranicznych, zatrudniających grafologów, którzy z charakteru pisma potrafią wnioskować o osobowości ubiegającego się o pracę.

 

Struktura listu motywacyjnego

Przykładowy list motywacyjny