Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

SZKOLNY OŚRODEK KARIERY

“Każdy człowiek ma w sobie wiele możliwości, musi je tylko odkryć.”

Kartezjusz

Szkolny Ośrodek Kariery to miejsce, gdzie uczniowie zdobywają wiedzę o sobie i nabywają umiejętności odnalezienia swojego miejsca w życiu zawodowym.

Szkolny Ośrodek Kariery pomoże Ci:

 • rozpoznać swoje zdolności, umiejętności, zainteresowania,
 • dokonać trafnej samooceny,
 • doskonalić umiejętności interpersonalne i w zakresie komunikacji,
 • rozpoznać własne predyspozycje zawodowe - w których zawodach najlepiej się sprawdzisz,
 • poznać grupy zawodów, specjalności i ścieżki dochodzenia do nich, czynniki, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze zawodu,
 • ocenić własne potrzeby i możliwości w tym zakresie,
 • zaplanować własną ścieżkę kariery edukacyjno - zawodowej,
 • poznać potrzeby rynku pracy (lokalnego, ogólnopolskiego, europejskiego),
 • zdobyć umiejętności niezbędne do podjęcia roli zawodowej (jak pisać życiorys, list motywacyjny, wypełniać formularze, przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej), oczekiwań pracodawcy wobec pracownika,
 • uzyskać wiadomości o sposobach poszukiwania pracy.

Szkolny Ośrodek Kariery dysponuje:

 • testami badającymi predyspozycje zawodowe,
 • informacjami o możliwych ścieżkach kształcenia,
 • informatorami o zawodach,
 • opisami zawodów,
 • informatorami o wyższych uczelniach,
 • informacjami o lokalnym rynku pracy,
 • publikacjami z zakresu doradztwa zawodowego.

Szkolny doradca zawodowy pomoże Ci w przygotowaniu się do podjęcia roli zawodowej i świadomego kierowania swoją karierą. Oferujemy konsultacje indywidualne oraz zajęcia warsztatowe.

Prowadzeniem zajęć w tym zakresie zajmuje się w naszej szkole

mgr Katarzyna Panfil – doradca zawodowy, nauczyciel języka niemieckiego

Godziny pracy doradcy zawodowego w roku szkolnym 2023/2024


Katarzyna Panfil
Poniedziałek 08:45 – 12:45
Wtorek

08:00 – 13:00

Środa 10:35 – 13:35
Czwartek

08:00 – 13:00

Piątek

08:00 – 11:00

Doradca zawodowy:

 • Katarzyna Panfil
 • Kontakt: 32 471 16 44 wew. 50
 • e-mail: doradcazawodowy.zs2@interia.eu

Wydarzenia 2023/2024

Konkurs zawodoznawczy

22 maja 2024r. uczniowie ”Korfantego” wzięli udział w konkursie zawodoznawczym organizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Jastrzębiu - Zdroju oraz Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o.

Konkurs obejmował cztery konkurencje: rozwiązanie testu zawodoznawczego, poprawne napisanie życiorysu, zadanie związane z zawodem opiekun medyczny - ubranie i rozebranie manekina w roli osoby chorej na czas oraz konkurs florystyczny.

Do gry przystąpiło siedem trzyosobowych drużyn reprezentujących jastrzębskie szkoły ponadpodstawowe.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 3 B LO: Alina Grygierek, Julia Linde oraz Sandra Błoch, które znalazły się na podium zajmując drugie miejsce w rywalizacji.

Zwycięzcom gratulujemy!

SPOTKANIE JASTRZĘBSKIEGO KLUBU BIZNESU

Dnia 16 maja 2024r. w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica odbyło się spotkanie JASTRZĘBSKIEGO KLUBU BIZNESU.

Klub Biznesu powołany w ramach Stowarzyszenia „EBIAssociation” jest oddolną inicjatywą, której celem jest wsparcie, rozwój oraz integracja lokalnego środowiska przedsiębiorców i pracodawców .W spotkaniu brali udział jastrzębscy przedsiębiorcy oraz przedstawicieli instytucji.

Tematem przewodnim spotkania była komunikacja i jej znaczenie w budowaniu przyjaznych relacji z klientami ale również bariery w tworzeniu jasnego przekazu. Gościem specjalnym majowego„ Śniadania biznesowego” była Pani Monika Sokołowska – ekspertka w zakresie pozytywnej komunikacji i wystąpień publicznych, redaktorka radiowa, konferansjerka.

Poza prelekcją omówione zostały formy współpracy między przedsiębiorcami oraz instytucjami, przedstawione zostały również ofert firm i instytucji rozwijające lokalny biznes i wzmacniające sieć współpracy.

W spotkaniu wziął również udział Prezydent Miasta Pan Michał Urgoł oraz wiceprezydenci Pan Andrzej Koba i Pan Grzegorz Dulemba.

GRA ULICZNA – rozdanie nagród

21 grudnia 2023 roku w Centrum Nauki i Biznesu Żak w Jastrzębiu – Zdroju odbyło się uroczyste rozdanie nagród rozstrzygające konkurs GRA ULICZNA - DZIEŃ DLA KARIERY.

Konkurs odbył się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery „ Talent i praca – to się opłaca”.

Do gry przystąpiło sześć drużyn reprezentujących jastrzębskie szkoły ponadpodstawowe. W rywalizacji wzięli również udział uczniowie „ Korfantego”i zostali zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu.

I miejsce zajęli uczniowie z klasy 5 A TP:Emilia Ledwoń, Mateusz Sroka, Inga Seńkowska

Zwycięzcą gratulujemy!

Kolejny cykl wykładów za nami

14 grudnia br. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wykładach „Wytrwałość, inteligencja czy geny? - co decyduje o sukcesie na maturze” oraz „Jak się dogadać - czyli sztuka dobrych relacji”. Spotkania odbyły się w ramach Otwartej Akademia Nauki Akademii WSB. Tym razem oferta skierowana została głównie do naszych tegorocznych maturzystów. Wykłady prowadziła Pani Prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr Edyta Nowak – Żółty.

Pani dr Edyta Nowak-Żółty w niezwykle ciekawy sposób odkrywała przed uczestnikami prelekcji tajemnice naszego mózgu i formy skutecznego jego „treningu”. W jasny i przekonywujący sposób pokazała jak uczyć się efektywnie, aby żaden egzamin nie był barierą nie do pokonania.

I choć tematy ukierunkowane były na tegorocznych maturzystów, to w spotkaniach chętnie wzięła udział szersza grupa młodzieży „Korfantego”.

Drugiego wykładu zatytułowanego „Jak się dogadać - czyli sztuka dobrych relacji” wysłuchali uczniowie klas drugich i trzecich. Mieli możliwość poznać sposoby budowania pozytywnych relacji międzyludzkich, zasady asertywności oraz podstawy asertywnego komunikatu.

Udział w projekcie to również okazja do poznania uczelni. Pani Prodziekan dr Edyta Nowak – Żółty zaprezentowała również ofertę edukacyjną dla tegorocznych absolwentów.

To z pewnością nieostatnie spotkanie z pracownikami Akademii WSB.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Akademii WSB https://wsb.edu.pl/

Projekt Otwarta Akademia Nauki AWSB

28 listopada 2023r gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli i wykładowców Akademii WSB.

Projekt Otwartej Akademii Nauki AWSB to cykl zajęć, które popularyzują naukę i mają na celu rozszerzenie programu kształcenia w szkołach ponadpodstawowych. W ramach realizowanego projektu odbyły się w naszej szkole warsztaty w dwóch odsłonach.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w następujących wykładach:

Temat 1: „Kto wie o nas więcej - my sami czy Facebook? Targetowanie behawioralne, Big Data i ich wpływ na nasze życie”. Warsztaty prowadził pan Grzegorza Adam. Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie poruszać się w cyfrowym świecie oraz jak nie pozostawiać „śladów” swojej działalności w sieci.

Temat 2: „Wszystko co trzeba wiedzieć o inflacji - dlaczego dzisiaj mamy taką inflację jaką mamy i czy trzeba się tym martwić?” . Prelegentem był pan dr Adam Żabka. Choć ostatnio dość często czytamy o inflacji w różnych serwisach, to jednak najwięcej o niej mówi nam … nasz portfel. Choć banknoty wciąż wyglądają tak samo, to przez inflację ich siła nabywcza spada. Warto zatem wiedzieć dlaczego tak się dzieje.

Udział w projekcie to również okazja do poznania uczelni. Pan Grzegorz Adam dyrektor ds. operacyjnych w Akademii WSB zaprezentował ofertę edukacyjną dla tegorocznych absolwentów.

Dni Otwarte Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa

W dniach 23-24 listopada 2023 r. Wydział Nauk Społecznych w Jastrzębiu-Zdroju Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, organizował "Dni Otwarte".

W przedsięwzięciu uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych (Policja, Państwowa Straż Pożarna, Służba Więzienna, Wojskowe Centrum Rekrutacji, podmioty zajmujące się ogólnie pojętą problematyką psychologiczną i psychiatryczną), którzy przedstawiali specyfikę realizowanych czynności oraz zapewnili czynny udział uczniów w wykonywaniu zadań (pierwsza pomoc przedmedyczna, technika kryminalistyczna - daktyloskopia i in.).

Podczas „Dni Otwartych” odbyły się również prelekcje tematyczne oraz warsztaty dla młodzieży.

Również uczniowie „Korfantego” wzięli udział w wydarzeniu: klasy 4 B T, 3 C LO oraz 5 C TP miały okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną WSB w Jastrzębiu – Zdroju.

WARSZTATY DLA MATURZYSTÓW W YOLO

Dnia 20 listopada 2023r w Młodzieżowym Punkcie Doradztwa Zawodowego YOLO odbyły się warsztaty dla uczniów klas maturalnych. Tematyka warsztatów dotyczyła praw pracy do 26 roku życia.

Maturzyści, uczniowie klasy 5 TOR, zapoznali się z Kodeksem Pracy, z umowami cywilnoprawnymi oraz rodzajami umów o pracę.

Spotkanie zawodoznawcze w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Jastrzębiu – Zdroju zorganizowała cykl spotkań ze specjalistami, przedstawicielami zawodów : logopeda, psycholog, pedagog.

Spotkania adresowane były do młodzieży szkół ponadpodstawowych a szczególnie do maturzystów chcących w przyszłości podjąć studia na kierunkach takich jak pedagogika, psychologia czy logopedia.

Uczniowie klas czwartych „Korfantego” wybrali spotkanie z psychologiem aby poznać ten zawód„ od kuchni” oraz aby mieć możliwość porozmawiać z fachowcem o specyfice zawodu, który w przyszłości chcą wykonywać.

Miasteczko zawodów

Dnia 20 października 2023 roku odbyło się Jastrzębskie Miasteczko Zawodów. Głównym założeniem przedsięwzięcia było przedstawienie kierunków kształcenia zawodowego w jastrzębskich szkołach ponadpodstawowych.

Miasteczko zorganizowane zostało w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Jastrzębiu – Zdroju oraz III Liceum Ogólnokształcące im.S. Wyspiańskiego w Jastrzębiu-Zdroju.

Celem przedsięwzięcia była praktyczna prezentacja zawodów, w których dana szkoła kształci uczniów. Adresatami przedsięwzięcia byli ósmoklasiści.

Również „Korfanty” przedstawił swoją ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny. Nasi uczniowie przygotowali praktyczne prezentację zawodów, w których się kształcą oraz udzielali informacji związanych z danym kierunkiem kształcenia i odpowiadali na nurtujące ósmoklasistów pytania.

SPARTAKIADA BRANŻOWA

Dnia 19 października 2023r. odbyła się w Zespole Szkół Techniczno–Branżowych w Jastrzębiu–Zdroju SPARTAKIADA BRANŻOWA. Jest to konkurs dedykowany jastrzębskim ósmoklasistom.

Celem przedsięwzięcia było zachęcenie uczniów szkół podstawowych do poznania świata zawodów, środowiska pracy różnych profesji i kierunków kształcenia.

W konkurencjach wystartowało dziewięć drużyn z jastrzębskich szkół podstawowych.

Również nasza szkoła wzięła udział w wydarzeniu, promując wybrane kierunki kształcenie naszej szkoły w postaci zadań i zagadek konkursowych.

Podziękowanie dla p. Marty Madery oraz p. Arkadiusza Panfil za koordynowanie działań, przygotowanie stanowisk oraz opiekę nad uczniami naszej szkoły.

SPOTKANIE KLUBU BIZNESU

Dnia 19 października 2023r. w nowo powstałym Punkcie doradztwa zawodowego dla młodzieży YOLO „Young am Bord” Lobour Office odbyło się spotkanie JASTRZĘBSKIEGO KLUBU BIZNESU.

Klub Biznesu powołany w ramach Stowarzyszenia „EBIAssociation” jest oddolną inicjatywą, której celem jest wsparcie, rozwój oraz integracja lokalnego środowiska przedsiębiorców i pracodawców. W spotkaniu brali udział jastrzębscy przedsiębiorcy oraz przedstawicieli instytucji.

Tematem przewodnim spotkania było omówienie rodzajów wsparcia dedykowanych młodzieży biorącej udział w pilotażowym programie. Gospodarzem spotkania był Powiatowy Urząd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju

Podczas spotkania odbyła się również dyskusja dotycząca wymiany doświadczeń oraz możliwych do podjęcia form współpracy.

Doradztwo zawodowe w Jastrzębiu–Zdroju

18 października 2023r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta Jastrzębie–Zdrój odbyło się spotkanie „6.0 rodzic–pierwszy doradca” poświęcone idei propagowania doradztwa zawodowego w naszym mieście. Spotkanie adresowane było do rodziców tegorocznych ósmoklasistów i dotyczyło roli doradztwa zawodowego w szkole podstawowej. Równie ważnym tematem była funkcja informacyjna a rodzice mieli możliwość poznać jastrzębskie instytucję w których mogą otrzymać wsparcie oraz poradę doradczą.

Szkolny Ośrodek Kariery reprezentowany przez p. Katarzynę Panfil przedstawił swoje propozycje i zadania w ramach współpracy zarówno ze środowiskiem lokalnym jak i instytucjami wspierającymi doradztwa zawodowe w Jastrzębiu–Zdroju.

Prelegentkami były również p. Monika Kudzia przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu – Zdroju, p. Ewa Zimończyk reprezentująca Poradnie Psychologiczno Pedagogiczną, p. Agata Mańkowska z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Jastrzębiu–Zdroju.

Inicjatorką i moderatorką spotkania była Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej p. Justyna Namielska a gospodarzem Inspektor Wydział Edukacji UM p. Katarzyna Wolińska.

Spotkanie odbyło się w ramach Jastrzębskiego Tygodnia Kariery.

III Dni Otwarte Doradztwa Zawodowego

W dniu 17 października 2023r. w Szkolnym Ośrodku Kariery przy Zespole Szkół nr 2 im.W. Korfantego odbyła się kolejna, trzecia już edycja Dni Otwartych Doradztwa Zawodowego.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Jastrzębiu–Zdroju oraz Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną.

Celem proponowanej inicjatywy jest szerzenie idei XV Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem „Talent i praca – To się opłaca” oraz umożliwienie indywidualnych konsultacji z profesjonalnymi doradcami zawodowymi.

Dni Otwarte Doradztwa Zawodowego adresujemy przede wszystkim do rodziców i uczniów klas ósmych szkół podstawowych.

Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami, którzy udzielą informacji dotyczących sposobu działania w zakresie planowania i podejmowania decyzji edukacyjno – zawodowych.

W trzeciej edycji Dni Otwartych Doradztwa Zawodowego ósmoklasistom i ich rodzicom doradzali:

p. Ewa Zimończyk – doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej

p. Monika Kudzia – doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu–Zdroju

p. Katarzyna Panfil – doradca zawodowy ze Szkolnego Ośrodka Kariery

Gra uliczna „Dzień dla Kariery”

Dnia 11 października 2023 odbyła się w naszym mieście Gra Uliczna w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery „Talent i Praca – To się opłaca.” W rywalizacji wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych naszego miasta.

Również my mieliśmy swoich przedstawicieli. „Korfantego” reprezentowali uczniowie klasy 5 A T: Emilia Ledwoń, Mateusz Sroka, Inga Seńkowska. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

Podziękowania dla Pani Małgorzaty Lach za przygotowanie pytań konkursowych oraz uczniów klasy 5 A T: Gabrieli Walek oraz Michała Pachli za przygotowanie i prowadzenie punktu kontrolnego.

WARSZTATY W PUNKCIE DORADZTWA ZAWODOWEGO YOLO

16 października 2023r w Młodzieżowym Punkcie Doradztwa Zawodowego YOLO odbyły się warsztaty dla młodzieży szkół ponadpodstawowych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Również uczniowie „Korfantego” wzięli udział w wydarzeniu, które realizowane było w ramach tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnie Kariery.

Uczniowie klasy 4 C LO oraz klasy 4 B LO mogli zapoznać się z programem i możliwościami pomocy młodzieży wdrażanymi w projekcie YOLO ”Young on bord” labour Office. Czwartoklasiści mieli również okazję zapoznać się z rodzajami umów o pracy co u progu dorosłego życie może okazać się bardzo przydatne.

Prelegentką była p. Monika Kudzia doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu– droju.

Spotkanie robocze Jastrzębskiego Doradztwa Kariery

12 września 2023r. w Zespole Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego odbyło się spotkanie robocze Jastrzębskiego Doradztwa Kariery. Głównym celem i jednocześnie tematem spotkania było omówienie działań związanych z hasłem przewodnim XV Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery „Talent i praca to się opłaca” ogłoszonego przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Opracowany został harmonogram działań przewidzianych do realizacji założonych celów.

Spotkanie odbyło się z udziałem p. Inspektor Wydziału Edukacji Katarzyny Wolińskiej, przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej oraz doradców zawodowych jastrzębskich szkół i przedszkoli.

YOLO ”Young on bord” labour office

20 września 2023r. odbyło się uroczyste otwarcie punktu doradztwa dla młodzieży YOLO ”Young on bord” labour office.

Jest to to pilotażowy program pod nazwą „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży", ogłoszony przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Celem programu jest przetestowanie nowych metod wsparcia osób bezrobotnych i poszukujących pracy od 18 do 30 roku.
W ramach programu przewidywane jest kompleksowe wsparcie w zakresie następujących usług:
a) aktywizacja zawodowa i poradnictwo zawodowe;
b) udzielanie informacji w zakresie możliwych form pomocy społecznej;
c) doradztwo psychologiczne;
d) doradztwo w zakresie edukacji;
e) doradztwo w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej;
f) doradztwo w zakresie możliwości mieszkaniowych;
g) doradztwo prawne i ekonomiczno-finansowe.

Również uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w w/w wydarzeniu i zapoznaniu się z założeniami programu wsparcie dla młodzieży.

BAROMETR ZAWODÓW

22 września 2023r. w Powiatowym Urzędzie Pracy odbyła się IX edycja ogólnopolskiego badania pn. „Barometr zawodów” realizowanego w województwie śląskim na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Celem badania jest oszacowanie perspektywy zapotrzebowania na zawody w 2024 roku.

Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

 • DEFICYT -Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców
 • RÓWNOWAGA - Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców
 • NADWYŻKA –Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju.

Wyniki badania wykorzystywane są m.in.

 • przy planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę),
 • przy poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach - gdzie może być łatwiej o pracę),
 • do analiz rynku pracy (wskazują trendy w zakresie popytu i podaży pracy).

Dzięki wynikom badań odbiorcy indywidualni (osoby bezrobotne, chcące zmienić pracę lub nabyć nowe kwalifikacje) mogą podejmować właściwe decyzje w tym zakresie. Wyniki w/w badań odgrywają również istotną rolę dla instytucji, które mogą je wykorzystać do porównywania sytuacji na lokalnych rynkach pracy oraz do poszerzenia wiedzy specjalistycznej na temat sytuacji na rynku pracy.

SZKOLNY OŚRODEK KARIERY został zaproszony do udziału w panelu eksperckim, w którym brali również udział przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, Rady Biznesu oraz OHP w Jastrzębiu – Zdroju.

Wydarzenia 2022/2023

Wydarzenia 2021/2022

Wydarzenia 2020/2021