Informujemy, że ze sprzedaży kartek świątecznych dobroczynnych uzbieraliśmy kwotę 150 złotych. Pieniądze te trafią do organizacji Sursum Corda, która wspiera osoby niepełnosprawne.
Młodzież naszej szkoły pod opieką pani pedagog Renaty Wiśniak odwiedziła podopiecznych DPS w Jastrzębiu-Zdroju i wręczyła upominki: ciasteczka, kartki świąteczne, bombki i stroiki. Podarunki wykonane zostały przez młodzież Korfantego na zajęciach z pedagogami i nauczycielami przedmiotów gastronomicznych.
W ramach Dni Profilaktyki zaproponowaliśmy młodzieży prelekcje i warsztaty o różnej tematyce. Ważnym przesłaniem było uwrażliwienie uczniów na przemoc i hejt, pokazanie gdzie szukać pomocy oraz jak reagować i sygnalizować, że komuś dzieje się krzywda. Wspomniano także o przemocy w rodzinach, przemocy wobec kobiet. Uczniowie przypięli białe wstążki- symbol sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet.
Ten rok szkolny ogłoszony został u nas Rokiem Dobrych Relacji. W pracy wychowawczo-profilaktycznej chcemy zwrócić szczególną uwagę na budowanie oraz dbanie o dobre relacje.
Relacje międzyludzkie i bliskie więzi to według niektórych najtańszy sposób na szczęście. Badania naukowe potwierdzają, że osoby odczuwające wsparcie i życzliwość innych żyją dłużej i rzadziej chodzą do lekarza.
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach, których celem było uwrażliwienie na piękno sztuki oraz na potrzebę zawierania trwałych przyjaźni. W szkolnej auli- Galerii Talentów Korfantego powstała jesienna instalacja, w której sercu znalazło się Drzewo Dobrych Relacji. W czasie warsztatów młodzież dzieliła się swoimi przemyśleniami na temat przyjaźni. Złote myśli spisane zostały na wyciętych z papieru liściach i zawieszone na drzewie. A symboliczne ujęcie relacji międzyludzkich przedstawione zostało na plakatach- uczniowie wykonali je techniką foto-kolażu.
W pierwszym dniu najlepiej zintegrowaną i usportowioną klasą okazała się 1BS, a w drugim 1CLO. Całej imprezie towarzyszyła miła atmosfera oraz głośny doping kibiców.
Dziękujemy Radzie Rodziców
i Zakładom Mięsnym HAGA PLUS za ufundowanie nagród oraz poczęstunku dla uczestników integracji.
Oprócz rozgrywek sportowych młodzież klas pierwszych wzięła udział w warsztatach z pedagogami szkolnymi, grupą animacyjną sKuMaJ Team oraz nauczycielami biblioteki. Uczniowie chętnie angażowali się w aktywności, których celem była nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim bliższe poznanie kolegów i koleżanek z klasy.
Prelekcje na temat odpowiedzialności karnej nieletnich
8 czerwca odbyły się prelekcje na temat odpowiedzialności karnej nieletnich. W szkole gościliśmy przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju- komisarz Anetę Zachariasz z wydziału prewencji oraz podkomisarza Roberta Szablickiego z jastrzębskiej drogówki. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich.
Komisarz Aneta Zachariasz poruszyła kwestie bezpiecznego poruszania się w sieci, konsekwencji wypływających z sięgania po używki i innych zagrożeń , jakie czyhają na młodych ludzi, szczególnie w czasie zbliżających się wakacji. Przestrzegła przed wyjazdami w nieznane. Zwróciła uwagę na to, że handel ludźmi to proceder, który, niestety, ciągle istnieje. Młodzi ludzie mogą stać się ofiarami niewolniczej pracy.
Podkomisarz Robert Szablicki przypomniał najnowsze zmiany w przepisach ruchu drogowego, szczególnie te, które dotyczą jazdy n rowerze, motorowerze, hulajnodze elektrycznej oraz poruszania się pieszych w mieście. Przechodzenie przez pasy z telefonem i słuchawkami? Zabronione.
Na koniec młodzież mogła zadać pytania. Spotkanie zainteresowało uczniów. Chętnie podchodzili do prowadzących i pytali o kwestie dotyczące bezpieczeństwa.
Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Jastrzębiu-Zdroju
W maju miało miejsce kilka zdarzeń w ramach współpracy szkoły z jastrzębską poradnią. Tamtejsze psychoterapeutki- p. Aneta Ząbczyńska i p. Aleksandra Femiak dwukrotnie nas odwiedziły, żeby przeprowadzić warsztaty pn. „Jak budować pozytywne nastawienie do siebie i świata”. W warsztatach wzięli udział uczniowie wybranych klas liceum ogólnokształcącego.
18 maja uczennice klasy trzeciej liceum o profilu psychologiczno-humanistycznym zostały zaproszone do poradni. Dzięki uprzejmości dyrektora placówki, p. Remigiusza Skubisa, który zgodził się na przyjęcie kilkunastoosobowej grupy, młodzież mogła dowiedzieć się jak na co dzień funkcjonuje instytucja. A panie Aneta Ząbczyńska i Natalia Wojtas poświęciły swój czas, żeby opowiedzieć dziewczynom- być może przyszłym studentkom psychologii- o specyfice ich zawodu. Uczennice z uwagą słuchały i chętnie zadawały pytania dotyczące pracy psychologa, psychoterapeuty czy też specjalisty z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Młodzież przekonała się, że praca w poradni wymaga szczególnych kwalifikacji oraz szczególnych predyspozycji.
Zaproponowaliśmy uczniom zajęcia relaksacyjne i odprężające, minimalizujące napięcie i stres takie jak: seans z muzyką relaksacyjną, tekstem i filmem edukacyjnym, ćwiczenia ruchowe typu pilates oraz ćwiczenia oddechowe i gimnastyczne wykorzystujące elementy jogi.
22 i 23 marca uczniowie wybranych klas trzecich technikum i klas maturalnych wzięli udział w warsztatach, podczas których dowiedzieli się jak radzić sobie z trudnymi emocjami oraz stresem.
Kilka prostych rad, by nie poddać się panice:
właściwe nastawienie - egzamin to szansa,
rozmowa o odczuciach - boisz się - powiedz komuś o tym,
właściwe oddychanie - weź kilka głębokich, spokojnych oddechów,
rozluźnienie mięśni - szybkie- poprzez zmianę pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie,
odwrócenie uwagi od problemu - skupienie się na chwilę na szczegółach z otoczenia.
To tylko niektóre ze sposobów rozładowania napięcia.
Prowadzącymi zajęcia były p. Anna Bochenek z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach oraz p. Jolanta Nowak reprezentująca Polskie Centrum Profilaktyki w Krakowie.
To tytuł wydarzenia profilaktycznego, jakie miało miejsce w naszej szkole 25 stycznia. Uczniowie kilku klas poznali rapera Arkadio opowiadającego o historii swojego życia - swoich doświadczeniach walki z nałogami, agresją, rozpadem rodziny. Arkadio omawiał problematykę przemocy, oraz wchodzenia w konflikty z prawem dla zaimponowania lub w odpowiedzi na oczekiwania środowiska. Elementem spotkania profilaktycznego były historie ludzi, którym udało się zmienić swoje życie, z pełnego przemocy, uzależnień, lęku i przeciętności na życie w oparciu o swoje silne strony, talenty,w szczęśliwych relacjach rodzinnych, pełne satysfakcji i szczęścia. Całość wydarzenia przeplatana była autorskimi utworami rapera wykonywanymi na żywo, a także filmami i materiałami wideo obrazującymi treści przekazywane na wydarzeniu.
W dniach 17 - 23 listopada w naszej szkole miały miejsce akcje o charakterze profilaktycznym i wychowawczym. Uczniowie wybranych klas mogli uczestniczyć w prelekcjach, warsztatach i w spotkaniu z wyjątkową osobą- p. dr Ewą Trzetrzelewską- Lalik, która podzieliła się z młodzieżą swoimi pasjami – sportem i zdrową dietą.
W ramach Dni Profilaktyki uczniowie wzięli udział w prelekcjach on-lineo cyberbezpieczeństwie oraz w warsztatach na terenie szkoły, które prowadziła p. Izabella Małkiewicz, reprezentująca Polskie Centrum Profilaktyki w Krakowie. Tematyka warsztatów dotyczyła stresu i radzenia sobie z trudnymi emocjami, skutecznych metod uczenia się oraz uzależnień, w tym w szczególności od komputera i nowoczesnych technologii.
Prowadząca zwróciła uwagę między innymi na prawidłowy sen. Nastolatek potrzebuje minimum ośmiu godzin snu w nocy. W ciągu dnia można się zdrzemnąć, ale nie dłużej niż 15-20 minut.
W trakcie warsztatów uczniowie mieli okazję usłyszeć wiele wartościowych informacji i porad. Mogli również obejrzeć wystawę na temat uzależnień behawioralnych i od środków psychoaktywnych. Grupa dziewczyn z klas II b LO i II c LO (Emilia Sierota, Nikola Dańczak, Wiktoria Postupalska, Małgosia Piwowar, Oliwia Kilichowska, Alicja Kawecka i Magda Knop) pod okiem p. Barbary Będkowskiej przygotowały ciekawą prezentację w holu szkoły. W związku z obchodzonym 18 listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia przekaz wystawy nawiązywał również do problemu szkodliwości palenia papierosów.
Uczniowie z grupy sKuMaJteam w ramach projektu „Olimpiada bez Teorii” animują dzieci w przedszkolach i szkołach. Dzieci zachwycone są zabawą i chętnie biorą udział w konkurencjach. Nauka przez zabawę.
Wspomnienia z warsztatów integracyjnych uczniów klas pierwszych
Poza częścią sportową, która odbyła się na OWN w Jastrzębiu-Zdroju, uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach integracyjnych w szkole, które przeprowadziły nauczycielki biblioteki, p. Krystyna Szczęsny i p. Żaneta Wiercioch oraz panie pedagog- Renata Wiśniak i Jadwiga Kulas. Czas warsztatów umilili swoim młodszym koleżankom i kolegom Kuba Grochowski, Julia Drąg i Marta Zabrzańska, którzy przeprowadzili bardzo ciekawe animacje muzyczno- taneczne.
Program profilaktyczny "Ars, czyli jak dbać o miłość"
Na spotkaniach z młodzieżą pokazujemy, co przeszkadza w dążeniu do zrealizowania życiowych celów, co niszczy dobre relacje międzyludzkie. Dbać o siebie to dbać o dobre relacje z innymi...
Masz prawo odczuwać różne emocje: smutek, przygnębienie, rozczarowanie, strach, bezsilność, niezadowolenie, frustrację i wiele innych!
W porządku jest płakać, czasem jest to potrzebne, żeby poczuć się lepiej.
Musisz też wiedzieć, że to normalne, kiedy:
chodzisz do psychologa,
masz inne zdanie,
wahasz się podjąć decyzję,
potrzebujesz pomocy,
popełniasz dwa razy ten sam błąd,
nie masz do kogoś lub czegoś siły,
zmieniasz zdanie,
nie jesteś perfekcyjny/a,
chcesz czasem pobyć sam/a,
tracisz cierpliwość,
chcesz, ale się boisz.
„Godne podziwu jest wzięcie odpowiedzialności za swoje błędy, okazywanie bólu lub smutku w pewnych okolicznościach, które Cię przytłaczają. A nawet mówienie innym, że przechodzisz trudny okres w życiu i potrzebujesz trochę czasu dla siebie. Nie ma w tym nic złego. (…)
Przyznanie się do tego, że czasami nie możesz zrobić wszystkiego, jest również dopuszczalnym posunięciem. Tak naprawdę musi takim być, ponieważ taka jest właśnie otaczająca nas rzeczywistość.”
Dr Anita Barwicka
WSPÓŁPRACA NAUCZYCIELI Z RODZICAMI
Szanowni Rodzice!
Jak zadbać o odporność psychiczną? Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kilkoma radami ułatwiającymi osiągnięcie zadowolenia z życia.
Szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii o nazwie "Rakoobrona" dotyczącej profilaktyki raka płuc, raka szyjki macicy, czerniaka. W ramach programu przeprowadzono prelekcje wśród młodzieży.
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego działania zorganizowane w naszej szkole.
Gdzie szukać pomocy?
Telefony zaufania i wsparcia:
Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
Telefon Zaufaniadla dzieci i młodzieży 116 111
Telefon Zaufaniadla osób uzależnionych od narkotyków 801 199 990
Telefon Zaufania- uzależnienia behawioralne 801 889 880
Telefon Zaufaniadla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100
Młodzieżowy Telefon Zaufania (Wodzisław) 733 933 343
Ogólnoproblemowy Telefon Zaufania (Jastrzębie) 1800-2200 32 471-78-78
Ogólnopolski Bezpłatny telefon dla Ofiar PrzemocyNiebieska Linia 0-800-12-00-02
Telefon dla Dzieci Wykorzystywanych Seksualnie (Warszawa) 022/827-61-72
Poradnie i ośrodki konsultacyjne, terapeutyczne i inne:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Jastrzębie-Zdrój, ul. Wrocławska 12 tel. 32 47- 178-78
Towarzystwo Wspierania Dzieci i Młodzieży „Sprawni Inaczej”, Jastrzębie- Zdrój, ul. Szkolna 1, tel. 32 471- 90- 51
Centrum Terapii Nerwic, Depresji, Uzależnień, Jastrzębie- Zdrój, Neuro-Med ul. Dębowa 20, tel. 32 47-67-355
Stowarzyszenie Klubów Abstynentów „Arka”, ul.1 Maja 45, tel. 32 471- 77-51
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żorach ul. Wodzisławska 1/207 tel./fax. 32 434-53-29
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Żorach ul. Boryńska 13 (czynny całą dobę) tel. 32 435-78-40 lub 32 434-34-15
Punkt Konsultacyjny Teen Challenge ul. w Żorach ul. Boryńska 13, tel. 728 537 234
Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień w Żorach ul.Rynek 23 tel. 32 434 50 59
Poradnia Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych Bielsko-Biała, ul. Mostowa 1 tel. 33 812-30-42
Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Fundacja Dom Nadziei, ul. Ks. Koziołka 3, Bytom, Tel. 32 793-66-47
üFamilia Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień, Poradnia Leczenia Uzależnień Gliwice, ul. Dębowa 5 tel. 32 270-21-02
Ośrodek Terapii Uzależnień Rybnik, ul. Tadeusza Kościuszki45tel. 696 478 189
Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Zabrze, ul. Park Hutniczy 6 tel. 32 278-11-99
Punkt Poradnictwa religijnego (K.A.N.A.) Katowice, Pl. Ks. Szramka 4 tel. 32 253-04-55 czwartek od 1600 do 1900
Ośrodek Medyczno-Terapeutyczny "SYRIUSZ", Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, 44-240 Żory, Aleja Wojska Polskiego 3c, tel. 32 723 12 74 lub 32 724 59 21
Detoksykacja:
Familia Centrum Zdrowia psychicznego i Leczenia Uzależnień Oddział Psychiatryczny Gliwice, ul. Dębowa 5 tel. 32 270- 21- 02
Szpital Centrum Psychiatrii Katowice- Szopienice, ul. Korczaka 27 tel. 32 603 84 00
Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Rybnik, ul. Gliwicka 33 tel. 32 432 81 00
Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. E. Cyrana Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, Lubliniec, ul. Grunwaldzka 45,Tel. 34 356 24 51, w. 221, 222