Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Godziny pracy pedagogów szkolnych i psychologa

w roku szkolnym 2024/2025

tel.32 47 11 633 w. 47


Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
Jadwiga Kulas 11.00-16.00 9.00- 14.00 9.00-12.30 10.00- 13.30 9.00-12.00

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
Renata Wiśniak 7.00-11.00 11.00-16.00 7.00-11.00 8.00- 13.00 14.00-16.00

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
Arkadiusz Panfil 9.45-15.30 10-13.00 8.00-13.45 8.00-10.30

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
Aneta Kańtoch
- psycholog

8.00- 14.30
8.00- 14.30

8.00- 14.00

Przydział klas pedagogom w roku szkolnym 2024/2025

Pedagog liceum technikum branżowa I stopnia branżowa II stopnia
Jadwiga Kulas IV a, b, c II d, e, f, g, III a, b, c, d, e, f, g
IV
a, b, c, d, e


Arkadiusz Panfil II a, b, c V a, b, c, d II a, b
Renata Wiśniak I a, III a, b, c Ia, b II a, b ,c I a, III a, b, c I a lż III lż, IV lż

Zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy:

  • czujesz, że nikt Cię nie rozumie,
  • masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać,
  • nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem,
  • masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej,
  • chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem,
  • chciałbyś z kimś porozmawiać,
  • chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz w jaki sposób,
  • masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.

_______________________________________________________________________________________________

2023/2024

20f50d9d_2.jpeg

"Godzina dla MŁODYCH GŁÓW". Lekcje, które mogą ratować życie.

Drogi Nauczycielu, Droga Nauczycielko,

z wielką radością chcielibyśmy wyrazić naszą ogromną wdzięczność za Wasze zaangażowanie, wkład i przede wszystkim – zaufanie okazane podczas przeprowadzania w Waszych szkołach 1. edycji programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW" realizowanego przez Fundację UNAWEZA. Wasza determinacja i oddanie były kluczowe dla przeprowadzenia programu, którego celem jest wspieranie zdrowia psychicznego wszystkich młodych głów!

Dzięki Waszemu zaangażowaniu, mogliśmy dotrzeć do wielu młodych osób, oferując im cenne wsparcie i narzędzia do radzenia sobie z wyzwaniami dotyczącymi tak ważkiego i zarazem delikatnego tematu jakim jest zdrowie psychiczne. To właśnie dzięki Wam program ten stał się źródłem nadziei i inspiracji dla wielu uczniów – jak również, mamy nadzieję – Was samych.

Agnieszka Pilch

koordynatorka województwa śląskiego ds. Programu Profilaktycznego "Godzina dla Młodych Głów"

MG_certyfikat_ukonczenia_szkola_druk.jpg

#WIĘCEJNIŻLEKCJA 

„Świadomość procentuje” to jedyny bezpłatny program rozwoju mentalnego dla dzieci, rodziców i nauczycieli w Polsce. 21.05-12.06 uczniowie, rodzice i nauczyciele mieli okazje w wyjątkowych spotkaniach, w ramach Ogólnopolskiego Programu Świadomość Procentuje, który jest odpowiedzią na AKTUALNE POTRZEBY w zakresie rozwoju i edukacji. Samoświadomość polega na posiadaniu wiedzy o samym sobie. Świadomość pozwala na szczegółowe określanie własnych potrzeb, emocji czy mechanizmów działania. Do pełnej samoświadomości potrzebna jest także znajomość posiadanych przez siebie talentów. Ci, którzy są świadomi tego, jakie posiadają zdolności i możliwości, są bardziej pewni siebie a samoświadomość pozwala na odnalezienie odpowiedniej drogi, zrozumienie tego, jakie jest nasze miejsce. Celem programu jest właśnie samoświadomość, kompleksowy rozwój mentalny dzieci i młodzieży przy równoczesnym stworzeniu przestrzeni dla rodziców i nauczycieli uświadamiając im, jak być wsparciem w rozwoju młodych ludzi, nie zapominając o sobie i swoich potrzebach. Wierzymy, że po programie młodzież dowiedziała się, jak rozwinąć w sobie wszystko to, co najlepsze - wiarę w siebie, swój potencjał, marzenia i swoje możliwości. Ten program to #WięcejNiżLekcja – ten program, to zajęcia z takich przedmiotów jak Podstawy poczucia własnej wartości, Język relacji, Zarządzanie marzeniami, czy Nauka o odwadze.

baner-www-swiadomosc-procentuje-bierzemy-udzial.png

Program wolontariatu w Domu Dziecka

„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ja dzieli” Z radością informujemy, że uczniowie naszego liceum aktywnie uczestniczą w programie wolontariatu w Domu Dziecka w Jastrzębiu Zdroju. Ten szlachetny program jest nie tylko okazją do niesienia pomocy potrzebującym, ale również ważnym elementem rozwoju społecznego i osobistego naszych uczniów. Nasi uczniowie regularnie odwiedzają dzieci z Domu Dziecka, oferując im wsparcie emocjonalne, pomoc w nauce oraz organizując różnorodne zajęcia i zabawy integracyjne. Uczniowie pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji, organizują wspólne czytanie książek oraz uczestniczą w codziennych czynnościach, wspierając wychowawców. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom za zaangażowanie i wsparcie. Razem możemy uczynić świat lepszym miejscem!

Jeśli masz pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat wolontariatu, prosimy o kontakt z koordynatorem programu: Renata Wiśniak.

Bez_nazwy.jpeg

Wsparcie finansowe Fundacji Świętego Mikołaja na działania
profilaktyczne w naszej szkole

W kwietniu miały miejsce wydarzenia, które zrealizowane zostały dzięki środkom pozyskanym z programu Pomocy Psychologicznej Fundacji Świętego Mikołaja.

17 kwietnia uczniowie technikum architektury krajobrazu z klas III A i IV A wzięli udział w warsztatach florystycznych prowadzonych przez panią Martę Kondzielnik - florystkę, właścicielkę jastrzębskiej kwiaciarni DEKOR.

Młodzież klasy pierwszej technikum o tym samym kierunku tworzyła doniczki i osłonki z gliny szamotowej podczas zajęć ceramicznych, które 23 kwietnia poprowadziła p. Joanna Wolfarth - właścicielka pracowni ceramiczno-artystycznej w Jastrzębiu-Zdroju.

Uczniowie klas pierwsze A i drugiej A liceum rozpoczęli cykl warsztatów psychologicznych z p. Aurelią Goldą z Akademii Sukcesu. Celem zajęć jest wzmacnianie poczucia własnej wartości i budowanie poczucia pewności siebie.

W piątek 26 kwietnia odwiedziła nas p. Michalina Gamoń z poradni Dobry Dietetyk. Pani Michalina przeprowadziła prelekcję oraz pogadankę z młodzieżą na temat zaburzeń żywieniowych, symptomów tych zaburzeń oraz sposobów reagowania na problemy związane z prawidłowym odżywianiem. Podkreśliła jak ważne jest zwrócenie się o pomoc do specjalistów w sytuacji kryzysowej.

Wszystkie działania są realizowane w ramach programu Pomoc Psychologiczna Fundacji Świętego Mikołaja.

Akcji budzenia świadomości autyzmu

4 kwietnia 2024r. uczniowie naszej szkoły z wielka radością przyłączyli się do Akcji budzenia świadomości autyzmu w Jastrzębiu Zdroju. Jej pomysłodawcą było Przedszkole Specjalne im. Małych Bohaterów w Jastrzębiu Zdroju. Akcja polegała na wyjściu uczniów poza mury szkoły i wręczeniu napotkanym mieszkańcom niebieskich baloników z namalowana literką "A".

Nadto uczniowie uczestniczyli w pogadance i projekcji filmu "ŚUBUK".

Celem działań było zwiększenie świadomości uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

Sprzedaż kartek dobroczynnych - edycja 2024

Szkoła otrzymała 50 kartek wielkanocnych w edycji 2024, proponowana cena kartki wynosiła 4zł. Wykorzystano także kartki niesprzedane w roku 2023.

W sumie podczas akcji dobroczynnej udało się zebrać 329 złotych. Pieniądze zostały przekazane na konto fundacji Sursum Corda, która wspomaga osoby chore i z niepełnosprawnością.

Dziękujemy wszystkim, którzy zakupili świąteczną kartkę i wspomogli finansowo fundację oraz osoby w potrzebie.

Dziękujemy uczennicom Julii Wałkiewicz, Dagmarze Żur i Agacie Zając z klasy II a T, które przeprowadziły akcję w szkole.

1.jpg

Profilaktyka uzależnień

Podczas spotkania z panią Marią Siwek – specjalistą psychoterapii uzależnień, podjęliśmy ważny temat dotyczący profilaktyki uzależnień, który w obecnych czasach staje się coraz bardziej istotny dla zdrowia psychicznego i fizycznego młodego pokolenia. W trakcie naszej prelekcji skupiliśmy się na świadomości, odpowiedzialności oraz strategiach, które pomogą nam budować zdrowe nawyki życiowe.

„Uszczęśliwiać innych jest marzeniem ludzi szczęśliwych”

22 lutego uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z p. Krzysztofem Sobczykiem, który opowiedziało projekcie „Szerpowie Nadziei”.

Szerpowie, to grupa ludzi, których łączy miłość do gór i drugiego człowieka. To ludzie, którzy poświęcają swój wolny czas, środki i energię, aby zabrać na górskie szlaki tych, którzy samodzielnie nie byliby w stanie się tam znaleźć.

Celem spotkania było uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych, otwartość na drugiego człowieka, przełamanie barier.

Walentynki w Korfantym

14 lutego to dzień, który kojarzy się z miłością i przyjaźnią. Z tej okazji samorząd uczniowski przygotował wiele atrakcji, których celem było propagowanie miłości i życzliwości nie tylko wśród zakochanych ale także całej społeczności uczniowskiej.

Poczta kwiatowa, walentynkowa, dyskoteka.

Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance, którą przygotowali uczniowie z klasy II D Technikum: Natalia i Wiktoria Bieniek, Martyna Bilich, Julia Mazurek, Zuzanna Piszczek i Tobiasz Jaros.

Zadbajmy jednak o to, aby święto walentynkowe nie trwało dzień a cały rok. Pamiętajmy, że mile słowa, uśmiech, poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie.

Godzina dla Młodych Głów

Od 2022 roku współpracujemy z fundacją Unaweza, której patronuje słynna podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Bierzemy udział w badaniach ankietowych, korzystamy ze szkoleń i materiałów edukacyjnych. W tym roku szkolnym minimum jedna godzina wychowawcza w miesiącu poświęcona jest tematyce zdrowia psychicznego. W ten sposób realizujemy program –„Godzina dla Młodych Głów”. Uczymy się o emocjach, jak reagować w kryzysie, jak radzić sobie z trudnościami, gdzie i jak szukać pomocy. Tematy nie są proste, choć wydają się tak codzienne. Wspierają nas specjaliści z fundacji, którzy przygotowują dla nas materiały, ale także konsultują, wysłuchują, dają wsparcie. Razem tworzymy coś ważnego…

Nasza_szkola_MG.jpg

Podziękowania dla Zespołu Szkół Nr 2

Szkoła otrzymała 50 kartek. Sprzedano 37 kartek, 4 kartki podarowano podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju. Zostało 9 kartek.

Cena jednej kartki z kopertą- 3 złote. 37x 3 złote= 111 złotych

Pieniądze zostały przekazane na cele dobroczynne Stowarzyszenia Sursum Corda (chorym i niepełnosprawnym dzieciom, podopiecznym Stowarzyszenia Sursum Corda).

Dziękujemy uczennicom, które zaangażowały się w sprzedaż kartek- Emilii Czyż i Wiktorii Szwedo z klasy II a LO oraz Emilii Kowalskiej i Yulii Tkachenkoz klasy II c LO.

BN-2023-podziekowania-szkoly.jpg

Wyniki konkursu na kartkę bożonarodzeniową

W konkursie na kartkę bożonarodzeniową zwyciężyła:

  • Julia Majchrzak- kl. I f T

II miejsce:

  • Oliwia Pala, kl. IIIe T
  • Sandra Wojtecka, kl. II a BS
  • Paulina Skurnóg, kl. III c LO

III miejsce:

  • Marta Sorek, kl. II a BS
  • Weronika Dziadosz, kl. II d T

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Kartki były piękne. Zostały podarowane podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju wraz z życzeniami i pozdrowieniami młodzieży Zespołu Szkół Nr 2.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że spodobały im się symboliczne nagrody rzeczowe.

Kartki oceniali: zespół pedagogów wraz z panią psycholog oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej.

Budujemy dobre relacje

Na spotkanie w dobrym gronie zawsze jest odpowiedni czas. Uczestnicy unijnego projektu „Zdobywamy doświadczenie w Europie” wzięli udział w spotkaniu integracyjnym poprowadzonym przez pedagoga szkolnego panią Jadwigę Kulas.

Podczas spotkania uczniowie wyjeżdżający w marcu 2024 roku na staże zagraniczne do Włoch, mieli okazję lepiej się poznać, mogli przedstawić swoje zainteresowania, pasje i mocne strony. Budowanie zgranego zespołu oraz dobrych relacji z pewnością przełoży się na bezpieczeństwo i dobrą atmosferę podczas realizowanych mobilności.

Otwarta Akademia Nauki Akademii WSB

14 grudnia br. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wykładach „Wytrwałość, inteligencja czy geny? - co decyduje o sukcesie na maturze” oraz „Jak się dogadać - czyli sztuka dobrych relacji”.

Wykłady prowadziła Pani Prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr Edyta Nowak – Żółty.

Otwarta Akademia Nauki Akademii WSB to cykl zajęć, które popularyzują naukę i mają na celu rozszerzenie programu kształcenia w szkołach średnich. Tym razem oferta skierowana została głównie do naszych tegorocznych maturzystów.

Pani dr Edyta Nowak-Żółty w niezwykle ciekawy sposób odkrywała przed uczestnikami prelekcji tajemnice naszego mózgu i formy skutecznego jego „treningu”. W jasny i przekonywujący sposób pokazała jak uczyć się efektywnie, aby żaden egzamin nie był barierą nie do pokonania.

I choć tematy ukierunkowane były na tegorocznych maturzystów, to w spotkaniach chętnie wzięła udział szersza grupa młodzieży „Korfantego”.

Drugiego wykładu zatytułowanego „Jak się dogadać - czyli sztuka dobrych relacji” wysłuchali uczniowie klas drugich i trzecich. Mieli możliwość poznać sposoby budowania pozytywnych relacji międzyludzkich, zasady asertywności oraz podstawy asertywnego komunikatu.

Udział w projekcie to również okazja do poznania uczelni. Pani Prodziekan dr Edyta Nowak – Żółty zaprezentowała również ofertę edukacyjną dla tegorocznych absolwentów.

To z pewnością nieostatnie spotkanie z pracownikami Akademii WSB.

Międzykulturowe spotkanie świąteczne

Nadchodzące święta to czas tradycji i różnorodnych zwyczajów. Do wspólnego spotkania w świątecznej atmosferze zaprosiliśmy uczniów, którzy pochodzą z różnych krajów. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią uczniowie z Ukrainy. Do społeczności Korfantego należy także młodzież pochodzenia czeskiego, włoskiego, wietnamskiego oraz irackiego.

Wspólne spotkanie przy stole było okazja do poznania tradycji świątecznych obchodzonych w ich rodzinach i posmakowania typowych potraw, na przykład ukraińskiej kutii czy wietnamskich sajgonek.

Wybrzmiały życzenia i kolędy w różnych językach. Spotkanie uświetniła obecność pani Marii- Pauli Leyton-Paredes- Kolumbijki, która w Zespole Szkół Nr 2 uczy języka hiszpańskiego.

Społeczność Korfantego włącza się w kampanię Białej Wstążki

Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. Symboliczna biała wstążka na ubraniu jest wyrazem sprzeciwu wobec stosowania przemocy wobec kobiet.

Dzień życzliwości w "Korfantym"

W naszej szkole świętowaliśmy Dzień Życzliwości. Z tej okazji można było wykonać sobie zdjęcie na foto-ściance - „życzliwość uskrzydla”. Na drzewie życzliwości młodzież zawieszała życzenia i pozdrowienia.

Na stanowisku uczniowie częstowali się cukierkami o życzliwym aromacie. Całość na szkolnym holu odbywała się przy dźwiękach "playlisty życzliwości". Podziękowania za organizację dla Pań Pedagog, Agaty Tuckiej i Dyrekcji Szkoły oraz uczniom klasy II eT.

Podziękowania kierujemy również dla sześciu uczniów klasy II d T za piękną anielską oprawę plastyczną.

red: KRF/ fot: N. Wiśniewska, A. Walczak, N. Kiełkowska, E. Lenart

Dzień dobrostanu w "Korfantym"

26 października w naszej szkole odbył się Dzień Dobrostanu. Uczniowie zamiast lekcji mogli uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. Bawili się na silent disco, grali w planszówki, chillowali w strefie relaksu i uczestniczyli w quizie w naszej szkolnej galerii sztuki.

Owocowy dzień w "Korfantym"

W ramach Światowego Dnia Warzyw i Owoców, który przypada w tym roku 20 października Rada Rodziców i zespół wychowawczo-profilaktyczny zaproponował uczniom przekąski owocowe. W holu głównym w szkole można było poczęstować się ulubionym owocem. Uczniowie klasy II a Szkoły Branżowej I stopnia pod okiem p. Beaty Knopek przygotowali stoiska owocowe.

Poznajmy się lepiej w roku dobrego klimatu - integracji ciąg dalszy

Dzielenie się wrażeniami i doświadczeniami oraz udział w aktywnościach i zabawach integracyjnych dały szansę uczniom tych klas na nawiązanie nowych relacji.

10 Października- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Zaburzania psychiczne są jednym z głównych problemów dotykających ludzkość we współczesnym świecie.

Z badań przeprowadzonych w Polsce jak również wśród uczniów naszej szkoły wynika, że zaburzania zdrowia psychicznego często towarzyszą młodym ludziom. Lęki, fobie, nadwrażliwość, długotrwały smutek to stany, do których przyznaje się wiele młodych osób. W pracy wychowawczo - profilaktycznej głównym celem jest wspieranie uczniów w trudnościach, kształtowanie ich pewności siebie, zapobieganie poczuciu osamotnienia, stanom wycofania i lęku, sprzyjanie poczuciu dobrostanu.

Jak podaje Wojewódzka Stacja Epidemiologiczna w Warszawie codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej. Pandemia COVID-19 spowodowała globalny kryzys zdrowia psychicznego. Generując różnorodne krótko- i długoterminowe stresy, wpłynęła na zdrowie psychiczne milionów ludzi na całym świecie.

Nie wahaj się szukać pomocy w depresji

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli dostrzegasz symptomy depresji u siebie lub innej osoby, nie bój się szukać pomocy! Pamiętaj, że depresja to poważna choroba i w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Pomocy można szukać na różne sposoby. Jeśli nie chcesz korzystać ze spotkania, możesz wykonać telefon, a nawet porozmawiać na czacie. Poniżej przedstawiamy pomocną listę:

  • OGÓLNOPOLSKI CZAT ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:

Anonimowy Dziecięcy Czat Zaufania Rzecznika Praw Dziecka dostępny na stronie: https://brpd.gov.pl/sos-czat/.

Telefon zaufania – dla osób które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują natychmiastowego interwencyjnego wsparcia.
Telefon Zaufania: (22) 621 35 37

  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123.
  • ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania: (22) 484 88 01

Dyżury psychologów ITAKA:
poniedziałek 15.00 – 20.00
wtorek 15:00 – 20:00
środa 10.00 – 15.00
piątek 10.00 – 15.00
niedziela 15:00 – 20:00

Dyżury psychiatrów ITAKA:
czwartek 16:00 – 21:00
piątek 15.00 – 20.00

  • Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna: 22 425 98 48

Czynny od poniedziałku do piątku od 17:00 do 20:00, a w soboty od 15:00 do 17:00.

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: (22) 594 91 00 Czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00.

Więcej na https://dobrzezejestes.org/

2022/2023