Strona główna
  Galeria      
Dzisiaj jest
 

A K T U A L N O Ś C I

 
 

Rok szkolny 2010/2011

**********************************************************************************************************

 

Zwycięzcy nagrodzeni

               

     

Uczniowie naszej szkoły brali w tym semestrze udział w wielu konkursach historycznych, zajmując pierwsze miejsca i zdobywając cenne nagrody: -Dominika Zalewska z klasy III a LO zajęła II miejsce w konkursie miejskim pt. "Plakat Katyński" - musiała pokonać wielu rywali, gdyż na konkurs napłynęło ponad 100 prac, -Justyna Nowakowska z klasy I d LO została zwyciężczynią organizowanego pod patronatem Prezydenta konkursu miejskiego pt. "To już 90 lat...".Wykazała się dogłębną wiedzą na temat powstań śląskich, a szczególnie ich przebiegu w Jastrzębiu i okolicach. W tym samym konkursie w kategorii "Prezentacja multimedialna" I miejsce zajęła Samanta Firlik z klasy I c LO. Połączenie pieśni powstańczej ze zdjęciami przedstawiającymi groby poległych na miejscowych cmentarzach spowodowało, że prezentacja została uznana za  niezwykle dojrzałą i świadczącą o zainteresowaniach historycznych autorki.

Katarzyna Gibes

Zobacz prezentację

**********************************************************************************************************

 

Wizyta w Pałacu Prezydenckim

               

     

14 czerwca 2011r. w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursów piątej edycji „Szkoły bez przemocy”. Celem Programu jest zwiększenie świadomości problemu i zmiana postaw wobec przemocy i agresji oraz dostarczenie szkołom wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zapobiegałyby temu zjawisku.

Nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie „Najlepszy projekt wolontaryjny” w województwie śląskim, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, odebrała pani Bożena Araszczuk i jedna z najbardziej aktywnych wolontariuszek-Magdalena Dyba.

W uroczystości, którą prowadziła dziennikarka Paulina Chylewska wzięli udział m.in. Szef Kancelarii Prezydenta RP-Jacek Michałowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej-Zbigniew Włodkowski, Rzecznik Praw Dziecka-Marek Michalak, Ambasador Programu „Szkoła bez przemocy” - Tomasz Majewski. Szef Kancelarii Prezydenta RP, Minister Jacek Michałowski odczytał List do uczestników V edycji „Szkoły bez przemocy” od Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej.

Uroczystość w Ogrodach Prezydenckich uświetnił występ Marcina Wyrostka-znanego akordeonisty oraz ogromny tort z okazji piątych urodzin Programu.

Bożena Araszczuk

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Festiwal Nauki w naszej szkole

               

     

Już drugi rok trwa w szkole realizacja projektu „Partnerzy w Nauce”, którego autorem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach. Projekt zakłada, że czas poświęcony na kształcenie w szkole ponadgimnazjalnej powinien rozwijać talenty młodych ludzi i przygotowywać ich do życia w szybko zmieniającym się świecie.

Taka też myśl przyświecała Festiwalowi Nauki, który 9 czerwca obył się w naszej szkole. To swoiste święto nauki stało się dobrą okazją do podsumowania działań Szkolnych Sekcji Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego.

Sekcja matematyczno- naukowo- techniczna, pod opieką pani Jadwigi Kowol, zaprezentowała prezentacje multimedialne na temat wirusa HIV i metody In vitro. Zaproszonym gościem był ksiądz Marcin Socha, który wygłosił wykład na temat „Nauka a etyka- rozważania o In vitro”.

Sekcja przedsiębiorczości zaprezentowała przedstawienie o tematyce ekonomicznej, które wzbogacone zostało o nowe sceny i zależności regulujące współczesny rynek. Ideą spektaklu, a zarazem jego myślą przewodnią było twierdzenie, iż warto mieć wytyczony cel w życiu i dążyć do jego realizacji. Opiekunami uczniów z sekcji przedsiębiorczości jest pani Renata Niemczyk oraz pani Małgorzata Lach.

W Festiwalu Nauki wzięli udział uczniowie naszej szkoły, dyrekcja oraz nauczyciele.

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Dzień Szkoły bez Przemocy

               

     

6 czerwca, już po raz trzeci, obchodziliśmy Dzień Szkoły bez Przemocy. Akcja kierowana jest do tych wszystkich, którzy nie zgadzają się na przemoc i chcą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu szkoły, jako miejsca przyjaznego zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli oraz rodziców.

W tym dniu w naszej szkole zorganizowany został konkurs plastyczny, przebiegający pod hasłem „Bądź wojownikiem dobrej mocy – nie używaj przemocy” lub „Złość, agresja, przemoc – to dzisiejsza niemoc”. I miejsce w konkursie zdobył zespół uczniów z klasy II b T: Angelika Dudkiewicz, Katarzyna Świerzy, Magdalena Oślizło, Ewelina Reclik, Szymon Radziszewski, Dorian Marosik. II miejsce zdobyły ex aequo  Sonia Sikora, Monika Skalińska i Karolina Woźniak z klasy II a LO.

Na holu szkoły wystawiona została tablica, na której nauczyciele i uczniowie mogli podpisać się pod hasłem KAŻDY Z NAS JEST INNY. KAŻDY MA PRAWO DO MIŁOŚCI. WSZYSCY JESTEŚMY WAŻNI I POTRZEBNI. PAMIĘTAJMY O TYM, ABY USZANOWAĆ INNYCH. STARAJMY SIĘ ŻYĆ TAK, ABY INNYM BYŁO Z NAMI DOBRZE. Już po kilku godzinach tablica zapełniła się podpisami nauczycieli i młodzieży.

Równocześnie podczas trwania tych wydarzeń na sali kinowej odbyła się prelekcja z przedstawicielem Policji, asp. Robertem Kosowskim, na temat sposobów zapobiegania przemocy wśród młodych ludzi oraz skutków prawnych wynikających z agresywnych zachowań.

Uczniowie i nauczyciele na znak odcięcia się od przemocy nosili w tym dniu przypięte w widocznym miejscu czerwone wstążeczki. Z pewnością to nie ostatnia akcja organizowana w naszej szkole w ramach Programu „Szkoła bez Przemocy”. Nie brakuje bowiem młodych ludzi, którzy odważnie i otwarcie przeciwstawiają się zjawiskom przemocy w szkole i środowisku lokalnym. Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski przy wsparciu pani Małgorzaty Lach.

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Projekt wolontaryjny - ponownie najlepszy w województwie śląskim.

               

     

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w konkursie na najlepszy projekt wolontaryjny.  Opracowany przez nas projekt pt. "Wolontariat to szukanie w swoim życiu pełni" autorstwa mgr Katarzyny Panfil oraz mgr Marty Madera realizowany był w okresie  10 stycznia-30 kwietnia 2011r.
Po raz drugi z rzędu przedmiotowy projekt został doceniony przez jury i zajął pierwsze miejsce wśród szkól ponadgimnazjalnych w województwie śląskim, był jednym z 46 zwycięskich projektów wybranych spośród wszystkich 350 nadesłanych.  Jest to niewątpliwie duży sukces. Nagrodą jest udział dwóch najlepszych wolontariuszy w Letniej Szkole Liderów tj. 10 - dniowy wyjazd do Kazimierza Dolnego w dniach 24 czerwca- 03 lipca 2011r. Ponadto opiekun projektu mgr Katarzyna Panfil otrzymała zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego na uroczystą galę z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
.

Gratulujemy !

Katarzyna Panfil

**********************************************************************************************************

 

Sukces w konkursie o indeks NKJO

               

     

4 kwietnia 2011r. odbył się w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Jastrzębiu Zdroju konkurs o indeks, w którym co roku biorą liczny udział nasi uczniowie.  W tym roku Sylwia Różańska z klasy IV Technikum Hotelarskiego postanowiła powalczyć o indeks. Po rozwiązaniu testu i ustnej prezentacji wybranego tematu została zakwalifikowana do grona laureatów. Szczęśliwcy zostali zaproszeni do Urzędu Miasta , aby z rąk pana prezydenta odebrać gratulacje oraz  pamiątkowy dyplom będący przepustką do świata studentów. Serdecznie gratulujemy Sylvii oraz życzymy wszystkim maturzystom dostania się na wymarzone studia.

Gratulujemy !

Wiesława Dziendziel

Zobacz zdjęcie w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Magia piosenki francuskiej

               

     

10 maja odbył się II Festiwal Piosenki Frankofońskiej w Suszcu zorganizowany przez dział ds. współpracy kulturalnej Ambasady Francji w Polsce, Gminny ośrodek Kultury w Suszcu oraz Gimnazjum Publiczne w Kryrach. Patronat honorowy objęli starosta pszczyński Paweł Sadza i wójt gminy Suszec Marian Pawlas. Drugi raz w festiwalu wzięli udział uczniowie naszej szkoły.

Uczennica Agata Szmuk z klasy I c LO zajęła III miejsce, zaś Magdalena Krupka z klasy III c T zdobyła wyróżnienie kategorii Star Lycée (Gwiazda Liceum). Nasze uczennice po raz kolejny odniosły sukces udowadniając, że młodzież chętnie uczy się języka francuskiego.

Gratulujemy !

Tomasz Domagała

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Uczniowie naszej szkoły napisali książkę - zagłosuj na najlepsze opowiadanie !

               

     

Na cześć Królowej Zbrodni, Agathy Christie, uczniowie klas 2a LO i 2d LO napisali zbiór opowiadań fan fiction, pt.: “The New Investigations of Hercule Poirot” [Nowe śledztwa Herkulesa Poirot].

W trakcie trzech kolejnych lekcji języka angielskiego należało wymyślić i napisać opowiadanie kryminalne. Uczniowie otrzymali gotowe fragmenty tekstu w postaci wstępu oraz ostatniego zdania, które mogli następnie wykorzystać, zmodyfikować lub całkowicie zmienić według własnego uznania.

Dodatkowo, uczniowie mieli wykorzystać w swoich opowiadaniach określone struktury gramatyczne i słownictwo.

 

Przeczytaj pełną relację:

 

po polsku:

http://zs2konkursypl.wordpress.com/2011/05/03/fanfiction-ebook

po angielsku:

http://zs2konkursy.wordpress.com/2011/04/30/fanfiction-ebook

 

Przeczytaj e-Book

“The New Investigations of Hercule Poirot”

i zagłosuj na najlepsze opowiadanie!

http://zs2konkursypl.wordpress.com/ebook

Ryszard Oślizło

**********************************************************************************************************

 

Konkurs Świąteczny „Stół Wielkanocny –INACZEJ"

               

     

Dnia 14.04.2011 r. odbył się szkolny etap konkursu na „Stół Wielkanocny-Inaczej”. Zainteresowanie konkursem było duże. Rywalizowało ze sobą trzynaście zespołów trzyosobowych z klas hotelarskich. Uczniowie w ciągu dwóch godzin przygotowywali swoje propozycje na stoły świąteczne i efektowne dekoracje. Wybór był trudny, ale ostatecznie wybrano trzy zwycięskie zespoły:

 I miejsce: Dominika Czajka, Dariusz Sobol, Dawid Bonczek z klasy III E T

II miejsce: Katarzyna Pająk, Oliwia Danisz, Patrycja Tetłak z klasy III F T

III miejsce Martyna Zuber, Martyna Wantuła, Paulina Tymińska z klasy I E T

Zespoły te reprezentowały naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie, który odbył się 19 kwietnia bieżącego roku w  Hotelu Dąbrówka w Jastrzębiu-Zdroju. I miejsce zajęły uczennice naszej szkoły: Katarzyna Pająk, Oliwia Danisz, Patrycja Tetłak z klasy III F T.  II miejsce zajęły uczennice klasy hotelarskiej z Wodzisławia Śląskiego. Natomiast III miejsce zajęły również uczennice naszej szkoły: Martyna Zuber, Martyna Wantuła, Eliza Widera z klasy I E T.

Gratulujemy !

Żaneta Ciuksa-Macoń

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Wyniki konkursu języka niemieckiego „Aller Anfang ist schwer

               

     

Dnia 20 kwietnia 2011r. odbył się w naszej szkole konkurs sprawdzający znajomość przysłów niemieckich wśród gimnazjalistów oraz licealistów. W konkursie uczestniczyły trzy licea  z Jastrzębia-Zdroju oraz 8 szkół gimnazjalnych z Jastrzębia Zdroju, Rybnika, Pawłowic oraz Żor. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu. W wyniku dogrywki, która sprawdzała umiejętność komunikowania się językiem obcym, zwycięzcą została uczennica naszej szkoły Justyna Nowakowska (z klasy I LO). Najlepszym gimnazjum okazało się Gimnazjum Nr 6 w Jastrzębiu Zdroju . Pierwsze miejsce i najlepiej zaprezentowała swoje umiejętności językowe Aleksandra Telicka z klasy II . II miejsce przypadło uczniowi Gimnazjum nr 4 w Żorach – Dawidowi Solich, uczniowi klasy pierwszej . III lokatę uzyskała  uczennica drugiej klasy Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Jastrzębiu Zdroju –Anna Poręba.

 

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za przygotowanie do konkursu oraz za ta liczne uczestnictwo.

Wiesława Dziendziel

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************
 

Blask i styl lat 80-tych w naszej szkole

 

               

     

6 kwietnia 2011 roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego mieli okazję przenieść się w czasie i na 3 godziny powrócić do lat osiemdziesiątych. Nauczyciele języka angielskiego, Ryszard Oślizło i Katarzyna Śnieg, przygotowali dwie imprezy tematycznie związane z tym właśnie okresem. Jedną z nich był konkurs „Szansa na sukces”, w którym uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty wokalne, a drugą program wizualno-muzyczny zatytułowany „Powrót do lat osiemdziesiątych”. 

 

Przeczytaj pełną relację:

po polsku:

http://zs2konkursypl.wordpress.com/2011/04/20/lata-80

po angielsku:

http://zs2konkursy.wordpress.com/2011/04/20/the80s

Zobacz wideo:

http://www.youtube.com/watch?v=IhWclT_vBYM

Ryszard Oślizło

**********************************************************************************************************

 

Wycieczka do Warszawy

               

     

W marcu br. uczniowie Technikum żywienia i gospodarstwa domowego oraz Technikum kucharz zwiedzili międzynarodowe targi gastronomiczne - Eurogastro 2011 odbywające się w Warszawie. Ponadto, młodzież uczestnicząca w wycieczce, miała okazję zwiedzić nowoczesne Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejm, Zamek Królewski oraz zobaczyć Starówkę, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Teatr Narodowy, Pałac w Wilanowie. Natomiast na Wydziale Nauk o Żywności na SGGW odbył się cykl krótkich wykładów i pokazów przygotowany dla
naszych uczniów, zachęcający do podjęcia dalszej nauki w wybranym kierunku.

Emilia Antończyk

Zobacz zdjęcia w Galerii


*********************************************************************************************************

 

Wizyta NBP we Wrocławiu

               

     

1 kwietnia bieżącego roku młodzież biorąca udział w projekcie "Zainwestuj już dziś w swoja przyszłość"  uczestniczyła w Dniach Otwartych zorganizowanych przez Oddział Okręgowy NBP we Wrocławiu.

Początek bankowości centralnej to rok 1828, kiedy to dzięki staraniom Ministra Skarbu Królestwa Polskiego, księcia Ksawerego Druckiego-Lubeckiego powołano w Warszawie Bank Polski. Był on jednym z pierwszych banków emisyjnych w Europie.

Na uczniów naszej szkoły w Oddziale Okręgowym NBP we Wrocławiu czekało wiele interesujących niespodzianek. W sali głównej, młodzież miała możliwość zapoznania się z ekspozycją monet i banknotów polskich zarówno tych współczesnych, jak i tych, które dziś przedstawiają wartość historyczną. Oprócz wystawy numizmatycznej uczniowie obejrzeli wystawę zabytkowych maszyn biurowych i maszyn do liczenia monet.

Duże wrażenie na zwiedzających zrobiło stanowisko sortowni w NBP, gdzie na własne oczy można było obejrzeć „górę żywego pieniądza”. Ponadto, nikt nie przeszedł obojętnie obok ważącej 12,5 kg sztaby złota.

            Bogaty program Dni Otwartych, ciekawe prelekcje i prezentacje multimedialne oraz bezpośredni kontakt z „żywym pieniądzem” nie tylko wzbudził zainteresowanie młodzieży, ale również wzbogacił ich wiedzę na temat polskiej bankowości oraz funkcji pieniądza w procesie rozwoju gospodarczego.

Małgorzata Lach

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

"Młodzież zapobiega pożarom" - kolejny sukces ucznia naszej szkoły

               

     

Zwycięzca eliminacji miejskich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej „ Młodzież zapobiega pożarom” w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych – Andrzej Fukała- 16 kwietnia wziął udział w finale wojewódzkim.

Celem Turnieju jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Organizatorem OTWP jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Andrzej znalazł się w trójce najlepszych w województwie - zajął III miejsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

Bożena Araszczuk

**********************************************************************************************************

 

Sukces uczennic naszej szkoły w konkursie ekologicznym

               

     

18 kwietnia 2011 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi odbył się miejski konkurs ekologiczny w Kinie Centrum, w którym brały udział wszystkie jastrzębskie szkoły.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy I c LO: Samanta Firlik, Aleksandra Burysz oraz Anna Szczepanik. Opiekę nad drużyną sprawował pan Grzegorz Pipiro, wychowawca klasy

I c LO.

Rywalizacja podczas trwania konkursu była bardzo zacięta i emocjonująca. W finale znalazły się szkoły: Szkoła Podstawowa nr 6, Gimnazjum nr 6 oraz Zespół Szkół nr 2.

Ostatecznie zwycięstwo odniosły uczennice Naszej szkoły. Oprócz nagród indywidualnych, uczestniczki wygrały wysokiej klasy kamerę cyfrową dla szkoły.

Gratulujemy!

**********************************************************************************************************

 

Młodzież zapobiega pożarom

               

     

6 kwietnia 2011 roku odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej „Młodzież zapobiega pożarom”.

Celem Turnieju jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz wiedzy z zakresu ochrony środowiska.

Uczeń klasy I a Liceum Ogólnokształcącego Andrzej Fukała – zajął I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w eliminacjach wojewódzkich!

Bożena Araszczuk

**********************************************************************************************************

 

Redakcja Korfantaka na warsztatach dziennikarskich

               

     

1 kwietnia 2011r. uczennice ZS nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, Marzena Gogol i Justyna Nowakowska, uczestniczyły w warsztatach dziennikarskich Junior Media, zorganizowanych przez redakcję Dziennika Zachodniego, dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze Śląska. Odbyły się  one w głównej siedzibie redakcji w Sosnowcu. Młode dziennikarki miały okazję zapoznać się z pracą profesjonalnych żurnalistów od tzw. kuchni, posłuchać ciekawych wykładów na temat pisania reportażu, przygotowania wywiadu, oraz  zadać  pytania, dotyczące warsztatu pracy dziennikarza.

Gościem specjalnym był Piotr Myszor, członek zespołu Myslovitz, który odpowiadał na pytania młodzież y, nie unikając nawet tych najbardziej kłopotliwych.

Na zakończenie pobytu w siedzibie Dziennika Zachodniego, młodzi ludzie  mogli zwiedzić drukarnię, gdzie zapoznali się z procesem drukowania gazety.
Udział w warsztatach był możliwy dzięki temu, że młodzież z ZS nr 2 im. W. Korfantego w Jastrzębiu – Zdroju uczestniczy  w  projekcie  Junior Media,  pod patronatem Dziennika Zachodniego. Od grudnia 2010r. uczniowie wydają szkolną gazetę "Korfantak". Opiekunem wyjazdu była mgr Danuta Łozińska, która czuwa także nad pracą zespołu redakcyjnego "Korfantaka".

Justyna Nowakowska z klasy I D LO
Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Wycieczka do Hotelu Belweder

               

     

Dnia 04 kwietnia klasa 2ET wraz z wychowawcą i opiekunem, wybrała się na wiosenną wycieczkę do Hotelu Belweder *****, który usytuowany jest na zboczu Góry Równicy, wśród gór i lasów w uzdrowiskowej części Ustronia.  Belweder to nowoczesny i ekskluzywny pięciogwiazdkowy obiekt. Z dala od zgiełku w warunkach łączących najwyższy hotelowy standard uczniowie podziwiali wnętrza hotelu, pokoje typu Lux, Studio, czy apartamenty. Duże wrażenie zrobiła piękna restauracja hotelowa z bajecznym widokiem na okolice oraz Centrum Rekreacji (basen z hydromasażem i przeciwprądem o długości 27 m, jacuzzi, bicze wodne, sauna fińska, łaźnia parowa), Centrum SPA, Bar Dzienny i Klub Nocny, Zespół Wielofunkcyjny. Uczniowie spacerem po hotelowym ogrodzie zakończyli wycieczkę.

Żaneta Ciuksa-Macoń

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Frankofonia w naszej szkole

               

     

W dniach 29 i 31 marca 2011 roku w naszej szkole odbyła się po raz 11-ty impreza z okazji Święta Frankofonii, czyli święta języka francuskiego.W tych dniach uczniowie uczący się języka francuskiego wzięli udział w imprezach przygotowanych na tę okazję; w konkursie plastycznym „Dix mots en image”oraz tradycyjnie w konkursie piosenki.

W czwartek, 31 marca do szkoły przyjechał lektor języka francuskiego, Belg-  Axel Louvrier, żeby uświetnić imprezę. Zasiadł w jury konkursu piosenki, wręczył nagrody zwycięzcom i przemówił do licznie zebranej publiczności.

Konkurs piosenki wzbudza zawsze wiele emocji. W tym roku roku najlepszą okazała się  Agata Szmuk z klasy I c LO, która wykonała piosenkę z repertuaru ZAZ „Je veux”.

II miejsce zdobyła Magdalena Krupka z klasy III c T  za utwór „Aimer jusqu'a l'impossible” Natashy St-Pier.

III miejsce przypadło Małgorzacie Cicheckiej z klasy II a LO za piosenkę „Pourquoi tu vis” Jeanette.

Wyróżnienie otrzymali uczniowie z II klasy ZSZ za utwór „Haut les mains”, który w oryginale wykonuje Ottowan.

Publicznośc również nagrodziła swego ulubieńca. Została nim Małgorzata Cichecka za utwór „ Pourquoi tu vis”.

 

W konkursie plastycznym wyłoniono 3 najlepsze prace.

I miejsce otrzymała grupa z klasy II d T Marzena Pawliczek, Bogusława Koczy i Beata Bałuszyńska za obraz ilustrujący słowo „Monde et Lune”

II miejsce dla uczniów klasy I c T , Agnieszki Somerlik, Izabeli Puzoń i Kamili Ciemięgi za obraz „Chateau”

III miejsce dla dziewczyn z klasy III e T, Agaty Wąsik, Karoliny Pawłowskiej, Anny Polak za obraz „Monde et Personne”.

 

Nagrody ufundowała  restauracja „Dąbrówka” z Jastrzębia – Zdroju oraz Rada Rodziców Zespołu Szkół Nr 2.

Serdecznie dziękujemy!

Nasz gość Axel Louvrier również obiecał niespodzianki dla zwycięzców  konkursu.

 

Zwycięzcy szkolnego konkursu piosenki będą nas reprezentować w rejonowym przeglądzie piosenki francuskiej „Magie de la Chanson” w Suszcu. Nasi uczniowie zdobywali już tam nagrody. Największą naszą dumą jest Joanna Oleś, nasza absolwentka- laureatka wielu nagród w przeglądach piosenki francuskiej, w tym roku  zdobyła Grand Prix w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

 

 Gratulujemy! Jej młodszym koleżankom życzymy podobnych sukcesów.

Jadwiga Kulas

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Wycieczka do Tyskich Browarów Książęcych

               

     

W marcu odbyły się dwie wycieczki klas 3 i 4 Technikum żywienia i gospodarstwa domowego oraz Technikum Kucharz do Tyskich Browarów Książęcych. W muzeum uczniowie obejrzeli film o historii browaru w technologii 3D, największą w Polsce kolekcję piwnych eksponatów, a także zabytkową warzelnię. Ponadto uczniowie mieli możliwość zobaczenia nowoczesnej linii rozlewniczej oraz gigantycznych tankofermentatorów.

Emilia Antończyk

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

"MŁODZI GOTUJĄ 2011" - sukces kulinarny naszych uczniów

               

     

W dniu 29 marca 2011r. w Dąbrowie Górniczej odbył się wojewódzki konkurs pod nazwą "MŁODZI GOTUJĄ 2011". Tematem wiodącym były "Gołąbki z sosem". W konkursie uczestniczyło13 szkół (zespoły 2-osobowe) w tym również nasza szkoła. Nasze uczennice Klaudia Bielińska i Justyna Cichowicz z klasy IV e T zdobyły I - miejsce prezentując potrawę "Gołąbki z czerwonej kapusty po francusku" . Opiekę nad uczennicami sprawowała pani mgr Ewa Goraus.

Zwycięzcom gratulujemy!!!!

Ewa Goraus

**********************************************************************************************************

 

Spotkanie z przedstawicielem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach

               

     

29 marca 2011 roku już po raz piąty odbyło się spotkanie z przedstawicielem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy III a T oraz III b T, którzy uczestniczą w zajęciach w ramach specjalizacji "Zarządzanie firmą". Podczas prelekcji poruszone zostały kwestie związane z prawem pracy: zagadnienia dotyczące praw i obowiązków pracownika oraz pracodawcy, podstawowe uregulowania wynikające z umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło oraz sposoby rozwiązywania umów o pracę. Tematyka spotkania odpowiadała treściom nauczania w ramach wybranej przez uczniów specjalizacji, stanowiła zatem dobre źródło poznania i poszerzenia wybranych zagadnień z Kodeksu Pracy oraz Kodeksu Cywilnego.

Małgorzata Lach

**********************************************************************************************************

Wycieczka do Hotelu Gołębiewski

              

     

Jak co roku o tej porze, w marcowym słońcu, klasa 1 e technikum hotelarskiego wraz z panią Żanetą Ciuksa-Macoń odwiedziła czterogwiazdkowy hotel w Wiśle.  Hotel Gołębiewski usytuowany jest na stoku Bukowej  w północnej części miasta na prawym brzegu Wisły. Swoje malownicze położenie Hotel zawdzięcza otaczającym go pasmom Beskidu Śląskiego poprzecinanym uroczymi dolinami, strumieniami i potokami. Celem tej wycieczki było zapoznanie się z pracą recepcji oraz służby pięter, jak i zapoznaniem się z systemami zabezpieczeń występującymi w hotelach danej kategorii. Uczniowie mieli okazję porównać pokoje, apartamenty, ich wyposażenie. Młodzież została bardzo milo przyjęta, atmosfera w hotelu jest przyjazna i miła, co na pewno sprzyja dobremu samopoczuciu gości, uczniów i jest niewątpliwym atutem tego hotelu. Oprócz zapoznania się z pracą pokojowych i recepcjonistek, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak działają karty magnetyczne. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich sala kongresowa, czy nowoczesne spa i restauracje. Eleganckie wnętrza, różnorodność atrakcji oferowanych naszym uczniom, a także niezapomniana atmosfera sprawiła, iż pobyt w Hotelu Gołębiewski  należał do udanych.

Żaneta Ciuksa-Macoń

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

„Hotelarstwo w teorii i praktyce”

              

     

Dnia 22 marca 2011r. w Raciborzu, w Hotelu Polonia odbył się międzyszkolny konkurs pod nazwą: „Hotelarstwo w teorii i praktyce”, przeznaczony  głownie dla uczniów klas IV i III techniku. Naszą szkołę dzielnie reprezentowały dwie uczennice z klasy II e T: Magda Buchta i Anita Węglarz. W konkurencjach uczestniczyli przedstawiciele 5 szkół, którzy zmierzyć musieli się z częścią teoretyczną dotyczącą wiedzy z przedsiębiorczości, testem językowym, prezentacją scenki na recepcji oraz z zadaniem przygotowanym przez Hotel Polonia - odpowiedzią na maila z zapytaniem o ofertę hotelową.  W przerwie na wyniki uczennice oprowadzono po hotelu i zaproszono na poczęstunek. Ostatecznie wygrała reprezentantka Raciborza. Nasze uczennice były najmłodsze w całym gronie, jednak okazały się bezkonkurencyjne w zadaniu przygotowanym przez Dyrektora Hotelu. Ponadto pani Bożena Glenc z Hotelu Polonia najwyżej oceniła i nagrodziła odpowiedź Anity Węglarz na zapytanie o ofertę usług w hotelu.  Konkurs trwał kilka godzin, a organizatorzy konkursu zapewnili, że w przyszłym roku można liczyć na jego kolejną edycję.

Żaneta Ciuksa-Macoń

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

III Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach - sukcesy naszych ekonomistów

              

     

Uczennice Aleksandra Walczuk (z klasy IV b T), Marcelina Wójcik (z klasy IV a T) oraz Magdalena Urbanek (z klasy II a T) zakwalifikowały się do II etapu III Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. celem konkursu jest między innymi budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań problematyką zagadnień podatkowych oraz upowszechnianie zasad korzystania z prawa podatkowego. Nie bez znaczenia jest również popularyzacja samego zawodu doradcy podatkowego.

Uczennicom gratulujemy i trzymamy kciuki w II etapie konkursu odbędzie się 15 marca 2011 roku o godzinie 1100

w Auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Mariola Kuczkowska - Deberny

*********************************************************************************************************

Konkurs Walentynkowy "Przez żołądek do serca"

              

     

14 lutego w naszej szkole odbył się Konkurs Walentynkowy "Przez żołądek do serca" w kategorii Danie Główne.
W konkursie wystartowało 8 zespołów 2-osobowych. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować danie główne oraz odpowiednio zaprezentować potrawę poprzez sposób podania i walentynkową nazwę. Ciężko było wyłonić zwycięzców, ale nie mogli niestety wszyscy wygrać, tak więc....

Zwycięzcy :
I miejsce: Marzena Kajzerek i Joanna Konojacka z klasy II d T wykonując potrawę "Fantazja Miłości"
II miejsce : Romana Kulig i Klaudia Reszke z klasy III c T wykonując potrawę "Romantyczny kurczak z syrem"
III miejsce: Sładkowski Wojciech i Pojda Krzysztof z klasy I d T prezentując potrawę "Łódeczki pełne miłości
"


Ewa Goraus
Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Prelekcja poświęcona transplantacji narządów

              

     

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz prze to, kim jest;

 nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

W dniu 9 lutego 2011 roku w Zespole Szkół nr 2 odbyło się spotkanie na temat: „ Choroby nerek - zapobieganie, leczenie, transplantacja narządów. Kwestie moralno– etyczne związane z pobieraniem narządów do przeszczepów”.

Zaproszenie na spotkanie z młodzieżą przyjęli: pan Ryszard Witek - przewodniczący Stowarzyszenia Dializowanych „NEPHROS”, lek. med. Marzena Żelaźnicka - specjalista chorób wewnętrznych, p.o. Ordynatora Oddziału Nefrologiczno-Wewnętrznego i Ośrodka Dializ WSS nr 2, lek. Tomasz Pohaba - koordynator Transplantologii WSS nr 2, ksiądz Wojciech Grzesiak - kapelan w WSS nr 2.

W pierwszej części spotkania pan Ryszard Witek omówił działania organizacji na rzecz chorych i dializowanych a także prowadzonej kampanii informacyjnej dotyczącej chorób nerek i przeszczepów narządów. Pani Marzena Żelaźnicka poinformowała zebranych o przyczynach chorób nerek, sposobach ich leczenia , o leczeniu nerkozastępczym czyli dializach a także o przeszczepie nerki. Pan Tomasz Pohaba przedstawił aspekty prawne związane z pobieraniem tkanek i narządów do przeszczepu. Ksiądz W. Grzesiak omówił punkt widzenia największych światowych religii na temat transplantacji narządów a także kwestie etyczne związane z pobieraniem narządów do przeszczepów. Na zakończenie spotkania pan Ryszard Witek opowiedział, jak czują się ludzie poddawani dializom i po przeszczepie nerki, ponieważ sam tego doświadczył.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: I a T, II a T oraz II c T, którzy otrzymali Oświadczenia woli. Oświadczenia woli można również pobrać ze stron internetowych www.nephros.jasnet.pl  lub www.poltransplant.org.pl. Organizatorem spotkania była pani  Bożena Araszczuk.

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Festiwal Nauki w naszej szkole

              

     

4 lutego już po raz 3 w naszej szkole odbył się Festiwal Nauki w ramach realizowanego projektu „Partnerzy w Nauce”. Celem projektu opracowanego przez Uniwersytet Śląski jest kształtowanie u uczniów szkół ponadgimnazjalnych kompetencji kluczowych w uczeniu się biologii, matematyki, fizyki, przedsiębiorczości i informatyki.

Przez cały I semestr uczniowie pracowali w trzech Filiach Szkolnych Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego: w sekcji naukowo – technicznej, informatycznej oraz przedsiębiorczości. W tym roku na nasze święto nauki zaproszony został dr Marek Kaczmarzyk - wykładowca na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego oraz uczniowie szkół gimnazjalnych. Podczas Festiwalu Nauki wszystkie 3 sekcje zaprezentowały efekty swej semestralnej pracy.

Sekcja naukowo – techniczna pod opieką pani Jadwigi Kowol przygotowała 2 prezentacje multimedialne: „HIV I AIDS”, którą zaprezentowały Agnieszka Dubil i Edyta Kurowska klasy II c LO oraz „In Vitro” przedstawioną przez Weronikę Turek z klasy II b LO. Wspomnieniem letniego obozu, jaki miał miejsce w czasie tegorocznych wakacji, były slajdy przygotowane przez Axela Ostrowskiego z klasy II b LO. Obóz sfinansowany został ze środków unijnych.

Pani Ewa Kosmowska przedstawiła gimnazjalistom prezentację „Po co nam statystyka”, w której wprowadziła podstawowe pojęcia statystyczne oraz w dowcipny sposób przedstawiła możliwości manipulacji danymi statystycznymi. Następnie członkowie sekcji informatycznej pracujący pod opieką pani Bernadety Wali, zaprezentowali zagadkę logiczną, zachęcając gimnazjalistów do rozwiązania w grupach kolejnych takich zagadek. Zwycięskie grupy otrzymały za swoją pracę drobne nagrody.

Sekcja przedsiębiorczości zaprezentowała spektakl ekonomiczny, którego celem było przedstawienie w humorystyczny sposób podstawowych pojęć i zależności ekonomicznych takich jak wielkość popytu i podaży, funkcjonowanie banków czy podejmowanie działalności gospodarczej. Uczniowie z klasy I a T opracowali scenariusz, przygotowali scenografię i oczywiście odegrali role w przedstawieniu. Opiekunami uczniów była pani Małgorzata Lach oraz pani Renata Niemczyk.

Punktem finałowym oficjalnej części Festiwalu Nauki był wykład dr Marka Kaczmarzyka na temat dziedziczenia cech człowieka.

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Sukcesy naszych ekonomistów

              

     

Hasło tegorocznej VI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości brzmi: "Inwestor na rynku - giełda, prywatyzacje, fuzje i przejęcia". Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem maturalnym.

 

Magdalena Urbanek z klasy II a T oraz Tomasz Marszałek z klasy IV b T - jako jedyni uczniowie ze wszystkich szkół jastrzębskich - zakwalifikowali się do zawodów okręgowych. Celem olimpiady jest między innymi doskonalenie u młodych ludzi umiejętności analizy zjawisk zachodzących w gospodarce, lepsze przygotowanie do wyzwań współczesnego świata oraz tworzenie pozytywnego klimatu wokół działalności biznesowej.

 

Za reprezentantów naszego miasta w zawodach okręgowych trzymamy kciuki i życzymy sukcesów !

 

*********************************************************************************************************

Rosyjskie jasełka w naszej szkole

              

     

Prawosławni chrześcijanie celebrują wigilię Bożego Narodzenia 6 stycznia. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 zorganizowali jasełka w języku rosyjskim.  Młodzież ucząca się języka rosyjskiego z wielkim zaangażowaniem brała udział w przygotowaniu tego przedsięwzięcia. Część przedstawiła znaną wszystkim scenę z Betlejem, inni wprowadzili świąteczny nastrój śpiewając rosyjskie kolędy. Miłym akcentem był poczęstunek. Uczniowie Technikum Gastronomicznego upiekli tradycyjne danie kuchni rosyjskiej, tzw. pirogi.

 

Organizatorzy (pani Anna Wodecka i pani Żaneta Wiercioch) dziękują szczególnie pani Tatianie Czech za konsultacje językowe. Swoją wdzięczność rodowitej Rosjance występujący wyrazili kwiatami.. Jasełka zostały przygotowane w ramach cyklu „Spotkania z kulturą rosyjską”. W ubiegłym roku uczniowie „dwójki” zorganizowali obchody Dnia Św. Tatiany, tzw. dnia studenta.

Zobacz zdjęcia w Galerii

Zobacz film z jasełek

*********************************************************************************************************

Konkurs świąteczny

              

     

W ludowych zwyczajach okres poprzedzający Boże Narodzenie wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych, stroików w domach, czym niejednokrotnie zajmowały się całe rodziny . Ozdoby wykonywane były z bibuły, słomy, szyszek, owoców, papieru, świadczyły o ogromnej fantazji i pomysłowości twórców. Kontynuując tradycję w naszej szkole odbył się konkurs świąteczny na „Najpiękniejszy stroik świąteczny”. Uczniowie wykonywali stroiki w zespołach dwuosobowych. Pod uwagę brana była kreatywność, wygląd i estetyka wykonania stroika. Autorzy najciekawszych prac otrzymali nagrody rzeczowe. Oceny stroików dokonało jury, które miało nie lada problem, gdyż prac było nie mało, a wszystkie wykonane były na wysokim poziomie.

I miejsce– Patrycja Wutzke i Eliza Widera, klasa1 E T

II miejsce– Patrycja Drzyzga i Bartosz Kozicki, klasa 2 E T,

III miejsce – Oliwia Danisz i Angelika Ogierman, klasa 3 F T,

wyróżnienie – Daria Wala i Katarzyna Rapcia, klasa 3 F T.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!

Żaneta Ciuksa-Macoń

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Sukcesy naszych piłkarzy

Barbórkowo - Mikołajkowy turniej halowej piłki nożnej służb mundurowych

i młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

              

     

Po trudnych meczach eliminacyjnych (awans z II miejsca po wygraniu rzutami karnymi z ZS NR 1) nasza drużyna wygrała kolejno wszystkie mecze - z ZSH, służbami ZK i absolwentami ZS NR 6 - zajmując pierwsze miejsce w turnieju i zdobywając okazały puchar oraz nagrody rzeczowe. Naszą szkołę reprezentowali:

Szymon Prostacki

Artur Gorzała

Robert Kordos

Kacper Dyduch

Rafał Orzechowski

Paweł Markowski

Kamil Wiśniewski

Łukasz Wojtalik

Patryk Mgłosiek

Łukasz Sroka

Opiekunem grupy jest pan Marian Przybyła.

Gratulujemy !

*********************************************************************************************************

Z życia Klubu Młodego Historyka

              

     

W tegorocznej edycji konkursu miejskiego pt. "Jastrzębskie genealogie" II-gie miejsce zdobyła Dominika Obracaj, a wyróżnienie Ola Grzeszczuk (uczennice klasy III a LO).

Dominika prezentowała dzieje swej rodziny o tradycjach powstańczych w szczególności losy pradziadka Józefa, dowódcy jastrzębskiej placówki AK.

Także Ola skupiła się życiu swego pradziadka-absolwenta przedwojennej szkoły orląt w Dęblinie, więźnia obozu na Majdanku.

 

Z okazji świąt listopadowych uczniowie klasy III a LO umyli i uporządkowali groby powstańców, żołnierzy i więźniów oświęcimskich. Młodzież wielu klas odwiedziła w tych dniach cmentarz zapalając znicze i składając kwiaty.

Zapraszamy wszystkich chętnych do realizacji projektu pt. "Harcerze harcerzom. Śląskie kamienie na szaniec".

Podajemy tematykę:

- początki ruchu harcerskiego na Górnym Śląsku, okres powstań i plebiscytu,

- Chorągiew Śląska do1939 roku,

- harcerze na Śląsku Opolskim,

- Bucze Harcerskie w Górkach Wielkich,

- Aleksander Kamiński - komendant Szkoły Instruktorów Zuchowych w Górkach Wielkich,

- Zofia Kossak i jej związki z harcerstwem,

- wybitni harcerze i ich losy (m. in. J. Pukowiec, J. Skrzek, J. Kret, L. Wacławek, bracia Buchalikowie),

- Szare Szeregi na Śląsku,

- bilans lat okupacji.

Projekt będzie realizowany poprzez wycieczki, spotkania z członkami ZHP, lekcje muzealne, nagranie filmu społecznie zaangażowanego pt. "Co dalej ze szkołą "Kamyka"?", wystawę prac plastycznych i zdjęć.

Odbyła się już pierwsza z planowanych wycieczek do Górek Wielkich. Młodzież wysłuchała opowieści wnuczki Zofii Kossak - p. Anny Fenby -Taylor o związkach pisarki z harcerstwem, spotkała się także z p. Marianem Mazurem, kwatermistrzem góreckiej stanicy. Miejsce to, przed wojną tętniące życiem, duma polskich harcerzy - wywarło na wszystkich przygnębiające wrażenie.

Mamy nadzieję, że uda nam się chociaż przywrócić pamięć o tym historycznym miejscu...

 

Zapraszamy do współpracy!

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Piotr Wyszyński zajął I miejsce w konkursie i wyjechał do Brukseli

              

     

W październiku 2010 roku biuro posła do Parlamentu Europejskiego dr Marka Migalskiego ogłosiło konkurs zatytułowany „Mój projekt”. Celem konkursu było opracowanie projektu  edukacyjno-społecznego skierowanego do młodzież szkolnej, a związanego z jednym z poniższych zagadnień:

  • prawa człowieka,

  • demokracja na obszarze postsowieckim,

  • współczesny patriotyzm.

I miejsce w kategorii "współczesny patriotyzm" zajął uczeń klasy IV b T Piotr Wyszyński- autor projektu "Harcerze harcerzom- czyli Śląskie Kamienie na Szaniec".

 

W nagrodę Piotr wyjechał na 5 - dniową wycieczkę do Brukseli sfinansowaną przez organizatorów konkursu.

 

"Zwiedzaliśmy Brukselę, zobaczyliśmy Łuk Triumfalny, Pałac Królewski, Pagodę Japońską oraz Chiński Pałac. Udało mi się również zobaczyć muzeum militarne, parę kościołów, wjechać na szczyt piątej pod względem wielkości bazyliki na świecie oraz odwiedzić, czego naprawdę nie żałuję, Chińską Restaurację. W Brukseli, jak się okazało, pracuje bardzo wielu Azjatów. Jednemu Koreańczykowi dałem w prezencie „złotówkę”, z kolei pewna Chinka próbowała nauczyć mnie zwrotu "Dzień dobry", ale po 10 minutach nieudanych prób stwierdziła, że łatwiej będzie mnie nauczyć "Witam". Prócz tego nauczyłem się paru zwrotów w języku  francuskim - ale to już dzięki uprzejmości nowo poznanych koleżanek, które świetnie władały tym językiem. Oczywiście zwiedziliśmy również Parlament Europejski oraz przepiękną Brugię,  zwaną "Flamandzką Wenecją".

Wszyscy żałowaliśmy, że wycieczka tak krótko trwała, bo było naprawdę cudownie."

 

Piotr Wyszyński

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Z wizytą w „Retro”

              

     

Dnia 29.11.2010 r. Restauracja „Dom Retro” w Jastrzębiu-Zdroju gościła uczniów klasy hotelarskiej. Mogli oni porównać ten obiekt gastronomiczno-noclegowy z innymi podobnymi zakładami, które do tej pory zobaczyli podczas wycieczek szkolnych. Hotelarze zapoznali się z działalnością zakładu, jego strukturą, a ponadto obsługa oprowadziła uczniów po noclegowej części obiektu. W restauracji przypomniano wiadomości ogólne z obsługi konsumenta, nakrycia, bieliznę stołową, budowę karty menu. Podczas zajęć hotelarze mogli poćwiczyć  na programie gastro-hot., czy też przygotować samodzielnie pyszną kawę  z nowego expresu., która była miłym zakończeniem .

Żaneta Ciuksa-Macoń

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Dyplomy Prezesa Rady Ministrów wręczone

              

     

Ola Grzeszczuk - uczennica klasy III a LO oraz Anna Uryszek - uczennica klasy IV b T otrzymały stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2010/2011.

Uroczyste wręczenie dyplomów Prezesa Rady Ministrów odbyło się w dniu 23 listopada 2010r. w sali kina "Scena na Starówce" w Żorach. Stypendystom dyplomy przekazali Wojewoda Śląski oraz Śląski Kurator Oświaty.

Oli Grzeszczuk i Ani Uryszek przekazujemy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych.

Danuta Rosińska

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii 

HORECA 2010 – Kraków

              

     

Listopadowe spotkanie branży hotelarskiej, czyli Międzynarodowe Targi  Wyposażenia i Gastronomii HORECA 2010 w Krakowie, to dla młodzieży z klas hotelarskich nie tylko tradycja, ale także możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami przestrzeni hotelowych. Już od wejścia można było w Strefie Kawy spróbować wyśmienicie zaparzonej kawy. Wystawcy zaprezentowali kompleksową i różnorodną ofertę produktów, usług i rozwiązań dla obiektów noclegowych oraz gastronomii. Przedstawiono sprzęty, meble i akcesoria dla gastronomii, zastawy stołowe, porcelana, szkło, itp., a także żywność i napoje, produkty w tym produkty cukiernicze, lodziarstwa, którymi zajadali się uczniowie i nie tylko. Tradycyjnie na stoiskach odbywały się pokazy z wykorzystaniem maszyn i urządzeń prezentowanych przez wystawców. Wśród propozycji wystawców nie zabrakło prezentacji różnego rodzaju wyposażenia pokoi hotelowych, oświetlenia, elementów dekoracji, mebli, produktów z sektora galanteria i tekstylia hotelowe, czy też ciekawe rozwiązania informatyczne, oprogramowanie hoteli. Kolejne Targi Hotelarskie w Krakowie już za rok, zapraszamy.     

Żaneta Ciuksa-Macoń

Zobacz zdjęcia w Galerii

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Konkurs jesienny na " Najpyszniejszą SZARLOTT-kę"  rozstrzygnięty

              

     

W listopadzie w naszej szkole odbył się konkurs jesienny na " Najpyszniejszą SZARLOTT-kę" W konkursie wystartowało 11 zespołów 2 - osobowych. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować ciasto -szarlotkę, odpowiednio zaprezentować potrawę poprzez sposób podania oraz przygotować krótką anegdotkę na temat jabłka lub szarlotki.
Ciężko było wyłonić zwycięzców, ale nie mogli niestety wszyscy wygrać, tak więc....

Zwycięzcy:
I miejsce zdobyły: Klaudia Bielińska i Justyna Cichowicz z klasy IV e T
II Miejsce zdobyły : Bogusława Koczy i Marzena Pawliczek z klasy II d T
III Miejsce zdobyli : Florek Paweł i Łosiński Wojtek z klasy II d T
a wyróżnienia otrzymali : Stabla Mateusz i Wójcik Grzegorz z klasy Id T
       

Ewa Goraus

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Święto Odzyskania Niepodległości 

               

     

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939 - 1944 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym.

10 listopada w naszej szkole odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów klasy III e LO. Opiekę merytoryczną na uroczystością sprawowała pani Joanna Zdziebło.

Dodatkowo chcąc celebrować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, klasa II c LO wydała - z pomocą pani Grażyny Syposz -  biuletyn "Niepodległość".

                                                              Zobacz biuletyn "Niepodległość"

*********************************************************************************************************

II Mistrzostwa Polski w pisaniu na komputerze

               

     

6 listopada w Zespole Szkół nr 2 w Tychach odbyły się II Mistrzostwa Polski w pisaniu na komputerze zorganizowane przez  Stowarzyszenie INTERINFO POLSKA. Do udziału w tym konkursie zgłosiły się  szkoły ponadgimnazjalne w Brzegu (woj. opolskie), Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie) i Warszawy. Do Tychów przyjechali również  uczniowie z Cieszyna, Rybnika, Żywca, Lędzin, Katowic, Mikołowa i Gostyni (szkoła gimnazjalna). Nie zabrakło również uczniów z Jastrzębia.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV b T: Anna Uryszek, Sebastian Wilde i Piotr Wyszyński. Zadaniem uczestników mistrzostw było przepisanie 2 różnych tekstów, każdy w czasie 10 minut. Podstawowym kryterium oceny pracy była liczba uderzeń pomniejszona o 50 uderzeń za każdy błąd, przy nieprzekroczonym procencie błędów (0,5%).

Po części konkursowej wszyscy uczestnicy mieli okazję zobaczyć pokaz 7-krotnej mistrzyni świata w pisaniu na komputerze – Czeszki pani Heleny Matouškovej. Jest ona w stanie napisać nawet 935 znaków na minutę. Zawody uświetnił również swoją obecnością pan Jaroslav Zaviačič - wicemistrz świata z roku 1965, który jako pierwszy na świecie przekroczył próg 600 uderzeń na minutę, autor metody nauki szybkiego pisania na komputerze nazwaną od jego nazwiska metodą ZAV.

Uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze zaprezentowali się podczas II Mistrzostw Polski w pisaniu na komputerze. Piotr Wyszyński zdobył w zawodach IV miejsce.

Gratulujemy !!!

                                                                            Małgorzata Lach

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Wyjazd na spektakl teatralny Gra z Ferdydurke

               

     

W dniu 5 XI 2010 odbył się kolejny – tradycyjny niemal – wyjazd do teatru klas IV Technikum i III  Liceum Ogólnokształcącego. W Teatrze Ziemi Rybnickiej zaprezentowany został spektakl Gra z Ferdydurke w reżyserii Tomasza Piaseckiego, przygotowany przy współudziale krakowskich artystów „Stowarzyszenia Dialog”. Adaptacji na podstawie powieści Witolda Gombrowicza dokonał Jacek Milczanowski, odgrywający w przedstawieniu rolę Józia.

Niemal 140 uczniów naszej szkoły miało okazję spojrzenia na awangardową literaturę XX-lecia międzywojennego przez pryzmat sztuki teatralnej. Zainteresowanie młodej publiczności wzbudził zwłaszcza Bogdan Słomiński - aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, znany m. in. z roli Dandysa w serialu telewizyjnym „Klinika pod Wyrwigroszem” (2000-2001) i udziału w „Kryminalnych” (2004-2008). Jego wyrazista mimika oraz bogactwo scenicznych możliwości często przykuwały uwagę w czasie spektaklu.

Kopiując gombrowiczowski język, można pokusić się o stwierdzenie, że teraz  przed maturzystami - jeszcze tylko... uciążliwa „forma egzaminu majowego”.

 

                                                                            Aleksandra Cichoń

Zobacz zdjęcia w Galerii

*********************************************************************************************************

Targi Hotel-Gastro Meeting 2010

               

     

Dnia 7 października młodzież klas technikum żywienia i gospodarstwa domowego wzięła udział w wycieczce na Targi Hotel-Gastro Meeting 2010 w Sosnowcu. Podczas targów swoją ofertę zaprezentowali producenci i dystrybutorzy produktów oraz usług dla gastronomii i hotelarstwa oraz artykułów spożywczych. Targi zostały urozmaicone pokazem i degustacją sushi, show barmańskim oraz pokazem baristów połączonym z serwowaniem wyśmienitej kawy.
Uczniowie podczas wycieczki zwiedzili również Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, gdzie oprócz zobaczenia eksponatów muzeum, mogli również uformować, a po upieczeniu zdegustować własne wypieki.

                                                                             Emilia Antończyk

Zobacz zdjęcia w Galerii

*******************************************************************************************************

Zabójczy tydzień z Agathą Christie!

               

     

Ostatni tydzień września w Zespole Szkół nr 2 im. W. Korfantego w Jastrzębiu Zdroju okazał się absolutnie zabójczy. Idąc za przykładem Angielskiej Riwiery, a także reszty świata, uczniowie wzięli udział w ekscytującym „Tygodniu z Agathą Christie”, świętując 120. rocznicę urodzin Królowej Kryminału. Obchody przygotowali nauczyciele języka angielskiego: Ryszard Oślizło, Katarzyna Śnieg i Kinga Głowacka, a pomagali im uczniowie: Magdalena Tęcza, Agnieszka Marszał, Sandra Pałka, Bartłomiej Brandys, Klaudia Reszka, Klaudia Fryzowicz, Krystian Nowak i Adam Piernikarczyk.

Więcej o imprezach, konkursach, zabawach, zwycięzcach i nagrodach przeczytasz na stronie THINK ENGLISH, gdzie znajdziesz również liczne niespodzianki związane

z Tygodniem z Agathą Christie: 

http://zs2konkursypl.wordpress.com/2010/10/10/zabojczy-tydzien-z-agatha-christie

 Zapraszamy!

Ryszard Oślizło

Zobacz zdjęcia w Galerii 

Zobacz pokaz slajdów

http://www.flickr.com/photos/thinkenglish/sets/72157625132255268/show

                                                                                                                                                                                                                  

*********************************************************************************************************

Dzień Języków Obcych

               

     

W dniu 1 października. w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie klas I LO wzięli udział w konkursie wiedzy o krajach takich jak: Niemcy, Francja, Anglia oraz Rosja.

Konkurs składał się z 10 konkurencji (np. rozpoznaj kraj i region, przyporządkuj postać do kraju, rozpoznaj wykonawcę piosenki, itp. Uczestnicy mieli 45 sekund na udzielenie odpowiedzi. Imprezę uświetnił występ Małgorzaty Cicheckiej, uczennicy naszej szkoły, która zaśpiewała piosenki w języku francuskim i języku angielskim. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe. Byli to uczniowie I c LO: Paulina Niedzielska, Agnieszka Drozd, Roksana Gąsior oraz Aleksandra Siekierska.

                                                                                                                                                                                                                  

Katarzyna Jargiło

*********************************************************************************************************

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

               

     

Wakacje już za nami. 1 września o godzinie 900 uczniowie klas pierwszych zgromadzili się w holu szkoły, aby uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Na pierwszoklasistów czekała dyrekcja szkoły, wychowawcy oraz grono pedagogiczne.

Od tego roku pierwszoklasiści kształcić będą się w czterech klasach Liceum Ogólnokształcącego, w pięciu klasach Technikum (w zawodach technik ekonomista, technik logistyk, technik hotelarstwa, technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz kucharz) oraz w jednej klasie Zasadniczej Szkoły Zawodowej (w zawodzie kucharz małej gastronomii).

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego przygotowała klasa IV f T. Uczennice pod opieką wychowawcy, pani Joanny Zamaryki, zaprezentowały przedstawienie pod tytułem "Szkoła przyszłości". Przedstawiły również kółka przedmiotowe w formie pokazu mody. Uroczystość uświetniły występy taneczne dziewcząt z klasy III a LO – Anny Nguyen Van oraz Sabiny Maciejczyk. Swoje umiejętności wokalno – raperskie zaprezentowali również uczniowie z klasy IV g T – Krystian Nowak oraz Adam Piernikarczyk. Specjalnym gościem zaproszonym przez dyrekcję szkoły był pan Edward Deberny - Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu Zdroju.

Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym 2010/2011.

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

Wcześniejsze wydarzenia