Strona główna
  Galeria      
Dzisiaj jest
 

A K T U A L N O Ś C I

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2011/2012

Wydarzenia w roku szkolnym 2010/2011

 

Rok szkolny 2009/2010

**********************************************************************************************************

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2009/2010

               

     

25 czerwca obchodziliśmy uroczystość zakończenia roku szkolnego 2009/2010. W tym dniu w auli szkoły zebrali się wyróżnieni uczniowie, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście. Akademię przygotowali uczniowie klasy II a T, wsparci opieką pani Anny Wodeckiej.

Na początku uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły, pani Halina Hrynczyszyn. W swoim przemówieniu podkreśliła, że kończący się rok szkolny był czasem wielu sukcesów, ale nie zbrakło w nim również trudnych momentów, z jakimi przyszło zmierzyć się zarówno społeczności szkolnej, jak i wielu Polakom w kraju. W czasie uroczystości głos zabrała również przewodnicząca Rady Rodziców, pani Aleksandra Łęcka, która podziękowała dyrekcji i gronu pedagogicznemu za współpracę oraz wkład pracy wniesiony w proces nauczania młodzieży.

Nadszedł czas na wręczenie uczniom świadectw z wyróżnieniem, certyfikatów Europass Mobilność oraz dyplomów i nagród zdobytych w prestiżowych konkursach, odbywających się w czasie roku szkolnego.

Po uroczystości rozdania uczniom świadectw i wyróżnień, miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie: ceremoniał ślubowania i przekazania pocztu sztandarowego.

Po części oficjalnej uroczystości rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy II a T oraz kilku uczniów z innych klas. Podczas pokazu artystycznego młodzież w satyryczny sposób ukazała „metody” przetrwania egzaminu maturalnego.

Na zakończenie, prowadzący uroczystość uczniowie, życzyli wszystkim wesołych, pogodnych i bezpiecznych wakacji.

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

**********************************************************************************************************

Wspomnienia z obchodów Frankofonii

               

     

W dniach 25, 26 marca 2010r. w naszej szkole odbyły się obchody Święta Frankofonii. Młodzież wzięła udział w konkursie plastycznym, który, jak co roku, zatytułowany był  „10 mots en images”(10 słów na plakacie). Uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną w  dowolnej technice ilustrującą jedno, kilka lub wszystkie 10 słów zaproponowanych w konkursie. Prace konkursowe wykonano 25 marca na sali kinowej w czasie dwóch godzin lekcyjnych. Swój udział zgłosiło kilkanaście grup z klas, w których nauczany jest język francuski. Opiekę nad konkursem sprawowała p. mgr Katarzyna Jargiło. Plakaty zostały wystawione, a młodzież naszej szkoły mogła zagłosować na najlepszą, ich zdaniem, pracę. Wyłoniono trzech zwycięzców za trzy najciekawsze plakaty:

I miejsce zdobyły Patrycja Węglarz i Witkowska Paulina z klasy IV a T

II miejsce Ania Nguyen-Van i Daniel Szczepanik z kl. II b LO

 Wyróżnione osoby otrzymały dyplomy i symboliczne nagrody.

26 marca ( w piątek) zaproponowaliśmy uczniom naszej szkoły „spotkanie z poezją i piosenką francuską. Zaprezentowaliśmy również multimedialny film o krajach frankofońskich. Wiersze wyrecytowały Ewelina Graczyk z klasy II a ZSZ, Ania Nguyen-Van z II b LO oraz Paulina Piasecka z klasy II c LO. Piosenki wykonały Gosia Cichecka z klasy I a LO, Monika Koch z IV d T oraz Klaudia Bryła z III b LO.

Młodzież ucząca się języka francuskiego w  naszej szkole mogła przyjemnie spędzić czas w towarzystwie kultury frankofońskiej.

Jadwiga Kulas

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

Sukces naszej uczennicy w XIV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej

               

     

Od czternastu lat Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana organizuje Konkurs Wiedzy Biblijnej. 30 tysięcy uczniów walczyło w tym roku o indeksy na wyższe uczelnie, a także pielgrzymkę do Ziemi Świętej, Rzymu czy Wilna.

W etapie szkolnym udział wzięło 10 uczniów, z których: Anna Pękal z klasy I B LO, Karolina Woźniak z klasy I A LO oraz Beata Marszał z klasy I ET awansowały do etapu diecezjalnego. Ku naszej ogromnej radości Anna Pękal została laureatką tego etapu wykazując się perfekcyjną znajomością Pism Św. Jana. Uhonorowaniem tego zwycięstwa była uroczystość wręczenia nagród przez Bpa Józefa Kupnego.

Kolejnym punktem na drodze do sukcesu był ogólnopolski finał, który odbył się w dniach 7-8 czerwca w Niepokalanowie. Zgodnie z przewidywaniami opiekuna, pana Roberta Stolińskiego, Anna Pękal znalazła się w ścisłej finałowej dziesiątce uczniów, która zdobyła maksymalną liczbę punktów w części pisemnej konkursu. Finał stał na bardzo wysokim poziomie, a uczestnicy potrafili cytować Pismo Święte z dokładnością do znaków interpunkcyjnych. Ostatecznie nasza reprezentantka zajęła 7 miejsce i uzyskała indeks na Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz cenne nagrody książkowe. Gratulujemy sukcesu, a wszystkich zainspirowanych tym wydarzeniem zapraszamy w przyszłym roku szkolnym do wzięcia udziału w konkursie.

Robert Stoliński

**********************************************************************************************************

Jestem szefową - sukces Anny Adamczyk

               

     

W poniedziałek 14 czerwca o g.10.30 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały ogłoszone wyniki I edycji konkursu "Jestem szefową" skierowanego do uczennic szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, zorganizowanego przez Elżbietę Radziszewską Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania i Katarzynę Hall Ministra Edukacji Narodowej.

 Celem konkursu jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet - liderek wśród młodzieży. Zadaniem uczestniczek konkursu było przygotowanie pracy na temat „Jestem szefową” – uczestniczki miały wyobrazić sobie siebie w roli szefowej w dowolnym obszarze życia społeczno-politycznego lub gospodarczego, opisać, co chcą zmienić, na jakie bariery napotykają, jak widzą siebie – kobietę w roli szefowej. Na konkurs napłynęło blisko 200 prac z całej Polski. 

Miło nam poinformować, że uczennica klasy II a T  Anna Adamczyk została finalistką  konkursu.

Na stronie www.rownetraktowanie.gov.pl znajdują się materiały z uroczystości w Warszawie:

pełne nagranie z uroczystości, wybrane relacje medialne, komunikat prasowy, zdjęcie i pełna lista finalistek konkursu.

Gratulujemy !!!

**********************************************************************************************************

Śląski Junior Biznesu

               

     

Po raz drugi odbył się konkurs ekonomiczny pt. "Śląski Junior Biznesu". Jego sponsorami byli: Narodowy Bank Polski, Śląskie Stowarzyszenie Doradców Podatkowych w Jastrzębiu Zdroju i TEB Szkoły Policealne w Jastrzębiu Zdroju. Konkurs odbył się 10 czerwca 2010 r. w auli szkoły, uczestniczyła w nim młodzież szkół ponadgimnazjalnych z Jastrzębią Zdroju, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor.

Celem przedsięwzięcia było: popularyzowanie kreatywnej postawy młodego człowieka, podejmowanie prób zmierzenia się z obecną rzeczywistością gospodarczą, rozwijanie logicznego myślenia, zachęcanie młodzieży do zgłębiania wiedzy ekonomicznej, rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów ekonomicznych w sposób twórczy, nabycie umiejętności wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce
czy zintegrowanie młodzieży regionu.

Pierwsze i trzecie miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia Śląskiego, a drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno - Usługowych z Rybnika. Gratulujemy! Organizatorom chodziło o zorganizowanie konkursu w którym młodzież mogłaby się wykazać nie tylko wiedzą ekonomiczną, ale także szybkością w podejmowaniu trafnych decyzji. Młodzież miała możliwość przekonania się jak ważna jest przedsiębiorczość w życiu każdego człowieka.

Uczestnicy konkursu podjęli próby ukształtowania i umocnienia swojej postawy młodego przedsiębiorcy, bez której wręcz nie możliwe jest prowadzenie własnej samodzielnej działalności gospodarczej. Warto nadmienić, że ludzie przedsiębiorcy skutecznie realizują nie tylko własne cele ale kształtują także obraz naszej całej rzeczywistości ekonomicznej. Młodzież realizująca projekt zwiększyła swoje szanse na przyszłe zatrudnienie, nauczyła się jak dobrze zaprezentować siebie i swoje umiejętności.

Dziękujemy sponsorom konkursu, i mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać.

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

Sukcesy w Konkursie Ratownictwa

               

     

7 czerwca uczennice klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego - Weronika Urbańska i Aleksandra Kapusta - zajęły II miejsce w IV Miejskim Konkursie Ratownictwa w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy i wykazywanie się umiejętnościami ratowania życia poszkodowanym.

 

Gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów!

 

Bożena Araszczuk

**********************************************************************************************************

Osiągnięcie w konkursie międzynarodowym

               

     

W maju bieżącego roku Piotr Wyszyński z klasy III b T przystąpił, za pośrednictwem Internetu, do międzynarodowego konkurs pisania na komputerze. Celem konkursu jest promowanie umiejętności bezwzrokowego pisania poprzez  współzawodnictwo z rówieśnikami z całego świata. Zgodnie z regulaminem, w konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół prywatnych i państwowych różnych szczebli oraz osoby starsze, po zarejestrowaniu się (w Polsce) za pośrednictwem Stowarzyszenia Interinfo Polska z siedzibą w Tychach. Konkurs polega na przepisywaniu tekstu w czasie 10 minut przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania (JAVA lub ZAV). Piotr zdecydował się na przepisywanie tekstów w 4 językach: języku polskim, angielskim, hiszpańskim i włoskim. W swojej kategorii wiekowej – juniorów w wieku 17 – 20 lat – uzyskał 52 wynik na 765 uczestników z całego świata. Był to zarazem 3 wynik w tej kategorii, spośród wszystkich startujących w konkursie Polaków.

Gratulujemy !

Małgorzata Lach

**********************************************************************************************************

Najlepszy projekt wolontaryjny w województwie

               

     

Nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce w województwie śląskim, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, w konkursie na projekt wolontaryjny programu społecznego „Szkoła bez przemocy”.

Konkurs odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a głównym celem była promocja idei wolontariatu wśród uczestników społeczności szkolnej.

Projekt wolontaryjny „Nie liczy się, co robimy ani ile robimy, lecz to, ile miłości wkładamy w działanie” (Matka Teresa z Kalkuty)  był realizowany od stycznia do 15 kwietnia 2010r. przez blisko 50 uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli: mgr K. Solis, mgr R. Stoliński, mgr G. Syposz,  mgr J. Sitko, mgr B. Araszczuk, mgr M. Madera, mgr K. Panfil, mgr K. Śnieg, mgr K. Głowacka, mgr K. Jargiło, mgr I. Wewióra.

Współpracowaliśmy m.in. z Domem Opieki Społecznej, Domem Nauki  i Rehabilitacji, Wojewódzkim Szpitalem Rehabilitacyjnm, Ochronką  pod Patronatem Św. Dominika Savio przy Parafii Miłosierdzia  Bożego w Jastrzębiu Zdroju, Ogniskiem Wychowawczym. Braliśmy udział w zbiórce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w zbiórce pieniążków na Hospicjum – akcja „Pola Nadziei”, w akcji „Podaruj dzieciom święta”. Nawiązaliśmy również współpracę ze schroniskiem dla psów.

Nasi wolontariusze włożyli bardzo dużo serca i miłości w przygotowanie każdego spotkania.

Nagrodą dla trzech liderów wśród wolontariuszy naszej szkoły jest udział w obozie wakacyjnym – Letnia Szkoła Liderów Wolontariatu. Nagrodzone uczennice to Agnieszka Piwońska, Agnieszka Piekarska i Magdalena Dobias.

 

Wszystkim wolontariuszom i opiekunom  serdecznie gratuluję! 

Autor i opiekun projektu

mgr Bożena Araszczuk

**********************************************************************************************************

Konkurs "ZESTAW DO KOSZYKA"

               

     

Dnia 18 maja bieżącego roku w naszej szkole odbył się konkurs majowy na najpopularniejsze potrawy na piknik pod nazwą "ZESTAW DO KOSZYKA". W koszyczku miały pojawić się:

 - zakąska,

- danie główne,

– deser,

 - orzeźwiający napój.

W konkursie wystartowały 3 zespoły 2- osobowe i 1 -jednoosobowy, które prezentowały między innymi sałatkę wiosenną w grzankach z kurczakiem w płatkach, ciasto podwójnie czekoladowe, warzywa z dipem, orzeźwiający koktajl bananowy z cynamonem.

I miejsce zdobyły uczennice z klasy 3E Technikum - Klaudia Bielińska i Justyna Cichowicz

II  miejsce zdobyła uczennica klasy 2C Technikum - Klaudia Reszka

III miejsce zdobyły uczennice klasy 3E Technikum - Ewa Lepczyńska i Kasia Kępczyńska

Prezentacja potraw miała się odbyć w plenerze, jednak ze względu na złą aurę pokaz potraw odbył się w budynku szkoły.

Ewa Goraus

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

**********************************************************************************************************

Konkurs z języka niemieckiego

               

     

31 marca 2010 bieżącego roku odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs z języka niemieckiego organizowany przez fundację „Jersz – łowcy talentów”. W województwie śląskim spróbowało swoich sił 381 uczniów. Najlepszymi wynikami w naszej szkole mogą się pochwalić:

Silvia Różańska III f T – 2 miejsce w województwie, Dawid Śmieja – II a LO 9 miejsce, Wioletta Gajda –  II a LO 14 miejsce .

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wiesława Dziendziel

 

**********************************************************************************************************

Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas maturalnych

               

     

30 kwietnia 2010r. to ważny dzień dla 131 uczniów Liceum Ogólnokształcącego oraz 103 uczniów Technikum – dzień kończący ich edukację w murach naszej szkoły.

Całą uroczystość przygotowali i poprowadzili uczniowie klasy II c LO, swoją pomoc zaoferowali również uczniowie z klasy II b LO i I d LO. Ważnym momentem akademii było wręczenie przez panią dyrektor Halinę Hrynczyszyn świadectw z wyróżnieniem i nagród uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki nauczania, zdobyli sukcesy w zawodach sportowych, wyróżnili się w konkursach i olimpiadach, uzyskali certyfikaty Europass Mobliność. Pani dyrektor wręczyła również listy gratulacyjne rodzicom uczniów, którzy z sukcesem ukończyli szkołę, a do wszystkich rodziców skierowała słowa podziękowania za owocną współpracę.

Przedstawiciele klas maturalnych podziękowali swoim wychowawcom, dyrekcji oraz wszystkim nauczycielom za pomoc w zdobywaniu wiedzy i rozbudzaniu zainteresowań do wielu przedmiotów. Uczniowie nie zapomnieli również o słowach podziękowania dla pani pedagog, pani pielęgniarki, pracowników sekretariatu, czyli tych osób, które zapewniają sprawne funkcjonowanie szkoły.

Po zakończeniu części oficjalnej, prowadzący uroczystość uczniowie - Agnieszka Krajcarz oraz Krzysztof Radomski - zaprosili na część artystyczną ceremonii, życząc wszystkim dobrej zabawy. Przedstawienie oparte zostało na błędach maturalnych absolwentów z lat poprzednich, które zaprezentowane zostały w formie trzech scenek rodzajowych. Nie zabrakło również występów artystycznych uzdolnionej młodzieży Dwójki, które uświetniły akademię zakończenia roku szkolnego klas maturalnych.

Opiekę nad uczniami przygotowującymi uroczystość sprawowała wychowawczyni klasy II c LO, pani Maria Pietranik.

Mamy nadzieję, że w pamięci absolwentów pozostanie wiele pięknych chwil przeżytych w naszej szkole, a po latach z sentymentem spojrzą oni w przeszłość na stare dobre czasy spędzone w Dwójce. Albowiem o prawdziwej wartości szkoły świadczy postawa jej absolwentów, ich ciepłe wspomnienia i chęć powrotu w mury szkoły choćby na jedną, krótką chwilę.

 

**********************************************************************************************************

Udział uczniów naszej szkoły w Miejskich Obchodach Dnia Ziemi

               

     

22 kwietnia - właśnie tego dnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Tym razem obchodziliśmy 40 rocznicę tego święta na całym świecie, a 20 rocznicę w Polsce. W tym dniu szczególnie podkreślamy, jak ważne jest to, abyśmy wszyscy dbali o naszą planetę. Co roku, na początku wiosny prowadzi się akcje, które mają nam to uświadomić. Również w naszym mieście nie zapomniano o tej wyjątkowej dacie. Z tej okazji zorganizowano specjalny festyn, który odbył się w Jarze Południowym pod hasłem: „Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas”.

Nie pozostając obojętni wobec współczesnych problemów naszej planety młodzież naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach Dnia Ziemi i przygotowała z tej okazji transparent, który nawiązywał do hasła tegorocznej akcji. Dodatkowo nasza szkoła w zamian za przekazany zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny i AGD otrzymała sadzonki drzew i krzewów.

Monika Goik

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

Ekonomiczni Mistrzowie

               

     

27 kwietnia bieżącego roku odbył się egzamin weryfikacyjny potwierdzający umiejętność pisania na klawiaturze komputera. Aby uzyskać dyplom weryfikacyjny należy pisać minimum z szybkością 180 uderzeń/1 min nie przekraczając 0,50 % błędów.

Do egzaminu przystąpiło 6 uczniów naszej szkoły. Ich zadaniem było przepisanie dwóch przygotowanych przez Komisję tekstów w czasie 10 minut. Wszyscy uczniowie zdali egzamin weryfikacyjny zyskując następujące wyniki:

Dawid Kunaszyk (klasa III b T) - 216,5 uderzeń/ 1 minutę - 0,05% błędów,

Łukasz Brachaczek(klasa III b T) - 216,6 uderzeń/ 1 minutę - 0,14% błędów,

Anna Uryszek (klasa III b T) - 281,0 uderzeń/ 1 minutę - 0,07% błędów,

Sebastian Wilde (klasa III b T)- 302,5 uderzeń/ 1 minutę - 0,03% błędów,

Malwina Jasiewicz (klasa III g T)- 345,6 uderzeń/ 1 minutę - 0,265 błędów,

Piotr Wyszyński (klasa III b T)- 415,6 uderzeń/ 1 minutę - 0,29% błędów.

 

Wszystkim uczniom gratulujemy !

 

W kwietniu odbyła się również III edycja konkursu o tytuł Super Ekonomisty 2010. W konkursie wzięło udział 44 uczniów z klas trzecich kształcących się w zawodzie technik ekonomista. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu składającego się z 40 pytań pochodzących z egzaminów zawodowych. Po I etapie aż czworo uczniów z klasy III b T uzyskało taką samą liczbę poprawnych odpowiedzi, dlatego zgodnie z regulaminem konkursu konieczne było przeprowadzenie dogrywki. Dodatkowy test z sukcesem rozwiązała Aleksandra Walczuk zdobywając tytuł Super Ekonomisty 2010.

Rozwiązywanie zadań testowych jest dobrą okazją zarówno do pogłębiania wiedzy ekonomicznej i przygotowywania się do egzaminu zawodowego, jak również do sprawdzenia swoich bieżących umiejętności.

Gratulujemy !

Małgorzata Lach

**********************************************************************************************************

Ekonomiczne sukcesy naszych uczniów

               

     

Już po raz drugi uczniowie klas ekonomicznych wzięli udział w Śląskim Konkursie Wiedzy o Podatkach. Konkurs organizowany jest przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu jest budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań problematyką zagadnień podatkowych, popularyzacja zawodu doradcy podatkowego oraz upowszechnianie wśród młodzieży zasad korzystania z prawa podatkowego.

Konkurs składa sie z dwu etapów: szkolnego i wojewódzkiego - finału. Etap pierwszy polegał na napisaniu pracy na temat podatków. Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych w Katowicach poinformował, że siedmioro uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do II etapu konkursu: Joanna Kwaśniak, Tomasz Marszałek, Klaudia Mrozek, Marzena Musiał, Marcelina Wójcik oraz Iwona Wziętek.

9 kwietnia 2010 roku w Auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się finał Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Po drugim etapie do finału zakwalifikowała się uczennica Klaudia Mrozek z klasy III b T oraz uczennica Iwona Wziętek z klasy IV b T. Iwona Wziętek została laureatką konkursu zajmując w nim II miejsce. Wręczenie nagród odbędzie się 8 maja 2010 roku w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym "Dębina" w Żywcu w trakcie obchodów Dnia Doradcy Podatkowego.

GRATULUJEMY !

 

Dnia 15 kwietnia 2010r. w Zespole Szkół Ekonomiczno Usługowych w Rybniku odbył się II etap III Edycji Międzyszkolnego Konkursu z zakresu rachunkowości: „SPRAWNY KSIĘGOWY

Konkurs swym zakresem obejmował zagadnienia rachunkowości przedsiębiorstw realizowanych programem nauczania z przedmiotu rachunkowość, ogólną wiedzę ekonomiczną niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej oraz umiejętność wykorzystania programu FK "SYMFONIA” lub „INSERT”

Do finału konkursu zakwalifikowały się uczennice z klasy IV b T – Barbara Pawłuszek oraz Iwona Wziętek.

 

Dnia 26 marca 2010 roku w Zespole Szkół Nr 2 w Żorach  odbył się Wojewódzki Konkurs Wiedzy z Rachunkowości „Superbuchalter”. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu rachunkowości oraz integracja młodzieży województwa śląskiego szkół ponadgimnazjalnych. Patronat objęli: Śląski Kurator Oświaty, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa oraz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

W konkursie I miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły: Dominika Kachniarz z klasy IV a T, Barbara Pawłuszek z klasy IV b T oraz Iwona Wziętek również z klasy IV b T.

Uczniów do konkursu przygotowywała pani Mariola Kuczkowska-Deberny, pani Halina Hrynczyszyn oraz pan Henryk Turoń.

 

GRATULUJEMY !!!

**********************************************************************************************************

Młodzież zapobiega pożarom

               

     

W dniu 7 kwietnia 2010 roku odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej „ Młodzież zapobiega pożarom”. Współorganizatorem eliminacji była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu Zdroju.

Celem Turnieju jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz wiedzy z zakresu ochrony środowiska.

 

Uczeń klasy II b Liceum Ogólnokształcącego Daniel Szczepanik zajął  III miejsce.

 Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Bożena Araszczuk

**********************************************************************************************************

Hotelarze w akcji

               

     

Język obcy zawodowy – to jeden z przedmiotów , który muszą opanować przyszli hotelarze oraz ekonomiści. Treści do opanowania dotyczą  sytuacji związanych z przyszłym miejscem pracy , którym jest między innymi recepcja. Przyjemnym sposobem zdobywania nowych umiejętności okazało się dla klasy II f technikum nakręcenie scenek w sali ćwiczeniowej  (203 a). Projekt edukacyjny :“W czym mogę pani pomóc ? - praca recepcjonistki wymaga znajomości języka .” okazał się strzałem w dziesiątkę. Klasa z dużym zaangażowaniem wczuwała się w swoje role i wiele czasu poświęciła, aby dobrze wypaść przed kamerą. Podziękowania należą się oczywiście niezastąpionemu Pawłowi Gutowi, który cały materiał nakręcił i zmontował. Warto ucząc się języka obcego nagrywać swój głos, aby potem posłuchać czy również zobaczyć, jakie błędy popełniamy, jak radzimy sobie przed występem . Taka sytuacja przypomina również egzamin, a jak wiadomo matura niebawem....

A oto przykładowe scenki:

Wiesława Dziendziel

**********************************************************************************************************

Niekonwencjonalne ujęcie gramatyki języka niemieckiego

               

     

„Niekonwencjonalne ujęcie gramatyki – pokaz mody w języku niemieckim” -  to tytuł projektu edukacyjnego realizowanego w naszej szkole. Opiekunami tego projektu byli nauczyciele języka niemieckiego mgr Wiesława Dziendziel oraz mgr Katarzyna Panfil.

Do projektu zaangażowani zostali uczniowie II b T. Ich głównym zadaniem było przygotowanie krótkiej prezentacji ubioru, w jakim wystąpią na pokazie mody. Prezentację należało przygotować oczywiście w języku niemieckim, co stanowiło główny, a zarazem najtrudniejszy punkt tego zadania. Deklinacja przymiotnika stanowi  jedno z trudniejszych zagadnień gramatycznych w języku niemieckim, sprawiając uczącym się wiele trudności.

Uczniowie mieli do dyspozycji podręczniki, a cały projekt poprzedzony był lekcjami języka niemieckiego, na których został wprowadzony przymiotnik i jego deklinacja.

Po przygotowaniu prezentacji przystąpiono do prób, których celem było przygotowanie profesjonalnego pokazu mody. Prezentacja wybranych strojów odbywała się zarówno w  języku niemieckim, jak i w języku polskim, tak aby widzowie mogli brać czynny udział w pokazie oraz mieć szansę reagować na to, co widzą.

Przygotowany pokaz został zaprezentowany podczas dni otwartych szkoły jako jedna  z atrakcji reklamujących naszą placówkę. Cele projektu zostały osiągnięte. Pokaz został pozytywnie przyjęty przez widzów i nagrodzony dużymi owacjami. Uczniowie przygotowujący całe przedsięwzięcie przekonali się natomiast, że poprzez naukę można też się bawić i nabywać nowe doświadczenia.

Niekonwencjonalne ujęcie gramatyki – to dobry pomysł, aby w prosty i ciekawy sposób przekazać młodzieży wiedzę, bawić się  formą i opanować trudniejsze reguły gramatyczne oraz niuanse  języka obcego.

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

**********************************************************************************************************

Wycieczka do Rzymu

               

     

W dniach 2 – 5 marca bieżącego roku grupa uczniów uczestniczyła w wycieczce do Rzymu. Opiekunami grupy była pani Łucja Klebeko oraz ksiądz Krzysztof Jurczyński. Uczniowie zwiedzili najciekawsze zabytki wiecznej stolicy. Zobaczyli między innymi znany na całym świecie symbol Rzymu Koloseum, które swoje imię zawdzięcza pozłacanemu kolosowi z brązu przedstawiającego Nerona. Zwiedzili również Muzeum Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską, gdzie podziwiać mogli między innym freski obrazujące sceny z życia Mojżesza. Z Rzymem nieodłącznie związana jest również Bazylika i Plac Św. Piotra. Sporo wrażeń dostarczyła ponadto możliwość zwiedzenia Forum Romanum, miejsca, które było centrum religijnego, politycznego i gospodarczego życia starożytnego Rzymu. Spore wrażenie zbudziła także najpiękniejsza i najsłynniejsza barokowa fontanna Rzymu i jedna z najpiękniejszych fontann europejskich - Fontanna di Trevi. Z kolei słynne Hiszpańskie Schody mimo upływu lat nie tracą na swej atrakcyjności i popularności, o czym przekonali się uczestnicy wycieczki.

Niesamowitym przeżyciem była audiencja generalna u papieża Benedykta XVI, podczas której osobiście pozdrowił On uczestników wycieczki.

Podczas trwania tej niezwykłej przygody pogoda i humory wszystkim dopisywały, a doznania i wspomnienia z pewnością na długo pozostaną niezapomniane.

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

**********************************************************************************************************

Mistrzowie klawiatury

               

     

25 marca bieżącego roku w Zespole Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Rybniku odbył się Międzyszkolny Konkurs Komputeropisania. Celem konkursu było wyłonienie uczniów, którzy najlepiej opanowali szybką i poprawną technikę pisania na klawiaturze komputerowej metodą dziesięciopalcową, bezwzrokową. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Rybnika, Cieszyna i Tychów.

Uczeń naszej szkoły Piotr Wyszyński z klasy III b T, podobnie jak w ubiegłym roku, zajął w międzyszkolnym konkursie I miejsce. Piotr osiągnął następujące wyniki:

  • szybkość pisania 420 uderzeń na minutę

  • bezbłędność - 2 błędy.

W konkursie wzięła również udział uczennica Malwina Jasiewicz z klasy III g T, która zajęła 6 miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Ponadto bardzo dobre wyniki, jakie osiągnęli uczniowie reprezentujący naszą szkołę pozwoliły na zajęcie I miejsca w klasyfikacji zespołowej.

Zwycięzcom  gratulujemy !

Małgorzata Lach

**********************************************************************************************************

Wystawa poświęcona Wojciechowi Korfantemu

               

     

15 marca bieżącego roku otwarto w naszej szkole wystawę poświeconą Wojciechowi Korfantemu. Na otwarcie ekspozycji przybyli: profesor Zygmunt Woźniczka, senator Bronisław Korfanty, Czesław Sobierajski oraz jastrzębscy radni. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu na temat życia Wojciecha Korfantego, a także poznać dzieje jego rodziny.  Na zakończenie przedstawiono film, który prezentował najważniejsze wydarzenia  z życia patrona szkoły.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do zapoznania się z prezentowaną wystawą !

 

**********************************************************************************************************

Kurs Barmański I stopnia w naszej szkole

               

     

W dniach 08 - 10 marca Szkolny Ośrodek Kariery przy naszej szkole zorganizował dla uczniów Technikum Hotelarskiego i Technikum Żywienia Kurs Barmański I stopnia.

Kurs ten to podstawowe szkolenie z zakresu miksologii i towaroznawstwa napojów alkoholowych. To najczęściej pierwszy krok w stronę profesjonalnej pracy za barem i poznawanie tajników tej profesji. Po jego ukończeniu łatwiej można znaleźć pracę w dobrym klubie lub restauracji. Kurs doskonale przygotowuje do pracy, a szeroko rozpoznawalny Certyfikat bardzo ułatwia zatrudnienie. W kursie brało udział 8 uczniów szkoły i wszyscy uzyskali tytuł barmana I stopnia.

Celem kursu jest:

     1)            wprowadzenie do zawodu barmana,

     2)            zarys technologii i towaroznawstwa napojów alkoholowych i bezalkoholowych,

     3)            podział i charakterystyka napojów mieszanych,

     4)            technika miksowania, teoretyczne i praktyczne zastosowanie receptur,

     5)            wyposażenie i organizacja profesjonalnego Cocktail – Baru.

Program kursu został opracowany z myślą o praktycznym przygotowaniu do zawodu. Szkolny Ośrodek Kariery nawiązał współpracę z Ośrodkiem Szkoleń „Aperitif”, który jest jednym z sześciu profesjonalnych zakładów prowadzących kursy barmańskie, posiadających rekomendację Stowarzyszenia Polskich Barmanów. Zajęcia prowadził Master Bartender Bogdan Gałuszka, laureat wielu konkursów krajowych i zagranicznych, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Barmanów (SPB), v-ce Prezes Okręgu Południowego SPB oraz Kanclerz Konfraternii Polskich Barmanów Mistrzów.

 

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

Sukces naszych uczniów w konkursie filmowym i gastronomicznym

               

     

W lutym bieżącego roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w konkursie „Promotor zawodu” na krótki, amatorski film propagujący kształcenie zawodowe. Uczniowie klas ekonomicznych nakręcili 6 minutowy film zawierający informacje o tym, jak przebiega kształcenie teoretyczne i praktyczne w zawodzie technik ekonomista. 5 marca bieżącego roku podczas konferencji „DORADZTWO ZAWODOWE. KROK PO KROKU DO SUKCESU”, jaka miała miejsce w ZS Nr 6, film zdobył wyróżnienie oraz Dyplom Uznania Śląskiego Kuratora Oświaty. Autorami filmu są uczniowie:

  1. Sylwia Onyśk z klasy I a T

  2. Tomasz Marszałek z klasy III b T

  3. Piotr wyszyński z klasy III b T.

Słowa podziękowania należą się również Pawłowi Gut z klasy II e LO, za udzielone wsparcie techniczne. Opiekunem uczniów była pani Małgorzata Lach.

Tego samego dnia podczas konferencji połączonej z uroczystością wręczenia nagród w konkursie „Promotor zawodu”, uczennice klasy I c T:

  1. Magdalena Choroba

  2. Natalia Krypczyk

  3. Patrycja Pogoda

zdobyły Dyplom Uznania za uzyskanie 3-go miejsca w konkursie na Małe Formy Gastronomiczne - "Biurowe co nieco". W zawodach wzięły udział szkoły ponadgimnazjalne z województwa śląskiego. Uczennice przygotowywała pani Emilia Antończyk.

Wszystkim uczniom gratulujemy !

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

                                     **********************************************************************************************************

"Poloneza czas zacząć..."

               

     

Styczeń to dla maturzystów czas wyjątkowy - czas pierwszego w ich życiu prawdziwego balu. Tradycyjny polonez, eleganckie suknie i garnitury oraz szalona zabawa. Wszystko to sprawia, że każdy na zawsze pamięta swoją studniówkę. Tradycyjny bal, który odbywa się na około 100 dni przed egzaminem maturalnym, przeżyli również uczniowie naszej szkoły. Nie zabrakło oczywiście podziękowań skierowanych w stronę dyrekcji, wychowawców oraz całego grona pedagogicznego za ich wkład w ukształtowanie młodych ludzi, wiedzę i nabyte umiejętności. Trzeba przyznać, że uczniowie klas Liceum Ogólnokształcącego zaskoczyli wszystkich zebranych niekonwencjonalną formą podziękowania i wprowadzenia w nastrój uroczystości. Kiedy padły magiczne słowa "Poloneza czas zacząć" pani dyrektor Halina Hrynczyszyn wraz z klasą III a LO oraz klasą IV a T polonezem, najstarszym polskim tańcem, uroczyście zainaugurowała bale maturalne 2010. Polonez, inaczej chodzony, na szczęście do lamusa nie odchodzi i pewnie nigdy się to nie stanie, bo czym byłaby studniówka bez dostojnego poloneza?

Każda klasa miała możliwość zaprezentowania swojego układu przed Dyrekcją, Gronem Pedagogicznym oraz obecnymi na sali Rodzicami, w rytm muzyki skomponowanej przez Wojciecha Kilara do ekranizacji „Pana Tadeusza”.

Po części oficjalnej przyszedł czas na szaloną zabawę, która trwała nieprzerwanie, na przemian z pozdrowieniami i podziękowaniami dla wychowawców i innych nauczycieli.

Po pierwszym niezapomnianym studniówkowym balu przyszedł czas na wytężoną pracę,

życzymy wszystkim tegorocznym

maturzystom sukcesów na egzaminach maturalnych

i zawodowych.

 

                                     **********************************************************************************************************

Wizyta posła na Sejm RP pana Krzysztofa Gadowskiego

               

     

29 stycznia odbyło się w murach naszej szkoły spotkanie posła na Sejm RP pana Krzysztofa Gadowskiego z uczniami klas III a LO, III b LO oraz III f T. Pan poseł opowiedział uczniom o wydarzeniach związanych z przyjęciem Go w poczet posłów, przedstawił zadania, jakie realizuje w związku z pełnioną przez siebie funkcją. Ciekawym okazał się również film prezentujący wnętrza Sejmu RP. Dla części młodzieży uczestniczącej w spotkaniu był on przypomnieniem wycieczki, jaką odbyli 11 września ubiegłego roku, kiedy to na zaproszenie posła Krzysztofa Gadowskiego gościli w murach Sejmu w Warszawie. Wizyta zakończona została wykładem na temat procesu legislacyjnego wyjaśniającego młodzieży proces uchwalania ustaw i wdrażania ich w życie.

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

Dzień św. Tatiany

               

     

25 stycznia 2010 r. w Zespole Szkół nr 2 im. W. Korfantego w Jastrzębiu Zdroju odbyła się prezentacja multimedialna na temat św. Tatiany i związanego z jej osobą Dnia Studenta obchodzonego w Rosji. Młodzież, pod kierunkiem nauczyciela języka rosyjskiego mgr Anny Wodeckiej, przygotowała plakaty informacyjne o tym święcie. W ramach obchodów zorganizowano m.in. konkurs na najładniejszą kartkę imieninową, quiz o święcie Tatiany, przygotowano recytacje fragmentów „Eugeniusza Oniegina” A. Puszkina  w języku rosyjskim i polskim. Atmosferę  imprezy osłodził poczęstunek uczestników imieninowymi ciasteczkami, przygotowanymi przez uczniów.

Uroczystość spotkała się z zainteresowaniem młodzieży nie tylko uczącej się języka rosyjskiego. W związku z tym mgr Anna Wodecka wraz z uczniami ZS nr 2 zaprasza do udziału w kolejnych obchodach Dnia Studenta (25 stycznia 2011 r.) innych uczniów jastrzębskich szkół, w których uczą się tego języka.

Kontakt: biblioteka.zs2@op.pl.

Przygotowując się do tej imprezy uczniowie na początku grudnia ub. roku odwiedzili Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Krakowie. Zapoznali się z biblioteką, w której półki uginały się pod ciężarem książek historycznych, filozoficznych, biograficznych, dotyczących literatury rosyjskiej, translatorów słowników. Wszystko to w języku rosyjskim. Istny raj dla moli książkowych i dla studentów filologii rosyjskiej.

Po krótkim streszczeniu tego co ta placówka ma za zadanie uczniowie dowiedzieli się, że 20-27.IX 2009 roku miał miejsce I Międzynarodowy Festiwal Studencki, którego organizatorem było właśnie wspomniane Centrum. To ogromny sukces zwłaszcza, że sympatyków kultury rosyjskiej jest cała masa. Pojawili się goście z między innymi Grecji i Japonii.

Uczniowie obejrzeli jeszcze film w j. rosyjskim pod tytułem „Piter FM”.

Celem tego typu akcji jest propagowanie nauki języka rosyjskiego, którego znajomość jest przydatna w kontaktach z coraz liczniej odwiedzającymi nasz kraj turystami rosyjskojęzycznymi. Umiejętność posługiwania się językiem rosyjskim może również być ogromnym atutem w poszukiwaniu pracy.

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

Ekonomiczne sukcesy naszych uczniów

               

     

Zawody I stopnia (szkolne) XXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się 5 listopada 2009 roku.

Uczestnicy Olimpiady odpowiadali na pytanie opisowe o charakterze ogólnym nawiązujące do hasła przewodniego Olimpiady, rozwiązywali zadanie z podstaw ekonomii oraz 30 pytań testowych (każde z jedną prawidłową odpowiedzią).

Do zawodów okręgowych XXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zakwalifikowało się 2 uczniów:

Iwona Wziętek (klasa IV b T)

Adrian Witkowski (klasa IV a T)

 

Zawody II stopnia (okręgowe) XXIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbędą się 6 stycznia 2010 r. (środa), o godz. 1100.

 

Na tym nie koniec sukcesów!

Do II zawodów okręgowych (II etap) VIII Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości zakwalifikowały się 2 uczennice:

Iwona Wziętek (klasa IV b T)

Barbara Pawłuszek  (klasa IV b T)

 

Gratulujemy i trzymamy kciuki !

 

Równocześnie zapraszamy do wzięcia udziału w II edycji Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach.

Szczegóły u nauczycieli przedmiotów ekonomicznych oraz na stronie internetowej www.slaski.kidp.pl

**********************************************************************************************************

Uczniowie naszej szkoły ratują życie

               

     

W dniu 15 grudnia 2009 roku w Jastrzębiu Zdroju odbyła się gra ratownicza podsumowująca program „Pierwsze pięć minut”. Pomysłodawcą i organizatorem programu był pan Piotr Piotrowicz.

Młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w czasie gry ratowniczej praktycznie udzielała pierwszej pomocy poszkodowanym w pozorowanych zdarzeniach. Nasze dwie drużyny okazały się rewelacyjne i najlepiej poradziły sobie ratując życie wielu osób.

Drużyna w składzie: Monika Uja – kapitan, Weronika Urbańska, Aleksandra Kapusta, Małgorzata Dorosińska, Angelika Klimkowska i Justyna Myśliwiec zajęły I miejsce. Drużyna w składzie: Sabina Cichos – kapitan, Patrycja Sikora, Klaudia Kosik, Aneta Jałowiczor, Karolina Kużdrzał, Paulina Podgórska zajęły III miejsce.  Uczennice przygotowywała pani mgr Bożena Araszczuk.

Serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów!

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

Konkurs gastronomiczny "Jesienne smaki"

                                         

19 listopada 2009r w naszej szkole odbył się konkurs „Jesienne smaki”. Po wstępnych eliminacjach do konkursu zakwalifikowało się 8 zespołów 2 osobowych, które przygotowały potrawy z ziemniaków i jabłek. W konkursie udział wzięli uczniowie klas gastronomicznych, LO i technikum hotelarskiego.

Po burzliwych obradach komisja  w składzie Ż. Ciuksa, A. Labza ogłosiła wyniki:

I. Bonczek Damian, Karzełek Daniel  kl. IIeT

II. Reszka Klaudia, Kulig Romana  kl. IIcT

III. Krypczyk Natalia, Pogoda Patrycja  kl. IcT

Wyróżnienie:  Płaza Monika, Łuc Natalia  kl. IIeT.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do następnych konkursów.

Zdjęcia w Galerii

 ****************************************************************************************************

Udział w "targach hotelarskich"

                                         

Listopad w branży hotelarskiej i gastronomicznej od wielu lat kojarzy się z Targami HORECA. Dnia 20 listopada 2009, klasy hotelarskie wzięły udział w wycieczce do Krakowa na Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii  HORECA. Targi hotelarskie cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, także frekwencja dopisała. Branże wystawiennicze prezentowały na licznych stanowiskach specjalistyczne wyposażenie punktów zbiorowego żywienia, zastawę stołową, meble dla hoteli, barów, kawiarni, elementy dekoracyjne, wyposażenia, tekstylia hotelowe, oświetlenie, itp. W ramach ostatniego dnia Targów uczniowie mieli przegląd szerokiej gamy produktów niezbędnych dla funkcjonowania hotelu, restauracji, a także różnego rodzaju,  kremów, soków, wysokogatunkowej kawy, płynnej czekolady, oraz wielu, wielu innych smakowitych specjałów.

Żaneta Ciuksa

Zdjęcia w Galerii

 ****************************************************************************************************

Dni Języków Obcych

                                         

28 października 2009 roku w auli naszej szkoły miała miejsce impreza z okazji Dni Języków Obcych.

Nauczyciele języków obcych przygotowali konkurs-quiz językowy dla klas I-szych LO z zakresu czterech języków nauczanych w naszej szkole: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

Czteroosobowe drużyny rywalizowały ze sobą rozwiązując zadania cywilizacyjno-językowe. Zwycięzcom wręczono dyplomy. Młodzież klas uczestniczących w konkursie mogła również degustować potrawy typowe dla Francji, Niemiec i Rosji  przygotowane przez uczniów klasy gastronomicznej,  III c T.

Podczas tej imprezy pani dyrektor mgr Halina Hrynczyszyn wręczyła nagrody dla laureatów konkursu plastycznego pt. „Szkoła w twoich oczach”.

Imprezę uświetnił występ Gosi Cicheckiej, uczennicy klasy I a LO, która wykonała utwory muzyczne w języku angielskim i francuskim z własnym akompaniamentem gitarowym.

Jadwiga Kulas

 ****************************************************************************************************

Tydzień dla Oszczędzania 2009

                                         

Już po raz trzeci uczniowie zainteresowani tematyką aktywnego oszczędzania i inwestowania wzięli udział w akcji „Tydzień dla Oszczędzania 2009”. Organizatorem tej ogólnopolskiej kampanii jest Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy. Uczniowie włączając się w tegoroczne obchody wzięli udział między innymi w konkursie plastycznym, którego zwycięzcami okazali się uczniowie klasy II b LO - Kamila Kocik i Fabian Złotkowski.

Ponadto 144 uczniów naszej szkoły wzięło udział w badaniu ankietowym związanym z problematyką oszczędzania i kształtowania przedsiębiorczych postaw wśród młodych ludzi.

Uczniowie klasy II d LO mieli również możliwość uczestniczenia w zajęciach przygotowanych przez panią Bożenę Araszczuk: "Koszty energii elektrycznej i ciepłej wody w Twoim domu".

Uczniowie klasy I a T pod opieką pani Małgorzaty Lach przygotowali warsztaty dla uczniów klasy II d LO, podczas których przedstawili sposoby aktywnego oszczędzania a zarazem inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. Z kolei quiz „Bądź szybki” przyczynił się nie tylko do podniesienia wiedzy uczniów biorących udział w warsztatach, ale również wprawił w dobry nastrój wszystkich uczestników spotkania.

Organizatorami akcji była pani Bożena Araszczuk oraz pani Małgorzata Lach.

Małgorzata Lach

Wyniki ankiety poświęconej tematyce oszczędzania

Zdjęcia w Galerii
 

 ****************************************************************************************************

 

                                         

28 października 2009 roku w Zespole Szkół nr 2 odbyło się spotkanie na temat: „Choroby nerek- zapobieganie, leczenie, transplantacja narządów. Kwestie moralno-etyczne związane z pobieraniem narządów do przeszczepów”.

            Zaproszenie na spotkanie z młodzieżą przyjęli: pan Zbigniew Szymański - przewodniczący Stowarzyszenia Dializowanych „NEPHROS”, lek. med. Marzena Żelaźnicka - specjalista chorób wewnętrznych, p.o. Ordynatora Oddziału Nefrologiczno-Wewnętrznego i Ośrodka Dializ WSS nr 2, mgr Elżbieta Orzechowska- koordynator Transplantologii WSS nr 2 oraz kapelan WSS nr 2 - ksiądz Wojciech Grzesiak. W cyklu dwóch spotkań uczestniczyli uczniowie klas maturalnych.

            W pierwszej części spotkania pan Z. Szymański mówił o działaniach organizacji na rzecz chorych dializowanych oraz prowadzonej kampanii informacyjnej dotyczącej chorób nerek i przeszczepów narządów. Pani M. Żelaźnicka poinformowała zebranych o przyczynach chorób nerek, sposobach ich leczenia, o leczeniu nerkozastępczym czyli dializach a także o przeszczepie nerki. Pani E. Orzechowska przedstawiła aspekty prawne związane z pobieraniem tkanek i narządów do przeszczepu, które w Polsce są regulowane Ustawą Transplantacyjną z 2005 roku oraz zwróciła uwagę na zadania, jakie stoją przed koordynatorem d/s przeszczepów. Ksiądz W. Grzesiak omówił punkt widzenia największych światowych religii na temat transplantacji narządów a także kwestie etyczne związane z pobieraniem narządów do przeszczepów. Spotkanie podsumował pan Z. Szymański, wyrażając nadzieję, że przekazane informacje będą we właściwy sposób wykorzystane przez młodych ludzi.

            Po spotkaniu młodzież mogła zabrać oświadczenia woli, które są do pobrania m.in. na stronie internetowej www.nephros.jasnet.pl.

  Pamiętaj, w myśl hasła kampanii: „Nie zabieraj swych narządów do Nieba, one potrzebne są tutaj".

Organizatorem spotkania była pani Bożena Araszczuk

Zdjęcia w Galerii
 

 ****************************************************************************************************

Akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

                                         

W tym roku już po raz szesnasty odbyła się ogólnopolska akcja „sprzątanie świata” organizowana corocznie przez Fundację Nasza Ziemia. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem "Pomagamy Ziemi –codziennie". Jak każdego roku w akcję sprzątania świata włączyła się również młodzież naszej szkoły, która wraz z opiekunami porządkowała teren nie tylko wokół szkoły, ale także sąsiadującą ze szkołą okolicę.

Głównym celem tej akcji było oczywiście usunięcie śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania., ale jeszcze ważniejszym jest wzrost świadomości ekologicznej wśród młodzieży i dorosłych.

Zdjęcia w Galerii
 

 ****************************************************************************************************

Jubileusz XXXV - lecia Szkoły

                                         

            20 października 2009 roku nasza Jubilatka – Szkoła świętowała swoje 35 urodziny. Prace kosmetyczne przy odświętnie przybranych korytarzach i gwar uczniów przygotowujących poczęstunek pod kierownictwem nauczycieli przedmiotów gastronomicznych i hotelarskich obudziły ją już około godziny siódmej.

            Na uroczystą galę, życzenia i tort przyszło jej jednak jeszcze nieco poczekać.

            O godzinie 9.00 w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny rozpoczęła się uroczysta msza święta, której przewodniczył  ksiądz dziekan Marek Szkudło. W intencji całej społeczności Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego zechcieli się modlić księża – absolwenci Piotr Wala i Cezariusz Wala, jak również byli i obecnie pracujący w niej kapłani. Homilię do zgromadzonych uczestników - dyrekcji szkoły, nauczycieli, uczniów i zaproszonych gości wygłosił ksiądz doktor Damian Bednarski, również absolwent „Dwójki”.

            Po godzinie 10.00, witani dźwiękami górniczej orkiestry, w progi Szacownej Jubilatki wkroczyli wszyscy zaproszeni goście. Swą obecnością zaszczycili Jej mury między innymi -  przedstawiciele władz państwowych: wiceprezydent Krzysztof Baradziej, poseł na Sejm Tadeusz Motowidło, radny Sejmiku Śląskiego Marian Jarosz, radni Jastrzębia Zdroju - Zbigniew Rutkowski, Andrzej Kinasiewicz, Jerzy Lis, Andrzej Matusiak, Tadeusz Gorgol; władz oświatowych -  pani wizytator Halina Smaroń, pani inspektor Wydziału Edukacji Elżbieta Kanak, przewodnicząca Komisji Edukacji Anna Toborowicz, jak również służby mundurowe miasta: komendant Straży Miejskiej Marek Wróbel, komendant Straży Pożarnej Edward Deberny, komendant Miejskiej Policji Dariusz Matusiak. Przybyli także: dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Andrzej Koba, prezes Banku Spółdzielczego Ryszard Leszczyński, przewodnicząca Rady Rodziców Aleksandra Łęcka oraz pan Zbigniew Wachowiec właściciel portalu internetowego JasNet. W zgromadzonym Gremium nie mogło zabraknąć osoby, która od podstaw stworzyła naszą Szkołę – Dyrektor Anny Musiolik. Licznie przybyli  dyrektorzy jastrzębskich placówek oświatowych, obecni i emerytowani nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi.

            Każdy z gości otrzymał drobny upominek – okolicznościowy folder wraz z prezentacją multimedialną - zawierające informacje na temat historii Szkoły, osiągnięć oraz jej aktualnych kierunków rozwoju.
            Druga część uroczystości odbyła się w nowo wyremontowanej auli Zespołu Szkół nr 2. W związku z ogłoszeniem przez Sejmik Śląski roku 2009 -  „Rokiem Wojciecha Korfantego”, przebiegała ona pod egidą duchowego dziedzictwa tego wielkiego Polaka i Syna śląskiej ziemi.

            We wzorowych konferansjerów wcielili się – Aleksandra Stępień i Tomasz Domagała – na co dzień nauczyciele uroczej Jubilatki. Cześć oficjalną rozpoczęło powitanie zgromadzonych gości oraz uroczyste ślubowanie przedstawicieli klas pierwszych na sztandar szkoły.

            Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Halina Hrynczyszyn. Dziękując w uroczystym przemówieniu za współpracę wszystkim byłym i obecnym członkom społeczności szkolnej, przywołała słowa naszego Patrona: „Życie człowieka jest cząstką życia wszystkich ludzi przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”. Doceniając zaangażowanie i trud osób, które tworzyły Zespół Szkół nr 2 od jego zarania, wręczyła symboliczne róże wdzięczności emerytowanym pracownikom szkoły.  Kolejnym elementem stało się przyznanie nagród dyrektora szkoły oraz gratulacje dla pedagogów, którzy w bieżącym roku osiągnęli kolejny stopień awansu zawodowego – nauczyciela dyplomowanego.

            Tym, na co wszyscy czekali, był jednak poprowadzony z artystycznym rozmachem montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez naszych uczniów pod kierownictwem nauczycielek języka polskiego – Izoldy Bonarek i Ewy Karasek. Nie zabrakło w nim retrospekcji związanych z historią naszej Małej Ojczyzny i splecionych z nią losów Szkoły, nie zabrakło słów samego Patrona, nie zabrakło wreszcie współczesnego wykładu o patriotyzmie spod znaku muzyki, śpiewu i tańca.

            Po części artystycznej przyszedł czas na przemówienia i ciepłe słowa zaproszonych gości. Jako, że sama Dostojna Jubilatka nie była w stanie należycie wyrazić swej wdzięczności, ta zaszczytna rola przypadła Pani Dyrektor, na ręce której złożono życzenia i kwiaty.

            Na zakończenie Uroczystości wszyscy jej uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek w holu Szkoły, wówczas też uczniowie technikum hotelarskiego dokonali uroczystego podziału tortu urodzinowego. Każdy z Gości mógł dokładnie przyjrzeć się archiwalnym zdjęciom, zwiedzić szkolne mury, czy wpisać się do Księgi Pamiątkowej.

            Jak napisano w JasNecie: „Jubileuszom zwykle towarzyszą piękne chwile. Wtedy wracają wspomnienia i bywa, że łza kręci się w niejednym oku. Jednak sukces zależy od umiejętnego połączenia tradycji z nowoczesnością, historii ze współczesnością i to się chyba „Dwójce” na przestrzeni tych lat znakomicie udało.”

Aleksandra Cichoń

Zdjęcia w Galerii
 

 ****************************************************************************************************

Konkurs gastronomiczny "Zgotuj sobie sukces"

                                         

We wrześniu odbył się konkurs "Zgotuj sobie sukces". Z naszej szkoły do eliminacji zgłosiły się dwie grupy uczestników: Mateusz Zduńczyk i Jakub Lebioda z klasy III C T oraz Łukasz Sroka i Daria Majchrzak z klasy III C T. Zespoły wykonały potrawy konkursowe z łososia norweskiego i halibuta : zakąskę i danie główne. Choć zespoły nie zakwalifikowały się do konkursu, to warto w Galerii zdjęć obejrzeć dania przygotowane przez naszych uczniów.

Obie grupy przygotowywane były przez panią Katarzynę Solis.

Zdjęcia w Galerii
 

 ****************************************************************************************************

Konkurs "Mistrz Języka Niemieckiego“ - kolejny sukces naszych uczennic!

                                         

Dnia 9 października 2009 roku w Zespole Szkół Nr 6  w Jastrzębiu Zdroju odbyła się VI już edycja konkursu  „Mistrz Języka Niemieckiego“. Uczennice Silvia Różańska z 3 f T oraz Aleksandra Grzeszczuk z 2 a LO po długiej i zaciętej walce (do wyczerpania wszystkich pytań przygotowanych przez komisję) zdobyły III miejsce. To drugie z rzędu trofeum zdobyte w tym konkursie przez naszych uczniów. Gratujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Uczennice przygotowała mgr Wiesława Dziendziel.

 

 ****************************************************************************************************

Sukcesy naszych uczniów

 

Tegoroczną edycję miejskiego konkursu zatytułowanego "Jastrzębskie Genealogie" wygrali po raz kolejny uczniowie naszej szkoły.

Wśród zwycięzców są:

  • Milena Reichman I miejsce (przedstawiła dzieje swych austriackich przodków i ich drogę do polskości)

  • Iga Wichrzycka II miejsce (losy rodziny żyjącej w zaborze rosyjskim)

  • Marta Sikora III miejsce (historia pradziadka-powstańca śląskiego).

 Opiekunem uczniów była mgr Katarzyna Gibes.

Gratulujemy !

 

 ****************************************************************************************************

Korfantalia

 

25 września w naszej szkole odbyło się II Forum Młodych Regionalistów pt. "Korfantalia".

Uczniowie zainspirowali się osobą Patrona, a także historią powstań śląskich. Impreza była pokłosiem projektu, podczas którego młodzież próbowała odpowiedzieć na pytania:

-co skłoniło Ślązaków do walki, skąd czerpali odwagę?

-jakie były losy tutejszej ludności po powstaniach, czy Śląsk stał się "prawdziwym dzieckiem Matki Ojczyzny" - jak chciał Korfanty?

-co ocalało z pojęcia "Śląsk-perła w koronie?"

Gościem honorowym był dr Józef Musioł, przybyli też radni z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Ryszardem Piechoczkiem, nauczyciele historii szkół ponadgimnazjalnych z uczniami.

Zaszczycili nas też swą obecnością potomkowie rodzin powstańczych (państwo Białeccy, p. Dorota Grzonka, p. Urszula Obracaj) i przedstawiciele Związku Sybiraków.

Uczniowie przedstawili postać urodzonego w Jastrzębiu Ludwika Piechoczka - dowódcy powstańczego, komendanta POW, posła na sejm śląski i krajowy, zakatowanego w Oświęcimiu.

Dominika Obracaj opowiedziała o losach swojego pradziadka Józefa - żołnierza AK, dowódcy jastrzębskiej placówki  i o jego bohaterskiej śmierci z rąk Niemców.

Odczytano też list ze Śląska z 1922 roku, ukazano historię Grobu Powstańców Śląskich, którym się szkoła opiekuje.

Wszystkie wypowiedzi nawiązywały do postaci Wojciecha Korfantego - to on przecież przekonał Ślązaków, że warto być Polakiem, że polskość przywróci im godność.

W atmosferę epoki wprowadzała projekcja fragmentów filmu Kazimierza Kutza "Sól ziemi czarnej". Całość urozmaicały pieśni powstańcze śpiewane przez uczniów. Krystian Nowak i Adam Piernikarczyk sami napisali piosenkę o drugim powstaniu śląskim i zaśpiewali ją w rytmach hip-hopowych.

Częścią projektu były wykonane przez uczniów prace plastyczne, np."Karykatura powstańcza" Bartka Turka i "Giszowiec" Oli Kużmickiej. Marianna Haras, Ida Kosmala i Ewa Makowska sfotografowały się w strojach z epoki na tle zabytków dzielnicy Zdrój, a Łukasz Szarlej stworzył cykl zdjęć pt."Śmierć kopalni Moszczenica".

Zdaniem młodzieży zaangażowanej w to przedsięwzięcie, nie można poznać dobrze życiorysu W. Korfantego bez znajomości zagmatwanych losów Śląska.

Nagrodą za przygotowanie imprezy były słowa uznania skierowane do nich przez badacza dziejów Śląska dr Józefa Musioła, a także wzruszenie widoczne na twarzach zaproszonych gości.

Katarzyna Gibes

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

 ****************************************************************************************************

Wycieczka do Warszawy

 

W dniach 12 i 13 września młodzież naszej szkoły pojechała na zorganizowaną przez mgr Jadwigę Kowol wycieczkę do Warszawy. Niezapomniane wrażenie wywarła na wszystkich wizyta w Sejmie RP. Uczestnicy wycieczki spotkali się z panem posłem Krzysztofem Gadowskim, który oprowadził uczniów po sejmowych kuluarach. Uczniowie mieli ponadto możliwość obserwować burzliwe obrady parlamentarne.

Niezapomniane wrażenie zrobił również na uczestnikach wycieczki pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, Starówkę oraz Pałac Kultury, a na zakończenie obejrzeli Złote Tarasy.

Uczestnicy wycieczki do domów wrócili zmęczenie, ale bardzo zadowoleni.

 

 ****************************************************************************************************

Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

        

 

Wakacje dobiegły końca i po ponad dwumiesięcznej przerwie do szkoły powrócili uczniowie.1 września o godzinie 900 uczniowie klas pierwszych zgromadzili się w holu szkoły, aby uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Na pierwszoklasistów czekała dyrekcja szkoły, wychowawcy oraz grono pedagogiczne.

Od tego roku pierwszoklasiści kształcić będą się w czterech klasach Liceum Ogólnokształcącego, w pięciu klasach Technikum (w zawodach technik ekonomista, technik logistyk, technik hotelarstwa, technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz kucharz) oraz w jednej klasie Zasadniczej Szkoły Zawodowej (w zawodzie kucharz małej gastronomii).

Ważnym wydarzeniem w nowym roku szkolnym będą obchody 35-lecia istnienia naszej szkoły. Do udziału w tym ważnym wydarzeniu chcemy zaprosić zarówno pierwszoklasistów jak również uczniów starszych klas.

 

WSZYSTKIM  uczniom życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym!

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

 ****************************************************************************************************

Rok szkolny 2008/2009

**********************************************************************************************************

Zakończenie roku szkolnego 2008/2009

                                         

Na ten dzień czekali wszyscy uczniowie w naszej szkole. 19 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2008/2009. Na auli szkolnej o godzinie 9 zebrali się wyróżnieni uczniowie, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Uroczystość przygotowali oraz prowadzili uczniowie klasy II b T.

 

Pani dyrektor Halina Hrynczyszyn nawiązała w swym przemówieniu do postaci patrona naszej szkoły Wojciecha Korfantego. W tym roku bowiem przypada 70 rocznica śmierci tego polskiego działacza narodowego, a rok 2009 został ogłoszony w województwie śląskim właśnie Rokiem Korfantego.

Po uroczystości rozdania uczniom świadectw z wyróżnieniem, miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie: ceremoniał ślubowania i przekazania pocztu sztandarowego.

 

Po oficjalnej części apelu nastąpiła część artystyczna, podczas której uczniowie klasy II b T w satyryczny sposób przekonywali zebranych, iż „Wakacje to jedna wielka NUDA”. Uczniowie zaprezentowali ponadto samodzielnie nakręcone filmy, w których ukazali między innymi swoje „zdolności”  z zakresu przedsiębiorczości, chemii, udzielania pierwszej pomocy oraz wychowania fizycznego.

 

Pomimo tęsknoty za szkołą towarzyszącej uczniom i nauczycielom, wszystkim życzymy udanych, pogodnych i bezpiecznych wakacji!

 

Małgorzata Lach

Zdjęcia w Galerii

 ****************************************************************************************************

 Śladami Gustawa Morcinka i Zofii Kossak

                                         

4  czerwca uczniowie II b LO, II d T oraz członkowie Klubu Młodego Historyka pojechali na wycieczkę edukacyjno-historyczną śladami Gustawa Morcinka i Zofii Kossak.

Pierwszym punktem wycieczki było muzeum w Skoczowie. Zwiedzono w nim m.in. wystawę archeologiczną przedstawiającą grodzisko Golęszyców w Międzyświeciu, a także zbiory ukazujące tradycje śląsko-cieszyńskiego rzemiosła. Szczególne zainteresowanie wywołała jednak ekspozycja pamiątek związanych z Gustawem Morcinkiem oraz gabinet pisarza.

Następnie cała grupa udała się do Górek Wielkich, gdzie w pięknym parku znajdują się ruiny dworu i spichlerza Kossaków. Eksponaty w małym muzeum poświęconym Zofii Kossak pozwalają odtworzyć rzeczywisty wygląd i nastrój dworu, również pomieszczenia zachowane zostały w idealnym stanie.

Niewątpliwym przeżyciem było spotkanie z wnuczką pisarki - Anną Fenby-Taylor, która ciekawie opowiadała o wojennych przeżyciach swojej babci, jej odwadze, działalności w AK, ratowaniu dzieci żydowskich, pobycie w Oświęcimiu i konfliktach z władzami komunistycznymi. Uczniowie dowiedzieli się, że są pierwszym powojennym pokoleniem, któremu dane jest poznać dogłębnie twórczość i życie pisarki. Na miejscowym cmentarzu młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach rodziny Kossaków.

Katarzyna Gibes

 ****************************************************************************************************

  Międzyszkolny konkurs "Śląski Junior Biznesu"

                                         

Dnia 29 mają 2009 r.  odbyła się w naszej szkole pierwsza edycja konkursu międzyszkolnego „Śląski Junior Biznesu”. Organizatorami konkursu były nauczycielki przedmiotów ekonomicznych pani Renata Niemczyk i pani Marta Madera. Celem konkursu było: popularyzowanie kreatywnej postawy młodego człowieka, podejmowanie prób zmierzenia się z rzeczywistością gospodarczą, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, zachęcanie młodzieży do zgłębiania wiedzy ekonomicznej oraz nabycie umiejętności praktycznego jej wykorzystania, integracja młodzieży szkół średnich regionu.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Rybnika, Jastrzębia Zdroju i Żor. Konkurs składał się z 5-ciu części: rozwiązanie krzyżówki, pytania z dziedziny nauk ekonomicznych, zadanie praktyczne - ocena efektywności instrumentów finansowych, test na inteligencję, wypełnianie deklaracji podatkowej - dokonanie rozliczenia rocznego podatnika.

Sponsorami konkursu byli: Narodowy Bank Polski, Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Biuro Rachunkowe „Super Nowa” i Towarzystwo Edukacji Bankowej - Szkoły policealne w Jastrzębiu Zdroju.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno - Usługowych z Rybnika. III miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Handlowych w Jastrzębiu. Uczniowie naszej szkoły w składzie: Izabela Cherkowska, Anna Żak oraz Piotr Wyszyński zajęli II miejsce w konkursie.

 

Gratulujemy !

 ****************************************************************************************************

“Elektroniczna lekcja twoich marzeń”

                                         

“Elektroniczna lekcja twoich marzeń”- międzyszkolny e-learningowy konkurs zorganizowany przez ZS nr 4 oraz NKJO w Wodzisławiu Śląskim.

Konkurs był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przedmiotem konkursu  było opracowanie w formie elektronicznej materiałów dydaktycznych wspomagających naukę w zakresie zajęć edukacyjnych I umieszczenie ich na platformie Moodle.

Oceniano wartość dydaktyczną pracy, uwzględniającą zasady projektowania materiałów e-learningowych oraz ocenie podlegał również poziom techniczny pracy, czyli zastosowane technologie informatyczne oraz inne elementy nie związane bezpośrednio z dydaktyką.

 

W konkursie wzięły udział uczennice klasy I d LO- Weronika Urbańska i Katarzyna Muś. Uczennice opracowały e-learningową lekcję języka angielskiego pt. “Eurovision Song Contest”. Dzięki ciekawej aranżacji lekcji, wykorzystanym narzędziom multimedialnym zdobyły 1 miejsce.

Gratulujemy!

Katarzyna Śnieg

 ****************************************************************************************************

Festiwal "Śląskie Smaki"

                                         

W niedzielę 7 czerwca Śląska Organizacja Turystyczna zorganizowała IV już edycję Festiwalu „Śląskie Smaki”. W rywalizacji o miano mistrza kuchni śląskiej wzięły udział 23 ekipy z różnych regionów województwa śląskiego. Konkurs kulinarny miał na celu zaprezentowanie tradycyjnych dań ze śląskim rodowodem oraz wykazanie się wiedzą na temat historii i zwyczajów związanych z ich serwowaniem. Rywalizacja kucharzy odbywała się w atmosferze śląskiej biesiady, w pięknej scenerii pszczyńskiego parku. Drużyny walczyły o zaszczytny tytuł Eksperta Śląskich Smaków 2009 oraz nagrodę Złotego Durszlaka  w kategorii profesjonalistów i amatorów. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 2 c T  Adrianna Igielska i Aleksandra Ściślak.

Uczestnictwo naszej reprezentacji wśród profesjonalistów było dużym wyzwaniem, gdyż walczyła ona w jednej kategorii z najlepszymi restauratorami naszego regionu. W zmaganiach na terenie pszczyńskiego parku dopingowały naszą drużynę nauczycielki przedmiotów gastronomicznych: J. Kanak, A. Labza i I. Wewióra, które przygotowały propozycje dań konkursowych.

Nasze reprezentantki przygotowały:

SZAŁOT Z BRYNDZOM

ZUPA KMINKOWO ZE ŚCIRKOM

OBERIBA FILOWANO MIĘSYM

 

 ****************************************************************************************************

5 czerwca - Światowym Dniem Środowiska

                                         

15 grudnia 1972 roku Zgromadzenie Ogólne ogłosiło 5 czerwca Światowym Dniem Środowiska. Celem obchodów jest pogłębienie świadomości opinii publicznej na temat potrzeb i poprawy stanu środowiska naturalnego.

         5 czerwca 2009 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Środowiska.

W tym dniu odbyły się warsztaty „Segregowanie odpadów”, w których uczestniczyli uczniowie klas: I b LO, II c LO, I d LO, II a LO oraz I e T. Warsztaty miały na celu pokazanie uczniom, jak proste jest segregowanie śmieci i ile przynosi to korzyści środowisku. Młodzież otrzymała również broszurkę informacyjną, co może znaleźć się w pojemniku na papier, szkło czy plastik, a czego tam być nie powinno.

5 czerwca zostały rozstrzygnięte konkursy: przygotowanie prezentacji: „Segregujmy śmieci” oraz opracowanie broszurki: „ Zanim wyrzucisz-posegreguj”.

A oto uczniowie, którzy przygotowali najładniejsze prezentacje:

Klaudia Widenka – I miejsce,

Magdalena Tęcza – II miejsce

Agnieszka Przybyłowska – III miejsce

Uczniowie nagrodzeni za opracowanie broszurki:

Tomasz Marszałek i Piotr Wyszyński – I miejsce

Aleksandra Cybuchowska – II miejsce

Inga Anioł – III miejsce

Wszyscy uczniowie otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Jastrzębiu Zdroju. Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy

Obchody Światowego Dnia Środowiska oraz podjęte inicjatywy były jednym z elementów Projektu edukacyjnego: „Segregujmy śmieci i dbajmy o nasze środowisko”, którego koordynatorem jest mgr Bożena Araszczuk.

Wszystkich uczniów zachęcamy do dbania o nasze środowisko każdego dnia!

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

 ****************************************************************************************************

Dzień Sportu i Europejski Tydzień Sportu w naszej szkole ! ! !

                                         

W dniach od 25 do 29 maja odbędą się w naszej szkole zawody sportowe w ramach Dnia Sportu Szkolnego oraz Europejskiego Tygodnia Sportu.

 

Planuje się rozegranie zawodów lekkoatletycznych, maratonu pływackiego oraz turnieju gier zespołowych.

 

Szczegółowy regulamin zawodów zostanie przekazany przez nauczycieli w-f na lekcjach. Wyniki rywalizacji z każdego dnia będą publikowane na stronie internetowej szkoły.

Wyniki: dzień pierwszy

Wyniki: dzień drugi

Wyniki: dzień trzeci

 

 ****************************************************************************************************

Sukces uczennicy Magdaleny Krupki

                                         

19 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu odbył się I Międzyszkolny Festiwal Piosenki Frankofońskiej dla województwa śląskiego. Hasłem przewodnim była „ Magie de la chanson” (Magia piosenki). Festiwal spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno młodzieży gimnazjalnej jak i ponadgimnazjalnej.

Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice a wśród nich Magdalena Krupka z klasy pierwszej technikum, która zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności przyznaną przez delegeta Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii za wykonanie piosenki Un ange frappe à ma porte Natashy St Pierre.

Celem konkursu było nawiązanie kontaktu między szkołami województwa śląskiego,
w których naucza się języka francuskiego oraz promowanie aktywności twórczej młodzieży. Młodych wykonawców oceniało jury, w skład którego weszli: przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Katowicach, nauczyciele muzyki, przedstawiciele Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii  oraz lektor Jean Pierre Darcel.

Uczestników Festiwalu ujęła serdeczna atmosfera a oceniających profesjonalizm wykonawców.

 

 ****************************************************************************************************

Wycieczka do Francji

                                         

W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli poznawali historię, kulturę i tradycję Francji  oraz doskonalili znajomość języka francuskiego, podróżując  po najpiękniejszych  i najciekawszych regionach tego kraju. Zwiedzili zabytki Doliny Loary wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Poznali region Champagne, piękną katedrę gotycką w Reims. Zachwycili się Paryżem, którego panoramę podziwiali z Wieży Eiffla. Ostatni dzień wycieczki spędzili w parku rozrywki w Disneylandzie.

Wyjazd do Francji na długo pozostanie w pamięci młodzieży, dzięki niemu młodzież naszej szkoły poznała bogatą kulturę oraz historię tego kraju, jak również przeżyła wspaniałą przygodę.

Zobacz zdjęcia w Galerii

 ****************************************************************************************************

Sukces uczennicy Patrycji Łabędź

                                         

Uczennica naszej szkoły Patrycja Łabędź została zakwalifikowana do elitarnej grupy słuchaczy Młodzieżowej Akademii Szachowej. Akademia otacza opieką wyłącznie najbardziej utalentowanych młodych polskich szachistów. Patrycji gratulujemy i mamy nadzieję, że Jej ślady pójdą następni adepci sztuki szachowej.

Zobacz List Gratulacyjny

 ****************************************************************************************************

Finał Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach

                                            

30 kwietnia 2009 r. w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się finał Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach organizowanego przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty.

Konkurs ma zasięg wojewódzki i dwustopniowy. Etap I Konkursu polegał na napisaniu pracy na jeden z wybranych tematów. Młodzież w ramach swojej pracy pisemnej opisywała system podatkowy obowiązujący w Polsce, przedstawiała zasady działania podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadziła rozważania czy podatki to obywatelski obowiązek czy ustawowy przymus oraz czy szara strefa to chęć nielegalnego zysku czy reakcja na zły system podatkowy. W ramach Konkursu, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego nadesłali 120 prac pisemnych, związanych z problematyką podatkową. Spośród autorów nadesłanych, do kolejnego etapu zakwalifikowano 58 osób w tym15 osób to uczniowie naszej szkoły. II etap Konkursu składał się z części pisemnej oraz części ustnej.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Bebek Agnieszka- Zespół Szkół nr 2 Jastrzębie Zdrój
II miejsce: Wziętek Iwona- Zespół Szkół nr 2 Jastrzębie Zdrój
III miejsce: Michałek Norbert- ZSE Częstochowa
IV miejsce: Kloza Rafał- Zespół Szkół Łączności Katowice oraz Pieniążek Tomasz- II L.O Zawiercie.


Organizator Konkursu, Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych przygotował bardzo atrakcyjne nagrody dla zwycięzców: laptopa, iphone, aparat fotograficzny oraz możliwość odbycia stażu w kancelarii doradcy podatkowego Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 9 maja 2009 w Teatrze Śląskim w Katowicach w trakcie obchodów Dnia Doradcy Podatkowego.

****************************************************************************************************

Zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych

                                            

Dnia 24 kwietnia 2009 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas maturalnych. W kosmicznej scenerii pożegnaliśmy 318 uczniów Zespołu Szkół Nr 2, w tym: 164 absolwentów klas liceum oraz 154 absolwentów klas technikum.

Podczas uroczystości, którą przygotowała klasa II e LO, pani dyrektor mgr Halina Hrynczyszyn wręczyła świadectwa z wyróżnieniem i nagrody uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki nauczania, a Rodzicom absolwentów podziękowaliśmy za owocną współpracę.

W imieniu klas maturalnych przemówili: Justyna Drapik (absolwentka klasy III D liceum ogólnokształcącego) oraz Katarzyna Cimała i Kamil Mucha (absolwenci technikum), którzy pięknymi słowami podziękowali za czas spędzony w murach naszej szkoły, za przekazaną wiedzę  - swoim nauczycielom, za opiekę i pomoc -  swoim wychowawcom oraz innym, którzy pomagali im w sprawnym funkcjonowaniu w szkole: pani pedagog, pani pielęgniarce, paniom w sekretariacie.

Po części oficjalnej Ida i Magda zaprosiły absolwentów do zabawy oraz życzyły: jak najmniej czarnych dziur podczas egzaminów, rozwiązywania arkuszy maturalnych z szybkością zbliżoną do „szybkości światła”, jasnych dróg rozświetlonych przez najjaśniejszą gwiazdę na niebie - czyli Syriusz, a po zakończeniu wszystkich egzaminów miłego „ bujania” w Obłokach  Magellana…

Michał, Mateusz i Łukasz rozbawili uczestników uroczystości śmiesznymi scenkami z kabaretów, Ewa wyrecytowała wiersz „Pomnik studenta”, Przemek zagrał pięknie na trąbce, Angelika, Ania, Kasia i Łukasz przedstawili myśli K.I. Gałczyńskiego zawarte w jego „Pieśniach”. Uroczystość zakończyła piosenka Elektrycznych Gitar „Koniec” w wykonaniu Magdy, Michała, Mateusza oraz Łukasza.

Mamy nadzieję, że w pamięci absolwentów Zespół Szkół Nr 2 zawsze będzie kojarzyć się z  pięknymi latami młodości i zgodnie z hasłem przewodnim uroczystości Spełnicie swoje marzenia i „ zostaniecie gwiazdami” …

Szczególne podziękowania za pomoc w przygotowaniach kierujemy doskonałemu poloniście – pani mgr Izoldzie Bonarek.

Zobacz w Galerii zdjęcia klas maturalnych

 

Zobacz zdjęcia z uroczystości

 ****************************************************************************************************

Ogólnoświatowe Dni Ziemi

                                            

22 kwietnia bieżącego roku podczas Ogólnoświatowych Dni Ziemi uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji "Sprzątanie Świata".

W tym samym dniu w szkole ochotnicy rozwiązywali test ekologiczny. Najlepsze wyniki uzyskał uczeń klasy I a LO Adrian Misiaczek.

Gratulujemy !

Monika Goik

 ****************************************************************************************************

Kolejne ekonomiczne sukcesy naszych uczniów

                                            

W II edycji Międzyszkolnego Konkursu z zakresu rachunkowości" Sprawny Księgowy"

III miejsce zajęła Sara Jackowska a tytuł finalistki zdobyła Elżbieta Rygała.

Gratulujemy !

 ****************************************************************************************************

Zakwitły żonkilowe "Pola Nadziei"

                                            

W dniach 19 - 20 kwietnia uczniowie naszej szkoły oraz pani Grażyna Syposz kwestowali na rzecz jastrzębskiego Hospicjum im. ks. Dutkiewicza przy parafii w Jastrzębiu Górnym.

W ramach ogólnopolskiej akcji "Pola Nadziei" pomagaliśmy ludziom cierpiącym, ciężko doświadczonym przez chorobę. Symbolem nadziei stał się wiosenny żonkil przypinany ofiarodawcom. W tych dniach zakwitło wiele kwiatów.

W akcji wzięli udział: Natalia Bławicka, Natalia Lejk, Szymon Konopiński, Dominika Szwart, Żaneta Sujewicz, Marta Szczotka, Justyna Kawalec.

Wszystkim serdecznie dziękujemy !

 ****************************************************************************************************

Konkurs z języka niemieckiego

                                            

7 kwietnia 2009 roku odbył się w naszej szkole miejski konkurs z języka niemieckiego „Zdasz maturę na 100%”. W konkursie uczestniczyli uczniowie ZS nr 3, ZS nr 6, ZS nr 5 w Jastrzębiu Zdroju, ZS w Pawłowicach oraz oczywiście uczniowie naszej szkoły. Biorący udział w konkursie sprawdzili swoje umiejętności oraz stopień przygotowania do matury. Najlepszym maturzystą okazał się uczeń ZS nr 3 w Jastrzębiu Zdroju Maciej Kosowski . II miejsce zdobyła Joanna Kubala, uczennica klasy IV c naszej szkoły. III miejsce zajęła Karina Kotas – uczennica ZS w Pawłowicach. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. W trakcie konkursu nauczyciele towarzyszący swoim wychowankom uczestniczyli w warsztatach językowych. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku  maturzyści znowu zaprezentują się z jak najlepszej strony.

Dziękujemy pani Annie Labza za pomoc w przygotowaniu poczęstunku.

Zespół nauczycieli języka niemieckiego.

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

 ****************************************************************************************************

Frankofonia w naszej szkole

                                            

26 i 27 marca odbyły się w naszej szkole imprezy związane z obchodami Światowego Dnia Frankofonii.

Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Dix mots en image" oraz, jak co roku, w konkursie piosenki frankofońskiej.

Ważnym wydarzeniem była  wizyta Senegalczyka, który opowiedział o swoim kraju (po francusku oczywiście), pan Wereszczak przygotował prezentację multimedialną o Senegalu, poza tym nasz gość Moise Sadio zasiadł w jury konkursu piosenki.O tytuł najlepszego wykonawcy w Konkursie Piosenki Frankofońskiej 2009 walczyły następujące osoby:

Aga, Iza i Magda z klasy IIaT

Magda Krupka z klasy IcT

Kasia Herok i  Klaudia Bryła z kl. IbLO

Monika Koch z kl. IIdT

Asia Korykora z kl. IIdT .

Grupa dziewczyn z kl. IbLO

Dziewczyny zaprezentowały znane utwory z repertuaru takich wokalistek jak Céline Dion, Kate Ryan czy Alizée. Głosy piękne, poziom bardzo wysoki. Występ oceniało jury w składzie: Marta Janowska jako przedstawiciel społeczności uczniowskiej, pan Wojciech Wereszczak nauczyciel informatyki ale z wykształcenia również romanista oraz gość specjalny- Senegalczyk Moise Sadio. Jury jednogłośnie wybrało zwycięzcę. Laureatką I miejsca została Magda Krupka z kl. I c T za wspaniałe wykonanie utworu Natachy St. Pierre „Un Ange frappe à ma porte”. Na drugim miejscu uplasował się duet Kasia Herok i Klaudia Bryła z kl I b LO za utwór „Elle” Melissy. III miejsce przypadło Asi Korykora z kl. II d T za piosenkę „Pour que tu m’aimes encore” Céline Dion. Laureatki otrzymały skromne nagrody rzeczowe zaś wszyscy uczestnicy dyplomy za udział w konkursie.

Zdobywczynie pierwszych trzech miejsc będą  reprezentować szkołę na konkursie „Magie de la chanson” (Magia piosenki), który odbędzie się w maju w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu.

Trzymamy kciuki za nasze dziewczyny!

Po konkursie piosenki nastąpiła prezentacja Senegalu. Młodzież miała okazję zadać również kilka pytań gościowi w Afryki oraz zrobić sobie z nim zdjęcie. Mamy nadzieje, że nie była to jedyna wizyta p. Moise Sadio w naszej szkole. Może uda nam się jeszcze zorganizować spotkania w klasach, na lekcjach języka francuskiego, żeby uczniowie mogli wraz z nim poćwiczyć konwersacje. 

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursach, a także za pomoc w ich zorganizowaniu (zwłaszcza chłopcom z radioli!).

Dziękujemy również Radzie Rodziców za wsparcie finansowe przy zakupie skromnych nagród rzeczowych.

Jadwiga Kulas

 

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

 ****************************************************************************************************

Ekonomiczne sukcesy naszych uczniów

                             

    

W I Śląskim Konkursie Wiedzy o Podatkach uczniowie:

Aleksandra Kliber, Izabela Cherkowska, Natalia Kamińska, Justyna Parzych, Katarzyna Szynal, Dorota Kamińska, Agnieszka Bebek, Beata Domin, Monika Ledwoń, Monika Szymańska, Piotr Kaczyński, Mariola Boratyn, Iwona Wziętek, Aleksandra Piekar, Dominika Kachniarz i Sylwia Baran

zostali zakwalifikowani do II etapu konkursu.

Etap ten odbędzie się 30 kwietnia 2009 roku o godzinie 1100 w Auli nr 2 Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy ul. Bankowej 11b.

Uczeń Piotr Wyszyński z klasy II b T zajął I miejsce w międzyszkolnym konkursie pisania metodą dziesięciopalcową, bezwzrokową na klawiaturze komputera. Osiągnął następujące wyniki:

  • szybkość pisania 398 uderzeń na minutę

  • bezbłędność - 1 błąd.

Szkoła w klasyfikacji zespołowej zajęła II miejsce.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Rybniku.

Gratulujemy !!!

 ****************************************************************************************************

„ Dzień z jajem…”

                             

Dnia 1 kwietnia 2009 roku był obchodzony w naszej szkole „ Dzień z jajem…” Z tej okazji zorganizowano szereg konkursów i niespodzianek.

Jako pierwszy odbył się konkurs na najciekawszą „Dekorację stołu Wielkanocnego”. W konkursie brało udział 9 zespołów 3-4 osobowych. W wyniku obrad jury zdecydowano, że

  • I miejsce otrzymała klasa II c T w składzie: Agata Szlęzak, Ewa Mrowiec, Marta Jackowiak i Wanda Jastrząb
  • II miejsce otrzymała klasa II g T w składzie: Adam Piernikarczyk, Arek Omozik i Bartek Brandys
  • III miejsce otrzymała klasa IV g T w składzie: Zuzanna Pękała, Izabela Zozworek i Kinga Czaplicka

W trakcie konkursu odbył się również „Quiz jajeczny, czyli sprawdź co wiesz o jaju…”

Najlepsze były uczennice klasy IV g T: Izabela Zozworek i Zuzanna Pękała, które bezbłędnie rozwiązały test.

Następnie uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu „Dekorowania jaj”. Każdy uczestnik otrzymał jajo kurze, ugotowane na twardo, które następnie dekorował własnymi, dowolnymi elementami dekoracyjnymi. Wszystkie ozdobione jaja były wyjątkowe i tutaj jury miało bardzo trudny orzech do zgryzieni. Stąd przyznano aż 3 I miejsca i 2 specjalne wyróżnienia. I miejsce otrzymali: Patryk Stanek z klasy I d T, Wanda Jastrząb z klasy II c T i Iza Zobek z klasy II f T. Specjalne wyróżnienia za wyjątkowe sposoby zdobnicze  i fenomenalny efekt końcowy otrzymali: Ela Rygała i Patryk Mielczarski z klasy IV b.

Obchody  „Dnia z jajem zakończył konkurs o nazwie„Slalom jajeczny” Uczestnicy tego konkursu musieli przejść z surowym jajkiem ułożonym na łyżce (w ustach!) miedzy pachołkami (dziękujemy w-f-istom za ich wypożyczenie) w jak najszybszym czasie. Następnie należało rozbić trzy jajka, oddzielić białka od żółtek i w jak najszybszym czasie ubić pianę z białek (trzepaczką).

W tym konkursie najlepszy okazał się Bartek Turek z klasy I f T.

II miejsce zajęła Dominika Czajka , natomiast III - Kinga Czaplicka z klasy IV g T. Nagrodę pocieszenia za niezwykłe poświęcenie otrzymała także Ada Igielska z klasy II c T.

Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymali nagrody książkowe, a także czekoladowe jajka i zające.

W trakcie trwania wszystkich konkursów można było wzbogacić swoją wiedze na temat jaj oraz zakupić słodkie babeczki.

Organizatorzy konkursu: P. Katarzyna Solis, P. Żaneta Ciuksa i P. Emilia Antończyk dziękują wszystkim za liczny udział.

Wszystkim gratulujemy (szczególnie zwycięzcom) i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Katarzyna Solis

 

 ****************************************************************************************************

Konkurs na "Najlepszy wypiek Wielkanocny"

                      

    

W dniu 8 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs na "Najlepszy wypiek Wielkanocny". W konkursie udział wzięli uczniowie:
Romana Kulig I c T
Klaudia Reszka I c T
Magdalena Krupka I c T
Anna Buchta I d T
Anna Kępczyńska I d T
Adrianna Igielska II c T
Kamila Dadej II c T
Joanna Kondziołka II c T
Magdalena Baranek III e T
I miejsce zajęła Joanna Kondziołka uczennica klasy II c T, II miejsce zajeły ex aequo Kamila Dadej uczennica klasy II c T, Magdalena Krupka uczennica klasy I c T, III miejsce zajęła Klaudia Reszka uczennica klasy I c T.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.
Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli przedmiotów gastronomicznych mgr inż. Anna Labza, mgr Joanna Kanak.

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

 ****************************************************************************************************

Wycieczka "hotelarzy" do Hotelu Gołębiewski w Wiśle

                      

W dniu 18 marca odbyła się wycieczka do Wisły, do Hotelu Gołębiewski****.

Uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji pracy hotelu, obsługi konsumenta. Zapoznali się z ogólną pracą hotelu, obsługą gościa, budową i pracą recepcji hotelowej. W udostępnionych przez hotel pokojach i apartamentach uczniowie zapoznali się z wyposażeniem, ergonomią. Zainteresowaniem cieszył się bogato wyposażony, np. w saunę, apartament prezydencki. Duże wrażenie na uczniach zrobiła piękna sala balowa, kongresowa na około 1000 osób, a także profesjonalne centrum konferencyjne, w których organizowane są liczne kongresy, zjazdy, itp. Godne uwagi były restauracje: czerwona, zielona, staropolska. Pracownik hotelu oprowadził uczniów po piętrach, poszczególnych pionach hotelu, a także odpowiadał na zapytania uczniów odnośnie pracy na poszczególnych stanowiskach, przypominając o etyce zawodu hotelarza.

Na koniec ostatnie zdjęcia w części rozrywkowej hotelu i odpoczynek w Kawiarni Patio, w której panuje niepowtarzalny klimat, liczna zieleń oraz szum wody z wodospadu.

Organizatorem wycieczki była pani Żaneta Ciuksa.

Zobacz zdjęcia w Galerii

 

 ****************************************************************************************************

Spotkanie ze świadkiem historii

               

     

31 marca młodzież klas II dTG i III e LO spotkała się z byłym opozycjonistą jastrzębskim , świadkiem pacyfikacji kopalni „,Manifest Lipcowy” w 1981 roku, Stanisławem Haśkiewiczem. Gość ciekawie opowiadał o przeżyciach wojennych swojej rodziny, latach PRL-u, swoim przyjeździe do Jastrzębia i trudnych latach 80-tych. Pan Haśkiewicz jest także jednym z bohaterów prezentowanej ostatnio w szkole książki „Wygnańcze szlaki” Adama Dyrko. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu IPN –„Opowiem Ci o wolnej Polsce-rozmowy ze świadkami historii”.

 

 ****************************************************************************************************

Spotkanie z panem Adamem Dyrko

               

     

W dniu 26 marca 2009 r. gościliśmy w Szkole pana Adama Dyrko – dziennikarza, historyka, autora książki „Wygnańcze szlaki. Relacje uchodźców i emigrantów z Polski do Niemiec". Mieszkający w Niemczech Adam Dyrko spisał wspomnienia uciekinierów, uchodźców politycznych, wygnańców, przesiedleńców i emigrantów. Książka jest zbiorem wspomnień
o powodach emigracji, sposobach przedostania się na drugą stronę i trudnych losach Polaków w Niemczech.

W trakcie spotkania młodzież miała okazję wysłuchać fragmentów książki, przeczytanych przez uczniów klasy I eLO: Natalię Łanecką, Pawła Guta, Krzysztofa Grzelaka.

Spotkanie było interesującą lekcją historii.

Książka Adama Dyrko dostępna jest w szkolnej bibliotece.

Zachęcamy do jej przeczytania.

****************************************************************************************************

III Mistrzostwa Piłki Nożnej Halowej

               

     

Dnia 19-20 marca 2009r. w naszej szkole odbyły się III Mistrzostwa Piłki Nożnej Halowej. W zawodach wzięło udział 16 drużyn. Zostały one podzielone na 4 grupy. W grupach grano systemem „każdy z każdym”, do grupy finałowej przechodziła najlepsza drużyna z każdej grypy, czyli:

  • 3 a,b T

  • 4 d T

  • 2 c,g T

  • 4 a,g T

Grupa finałowa grała mecze takim samy systemem jak poprzedniego dnia. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie kibicowali swoim drużynom i dopingiem dodawali im sił do dalszej walki. Nad prawidłowym przebiegiem mistrzostw czuwali nauczyciele wychowania fizycznego.

Gra do końca trzymała w napięciu. Nie obyło się również bez drobnych kontuzji, jednak nauczyciele reagowali w porę. Po zakończeniu mistrzostw odbyło się zliczanie punktów i wypisywanie dyplomów.

Wynik był następujący:

I miejsce dla klasy 2 c,g T

w składzie: Łukasz Sroka, Patryk Mika, Martynian Kogut, Jakub Lebioda, Mateusz Zduńczyk, Łukasz Sztajnert, Arkadiusz Omozik, Martin Zieliński

II miejsce dla klasy 3a,b T

III miejsce dla klasy 4a,g T

Gratulujemy !!!

Zobacz zdjęcie zwycięskiej drużyny

****************************************************************************************************

Giełda Szkół

     

Dnia 12 marca w Hali Omego odbyła się dziewiąta Giełda Szkół, podczas której szkoły ponadgimnazjalne prezentowały swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2009/2010.

W imprezie nie zabrakło również naszej szkoły. Nauczyciele wraz z uczniami spotkali się z przybyłymi na giełdę gimnazjalistami przedstawiając interesującą ofertę „Dwójki” na nowy rok szkolny. Podczas spotkania była możliwość nie tylko poznania kierunków kształcenia, ale również uzyskania wiedzy o możliwościach podjęcia studiów lub pracy zawodowej po ukończeniu szkoły. Gimnazjaliści  mieli również szansę zdobycia informacji o atmosferze panującej w szkole niejako z pierwszej ręki – od samych uczniów przybyłych na giełdę.

Wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny !

Oferta edukacyjna

**********************************************************************************************************

Spotkanie prof. Jerzym Buzkiem

               

     

W dniu 6 marca 2009 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 gościli posła do Parlamentu Europejskiego profesora Jerzego Buzka, który jako eurodeputowany uczestniczy w pracach kilku komisji: Ochrony Środowiska naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Przeciwdziałania Zmianom Klimatu.

Zmiany klimatu oraz wynikające stąd wyzwania i zagrożenia dla współczesnej Europy były przedmiotem wykładu przeprowadzonego przez pana profesora. Poruszone zostały tak ważne zagadnienia jak bezpieczeństwo energetyczne Europy, potrzeba oszczędnego gospodarowania energią, konieczność przyjmowania rozwiązań opartych na czystych technologiach węglowych.

W swoim wystąpieniu profesor Jerzy Buzek zwrócił również uwagę na znaczenie wykształcenia w życiu, namawiał do zdobywania wiedzy, do korzystania z unijnych programów edukacyjnych. Przekonywał, iż „Więcej wiedzy to więcej  życiowych sukcesów”.

Po wygłoszeniu wykładu, profesor zachęcił młodzież do stawiania pytań i do dyskusji.

Spotkanie z całą pewnością przyczyniło się do poszerzenia i usystematyzowania wiedzy na temat globalnego ocieplenia, jak również uświadomienia sobie, że wszystko zależy od nas. Wizyta profesora Jerzego Buzka  w „Dwójce” przebiegła w niezwykle serdecznej atmosferze.

Zobacz zdjęcia w Galerii

 ****************************************************************************************************

 

(Re)wizyta w Telewizji Katowice

                     

W styczniu młodzież naszej szkoły brała udział w programie telewizyjnym TVP Katowice FEST! Fundusze Unijne Startuj Teraz!. Konwencja programu oparta była na debacie uczniów ze specjalistami z Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Po skończonym nagraniu, prowadzący program, redaktor Robert Jałocha,  zaproponował uczniom naszej szkoły wizytę w murach Telewizji Katowice.

Dnia 20 lutego młodzież skorzystała z zaproszenia i pojechała z rewizytą do TVP w Katowicach. Gospodarzem spotkania był znany katowicki dziennikarz, reporter i prezenter „Aktualności” - pan Robert Jałocha. Uczniowie mieli okazję obejrzeć między innymi studio emisyjne, gdzie nagrywane są „Aktualności” oraz wiadomości sportowe. Nie zabrakło również ciekawych historii z życia zawodowego reporterów Roberta Jałochy oraz Przemysława Adamskiego. Wszystkie usłyszane informacje przyczyniły się do lepszego poznania zawodu dziennikarza telewizyjnego, ukazały blaski i cienie tej profesji.

Ciekawym miejscem pracy dziennikarzy TVP Katowice jest tzw. newsroom, czyli redakcja programów informacyjnych, gdzie dziennikarze przygotowują materiały na temat aktualnych wydarzeń z województwa śląskiego. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość obejrzenia montażowni, miejsca, gdzie po przejrzeniu nakręconego materiału i napisaniu tekstu informacji odbywa się obróbka filmu. Cała umiejętność polega bowiem na wybraniu fragmentów i zmontowaniu programu w taki sposób, aby jak najpełniej oddać opis danej sprawy czy sytuacji, wypowiedzi zainteresowanych osób, opinie specjalistów, uczestników zdarzeń, komentarz autora, itd.

Czas w murach TVP upłynął bardzo szybko, młodzież poznała warunki pracy dziennikarzy, sposób powstawania programów telewizyjnych, zobaczyła jak korzystać i przekazywać informacje, usłyszała wiele ciekawych historii i przygód reporterów TV Katowice. Kto wie? Może za jakiś czas niektórzy spośród młodzieży naszej szkoły staną po drugiej stronie ekranu telewizyjnego?

Małgorzata Lach

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Sukces uczennicy klasy I e LO

               

     

Uczennica klasy I e LO, Olga Nosal, przygotowywana przez mgr Ewę Karasek zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Poezji Czesława Miłosza. Konkurs organizowany przez Zespół Szkół Nr 4 w Jastrzębiu Zdroju odbył się 16 lutego bieżącego roku.

 

Gratulujemy !

**********************************************************************************************************

Targi Pracy i Edukacji

               

     

Targi Edukacyjne, które powstały z inicjatywy Szkolnego Ośrodka Kariery na trwałe znalazły swoje miejsce w planie pracy szkoły i wpisały się do kalendarza miejskich imprez edukacyjnych. Tegoroczna współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy umożliwiła zdecydowany rozwój tego przedsięwzięcia.

Udział wyższych uczelni, szkół policealnych, różnych ośrodków szkoleniowych z województwa śląskiego czy udostępnienie stanowisk dla przedsiębiorców poszukujących pracowników, stworzyły nowe perspektywy dla odwiedzających Targi. Bezrobotni mogli zapoznać się z ciekawymi ofertami pracy i możliwościami doskonalenia swoich umiejętności zawodowych. Zainteresowaniem cieszyły się również propozycje organizowanych kursów kwalifikacyjnych na terenie naszego miasta i okolic. Przyszłym absolwentom wchodzący na rynek pracy i zainteresowanym planowaniem swojej kariery zawodowej oraz rozwojem osobistym przedstawiono możliwości dalszego kształcenia. Informacji merytorycznych dotyczących naboru na studia udzielali podczas targów przedstawiciele Działu Nauczania oraz studenci przeszkoleni przez Biura Karier.

Iwona Wewióra

Szkolny Doradca Zawodowy

**********************************************************************************************************

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu

               

     

9 stycznia 2009 roku w Gliwicach odbył się etap okręgowy XIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu. Tematem tegorocznej edycji była "Woda w żywieniu i jej źródła". Do etapu okręgowego przystąpiło 75 uczestników z województwa śląskiego. Naszą szkołę reprezentowały Izabela Rytelewska (34 miejsce) i Beata Barchańska (40 miejsce) z klasy II d technikum gastronomicznego.

Uczennicom gratulujemy !!!


Katarzyna Solis

**********************************************************************************************************

FEST! Fundusze Unijne Startuj Teraz!

Debata telewizyjna

                                 

     

Głównym założeniem programu telewizyjnego TVP Katowice FEST! Fundusze Unijne Startuj Teraz! jest przybliżenie młodym ludziom możliwości pozyskania funduszy europejskich dla realizacji przyszłych celów zawodowych i kariery. Konwencja programu oparta jest na debacie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z eurodeputowanymi, przedstawicielami urzędu marszałkowskiego, urzędu wojewódzkiego czy urzędów centralnych, czyli ludźmi, którzy na co dzień mają do czynienia z problematyką funduszy europejskich.

Nasza szkoła zgłosiła chęć udziału w programie, a jego autor, Grzegorz Barański, zaproponował uczniom spotkanie ze specjalistami z Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Katowicach. Podczas debaty prowadzonej przez redaktora Roberta Jałochę uczniowie mieli możliwość zadawania pytań dotyczących możliwości pozyskania środków unijnych na rozpoczęcie wybranej działalności gospodarczej bądź też na kontynuację edukacji na wyższych uczelniach. Podczas spotkania przedstawiciele GARR starali się obalić stereotypy związane z trudnością tworzenia projektów dofinansowujących realizację pomysłów młodych przedsiębiorców. Ukazane zostały nie tylko sposoby pozyskania środków unijnych, ale również udzielone zostały wskazówki jak prawidłowo wypełnić wniosek o dofinansowanie działalności.

W debacie wzięli udział uczniowie klas III a LO, III d LO, III e LO, II b LO, II e LO oraz II b T. Młodzież chętnie brała udział w rozmowie, a pytania ze strony naszych uczniów podały nawet po wyłączeniu kamer telewizyjnych.

Emisja programu będzie miała miejsce w poniedziałek, 19 stycznia o godzinie 1650 na antenie Telewizji Katowice.

Małgorzata Lach

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

Jasełka czyli "Marana tha"

               

     

               Jeszcze w „starym” roku młodzież naszej szkoły przedstawiła jasełka zatytułowane "Marana tha". To właśnie na oczekiwaniu na przyjście Jezusa uczniowie naszej szkoły skupili się w tym roku. Wielu z nas oczekuje zmiany w swoim życiu. Polepszenia poziomu ocen, relacji z bliskimi, sytuacji materialnej … Tymczasem ta najważniejsza zmiana nie może dokonać się bez interwencji Pana Boga. Przemiana serca dokonuje się w spotkaniu z miłującym i przebaczającym Jezusem Chrystusem. 

To właśnie chciała ukazać młodzież zaangażowana w tegoroczne jasełka. Ukazano sytuację człowieka doświadczającego różnorakich życiowych porażek  a przez to bardziej narażonego na sięganie po "znieczulacze": rozrywkę, alkohol, sex, pieniądze ...Tymczasem wbrew oczekiwaniom żadna z tych rzeczy nie przynosi rozwiązania problemów a wręcz przeciwnie, doprowadza do coraz większego rozgoryczenia a ostatecznie do targnięcia się na własne życie. Ostateczny rozwiązaniem pozostaje Ten, którego oczekujemy w każde Boże Narodzenie.

W jasełkach wzięli udział uczniowie: Kasia Oskroba, Kasia Sudlitz, Ania Ciupka, Paulina Dajek, Dominika Czajka, Kamila Kolorz, Adrian Lach, Damian Bonczek, Tomasz Marszałek. Autorem scenariusza była uczennica Kasia Sudlitz a reżyserem mgr Robert Stoliński.

Pomysł powstał w oparciu o Lifehouse Everything.

**********************************************************************************************************

Mikołaj w Domu Nauki i Rehabilitacji w Jastrzębiu Zdroju

               

     

             Dnia 4 grudnia 2008 roku uczniowie klasy III e Technikum wybrali się z wizytą do Domu Nauki i Rehabilitacji na ulicy Szkolnej w Jastrzębiu Zdroju.

            Cała klasa podjęła inicjatywę zorganizowania Mikołaja dla 23 wychowanków DNiR.  Aby zakupić prezenty mikołajkowe, uczniowie upiekli ciastka, które później sprzedawali na holu szkoły. W ten sposób uzbierano kwotę pieniędzy, która pozwoliła na sfinansowanie paczek dla wychowanków DNiR.

            Największe wrażenie i łzy wzruszenia wywołał Patryk Szlędak, który w tym dniu pełnił “funkcję” Mikołaja. Zarówno wychowankowie, u których uczniowie byli z wizytą, jak i personel Domu Nauki i Rehabilitacji, był pod wielkim wrażeniem przygotowanej akcji, pod wrażeniem dobrego zachowania się młodzieży i ich otwartości na problemy innych ludzi. Dyrekcja ośrodka zaprosiła uczniów już na kolejną wizytę w okresie Świąt Wielkanocnych, jak i zachęciła do udziału w wolontariacie oraz zaproponowała możliwość odbywania praktyk uczniowskich w ich placówce.

 A oto, co sami uczestnicy mówią o zorganizowanej przez nich akcji:

 Kamila: Mnie się strasznie podobało:) Bardzo sympatyczne osoby się tam znajdują:). Jak będziemy znowu tam szli, to ja się już teraz tam piszę.   

Dorota: Było naprawdę fajnie:) Są to wspaniali ludzie! Na następne wyjście też się piszę, bo warto!:) A Nasz Mikołaj spisał się na medal!

 Monika: Było naprawdę świetnie.  Na początku trochę się przestraszyłam ale te dzieci są po prostu cudowne i kochane.... A jak Patryk wszedł to myślałam że się popłaczę ze wzruszenia. Było naprawdę super. One były tak zachwycone Mikołajem i nami ... aż przyjemnie się na sercu robiło. Niech żałują ci, co nie byli, bo poznaliby naprawdę świetnych otwartych ludzi, zadowolonych ze wszystkiego, uśmiechniętych ... po prostu brak mi słów

 Marta: Cudowni są Ci ludzie ;) Warto było się tam wybrać i oczywiście już się nie mogę doczekać kolejnego wyjścia i odwiedzin :)

 Patryk: Naprawdę było tam cudownie :) Powiem jeszcze jedno i przyznam się, że wzruszyłem się, łezka w oku się zakręciła . . . z tego powodu , że swoją osobą i tak jak wyglądałem (strój Mikołaja) sprawiłem tym dzieciom tyle przyjemności.  Było super, no o zajączku już czas myśleć:) 

 Dorota: Jejku, jak te dzieciaczki z takimi uśmieszkami na twarzyczkach i z błyszczącymi oczkami patrzyły na Mikołaja. Wiem, że miały uciechę i jestem dumna z naszej odważnej grupy, która tam poszła:)

 Sabina: Było cudownie. Po wyjściu z tego ośrodka czułam sie szczęśliwa, dlatego, że widziałam jak te cudne dzieci były zadowolone ah...tego nie idzie opisać,  tam trzeba być i to przeżyć.  Oczywiście ja się piszę na następne wyjście...

 To prawda, zadowolenia zarówno uczniów organizujących akcję, jak i wychowanków do których skierowana była akcja, nie da się opisać.....

 Obecnie uczniowie klasy IIIe T wspierają kolejną akcję, tym razem na rzecz wychowanków mieszkań usamodzielnień przy Domu Dziecka w Gorzyczkach.

Katarzyna Śnieg

**********************************************************************************************************

Ekonomiczne sukcesy naszych uczniów

 

               

     

Zawody I stopnia (szkolne) XXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się 5 listopada 2008 roku

Uczestnicy Olimpiady odpowiadali na pytanie opisowe o charakterze ogólnym oparte na książce prof. dr. hab. Grzegorza W. Kołodki pt. Wędrujący świat, rozwiązywali zadanie z podstaw ekonomii oraz 35 pytań testowych (każde z jedną prawidłową odpowiedzią).

 

Do zawodów okręgowych XXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zakwalifikowało się 4 uczniów:

Andrzej Tarasiewicz (klasa II b T)

Iwona Wziętek (klasa III b T)

Małgorzata Gąsiorek (klasa IV a T)

Krzysztof Zdziebło (klasa IV b T)

 

Zawody II stopnia (okręgowe) XXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbędą się 8 stycznia 2009 r. (czwartek)

Gratulujemy i trzymamy kciuki !

**********************************************************************************************************

Udział w ceremonii pogrzebu

generała Władysława Sikorskiego

 

               

     

W dniu 26 listopada 2008r klasa I e LO udała się wraz z opiekunami (Panią Ewą Karasek i Joanną Zdziebło) do Krakowa.

Głównym celem wycieczki był udział w pogrzebie generała Władysława Sikorskiego, premiera polskiego rządu na emigracji i wodza naczelnego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej.

Generał Władysław Sikorskiego zginął 4 lipca 1943r. w niewyjaśnionych okolicznościach w Gibraltarze. Jego zwłoki zostały

w 1993r. sprowadzone z Anglii do Polski i pochowane w Krypcie Katedry.

W dniu 25.11.2008r odbyła się z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej ekshumacja szczątków Generała, która być może wyjaśni okoliczności Jego śmierci. Zwłoki Władysława Sikorskiego ubrano w nowy mundur i uroczyście złożono ponownie w sarkofagu w Krypcie

św. Leonarda na Wawelu.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej niezwykłej ceremonii.

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

Absolwentka naszej szkoły Joanna Oleś laureatką  Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej we Wrocławiu.

 

                    

Joanna Oleś w czerwcu tego roku opuściła mury naszej szkoły. Była uczennicą klasy III f LO. Słynęła z pięknego głosu. Brała udział w licznych konkursach piosenki i poezji z języka polskiego, francuskiego i angielskiego. Uświetniała prawie wszystkie szkolne akademie. Na szkolnych konkursach piosenki francuskiej zdobywała zawsze czołowe miejsca. Uczestniczyła w wielu konkursach piosenki francuskiej lub europejskiej w regionie (Chwałowice, Gliwice), nigdy nie wracała bez nagród.

W marcu tego roku zmierzyła się z poezją francuską, zdobywając od razu I miejsce w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Poezji i Prozy Frankofońskiej w Katowicach.

Cieszymy się, ze jej kariera z językiem francuskim się nie skończyła. We wrześniu br. odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej we Wrocławiu. Asia przeszła pomyślnie eliminacje. 20 listopada zaśpiewała w konkursie amatorów na deskach wrocławskiego teatru i zakwalifikowała się do finału. W sobotę 22 listopada zaśpiewała w konkursie finałowym i .... zdobyła I miejsce.

Brawo Asiu!! Cieszymy się Twoim sukcesem i trzymamy kciuki za dalszą Twoją karierę. Powodzenia!

 Jadwiga Kulas

**********************************************************************************************************

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

w naszej szkole

                    

W dniach 17 – 23 listopada bieżącego roku w Polsce po raz pierwszy obchodzony był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Pomysłodawcami akcji są premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Celem przedsięwzięcia, które jednocześnie realizowane jest w 56 krajach, jest propagowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodych ludzi.

 

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości nasza szkoła przystąpiła do projektu „Otwarta firma”. Projekt składa się z 4 modułów dostosowanych do poszczególnych etapów edukacji. „Biznes przy tablicy” – to moduł skierowany do szkół ponadgimnazjalnych.

 

Celem projektu „Otwarta firma” jest przede wszystkim stworzenie młodym ludziom szansy na pogłębienie umiejętności a zarazem kształtowanie przedsiębiorczych postaw. Ponadto nie bez znaczenia jest zapoznanie młodych ludzi ze specyfiką lokalnego rynku pracy oraz pomoc w wyborze dalszej drogi kształcenia.

 

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali: przedstawiciel handlowy firmy Oriflame, Jastrzębska Agencja Turystyczna Sp z o. o. oraz Powiatowy Urząd Pracy w Jastrzębiu Zdroju. Tematyka spotkań konsultantów z młodzieżą opierała się na dwóch podstawowych modułach realizowanego projektu: moduł „Marketing firmy” oraz „Pracownik i Pracodawca”.

 

Konsultant Powiatowego Urzędu Pracy, Pani Maria Englender podczas prelekcji z uczniami klas technikum ekonomicznego przedstawiła między innym instrumenty rynku pracy oraz formy pomocy oferowane przez PUP w Jastrzębiu Zdroju osobom planującym działalność gospodarczą. Szczególnie interesująca z punktu widzenia młodych ludzi była część prelekcji poświęcona formom poszukiwania pracy na lokalnym rynku oraz sposobom przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą.

 

Jak podnieść swoją wartość na rynku pracy oraz jakie są oczekiwania pracodawcy wobec potencjalnych pracowników, to kolejne zagadnienia, z którymi młodzi ludzie mieli okazję zetknąć się przy okazji spotkań z zaproszonymi do projektu konsultantami.

 

Realizacja projektu poszerza działania szkoły w zakresie przygotowania młodzieży do wejścia na rynek pracy, kształtuje w uczniach aktywny stosunek do życia i umożliwia im bezpośredni kontakt ze środowiskiem lokalnym.

Małgorzata Lach

 

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Dni Języków Obcych

                    

      14 i 15 listopada 2008 w naszej szkole obchodzono Dni Języków Obcych. Z  tej okazji przygotowano wiele atrakcji.

Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudził konkurs na najciekawszy plakat ilustrujący przysłowia w języku angielskim i rosyjskim. Powstało wiele ciekawych prac wykonanych dowolną techniką. Zwycięzców, w drodze losowania, wyłonili sami uczniowie.

„Co wiesz o kuchni angielskiej?”, to tytuł quizu przygotowanego przez nauczycieli pionu gastronomicznego. Uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom wiedzy na temat brytyjskich dań i obyczajów kulinarnych. Dla zwycięzcy, wyłonionego spośród 70 uczestników konkursu, uczniowie technikum gastronomicznego przygotowali nagrodę-niespodziankę w postaci czekoladowego tortu.

Uczniowie technikum gastronomicznego pod kierunkiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu i nauczycieli językowców przygotowali stoły: angielski i rosyjski. Tu można było poczęstować się tradycyjnymi wypiekami angielskimi i rosyjskimi i wypić angielską herbatę z mlekiem, czy rosyjską z samowara podawaną z domową konfiturą.

Prezentacje multimedialne, quizy cywilizacyjne oraz cywilizacyjno-językowe, konkurs o Londynie, projekcje filmów w oryginalnej wersji językowej, to kolejne atrakcje przygotowane przez nauczycieli języków obcych.

Jak co roku największe emocje wzbudzał konkurs karaoke przygotowany przez anglistów oraz quiz muzyczny w oparciu o teksty piosenek francuskich.

Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że obchody Dni Języków Obcych budzą wielkie zainteresowanie zarówno wśród młodzieży, jak i grona pedagogicznego. Jesteśmy przekonani, że ten sposób poszerzania, testowania i rozwijania wiedzy i umiejętności językowych zawsze pozostanie cenną alternatywą dla tradycyjnie przeprowadzanych lekcji i zachęci młodzież do dalszej nauki. Posumowanie obchodów Dni Języków Obcych połączone z uroczystym wręczeniem nagród dla zwycięzców wszystkich konkursów i quizów odbędzie się w środę.

A oto laureaci konkursów:

W kategorii na najbardziej interesujący plakat w języku rosyjskim 1 miejsce przyznano Mikołajowi Samol (klasa III e LO), II miejsce Martynie Wychorskiej (klasa d LO), a III miejsce Anicie Mieczwińskiej (klasa III a LO).

W grupie angielskiej I miejsce otrzymała Klaudia Fryzowicz (klasa I c LO), II miejsce Ola Kuźmicka (klasa II e LO), a III miejsce Adrian Lach (klasa I c T).

W konkursie kulinarnym "Co wiesz o kuchni angielskiej" zwyciężyła Anna Firlej z klasy II f T.

Laureatami konkursu drużynowego "Do you know London" zostali: I miejsce - Patrycja Gobzdyl i Piotr Nowosielski, II miejsce Marianna Maras i Marta Jaromin, III miejsce Andrzej Zawada i Paweł Wiercioch.

Wszystkim gratulujemy.

Sponsorami imprezy byli: Wydawnictwo Oxford, Express Publishing oraz Rada Rodziców naszej szkoły.

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Jesienią, jesienią sady się rumienią:
Czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią

                    

     

6 listopada 2008 roku odbył się konkurs zorganizowany dla wszystkich uczniów naszej szkoły zatytułowany " Jabłeczne wygibasy, czyli potrawy z jabłkiem w roli głównej".  Po eliminacjach wstępnych do konkursu zakwalifikowało się 7 zespołów dwuosobowych, które w czasie konkursu wykonały zaproponowaną przez siebie potrawę. Jury w składzie : Katarzyna Solis, Elżbieta Nowak, Beata Knopek i Żaneta Ciuksa oceniało 

1. przygotowanie do pracy

2. czystość na stanowisku pracy

3. sposób wykonania, praca w zespole

4. przestrzeganie higieny, zasad bhp

5. dobór zastawy stołowej

6. sposób podania, dekoracja

7. ocena organoleptyczna.
 

Po burzliwych obradach ogłoszono wyniki konkursu:

I miejsce: Magda Krupka i Marta Majzner z  I c T

II miejsce: Adam Talaga i Radek Janusz z klasy III e T

III miejsce: Martyna Bednarkiewicz i Malwina Jasiewicz z klasy II g T.
 

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Wszystkim gratulujemy!!!!!

Katarzyna Solis
 

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Międzynarodowe certyfikaty

                    

Uczniowie naszej szkoły mają możliwość otrzymania certyfikatów, dzięki którym będą bardziej konkurencyjni na krajowym rynku pracy i uzyskają szansę zatrudnienia za granicą w wyuczonym zawodzie.

Certyfikat jest uznawany we wszystkich krajach Unii europejskiej i potwierdza posiadanie kwalifikacji do wykonywania konkretnych czynności. Warunkiem uzyskania tego certyfikatu jest zdanie egzaminu przed komisją akredytacyjną z umiejętności kształconych w ramach zajęć lekcyjnych lub w czasie praktyk zawodowych. Certyfikaty są podpisywane przez niemiecką firmę TÜV, wydawane przez Górnośląskie Centrum Edukacyjne w Gliwicach, są akceptowane w 54 krajach świata.

 

24.10.2008 w naszej szkole odbyły się  egzaminy akredytacyjne zorganizowane dla uczniów naszej szkoły.

Do egzaminu przystąpiło 4 uczniów: Renata Kloc, Laura Dominiak, Beata Bober i Dariusz Bartczak.
 

W czasie egzaminu uczniowie wykonywali potrawy z naleśników z nadzieniem słodkim i słonym pod czujnym okiem Komisji Akredytacyjnej w składzie: Przewodniczący: Nowak Elżbieta

                 Członek:             Cichy Elżbieta

                       Sekretarz Techniczny: Solis Katarzyna

 

Wszyscy uczniowie wykonali zadanie egzaminacyjne, teraz czekamy na certyfikaty.....

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

 

Konkurs "Nordyckie kulinaria"

                              

9 października 2008 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie "Nordyckie Kulinaria". Konkurs  był adresowany dla ponadgimnazjalnych szkół gastronomiczno-usługowych i odbył się  w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim.

Uczniowie biorący udział w konkursie wykonywali tradycyjne potrawy krajów skandynawskich: Danii, Norwegii, Finlandii, Islandii i Szwecji.

Do konkursu zakwalifikowało się 10 drużyn z województwa Śląskiego i Czech.

Grupa uczniów z klasy IV g technikum gastronomicznego reprezentowała naszą szkolę.

W czasie konkursu uczniowie przygotowali dania kuchni duńskiej (przystawkę, danie zasadnicze i deser) oraz dekorację stołu. Pierwsze miejsce zajęła grupa uczniów z Zespołu Szkół Gastronomicznych z Chorzowa.

Zwycięzcom gratulujemy!!!

 

**********************************************************************************************************

Gastronomiczne konkursy

Młody Kreator Sztuki Kulinarnej 2009

 

             

Unilever Foodsolutions po raz kolejny zaprasza młodzież szkół i klas o profilu gastronomicznym do udziału w konkursie kulinarnym. A ponieważ to piąta edycja, proponujemy temat na piątkę: 5 x P, czyli Pasja, Pomysłowość, Polędwica, Primerba, Przyprawa, a mówiąc ściślej: danie z wykorzystaniem polędwicy wołowej, minimum jednego rodzaju Primerby Knorr oraz Esencji smakowej – Przyprawy w płynie wołowej Knorr.

Zgłoszenia, czyli receptury na powyższy temat (każdy uczestnik jedną), prosimy przesyłać do dnia 15 grudnia 2008 roku – pocztą na adres: Centrum Kulinarne Unilever Foodsolutions, ul. Bałtycka 43, 60-960 Poznań lub drogą elektroniczną na adres: ufs.poland@unilever.com. Szczegółowe informacje wraz z regulaminem konkursu można uzyskać na stronie www.unileverfoodsolutions.pl lub pod numerem telefonu: 061/ 876 45 16.

Czekają atrakcyjne nagrody: skuter, notebook, palmtop, nominacja do konkursu „PrimerbaCup” dla profesjonalnych kucharzy (za zajęcie I miejsca), a także szkolenia kulinarne oraz inne niespodzianki od organizatora i sponsorów: Moto Set, Eva-Tec, Vivamix, Grapil, Witek’s. Szkoły oraz trenerzy finałowej trójki otrzymają cenione miksery znanej marki KitchenAid.

 

                 Konkurs Młodzieżowy Puchar Śląska Szkół Gastronomicznych

Konkurs odbędzie się w dniu 6 grudnia  2008 r. w Centrum Targowo-Wystawiennicze EXPO SILESIA w Sosnowcu, przy      ul. Braci Mieroszewskich 124, podczas Targów Wyposażenia Hoteli, Gastronomi i Cateringu – HOTEL-GASTRO Meeting.
Początek zmagań konkursowych o godz. 1000

 Zgłoszenia do konkursu wraz z recepturami na sześć  porcji i zdjęciem potrawy przyjmuje do dnia 25 listopada  2008 r. pan Artur Kupczyk na adres gastronomia@hotelaros.pl   bądź pocztą: Artur Kupczyk – Manager Gastronomii.

Bliższe informacje wywieszone są w pracowniach gastronomicznych (w budynku A, sala 4 i 7) oraz w Szkolnym Ośrodku Kariery (w budynku C, pokój 4).

ZGŁOSZENIA W NASZEJ SZKOLE PRZYJMUJĄ NAUCZYCIELE:

mgr inż. Emilia Antończyk, mgr Ewa Goraus, mgr Joanna Kanak,  mgr Anna Labza, mgr Katarzyna Solis, mgr Iwona Wewióra

**********************************************************************************************************

 

 

Sportowe sukcesy uczniów „Dwójki”

 

             

Nasza szkoła od lat należy do szkół, w których przywiązuje się dużą wagę do aktywności fizycznej uczniów. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego młodzież swoją sprawność rozwija zarówno w ramach lekcji jak i na dodatkowych zajęciach. Uczniowie z powodzeniem startują w licznych zawodach sportowych zajmując czołowe miejsca.

W Miejskim Współzawodnictwie Sportowym Szkół za rok 2007/2008 zajęliśmy I miejsce w kategorii dziewcząt,  III miejsce w kategorii chłopców oraz  I miejsce w klasyfikacji ogólnej. Na końcowy wynik złożyły się punkty zdobyte w zawodach szkolnej ligi lekkoatletycznej, przełajów, tenisa stołowego, siatkówki, biegu na orientację, koszykówki, piłki ręcznej i piłki nożnej.

W Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym 2007/2008 szkół i klubów, nasza szkoła zajęła IV miejsce w kategorii dziewcząt. Do klasyfikacji końcowej wliczano punkty zdobyte w zawodach wojewódzkich w szkolnej lidze lekkoatletycznej, przełajach, narciarstwie klasycznym, koszykówce oraz piłce ręcznej.

W dniu 27 października 2008 r. w Pszczyńskim Centrum Kultury w trakcie uroczystości Wojewódzkiej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2008/2009, dyrektor ZS Nr 2  Halina Hrynczyszyn oraz nauczyciel wychowania fizycznego Bronisław Wita odebrali Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty. Gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów sportowych przekazane zostały przez Kuratora Oświaty  Stanisława Fabera i Prezesa Śl  SZS Janusza Nowakowskiego.

Ciesząc się z osiągnięć uczniów warto podkreślić, że w sporcie ważne są nie tylko sukcesy ale sam udział w rywalizacji sportowej. Uczestnictwo w zawodach poprzedzone wielogodzinnymi przygotowaniami treningowymi to doskonały sposób nie tylko na rozwój fizyczny ale także na wzbogacanie osobowości i kształtowanie charakterów.

**********************************************************************************************************

Różowa wstążeczka

Program "Profilaktyka nowotworów piersi"

                          

Dnia 29 października w Zespole Szkół Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju, na podsumowanie "miesiąca walki z nowotworami piersi", odbył się happening poświęcony temu problemowi. Młodzież przeszła w "Marszu Życia i Nadziei". Przybliżone zostały idee Wielkiej Kampanii Życia - "Różowa wstążeczka" propagujące znaczenie badań profilaktycznych w zapobieganiu raka piersi. Odbył się pokaz badania piersi wykonany na silikonowych modelach piersi. Zapoznano widzów z czynnikami ryzyka, oraz z możliwościami wykonania badań specjalistycznych np.: USG piersi i mammografii. Zaprezentowano Klub Amazonek - stowarzyszenie wspierające kobiety po mastektomii (usunięciu piersi). Odczytane zostały wspomnienia kobiet, które usłyszały diagnozę lekarską stwierdzającą u nich nowotwór. Na koniec przekazane zostały informacje dotyczące zachorowań na terenie naszego miasta i okolic oraz zachęcenie do wykonywania samobadania piersi.

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

Dzień Edukacji Narodowej

w naszej szkole

 

                        

           Jesienią 14 października 1773 roku Sejm powołał Komisję Edukacji Narodowej – pierwsze w Europie ministerstwo oświaty. Edukacją objęto cały naród, a nauka we wszystkich szkołach odbywała się w języku polskim. Aby uczcić to wydarzenie, co roku 14 października obchodzimy Święto Edukacji Narodowej.

            Na początku uroczystych obchodów święta w naszej szkole nastąpił ceremoniał ślubowania nowego pocztu sztandarowego. Oto tekst roty ślubowania:

„Przyjmując sztandar Zespołu Szkół Nr 2 imienia Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu Zdroju przyrzekamy uroczyście nosić go dumnie i wysoko, przestrzegać wpajanych w szkole zasad i ideałów, szanować dobre imię szkoły i kultywować jej tradycje, godnie reprezentować szkołę wobec społeczności.”

            Następnie głos zabrała pani dyrektor Halina Hrynczyszyn, która podziękowała nauczycielom, pracownikom obsługi i wszystkim pozostałym osobom, które biorą czynny udział w kształceniu i wychowaniu młodzieży za trud ich pracy. Dyrektor Szkoły w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na oczekiwania wobec nauczycieli oraz cechy, jakie powinien posiadać nauczyciel-mistrz.

             W naszej szkole święto połączone jest z ważną uroczystością – ślubowaniem pierwszoklasistów na sztandar szkoły. Mamy nadzieję, że słowa ślubowania będą dla uczniów mobilizacją do nauki, własnego rozwoju i wskazówką, jak godnie postępować.

            Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali część artystyczną, która została przygotowana i koordynowana przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego, panią Kingą Głowacką, panią Katarzynę Panfil i pana Tomasza Domagałę. Główną ideą programu była prezentacja talentów uczniów naszej szkoły. A jest ich wiele. Młodzi zaprezentowali swoje umiejętności w wielu dziedzinach. Tańczyli, śpiewali, recytowali swoje własne wiersze, wykazali się dużą sprawnością fizyczną. W ten sposób uczniowie chcieli podziękować swoim nauczycielom za możliwość rozwijania swoich zainteresowań, hobby, za pomoc w wyborze drogi życiowej. Uczniowie pokazali w tym dniu nie tylko talenty artystyczne, ale również kulinarne. Po akademii grono pedagogiczne udało się na poczęstunek przygotowany przez uczniów klas gastronomicznych.

**********************************************************************************************************

I miejsce w konkursie -

Mistrz Języka Niemieckiego

 

             

Dnia 3 października 2008 roku po raz kolejny odbył się konkurs organizowany przez Zespół Szkół Nr 6 w Jastrzębiu Zdroju o tytuł Mistrza Języka Obcego. Uczennice klasy IVc, kształcące się w Technikum w zawodzie technik ekonomista, postanowiły powalczyć o trofeum. Dzięki posiadanym umiejętnościom, wiedzy oraz właściwej taktyce uzyskały I miejsce w walce o tytuł Mistrza Języka Niemieckiego. Na uznanie zasłużyły: Joanna Kubala, Justyna Zięba oraz Katarzyna Zięba. Gratulacje należą się całej trójce, gdyż konkurs przybrał formę rywalizacji zespołowej.

Dziewczyny - oprócz pucharu, który powiększył i tak sporą już kolekcję nagród naszej szkoły, otrzymały możliwość wzięcia udziału w kursie językowym. Taka nagroda dla maturzystek jest świetną okazją na doskonalenie swoich umiejętności i daje duże szanse zdania matury na 100%. Opiekunem językowym uczennic jest pani mgr Wiesława Dziendziel.

Gratulujemy i zachęcamy do udziału w innych konkursach, gdyż zawsze warto sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności.

Zobacz zdjęcia w Galerii

**********************************************************************************************************

Uwaga kucharze i hotelarze!

Szkoła proponuje Wam staż we Francji

 

                

 

Szkoła nawiązała kontakt z Polsko - Francuskim Funduszem Współpracy, który wspiera finansowo kontakty młodzieży z instytucjami na terenie Francji. Warunkiem tej formy finansowania jest odnalezienie partnera we Francji, który zaoferuje staż dla pełnoletniej młodzieży. Szkole udało się nawiązać współpracę z hotelem Campanile z Tuluzy, który uczestniczy w projekcie współpracy między Polską i Francją, przyjmując na staż uczniów klas gastronomicznych i hotelarskich z Polski.

Na staż wyjechać mogą pełnoletni uczniowie, osiągający dobre wyniki w nauce, w szczególności dobrze władający językiem francuskim oraz wzorowo wypełniający obowiązki kucharza- kelnera, hotelarza.

Nie bez znaczenia w możliwości realizacji projektu jest ponadto prawidłowo wypełniona dokumentacja, stanowiąca podstawę otrzymania stypendium POLSKO-FRANCUSKIEGO FUNDUSZU WSPÓŁPRACY. Jednak nad realizacją tego zadania czuwa nauczyciel języka francuskiego.

Szczęśliwą stypendystką z naszej szkoły była Kinga Czaplicka, uczennica klasy gastronomicznej, która spędziła dwa miesiące we Francji.

W czasie, gdy koledzy i koleżanki z klasy Kingi odbywali miesięczną, czerwcową praktykę zawodową w Polsce, Kinga wyleciała na staż do hotelu w Tuluzie. Towarzyszyła jej nowopoznana koleżanka z Wisły, z tamtejszego Technikum Hotelarskiego, który już od paru lat bierze udział we współpracy polsko-francuskiej dzięki wspomnianemu funduszowi w Warszawie.

A oto jak wspomina staż nasza uczennica Kinga Czaplicka.

kliknij tutaj

**********************************************************************************************************

Szkolni Genealodzy

Już podczas wakacji rozstrzygnięto Pierwszy Ogólnomiejski Konkurs Genealogii Rodzinnych pod tytułem „Jastrzębski Album" zorganizowany przez Galerię Historii Miasta i Towarzystwo Miłośników Ziemi Jastrzębskiej.

Na konkurs przysłano wiele drzew genealogicznych. Jury oceniało stronę merytoryczną i artystyczną prac, a także pomysłowość autorów. Trzy pierwsze miejsca zajęli uczniowie naszej szkoły:

I miejsce: Rafał Goliszewski z II b LO (drzewo zawierało między innymi zdjęcia przodków w carskim wojsku i w fabryce Lilpopa)

II miejsce: Aleksandra Osiak z III d LO (przedstawiła dzieje dziadka – oficera Wołyńskiej Brygady Kawalerii oraz wujka więzionego po wojnie przez UB)

III miejsce: Magda Czarnecka (losy wojenne, związki z Francją i Algierią)

 Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Opiekunem uczniów była mgr Katarzyna Gibes.

**********************************************************************************************************

IV Mistrzostwa Juniorów w Przyrządzania Potraw z Karpia w ramach VI regionalnych Dni Rybactwa Gołysz – Skoczów

W niedzielę 21 września 2008 r. na skoczowskim rynku już od samego rana widoczna była krzątanina: rozstawiano stoły i namioty, przygotowywano w akwarium najciekawsze rybne okazy tak, by każdemu z przybywających na imprezę dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju najważniejsze chwile zaczęły się z pewnością około godz.1100, kiedy stanęli do boju  w IV Mistrzostwach Juniorów w Przyrządzaniu Potraw z Karpia. O tytuł najlepszej drużyny walczyło 10 zespołów, składających się z uczniów szkół gastronomicznych. Tematem konkursu było przygotowanie dowolnej potrawy z karpia. Na wykonanie zadania każda z drużyn miała 90 min. W tym każdy zespół przygotował sześć porcji wg własnej receptury.

Po męczących zmaganiach, w deszczowej pogodzie, słońce zaświeciło dla naszej drużyny przy ogłoszeniu wyników. Nasi uczniowie: Michał Kocur, Damian Luźniak, Łukasz Wojciechowski z  klasy IV f Technikum kształcący się w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego przygotowali roladę z karpia nadziewaną szpinakiem w zielonym sosie i zdobyli III miejsce.
Do konkursu uczniów przygotowała mgr Iwona Wewióra.  

**********************************************************************************************************

Warsztaty Integracyjne

W drugim tygodniu nauki Szkolny Ośrodek Kariery w Zespole Szkół nr 2 zorganizował warsztaty integracyjne dla nowoprzyjętych uczniów klas pierwszych.  Ich celem było lepsze, wzajemne poznanie się uczniów, co wpłynie z pewnością na atmosferę, panującą w klasie jak i relacje występujące pomiędzy uczniami a nauczycielami.

Ćwiczenia przeprowadzane zostały metodą treningu interpersonalnego.

Uczniowie prezentowali aktywną postawę w trakcie zajęć, chętnie otwierali się na drugiego człowieka i nie mieli problemów z zaakceptowaniem go. Odpowiednie kontakty między uczniami warunkują dobre wyniki w nauce, wpływają na dobrą, koleżeńską atmosferę w klasie.

Warsztaty prowadzili nauczyciele naszej szkoły mgr Iwona Cieśla, mgr Anna Łukasik, mgr Janina Sitko, mgr Joanna Zamaryka

i mgr Iwona Wewióra.

***********************************************************************************************************

Rok szkolny 2007/2008

 

Światowy Dzień Środowiska

15 grudnia 1972 roku Zgromadzenie Ogólne ogłosiło 5 czerwca Światowym Dniem Środowiska. Celem obchodów jest pogłębienie świadomości opinii publicznej na temat potrzeby i poprawy stanu środowiska naturalnego.

W naszej szkole uczniowie pod opieką pani mgr Bożeny Araszczuk przygotowali prezentacje na dany temat. Uczniowie klas: I a LO, III d T,     I d T, I b T, I e T, II b T, II a T, I e T, I b LO mogli obejrzeć prezentacje oraz wystawę przedstawiającą informacje na temat czasu rozkładu m.in. szkła, puszek aluminiowych, butelek plastikowych, papieru.

Dziękujemy uczniom: Ewie Makowskiej, Piotrowi Wyszyńskiemu, Tomaszowi Marszałek i Andrzejowi Tarasiewiczowi za pomoc w organizacji obchodów.

Wszystkich uczniów zachęcamy do dbania o nasze środowisko każdego dnia.

***********************************************************************************************************

II Miejski Konkurs Ratownictwa

W dniu 5 czerwca 2008 roku w Zespole Szkół nr 4 im. Czesława Miłosza odbył się II Miejski Konkurs Ratownictwa. Celem konkursu było rozpowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy oraz promocja aktywnego wykazania się umiejętnościami ratowania życia poszkodowanym.

Konkurs składał się z dwóch etapów: części testowej i części praktycznej.

Uczennice naszej szkoły: Justyna Drapik z klasy II d Liceum Ogólnokształcącego oraz Anna Andrzejuk z klasy II a Liceum Ogólnokształcącego zajęły I miejsce. Uczniowie klasy I b Technikum Ekonomicznego: Sabina Cichos i Piotr Wyszyński zajęli IV miejsce. Opiekunem i nauczycielem przygotowującym uczniów była pani mgr Bożena Araszczuk.

Wszystkim uczniom składamy gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów.

***********************************************************************************************************

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej

W dniu 27 maja 2008r. naszej szkole odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy. Uczestniczyło w nim 25 najlepszych uczniów z Liceum Ogólnokształcącego oraz 25 uczniów Technikum.

Na zajęciach zostały omówione między innymi takie zagadnienia jak: ocena sytuacji, ocena bezpieczeństwa na miejscu wypadku, zasady resuscytacji krążeniowo – oddechowej u dorosłych i u dzieci, pierwsza pomoc w przypadku zadławień, zasady użycia defibrylatora automatycznego.

Uczniowie w ramach podsumowania zajęć wykonywali sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomie.

Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Bożena Araszczuk

***********************************************************************************************************

Frankofonia 2008

W kwietniu w naszej szkole miała miejsce impreza z okazji święta frankofonii czyli święta języka francuskiego i wszystkich krajów , w których ludność włada językiem francuskim.

 Uczniowie, którzy uczą się języka francuskiego w naszej szkole uczestniczyli w prezentacji multimedialnej poświęconej FRANKOFONII w świecie.

 Następnie przedstawiono jedno z państw frankofońskich- BELGIĘ, również w formie ciekawej  prezentacji multimedialnej.

 Kolejnym punktem programu były piosenki francuskojęzyczne w wykonaniu naszych uczniów. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „10 mots en image” czyli 10 słów na plakacie. Uczniowie przedstawili między innymi takie słowa jak: toi- ty, boussole- kompas, passerelle- kładka,   visage- twarz i inne.

Najładniejsze prace wykonali Oliwia Różalska z klasy III f LO, Agnieszka  Sroka z klasy III a LO, Michał Śmiga z klasy III a LO.

Otrzymali oni dyplomy i skromne upominki. Nagrodzeni zostali również młodzi piosenkarze: grupa z klasy II LO, Asia Korykora  z klasy I d T oraz  chłopcy z klasy I ZSZ.

 Mamy nadzieję, że dla uczniów języka francuskiego była to ciekawa okazja do poszerzenia wiedzy z zakresu frankofonii jak  i do  zabawy.

***********************************************************************************************************

Spotkanie w Koszęcinie

Dnia 30 kwietnia bieżącego roku nauczyciele naszej szkoły - Izolda Bonarek, Katarzyna Gibes i Tomasz Domagała wzięli udział w spotkaniu szkół noszących imię Powstańców Śląskich i Wojciecha Korfantego. Spotkanie odbyło się w pałacu w Koszęcinie, a zorganizowane zostało przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie. Celem zjazdu było upamiętnienie rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego oraz zjednoczenie środowisk kultywujących pamięć o tych wydarzeniach. Gościem honorowym był specjalnie przybyły na tą uroczystość z RPA kapitan Franciszek Ranoszek, bohater bitwy o Anglię.

W trakcie konferencji naukowej dr Józef Musioł mówił między innymi o spojrzeniu na Powstania Śląskie z punktu widzenia mieszkańca Warszawy, wspominał też swoje dzieciństwo w Połomii i Moszczenicy.

Profesor Edward Długajczyk przedstawił stan badań nad dokumentami powstańczymi wywiezionymi podczas wojny do Stanów Zjednoczonych, a Dyrektor Zespołu "Śląsk" Adam Pastuch zwrócił uwagę na rolę edukacyjną koszęcińskiego ośrodka.

W trakcie prezentacji sztandarów szkół okazało się, że jest wiele placówek oświatowych noszących imię Powstańców Śląskich, ale tylko dwie, których patronem jest Wojciech Korfanty (oprócz naszej - gimnazjum w Zabrzu).

Akcentem końcowym spotkania była promocja książki dr J. Musioła pt."Dramaty historii w oczach Ślązaka" oraz koncert "Idą powstańcy".

Efektem wymiernym zjazdu była decyzja o podjęciu współpracy przez zaproszone szkoły w ramach Kół Historyków Powstań Śląskich.

***********************************************************************************************************

Debata "Młodzież a uzależnienia"

Dnia 28 kwietnia w naszej szkole odbyła się debata „Młodzież a uzależnienia”. W debacie wzięły udział klasy II a LO, I a LO i I b T oraz zaproszeni goście:

- Zyta Szotek – pedagog, terapeuta z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej,

- Magdalena Ostaszewska – Wdowiak – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

- Bożenia Śmietana - Skiba – lekarz pulmonolog,

- Adam Matuszkiewicz – terapeuta Niepublicznego Wielospecjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Salus”.

Spotkanie rozpoczął uczeń klasy I b T, Piotr Wyszyński, który przywitał zaproszonych gości oraz przedstawił tematykę debaty, która dotyczyła aktualnych problemów: alkoholizmu, nikotynizmu oraz narkomanii. Obecni na spotkaniu specjaliści przybliżyli zakres swojej pracy wykonywanej na co dzień, a następnie odpowiadali na pytania zgromadzonej na sali kinowej młodzieży. Ze strony uczniów padało wiele pytań, co świadczyć może o ich otwartości na poruszane tematy i chęci pozyskania rzeczowych, fachowych informacji. Dyskusja przebiegała w przyjaznej, partnerskiej atmosferze.

Na zakończenie głos zabrała pani pedagog Janina Sitko – organizator debaty, podsumowując dyskusję oraz dziękując wszystkim za czynny w niej udział.

Zobacz ważniejsze adresy w mieście, gdzie można uzyskać fachowe informacje na nartujące pytania związane z tematyką debaty

***********************************************************************************************************

Pożegnanie ze szkołą

25 kwietnia zakończyli rok szkolny uczniowie klas maturalnych. Mury naszej szkoły opuścili uczniowie klas Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Profilowanego oraz Technikum. Pani dyrektor Halina Hrynczyszyn zwracając się do zgromadzonej na auli szkolnej młodzieży pogratulowała im pracy, jaką włożyli w proces zdobywania wiedzy. Szczególne słowa uznania skierowane zostały do tych uczniów, którzy z najlepszymi wynikami zakończyli swój etap zdobywania wykształcenia w naszej szkole.

Każdego roku uczniowie młodszych klas przygotowują apel uświetniający uroczystość wręczenia świadectw ukończenia szkoły przez uczniów klas maturalnych. W tym roku zorganizowanie tej uroczystości przypadło klasie II a LO. Uczniowie podziękowali starszym kolegom za wspólnie spędzony czas w szkolnych murach.

Życzymy absolwentom naszej szkoły powodzenia na egzaminach maturalnych

oraz samych trafnych decyzji związanych z dalszą edukacją i karierą zawodową.

***********************************************************************************************************

I Forum Młodych Regionalistów

15 kwietnia członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego uczestniczyli w I Forum Młodych Regionalistów w Zespole Szkół Handlowych. Wysłuchali referatów o ludziach związanych z historią Śląska, mieli też okazję obejrzenia ciekawych eksponatów z Jastrzębskiej Izby Regionalnej. Uczennica Aleksandra Osiak z klasy II LO ukazała proces zakorzeniania ludności napływowej w Jastrzębiu Zdroju na tle dziejów swojej rodziny. Urszula Sitek z klasy I H Technikum Hotelarskiego przedstawiła historię swojego dziadka Rafała Sitka – oficera Armii Krajowej, dowódcy placówki Jastrzębskiej w czasie II wojny światowej.

W trakcie dyskusji podjęto decyzję o konieczności cyklicznego organizowania tego typu konferencji.

***********************************************************************************************************

Spotkanie z panem Czesławem Kłoskiem

16 kwietnia uczniowie klas II d LO i III f LO uczestniczyli w spotkaniu z panem Czesławem Kłoskiem, bohaterem stanu wojennego. Opozycjonista opowiadał w swoim przyjeździe do Jastrzębia i zaangażowaniu się w strajki w Sierpniu 1980 roku ,,Spaliśmy na deskach, ogrzewani marzeniami, łamaliśmy się chlebem i dzielili nim w trudnych chwilach”. Następna część prelekcji poświęcona byłą pacyfikacji kopalni ,,Manifest Lipcowy”, podczas której pan Kłosek został ranny – „Umarła nasza nadzieja”. Gość mówił też o procesie w sprawie ,,Wujka”, w którym jest oskarżycielem posiłkowym. W trakcie spotkania klasa III f LO wykonała piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego - ,,Mury”, ,,Naszą klasę”, ,,Modlitwę o wschodzie Słońca”.

Opozycjoniście wręczono wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Wypowiedzi uczniów po spotkaniu:

Justyna Drapik - ,,Było to już moje drugie spotkanie z osobą, która przyczyniła się do odzyskania wolności. Wcześniej miałam zaszczyt poznać pana Lecha Osiaka. Takie wizyty pozwalają w zupełnie inny sposób poznawać historię. Mam nadzieję, że tamte czasy już nie wrócą”.

Dorota Durczok - ,,Spotkanie to uświadomiło mi, że ludzie są zdolni do poświecenia swojego zdrowia, a nawet życia w imię wolności”.

***********************************************************************************************************

Sukcesy uczennicy naszej szkoły

Uczennica klasy I f LO Marta Ślazińska zajęła III miejsce w województwie w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym ,,Krąg”. Licealistka jest autorką pracy o dziejach zamku w Pszczynie i lasach księżnej Daisy. Opiekunem uczennicy była mgr Katarzyna Gibes.

Gratulujemy !!!

***********************************************************************************************************

Uczniowie podążają śladami przeszłości

Bieżące działania klubu skupiają się wokół 135-ej rocznicy urodzin patrona naszej szkoły – Wojciecha Korfantego. Z tej okazji ogłoszony został w szkole konkurs historyczno-literacki pt. “Śląsk- perła w koronie?”.

Ponadto członkowie i sympatycy Szkolnego Klubu Europejskiego uczestniczą w ogólnopolskim programie pt. “Ślady przeszłości”. W ramach tego programu młodzież otoczyła opieką groby na cmentarzu przy kościele Św. Katarzyny- mogiły więźniów oświęcimskich, powstańców śląskich, sapera Karola Zioły (poległ w sierpniu 1945 roku rozbrajając miny z okolicznych pól).

Kwiaty złożono też na nieco zapomnianym grobie dwóch ułanów poległych 1 września 1939 roku w nierównej walce z pancernym korpusem Wehrmachtu.

W opiekę nad grobami zaangażowali się uczniowie klas- I b T, I d T, III c T, I b LO, I a LO.

            Podczas wycieczki do Katowic młodzież odwiedziła też grób Wojciecha Korfantego oraz urodzonego w Jastrzębiu majora “Kordiana”- Dominika Ździebło- Danowskiego, dowódcy zgrupowania “Żelbet” AK.

***********************************************************************************************************

Konkurs Szkolnego Klubu Europejskiego

Z okazji 135-ej  rocznicy urodzin patrona naszej szkoły Szkolny Klub Europejski ogłasza konkurs historyczno-literacki pt. “Śląsk- perła w koronie?”

Spróbuj odpowiedzieć na któreś z poniższych pytań:

l  Jak zrealizowało się marzenie Wojciecha Korfantego aby Śląski był “prawdziwym dzieckiem Matki Ojczyzny?”

l  Jak Polska podziękowała Korfantemu?

l  Jak kolejne rządy traktowały nasz region?

l  Jak traktuje się Śląsk dzisiaj?

Prace w dowolnej formie przyjmują do 5 maja opiekunowie SKE: Katarzyna Gibes, Kinga Głowacka, Katarzyna Śnieg, Tomasz Domagała.

Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody!

Zachęcamy do udziału!

***********************************************************************************************************

Dzień przedsiębiorczości w naszej szkole

Dnia 3 kwietnia po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w programie „Dzień przedsiębiorczości”. Program organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a jego głównym celem jest pomoc w zaplanowaniu drogi kształcenia i kariery zawodowej młodych ludzi.

Ponad 80 uczniów naszej szkoły odbyło kilkugodzinną praktykę w wybranych przez siebie miejscach pracy. Dzięki tej inicjatywie młodzi ludzie mieli okazję zdobycia informacji na temat niezbędnych umiejętności i kwalifikacji do wykonywania danej profesji. Udział w programie pozwolił także na połączenie wiedzy z praktyką oraz na rozpoznanie sposobów organizacji firm funkcjonujących na lokalnym rynku pracy. Uczniowie odbyli swe praktyki zawodowe w firmach z różnych branż gospodarczych między innymi w bankach, szkołach, sklepach, biurach rachunkowych, firmach usługowych, zajmując różne stanowiska pracy.

W obchody „Dnia przedsiębiorczości” włączona została szeroka grupa społeczności szkolnej. Dzień ten stał się bowiem okazją do zorganizowania na terenie szkoły prelekcji z udziałem osób, które przybliżyły uczniom problematykę funkcjonowania podmiotów gospodarczych oraz uwarunkowań na współczesnym rynku pracy. Uczniowie spotkali się z Prezesem Jastrzębskiego Inkubatora Przedsiębiorczości panem Piotrem Kijańskim, z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Warto wspomnieć również o warsztatach „Negocjacje biznesowe”, w których uczestniczyli uczniowie klas ekonomicznych uczęszczający na specjalizację „Zarządzanie firmą”. Warsztaty odbyły się pod opieką nauczycieli przedmiotu: Dominiki Kołatek i Małgorzaty Lach. Celem warsztatów było kształtowanie umiejętności prowadzenia dyskusji i rozpoznawania sygnałów niewerbalnych, akceptowania myśli innych ale i kształtowania własnej asertywności.

Organizatorem obchodów "Dnia przedsiębiorczości" byli nauczyciele przedmiotów ekonomicznych: Elżbieta Janusz i Małgorzata Lach.

***********************************************************************************************************

II Mistrzostwa ZS nr 2 w piłce nożnej halowej

W dniach 18 - 19 marca 2008r. odbyły się mistrzostwa, w których brały udziały 22 drużyny w 5 grupach. Z każdej grupy wyłoniono jedną drużynę biorącą udział w finale.

***********************************************************************************************************

Dni otwarte w naszej szkole

W dniach 17 i 18 marca bieżącego gościliśmy w naszej szkole tegorocznych absolwentów gimnazjów. W ramach zorganizowanych Dni Otwartych uczniowie mieli możliwość poznania szkoły, spotkania się z młodzieżą i nauczycielami z „Dwójki”.

Zaproszeni gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia spektaklu w języku angielskim (w poniedziałek ) oraz w języku niemieckim ( we wtorek) na sali kinowej. Oba przedstawienia przygotowane zostały przez młodzież naszej szkoły pod okiem nauczycieli: mgr Anety Cholewy, Wiesławy Dziendziel, Katarzyny Dobrowolskiej – Skwary. Ponadto gimnazjaliści obejrzeli prezentację multimedialną promującą język francuski.  

„Dwójka” dla gimnazjalistów przygotowała ciekawą ofertę edukacyjną, stwarzając możliwość podjęcia nauki w Liceum Ogólnokształcącym (klasy: ogólna, biologiczno – chemiczna, matematyczno – informatyczna, humanistyczno – przyrodnicza, społeczno – językowa, humanistyczna, turystyczna) w Technikum (zawód: technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik żywienia i gospodarstwa domowego, kucharz) oraz Zasadniczej Szkole Zawodowej (zawód:  kucharz małej gastronomii).

W celu przybliżenia wyżej wymienionych kierunków na auli szkolnej uczniowie mieli szansę zapoznania się ze szczegółami oferty edukacyjnej a także porozmawiania z uczniami i nauczycielami. Na aulę szkolną przybyli również rodzice absolwentów gimnazjów, aby pozyskać dodatkowe informacje o oferowanych kierunkach kształcenia z ZS nr  2.

Aby przybliżyć gimnazjalistom ofertę „Dwójki”, uczniom pokazane zastały niektóre pracownie przedmiotowe, między innymi pracownia gastronomiczna,  informatyczna, obiekty sportowe oraz biblioteka. W jednej z sal uczniowie klas pierwszych (Ewa Makowska, Amadeusz Grabsztunowicz, Radosław Mohr, Piotr Wyszyński)  pod opieką mgr Bożeny Araszczuk przygotowali pokaz w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz bandażowania. W pracowni fizycznej przedstawione zostały rekwizyty przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Uczniowie pod okiem mgr Aleksandry Stępień oraz Alicji Król zaprezentowali w przystępny sposób zjawiska fizyczne i chemiczne, udowadniając, że mamy z nimi do czynienia często w życiu codziennym.

Dziękujemy gimnazjalistom za przyjęcie zaproszenia i przybycie do naszej szkoły.

Do zobaczenia we wrześniu na rozpoczęciu roku szkolnego 2008/2009 !

***********************************************************************************************************

Konkurs piosenki francuskojęzycznej

2 kwietnia organizujemy już po raz ósmy w naszej szkole konkurs piosenki francuskojęzycznej. Jest on adresowany do gimnazjalistów z okolic Jastrzębia, których serdecznie zapraszamy w mury naszej szkoły do zaprezentowania utworu w języku francuskim. Dla zwycięzców przewidziane są  nagrody rzeczowe.  Celem konkursu jest popularyzowanie języka francuskiego poprzez piosenkę. Uczniom naszej szkoły również proponujemy w nim udział.

Co roku młodzież bardzo  dobrze się bawi, ale jednocześnie słucha ciekawych utworów wykonywanych często profesjonalnie.

Czy i w tym roku będzie to dobra zabawa?   

Jadwiga Kulas

pobierz "Kartę uczestnictwa" w konkursie

***********************************************************************************************************

Sukcesy uczennicy naszej szkoły

Uczennica naszej szkoły, JOANNA OLEŚ , zdobyła I miejsce w wojewódzkich eliminacjach XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

im. Jerzego Lisowskiego „Poezja i Proza Frankofońska” organizowanego przez towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Katowicach.

Tym samym Joasia zakwalifikowała się do finału konkursu, który odbędzie się w kwietniu w Bydgoszczy.

Trzymamy za nią kciuki i życzymy powodzenia w recytowaniu poezji i prozy francuskiej.     

                                                                                 Jadwiga Kulas

***********************************************************************************************************

Konkurs wielkanocny "Wariacje z mazurkami"

Dnia 10 marca 2008 roku odbył się w naszej szkole wielkanocny konkurs "Wariacje z mazurkami". Zainteresowanie konkursem było tak duże, że nie wszyscy uczniowie mogli wziąć w nim udział ze względu na ograniczoną liczbę stanowisk w pracowniach gastronomicznych. W  konkursie wzięło udział 14 par uczniów, którzy od 8.00 do 11.30 przygotowywali tradycyjne ciasta wielkanocne, czyli mazurki, serniki i babki pod czujnym okiem pani Małgorzaty Holony i pani Katarzyny Solis. Uczniowie stworzyli prawdziwe słodkie arcydzieła, a jury miało bardzo słodki i trudny wybór.....Po burzliwych obradach przyznano pierwsze miejsce Asi Kondziołce i Kamili Dadej z kl. I c  (sernik z kokosem i brzoskwiniami), drugie miejsce zajęli Paweł Stawarski i Jakub Sikorski z kl. II d (mazurek kajmakowy) ,a trzecie Ania Liszaj i Ola Podniesińska z kl. II a (babka wielkanocna). Jury przyznało również dwa wyróżnienia, które otrzymali Piotrek Lenartowicz i Piotrek Sikorski z kl. I f (mazurek serowo-orzechowy  z kulkami orzechowymi) i Danusia Lichacz i Andżelika Żymła z kl. I d (mazurek krojony w kostkę).

Nagrodzone osoby otrzymały dyplomy i nagrody książkowe

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy !!! Dziękujemy za zainteresowanie konkursem i zapraszamy do kolejnych.

Katarzyna Solis

***********************************************************************************************************

 

Konkurs wielkanocny "Wariacje z mazurkami"

 

Konkurs wielkanocny "Wariacje z mazurkami" wywołał duże zainteresowanie wśród uczniów naszej szkoły. W wyniku eliminacji do konkursu zakwalifikowali się:


1. Sylwia Abram i Agnieszka Wachnolz z kl. I g T
2. Angelika Chruścińska i Patrycja Węglarz z kl. II a T
3. Piotr Lenartowicz i Piotr Sikorski  z kl.  I f T
4.Anna Liszaj i Aleksandra Podniesińska kl. II aT
5. Laura Dominiak i Renata Kloc z kl. II c T
6. Agata Szlezak i Magda Czylok z kl. I c  T
7. Joanna Kondziołka i Kamila Dadej z kl. I c T
8. Lucyna Śmietana i Marysia Stodolak z kl. II c T
9. Jakub Sikorski i Stawarczyk y kl. II d T
10. Kamila Kopacewicz kl. I d T i Małgorzata Krasucka  kl. II d T
11.Kasia Burysz i Marta Konińska kl. I g T

12. Martyna Bednarczyk i Rudnicka Weronika z kl. I g T

13. Danuta Lichacz i Angelika Żymła z kl. I d T

14. Weronika Łatowska i Karolina Braun z kl. I c T

15. Martin Zieliński i Adam Piernikarczyk z kl. I g T 

Konkurs odbędzie się w poniedziałek 10.03.2008 w godzinach od 8.00-11.00 w pracowniach gastronomicznych.

Uczestnicy konkursu powinni posiadać strój ochronny oraz produkty niezbędne do wykonania ciasta.

Zbiórka o 7.50 przed pracowniami.

***********************************************************************************************************

 

"Młodzież zapobiega pożarom"

 

Dnia 26 lutego 2008 roku odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej "Młodzież zapobiega pożarom". Organizator mgr Bożena Araszczuk.

I miejsce: Justyna Drapik z klasy II d LO

II miejsce: Przemysław Cepiel z klasy II a LO

III miejsce: Radosław Mohr z klasy I b T

Uczniowie wezmą udział w eliminacjach miejskich w dniu 27 marca 2008r.

Trzymamy za wszystkich kciuki !

***********************************************************************************************************

 

Kiermasz Serc Walentynkowych

 

14 lutego 2008 roku w naszej szkole odbył się Kiermasz Serc Walentynkowych, na którym uczniowie sprzedawali przygotowane wcześniej serca. Były tam serducha kruche, czekoladowe, cukierkowe, lizaki, ciasta, torty.... Wszystko było bardzo słodkie i bardzo walentynkowe. Chyba jest coś w powiedzeniu..."przez żołądek do serca". W sprzedaży brali uczniowie z klas: I d TG, I c TG, III a LP, I d LO, II c TG, II e TG II d TG i III g TG.

 

W czasie Kiermaszu odbył się również konkurs na najładniejsze serce. Pierwsze miejsce zajęła klasa I c TG, drugie klasa III a LP,  a trzecie klasa III g TG i I d TG. Zwycięskim klasom gratulujemy, a wszystkim "kiermaszowiczom" dziękujemy za duże zainteresowanie.

Katarzyna Solis
 

***********************************************************************************************************

 

Młodzieżowe Targi Edukacyjne w naszej szkole

 

Dnia 07 lutego 2008 r. w naszej szkole odbyły się MŁODZIEŻOWE TARGI EDUKACYJNE, zorganizowane przez  Szkolny Ośrodek Kariery.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta mgr Marian Janecki.

W targach uczestniczyło 17 wystawców:  szkoły wyższe, policealne oraz ośrodki szkoleniowe z regionu, które zaprezentowały możliwości kształcenia po ukończeniu szkoły średniej. Informacje o  podnoszeniu kwalifikacji oraz porad z zakresu doradztwa zawodowego, praw i obowiązków przyszłych pracowników udzielali również pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy, Poradni Psychologiczno Pedagogicznej i Państwowej Inspekcji Pracy.

Decyzja o wyborze szkoły wyższej czy policealnej jest jedną z ważniejszych, które podejmuje młodzież wchodząca na rynek pracy. Celem targów była dostarczenie informacji tegorocznym absolwentom szkól średnich na temat możliwości kształcenia i podnoszenia kwalifikacji oraz podjęcia decyzji o wyborze przyszłej szkoły i zawodu.

Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród  młodzieży.

 

***********************************************************************************************************

 

Wizyta lektora francuskiego, p. Jean-Pierre Darcel’a w naszej szkole

 

W ubiegłym semestrze p. Jean-Pierre Darcel dwukrotnie gościł w naszej szkole. Spotkał się z młodzieżą klas, które mają w programie  język francuski, szczególnie z uczniami klas drugich i trzecich.

Celem spotkania była konwersacja w oryginalnym języku francuskim.

Jean-Pierre Darcel najpierw krótko i zabawnie opowiedział o sobie. Następnie zadał kilka prostych pytań młodzieży. Wreszcie uczniowie mogli zadać pytania gościowi.

Wszystko odbywało się w języku francuskim, w bardzo przyjaznej i luźnej atmosferze (trzeba podkreślić, że p. Jean-Pierre Darcel to bardzo barwna postać, świetnie nawiązuje kontakt z młodzieżą a młodzież przyjmuje go entuzjastycznie).

W tym semestrze również chcielibyśmy zaprosić do nas lektora języka francuskiego. Być może jeszcze raz zechce przyjechać p. Darcel, a może będzie to  Julien, znany uczniom z wizyt  w ubiegłym roku.

Jadwiga Kulas

***********************************************************************************************************

 

Wielkanocny Konkurs "Wariacje z mazurkami".

 

Dnia 10 marca 2008 roku odbędzie się w naszej szkole Wielkanocny Konkurs "Wariacje z mazurkami". W tym dniu dwuosobowe zespoły uczniów wykonają tradycyjne polskie ciasta wielkanocne tzn. mazurki, serniki i baby. Osoby zainteresowane konkursem mogą zgłaszać się z własnym przepisem do 22 lutego 2008 do pani Katarzyny Solis lub pani Małgorzaty Holony. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Zapraszamy !!!


 

***********************************************************************************************************

 

Konkurs walentynkowy

 

Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w Konkursie walentynkowym! Każda klasa może w dniu 14.02.2008 zorganizować swoje stoisko walentynkowe i sprzedawać serca własnej produkcji (jadalne lub niejadalne). Pieniądze ze sprzedaży zostaną wykorzystane na potrzeby klasowe. Każde stoisko wystawi jedno serce, które weźmie udział w Konkursie.
Zainteresowane klasy proszone są o kontakt z panią Katarzyną Solis lub panią Joanną Kanak.

***********************************************************************************************************

 

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu

 

Dnia 11 i 12 stycznia 2008 roku odbył się w Gliwicach etap II (okręgowy) Olimpiady Wiedzy o Żywieniu. Do etapu okręgowego zakwalifikowali się Paulina Kotlarz z klasy IV c TG i Michał Parypa z klasy IV d TG.

Tematem wiodącym tegorocznej Olimpiady są  "Zmysły a jakość żywności i żywienia".  Uczeń naszej szkoły Michał Parypa zakwalifikował się do etapu centralnego Olimpiady, zajmując w Gliwicach drugie miejsce!

 

 GRATULACJE Michał!!!  Powodzenia w Szczecinie w kwietniu!  

***********************************************************************************************************

 

Tłusty czwartek w naszej szkole

 

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie.

 

Z tej okazji dnia  31 stycznia 2008 został zorganizowany przez panią Małgorzatę Holonę i panią Katarzynę Solis Kiermasz Pączków i Faworków, w czasie którego uczniowie z klasy III e TG sprzedawali pączki i faworki. Chłopcy pracowali również w pracowni przy produkcji faworków pod czujnym okiem pani Małgorzaty Holony.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka - nie będzie się mu wiodło. Na szczęście ten przesąd nie dotyczy osób, które w tym dniu przebywały w naszej szkole, bo tłustoczwartkowe specjały szybko zniknęły z kiermaszu chętnie zakupione przez znawców tego przysmaku. A więc do przyszłego roku.....

Katarzyna Solis
 

***********************************************************************************************************

 

Olimpiada Przedsiębiorczości

 

 

Zakres tematyczny Olimpiady Przedsiębiorczości  jest zgodny z podstawą programową nauczania przedsiębiorczości w szkołach ponadgimnazjalnych, poszerzony dodatkowo o zagadnienia związane ze zmienianym corocznie hasłem przewodnim Olimpiady.

 

Hasłem I edycji Olimpiady była Etyka w działalności biznesowej, drugiej Tworzenie wartości przedsiębiorstwa, natomiast hasłem III, tegorocznej edycji jest Psychologia biznesu.

 

Szkolne eliminacje obyły się 6 grudnia 2007 r. Uczeń klasy I b T - Piotr Wyszyński - zaklasyfikował się do II etapu Olimpiady.  Eliminacje okręgowe odbędą się 6 marca 2008 r. - w Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

 

Za Piotra trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

***********************************************************************************************************

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Już po raz XVI ruszył Finał Świątecznej Orkiestry Wielkiej Pomocy nazwany w tym roku „Finałem z głową”.  Do tej pory Fundacja w sposób mistrzowski zajęła się wzrokiem, słuchem i bezdechem u noworodków. W tym roku akcja zebrane fundusze pomóc mają dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi.

„Finał z głową” ruszył, a to akcji przyłączyła się również nasz szkoła. 13 stycznia przed Kinem „Centrum” można będzie zakupić ciasteczka upieczone przez uczniów naszej szkoły. Dochód ze sprzedaży zasili oczywiście konto Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wypieki przygotowane zostały przez klasy: I c T, I e T, II d T, II e T, III e T, III f T oraz III g T.

***********************************************************************************************************

 

 

Akcja charytatywna

W dniach 4 – 8 grudnia 2007 r. przeprowadzona została w naszej szkole świąteczna akcja charytatywna na rzecz dzieci z jastrzębskich ochronek.  
W ramach akcji sprzedawane były: świąteczne ciasteczka wypieczone przez młodzież naszej szkoły pod nadzorem pani Anny Labza, opłatki ofiarowane przez parafię pod wezwaniem Św. Katarzyny i NMP oraz stroiki świąteczne wykonywane przez dzieci z ochronek. Zebrane pieniądze (ok. 800 złotych) trafiły do dzieci jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

Joanna Zamaryka

***********************************************************************************************************

 

Konkurs świąteczny "Aranżacja stołu Bożonarodzeniowego"

 

19 grudnia odbył się konkurs świąteczny "Aranżacja stołu Bożonarodzeniowego" . Do konkursu przystąpiło 6 zespołów. Jury składające się
z Pani dyrektor Haliny Hrynczyszyn, Katarzyny Solis, Ewy Goraus i Anny Labzy miało trudny "orzech do zgryzienia".

 

Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:
1 miejsce Patryk Szlędak z klasy II e T
2 miejsce Paweł Stawarczyk, Grzegorz Czyż, Kamil Rymisz, Mateusz Ostrowski, Jakub Sikorski z klasy II d T
3 miejsce Barbara Sornek, Ewa Taciak, Marcin Kliber, Mateusz Marzański z klasy III g T
3 miejsce Karolina Braun, Dawid Dudzic, Weronika Łastowska, Agata Szlezak z klasy I c T
Wyróżnione osoby otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.

WSZYSTKIM GRATULUJEMY!!!!!

Katarzyna Solis

***********************************************************************************************************

 

XXXI Olimpiada Języka Francuskiego

 

Z dumą informujemy, że uczennica naszej szkoły Agata Czaja z kl. III c LO zakwalifikowała się do II etapu ( wojewódzkiego) Olimpiady Języka Francuskiego. Część pisemna zawodów II etapu odbędzie się 12 stycznia 2008r.

 

Mocno trzymamy kciuki i  serdecznie gratulujemy!

Uczennica jest przygotowywana przez p. Tomasza Domagałę.

***********************************************************************************************************

 

Konkurs wiedzy o Szkocji

 

Dnia 3 XII 2007 odbył się Konkurs Wiedzy o Szkocji przygotowany przez mgr Barbarą Będkowską. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach:

  • konkurs indywidualny,

  • konkurs drużynowy.

Konkurs indywidualny wymagał solidnego przygotowania na podstawie materiałów w języku angielskim dostarczonych przez organizatora. Wykorzystując wiedzę z tego i innych źródeł należało odpowiedzieć na 20 pytań. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Seweryn Popek kl II b LO

II miejsce – Justyna Drapik kl. II d LO

III miejsce – Piotr Nowosielski kl. II b LO

 

Wszyscy laureaci otrzymali w nagrodę Słowniki Języka Angielskiego.

Do konkursu drużynowego przystąpiło 7 dwu-osobowych drużyn z klas: II b LO,

II d LO i II a T. Drużyny miały do wykonania 7 zadań o różnym stopniu trudności, od testu dotyczącego wiedzy o Szkocji, po znajomość sławnych Szkotów, zwyczajów, kuchni, itp. Dodatkowe punkty drużyna mogła zdobyć za strój nawiązujący do Szkocji.

 

 

Najwięcej punktów  i I miejsce zdobyły dziewczęta z kl. II a T w składzie Agnieszka Bebek i Natalia Matysiak. Pozostałe drużyny prowadziły wyrównaną walkę i ostatecznie były dwa II i dwa III miejsca. Wszyscy uczestnicy otrzymali ciekawe nagrody.

Barbara Będkowska

 

***********************************************************************************************************

 

Konkurs świąteczny "Aranżacja stołu Bożonarodzeniowego"

 

W konkursie mogą wziąć udział 5-osobowe zespoły klasowe, które w dniu 19 grudnia 2007 przygotują uroczysty stół świąteczny. Liczy się pomysłowość, inwencja i wyobraźnia. Dekoracje stołów i wszystkie elementy powinny być wykonane we własnym zakresie.

Osoby zainteresowane proszone są kontakt z panią Katarzyna Solis, panią Ewa Goraus i panią Anną Labza do 14 grudnia 2007r.

***********************************************************************************************************

 

Szkolny Konkurs Wiedzy o Żywieniu

 

Dnia 22 listopada 2007 w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Żywieniu. W konkursie wzięło udział 40 uczniów klas technikum o profilu gastronomicznym. Uczniowie w ciągu godziny wypełniali test z ogólnej wiedzy o żywieniu "pilnowani" przez panią Katarzynę Solis i panią    Beatę  Knopek.

Zobacz jak  po sprawdzeniu testów przedstawiały się wyniki.


Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi w poniedziałek 26.11.07
Gratulujemy Michałowi, Beacie i Grześkowi!!!

Katarzyna Solis

***********************************************************************************************************

 

Konkurs wiedzy o ziemniaku "Kartoflada"

 

Dnia 26 października odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o ziemniaku "Kartoflada". Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli naszej szkoły: panią Katarzynę Solis przy współpracy panią. Anny Labza. Plan KARTOFLADY obejmował część teoretyczną (test pisemny) oraz część praktyczna, polegająca na wykonaniu ćwiczenia konkursowego.

 

 

Do konkursu przystąpiło osiem par uczniów (wyłonionych wcześniej w eliminacjach)

1. Paweł Duszyński i Daniel Jopek kl. 2 B LO (ćwiczenie - "Ziemniaki nadziewane")

2. Andrzej Zawada i Przemysław Marulewski kl. 2 G LO (ćwiczenie - "Tarta ziemniaczana")

3. Arkadiusz Podolski i Ewelina Baszczyńska kl. 2 B LO (ćwiczenie - "Kulki z powidłami")

4. Martin Zieliński i Adam Piernikarczyk kl. 1 G TH (ćwiczenie - "Zupa kremowo-ziemniaczana")

5. Weronika Rudnicka i Martyna Bednarczyk kl. 1 G TH (ćwiczenie - " Hiszpańska tortilla")

6. Karolina Braun i Weronika Łastowska kl. 1 C TG (ćwiczenie - "Zapiekanka z ziemniaków")

7. Igielska Adrianna i Aleksandra Ściślak kl. 1 C TG (ćwiczenie -Ziemniaczki pod kołderką z sera")

8. Jakub Sikorski i Grzegorz Czyż kl 2 D TG (ćwiczenie -"Gniazda szpinakowe")

 

Po ukończeniu części teoretycznej uczniowie przystąpili do wykonywania ćwiczeń konkursowych, a w tym czasie jury składające się z pani wicedyrektor Danuty Rosińskiej, pani Katarzyny Solis i pani Anny Labza przystąpiło do oceny testów i spoglądało czujnym wzrokiem na pracujących uczniów. Ocena wykonywanej pracy konkursowej składała się z dwóch części: oceny wykonania ćwiczenia (sposobu wykonania, czystości na stanowisku pracy, podziału prac) oraz oceny organoleptycznej wykonanych potraw dokonanej przez zespół ekspertów składający się z pani  wicedyrektor Danuty Rosińskiej, pabi Katarzyny Solis, pani Anny Labza, pani Elżbiety Cichy, pani Ewy Goraus i pani Joanny Kanak

 
Po dokonanej ocenie organoleptycznej wyłoniono zwycięzców.
Pierwsze miejsce (53 pkt) zajęli Jakub Sikorski i Grzegorz Czyż z klasy II D T,

drugie miejsce (49 pkt) zajęli Martin Zieliński I Adam Piernikarczyk z kl. I G T,

trzecie miejsce (47 pkt) zajęły Martyna Bednarczyk i Weronika Rudnicka z kl. I G T.

Jury wyróżniło także Pawła Duszyńskiego i Daniela Jopka z kl. II B LO, którzy uzyskali 46 pkt.

Kolejne miejsca zajęli: Karolina Braun i Weronika Łastowska (43 pkt), Przemysław Marulewski i Andrzej Zawada (42 pkt), Ewelina Baszczyńska i Arkadiusz Podolski (40 pkt), Adrianna Igielska i Aleksandra Ściślak (39 pkt).

Wszystkim gratulujemy !!!

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, książki, ugniatacze do purre, obieraczki do ziemniaków oraz kalendarze kulinarne. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy. W trakcie konkursu trwała sprzedaż ciast i sałatki ziemniaczanej oraz produkcja i sprzedaż placków ziemniaczanych. Przy obsłudze sprzedaży i produkcji placków pomagali uczniowie z kl. I D TG. Dziękujemy!

***********************************************************************************************************

Dziękujemy za duże zainteresowanie konkursem.
Po eliminacjach wstępnych do konkursu wiedzy o ziemniaku "KARTOFLADZIE" zakwalifikowali się:


1. Paweł Duszyński i Daniel Jopek kl.II b LO


2. Andrzej Zawada i Przemysław Marchlewski kl. II g LO


3. Anna Cieślak i Ewelina Baszczyńska kl. II b LO


4. Martin Zieliński i Adam Piernikarczyk kl. I g TH


5. Weronika Rudnicka i Martyna Bednarczyk kl. I g TH


6. Karolina Braun i Weronika Łastowska kl. I c


7. Igielska Adrianna i Aleksandra Ściślak kl. I c TG


8. Jakub Sikorski i Grzegorz Czyż kl. II d TG.

Wymienieni uczniowie proszeni są o kontakt z p. Solis lub p. Labzą

 

***********************************************************************************************************

 

I edycja „Szkoły dla rodziców i wychowawców”

 

W Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Jastrzębiu zdroju rusza I edycja „Szkoły dla rodziców i wychowawców”.

Metoda – warsztaty, mini – wykłady, ćwiczenia

Czas 40 godzin, 1x w tygodniu3 godziny lekcyjne

Kiedy rozpoczęcie? – polowa października – spotkanie organizacyjne

Prowadzący – psycholodzy (Kałuża, Maleńczyk)

Zapisy w sekretariacie poradni (telefoniczne lub osobiste)

Adres: ul. Wrocławska 12, telefon 032 471 78 78

ZAPRASZAMY!

***********************************************************************************************************

Dzień Edukacji Narodowej

 

Dzień Edukacji Narodowej to święto ustanowione na pamiątkę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie Ministerstwa Oświaty, które zajęło się reformą szkolnictwa w Polsce. Powszechnie wiadomo, że w dniu tym swoje święto obchodzą wszyscy nauczyciele.

W naszej szkole dzień ten połączony został z ważną uroczystością – ślubowaniem pierwszoklasistów na sztandar szkoły. Mamy nadzieję, że słowa ślubowania będą dla uczniów mobilizacją do nauki, własnego rozwoju i wskazówką jak postępować.

Na początku głos zabrała pani dyrektor Halina Hrynczyszyn – przywitała wszystkich zaproszonych gości, grono pedagogiczne oraz uczniów. Podziękowała nauczycielom za trud ich pracy, podziękowała także za współpracę z organem nadzorującym i prowadzącym. Część nauczycieli za wzorową pracę dydaktyczno – wychowawczą zostało wyróżnionych nagrodą dyrektora.

Głos zabrał również Prezydent Miasta pan Marian Janecki oraz wizytator ze Śląskiego Kuratorium Oświaty Delegatura w Rybniku pani Mariola Juraszek – Morawska. Pani Juraszek – Morawska odczytała również życzenia złożone wszystkim nauczycielom z okazji ich święta w imieniu Anny Bielicy – dyrektora Delegatury w Rybniku.

Życzenia dla nauczycieli na ręce pani dyrektor złożyła również przedstawicielka Rady Rodziców – pani Barbara Zakowicz.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną przygotowaną przez uczniów. Całą uroczystość koordynowali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: pani Kinga Głowacka oraz pan Tomasz Domagała. Gościom i nauczycielom uczniowie zadedykowali kilka różnych, pięknych, refleksyjnych utworów. Zaśpiewała Joanna Oleś jeden z najnowszych przebojów Natashy Bedingfield „Soulmate”, (akompaniowała Magdalena Brzoza), AS Dragon „Comme je suis” i piosenkę Amy Winehause „Tears dry on their own”.

Wystąpili nasi uczniowie tańczący w klubie sportowym tańca towarzyskiego MOSiR – Kornelia Zielińska oraz Krzysztof Górecki. Ich trenerami są Dorota i Waldemar Dudek. Kornelia z Krzysztofem są reprezentantami Śląska na Mistrzostwach Polski oraz wielokrotnymi zdobywcami pucharu Śląska.

Wystąpiło również trio smyczkowe prezentując amerykański utwór „The entertainer” Scotta Joplina oraz klasykę „Marsz militarny” Franciszka Schuberta.

Następnie wystąpili uczniowie: Maciej Górecki oraz Paweł Ho-Janecki, którzy zaprezentowali piosenkę zespołu System of a Down „Lonely day”. Chłopcy zaprezentowali także poezję śpiewaną - zagrali i zaśpiewali jeden z najbardziej znanych utworów Tomasza Żółtko.

Potem nastąpiła zmiana nastroju – uczniowie zaprezentowali skecz pokazujący możliwą szkolną przyszłość.

Na zakończenie Joanna Oleś zaśpiewała refleksyjną piosenkę Karoliny Kozak „Razem zestarzejmy się” wraz z akompaniamentem muzyków z naszej szkoły.

 

Uczniowie pokazali  w tym dniu nie tylko talenty artystyczne ale również kulinarne. Zaproszeni goście wraz  z gronem pedagogicznym udali się na poczęstunek przygotowany przez uczniów klas gastronomicznych.

 

Cała uroczystość została świetnie zorganizowana a uczniowie sprawili nauczycielom wielką przyjemność

swoją postawą i zaangażowaniem w jej przygotowanie.

***********************************************************************************************************

Obchody Światowego Dnia Oszczędzania

 

W dniach 29 - 31 października w naszej szkole odbędą się obchody Światowego Dnia Oszczędzania. Dni te będą przebiegały pod hasłem “Oszczędność to wielki dochód” (Cyceron).

 

Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszy plakat poświęcony tematyce oszczędzania. Jeśli masz pomysł na to, w jaki sposób oszczędzać, na jaki cel możliwe jest przeznaczanie oszczędności, jeśli masz pomysł na ciekawe, może humorystyczne hasło związane z oszczędzaniem, koniecznie weź udział w organizowanej wystawie.

Forma, styl i technika dowolna ! Liczy się  Twoja kreatywność i zaangażowanie !

 

Więcej informacji możesz uzyskać u nauczycieli: Bożeny Araszczuk, Elżbiety Janusz, Małgorzaty Lach lub Renaty Niemczyk.

***********************************************************************************************************

"UWAGA! OGŁOSZENIE! - konkurs wiedzy o ziemniaku KARTOFLADA"


Zapraszamy wszystkich uczniów szkoły do udziału w konkursie wiedzy o ziemniaku -"KARTOFLADZIE", który odbędzie się

26 października 2007r. Konkurs będzie składał się z części teoretycznej (test) i praktycznej (wykonanie jedynej w swoim rodzaju potrawy z ziemniakiem w roli głównej w dwuosobowych zespołach).
Uczniowie chcący wziąć udział w konkursie powinny zgłosić swój "super ekstra ciekawy" przepis do 17 października 2007r.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z p. Katarzyną Solis lub p. Anną Labza.
To jeszcze nie wszystko..........
cdn.......

***********************************************************************************************************

26 września – Dzień Języków Obcych w naszej szkole

 W środę, 26 września 2007 r. grupa anglistów i romanistów zorganizowała obchody Dnia Języków Obcych. Na tę okazję przygotowano konkursy: „Jaka to melodia?” w języku angielskim z utworami angielskojęzycznymi oraz „Jaka to melodia?” w wersji francuskiej z utworami francuskojęzycznymi.

Ponadto uczniowie uczący się języka angielskiego mogli wziąć udział w konkursie Karaoke.

Jedna osoba lub cała grupa zaprezentowała (po angielsku oczywiście) znany utwór.

Impreza odbyła się na sali kinowej w Zespole Szkół Nr 2 a udział w niej wzięły te klasy, które jako pierwsze zgłosiły się do konkursów.

Uczniowie bardzo dobrze się bawili, ale jednocześnie część z nich zaprezentowała swoje umiejętności językowe, a także znajomość tytułów i wykonawców utworów angielskich i francuskich. Zwycięzcy konkursów otrzymali dyplomy oraz symboliczne upominki.

Równocześnie klasy francuskojęzyczne, które nie brały udziału w konkursie na sali kinowej, mogły obejrzeć film w wersji oryginalnej „Gendarmes” z Louis de Funès w roli głównej. Do oglądania filmu zaprosił pan Tomasz Domagała.

Za przygotowanie konkursów odpowiedzialne były pani Katarzyna Śnieg 9język angielski) i pani Jadwiga Kulas (język francuski) z pomocą klas III b LO i II a T.

Jadwiga Kulas

 

***********************************************************************************************************

Żonkilowe „Pola nadziei”

Celem akcji Żonkilowe „Pola nadziei” jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby dotknięte chorobą XXI wieku – chorobą nowotworową, wobec których współczesna medycyna wciąż wielokrotnie pozostaje bezsilna. Włączenie się jastrzębskich przedszkoli i szkół w tę ogólnopolską akcję hospicyjną jest dobrym dowodem na to, że dla wielu młodych ludzi problem ludzi cierpiących nie jest obojętny.

W dniu 5 października przed naszą szkołą młodzież  z klasy II b T pod opieką mgr Jolanty Wyciszczok posadziła 100 cebulek żonkili, wyrażając w ten sposób w imieniu całej społeczności szkolnej wolę czynnego udziału w akcji bezinteresownej pomocy innym ludziom.  Takie działanie to nie tylko tworzenie żonkilowych kwietników, będących symbolem akcji,  ale to przede wszystkim okazywanie wrażliwości młodych ludzi  na potrzeby ludzi chorych czy niepełnosprawnych. Z pewnością  na wiosnę młodzież naszej szkoły włączy się w prowadzenie kwest na rzecz jastrzębskiego hospicjum, rozdając mieszkańcom miasta zasadzone jesienią kwiaty.

 Nigdy nie jest za późno na niesienie pomocy drugiemu człowiekowi oraz na propagowanie postaw altruistycznych wśród młodych ludzi.

***********************************************************************************************************

 

Warsztaty integracyjne klas pierwszych

W dniach 4 i 5 października w naszej szkole odbyły się Warsztaty komunikacji i integracji dla klas pierwszych. Warsztaty zorganizowane zostały  w dwóch grupach: w pierwszym dniu (w czwartek) w zajęciach integracyjnych uczestniczyły klasy Liceum Ogólnokształcącego i Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej, zaś w piątek klasy Technikum. Warsztaty przeprowadzone zostały przez pracowników Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej (Ośrodek Zamiejscowy Wodzisław) oraz Doradcę Zawodowego z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej  w Jastrzębiu Zdroju. W ramach 5 godzinnych zajęć prowadzonych metodą warsztatową uczniowie klas pierwszych mieli okazję zdobyć informacje o swoich koleżankach i kolegach z klasy, udoskonalić komunikację werbalną i niewerbalną oraz zintegrować się z grupą. Zaproponowane ćwiczenia pozwoliły uczniom nabyć umiejętność aktywnego słuchania siebie oraz świata zewnętrznego, pobudzały ponadto wyobraźnię i twórcze myślenie. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była pani Iwona Wewióra - szkolny doradca zawodowy.

Opinie i wrażenia uczniów po zakończeniu warsztatów były bardzo pozytywne, co świadczyć może o potrzebie przeprowadzania integracyjnych spotkań w klasach pierwszych, które wstępują dopiero  do nowej społeczności szkolnej.

***********************************************************************************************************

Inicjatywa godna naśladowania

Dnia 28 września bieżącego roku w naszej szkole odbyła sie pierwsza w tym roku szkolnym akcja krwiodawstwa. Była to już VII z kolei akcja krwiodawstwa w trakcie trzyletniej działalności klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Drop" działającego przy naszej szkole od 2004 roku. Organizatorem akcji była pani mgr Jolanta Wyciszczok nauczyciel biologii, opiekun SKPCK i założyciel klubu Honorowych Dawców Krwi.

Do rejestracji zgłosiło się 95 ochotników, a krew oddało 40 chłopców i 39 dziewcząt, z tego 58 dawców oddawało krew po raz pierwszy w życiu. Łącznie zebrano 35 litrów i 200 ml krwi, która uratuje zagrożone życie. Cała społeczność szkolna jest dumna z naszych krwiodawców.

Już dzisiaj zapraszamy do kolejnej akcji krwiodawstwa na dzień 30 listopada 2007 roku.

mgr Jolanta Wyciszczok - Kuchejda

oraz członkowie klubu HDK "Drop"

**************************************************************************************************************

Akcja Sprzątanie Świata

 

Zbliża się już 14. edycja międzynarodowej kampanii Clean up the World, w Polsce znanej jako „Sprzątanie świata – Polska” (14-15-16 września). Jak co roku koordynatorem krajowym kampanii jest Fundacja Nasza Ziemia, zaś lokalnymi organizatorami są tysiące szkół, samorządów i lokalnych organizacji społecznych. Każdego roku w kampanii bierze udział ponad 1 milion wolontariuszy. Jest to największa społeczna i ekologiczna inicjatywa

w Polsce, oraz jedna z największych na świecie. Hasłem przewodnim tegorocznej akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2007" będzie:

Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!

Szczególna uwaga poświecona zostanie oszczędzaniu surowców naturalnych, energii, materiałów a także przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym

 i na to, co każdy z nas może zrobić sam w domu aby środowisku było lżej.

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do zaangażowania się w akcję „Sprzątanie świata – Polska”!

 

Rok szkolny 2006/2007

**************************************************************************************************************

Spotkanie z panem Lechem Osiakiem

28 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Lechem Osiakiem - znanym opozycjonistą jastrzębskim, członkiem "Solidarności Walczącej",

więźniem w stanie wojennym. Na spotkanie zorganizowane przez 2 f LO, zaproszono również uczniów klasy 1d LO.

 

Pan Osiak opowiadał o swoim dzieciństwie na Zamojszczyźnie, rodzinnych tradycjach patriotycznych, ucieczce przed wojskiem do kopalń śląskich, latach konspiracji. Ciepło i życzliwie mówił o Ślązakach, którzy szybko zaakceptowali przybysza z innej części Polski. Przedstawił sylwetki zapomnianych opozycjonistów - Jadwigi Chmielowskiej, Marka Bartosiaka, Adolfa Kaczkowskiego.

 

Młodzież dowiedziała się, jakim sprytem i pomysłowością trzeba było wykazać się, żeby drukować "bibułę" w warunkach powszechnych niedoborów rynkowych. Rekordzista-Adolf Kaczkowski drukował ok. 4000 ulotek w ciągu jednej nocy.

 

Gość zwrócił uwagę na dużą rolę kobiet w walce z ''komuną" - to one przynosiły na manifestacje mąkę, która zaklejała przyłbice ZOMO-wców, nie wahały się też atakować ich drutami do robienia swetrów.

 

Uczniowie wysłuchali piosenek przyjaciela p. Osiaka - barda opozycji Jana Krzysztofa Kelusa, autora m.in. słynnej "Szosy E-7" o powstaniu KOR-u.

Licealiści pytali o realia tamtych lat, prosili o ocenę bieżących wydarzeń w kraju.

Na pożegnanie opozycjonista podarował szkole ramę do sitodruku (czyli słynną "drukarnię" A. Kaczkowskiego) oraz płytę z piosenkami J.K. Kelusa. Przekazał także pamiątki z obchodów rocznicy powstania "SW" Są to ciekawe publikacje, ulotki, a także plakat z własnoręcznym podpisem Kornela Morawieckiego.

Było to pierwsze ze spotkań tego typu. Licealiści chcą kontynuować ten cykl lekcji w następnym roku szkolnym.

***********************************************************************************************************

Sukcesy uczennicy Joanny Oleś

Joanna Oleś zajęła 2 miejsce w konkursie pt. "Zapomniane zabytki" w kategorii "reportaż fotograficzny".
Konkurs był organizowany przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Rybniku. Joasia przedstawiła Pomnik Powstańców Śląskich znajdujący się na cmentarzu przy kościele św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym. Pokusiła się o porównanie tego zabytku z podobnym, przedwojennym, zniszczonym przez Niemców.
Śledząc losy obu pomników, a także ich twórców - istebniańskich artystów Konarzewskich, odnalazła inne dzieło Ludwika Konarzewskiego juniora. Jest nim mural wykonany na ścianie zewnętrznej restauracji "Mariwo" w Jastrzębiu Górnym jeden z ostatnich tak dobrze zachowanych w regionie.
Uczennica potraktowała więc temat pracy z iście historyczną rzetelnością i dokładnością.
 

Opiekunem Joasi była mgr Katarzyna Gibes.

Ale to nie wszystko...
Joanna Oleś w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim " Poezja i Proza w języku Shakespeare'a" w Zabrzu zajęła 1 miejsce.
W Wojewódzkich eliminacjach do XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Poezja i proza na wschód od Bugu" Joasia zajęła 1 miejsce. Kolejny etap tego konkursu odbył się w Jaworze i tam uczennica zajęła 3 miejsce.

Opiekunem Joasi była mgr Ewa Karasek

************************************************************************************************************

Młodzi historycy naszej szkoły

Siedmiu uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie wojewódzkim organizowanym przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Zadaniem uczestników było napisanie eseju na temat: "Śląski Grudzień 1981. Czy współcześnie potrzebna jest pamięć o tamtych wydarzeniach?" Autorzy prac oceniali ludzkie postawy, działania władz i ich skutki.


Uczniowie naszej szkoły zdobyli najwięcej nagród - Agnieszka Kłosek zajęła I miejsce, a Oliwia Różalska i Aleksandra Osiak otrzymały wyróżnienia. Jurorzy podkreślali, że młodzież wykazuje duże zainteresowanie wydarzeniami stanu wojennego i dobrze zna realia epoki.  Podczas rozdania nagród prezentowano album Oliwii Różalskiej pt. "Pamiętamy! Wystawa uczniów ZS nr 2 w Jastrzębiu Zdroju" .


Opiekunem młodzieży była mgr Katarzyna Gibes

************************************************************************************************************

31 maja - światowy dzień bez papierosa

31 maja każdego roku obchodzony jest światowy dzień bez papierosa.
Rocznie Polacy wydają na papierosy około 16 miliardów złotych (to 640 razy tyle, ile np. w 2004 roku zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy)
Problem z palaczami polega na tym, że szkodzą nie tylko sobie, lecz także otoczeniu, a najlepszą metoda zaprzestania palenia jest dotarcie do przyczyn, które powodują, że papieros kojarzy się palaczom z chwilą….. wytchnienia i uspokojenia.

Bez tego motywacje zdrowotne, religijne, finansowe i inne okazują się zbyt słabe.

Palisz? Sprawdź, czy jesteś uzależniony?

Wypełnij Kwestionariusz Tolerancji Nikotyny Fagerstroma.

************************************************************************************************************

Festiwal Piosenki Francuskojęzycznej w Zespole Szkół nr 2

28 marca 2997 roku w sali kinowej naszej szkoły odbył się siódmy Festiwal Piosenki Francuskojęzycznej. konkurs przeznaczony był dla uczniów naszej szkoły oraz gimnazjalistów z terenu Jastrzębia Zdroju.

Swój udział zgłosiło 10-ciu wokalistów, którzy zaprezentowali różnorodne utwory w języku francuskim z akompaniamentem własnym (na gitarach) lub też z podkładem muzycznym na płycie CD. Publiczność mogła wysłuchać popularnych piosenek francuskich w stylu "Aux Champs Elysées", poprzez znane przeboje Céline Dion na przykład "Tout l'or oles hommes", skończywszy na oryginalnym nagraniu rockowym grupy A.S. Dragon "Tant pis".

Poziom wykonania był zróżnicowany. Niektórzy wykonawcy większą wagę przywiązali do formy prezentacji (strój, choreografia) niż do prawności językowej i samego zaśpiewania, ale wszyscy z pewnością dobrze się bawili i podobali się zarówno jurorom jaki zebranej młodzieży.

A w skład jury weszli: pani dyrektor Elżbieta Kanak, pani wice-dyrektor Danuta Rosińska oraz specjalny gość z Francji Julien Vangrevelinge. Jury wyłoniło najlepszych i przyznało:

  • I miejsce dla Joanny Oleś z klasy II f LO z Zespołu Szkół nr 2 za profesjonalne wykonanie utworu "Tant pis"

  • II miejsce dla wokalistek Joanny Trzaskalik i Marii Łomozik z Gimnazjum nr 1 z Pawłowic za równie profesjonalne i barwne przedstawienie utworu "Tout l'or oles hommes" z repertuaru Céline Dion

  • III miejsce dla grupy z klasy I LO Zespołu Szkół nr 2 za ciekawe przedstawienie utworu „Mamy Blue” (zwrócono tu uwagę również na interesującą formę prezentacji)

  • IV miejsce – szczególnie wyróżnione – dla sióstr Cicheckich z Gimnazjum w Bziu, które grając na gitarach pięknie zaśpiewały piosenkę „Poupée de cire”.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, wszystkim zaś uczestnikom wręczono dyplomy za udział w konkursie.

Konkurs piosenki to fajna zabawa zarówno dla uczestników jak i publiczności, ale trzeba pamiętać, że to również ciekawa forma nauki języka francuskiego, popularyzacja kultury francuskiej i uświadamianie sobie, że w tym języku naprawdę śpiewa się piosenki w najróżniejszych stylach muzycznych. Nie są to tylko utarte szlagiery, ale także nowe przeboje, które nadawane są w stacjach radiowych, chociaż w większości niestety istnieją w cieniu utworów angielskojęzycznych.

Tym większe zatem słowa uznania dla tej młodzieży, która w „lawie” angielskiego znajduje czas dla utworów lansowanych w języku francuskim.

Jadwiga Kulas

************************************************************************************************************

XIII FESTIWAL TEATRÓW W JĘZYKU ANGIELSKIM

Dnia 29 marca 2007 roku uczniowie klasy 2 b LO wzięli udział w XIII Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim imienia Floriana Nowaka. Festiwal odbył się w I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku. W corocznym festiwalu wzięły udział grupy teatralne z Rybnika, Jastrzębia, Żor, Wodzisławia i Bielska- Białej. Grupa z klasy 2 b LO (pod opieką p. Katarzyny Śnieg oraz P. Ryszarda Oślizło) zaprezentowała spektakl pt “Little Red Riding Hood and the Wolf”. Ten sam spektakl został przedstawiony wcześniej w naszej szkole na Dniach Otwartych.

************************************************************************************************************

EUROPEAN SOCIAL FUNDED SKILLS ANALYSIS PROGRAMME - międzynarodowe unijne warsztaty


W dniach 17- 19 kwietnia uczniowie naszej szkoły (klasa 3b LO- Martyna Oślizło, Anna Pietrzak, Agnieszka Wolanin, Bogusława Probierz, Dominika Babisz, Arkadiusz Żabiński) wzięli udział w międzynarodowych unijnych warsztatach EUROPEAN SOCIAL FUNDED SKILLS ANALYSIS PROGRAMME poprowadzonych przez przedstawicieli North Devon College – Rosemary Evans i Yve Whenman. Celem warsztatów było rozpowszechnienie nauki języka angielskiego metodą e-learningową oraz przetestowanie kursu języka angielskiego opracowanego przez North Devon College.

Warsztaty odbyły się w siedzibie Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. Uczestnikom warsztatów zapewniono wyżywienie oraz udział w wycieczce do sztolni. Dodatkowo zaprezentowano im klasopracownię mechatroniki i robotyki, gdzie można było obserwować prace nad programowaniem robotów o nazwie Hexor II.

Każdy uczestnik 3-dniowych warsztatów otrzymał certyfikat uczestnictwa i wziął udział w ankiecie dotyczącej usprawnienia kursu języka angielskiego nauczanego przez Internet.

Pod koniec maja zobaczymy uczniów naszej szkoły w krótkiej transmisji z warsztatów w TVP3.

************************************************************************************************************

Biblioteka szkolna ogłasza KONKURS WIEDZY O ŚLĄSKU.

Testy do odbioru w bibliotece lub do pobrania ze strony.
Termin oddania prac – do 26 kwietnia .
                                                                                             Na zwycięzców czekają nagrody!

Pobierz test i sprawdź swoją wiedzę :)

************************************************************************************************************

Kolejne certyfikaty dla naszych uczniów

Uczniowie naszej Szkoły z powodzeniem zdali egzaminy akredytacyjne.

Certyfikat potwierdzający wybrane umiejętności i kwalifikacje w zawodzie kucharz zdobyli: Buchta Tomasz, Gancarczyk Natalia, Krzemień Malwina,

Piechaczek Adam, Piechoczek Joanna, Połowczuk Mateusz.

Certyfikat w zawodzie kelner uzyskali: Antończyk Przemysław, Kuczera Mariusz, Pastuszek Mariusz, Woźnica Artur.

Kucharze sporządzali pierogi oraz surówkę. Potrawy musiały być nie tylko smaczne, ale wykonane zgodnie z obowiązującymi zasadami i procedurami.

Kelnerzy musieli profesjonalnie obsłużyć konsumentów serwując zamawiane potrawy i napoje.

Zarówno kucharze jak i kelnerzy stanęli na wysokości zadania.

Gratulujemy !

************************************************************************************************************

"Dzień Przedsiębiorczości" w naszej szkole

"DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI" to program umożliwiający weryfikację planów zawodowych i edukację uczniów, to również szansa na lepsze przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy.

W tym roku "Dzień Przedsiębiorczości " odbył się 15 marca. Zespół Szkół Nr 2 reprezentowało 98 osób - uczniowie z klas II a T, II d ,T III a T, IV c T. Uczniowie odbyli jednodniową praktykę zawodową w firmach z różnych branż gospodarczych między innymi w bankach, szkołach, sklepach, biurach rachunkowych, firmach usługowych, zajmując różne stanowiska pracy.

Udział w tej akcji uświadamia uczniom związek pomiędzy wysiłkiem włożonym w wykształcenie a karierą zawodową, pozwala uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące specyfikacji zawodu czy wymaganych kwalifikacji i predyspozycji do wykonywania pracy na różnych stanowiskach. Umożliwia uczniom poznanie relacji interpersonalnych w zakładach pracy. Unaocznia młodym ludziom konieczność dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych, pomaga określić perspektywy budowania kariery zawodowej.

Organizując" Dzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół nr 2 stwarza się uczniom warunki do podejmowania trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej, porównania wyobrażeń o wymarzonym zawodzie z rzeczywistością, bezpośredniego poznania wymagań stawianych na różnych stanowiskach.

 

************************************************************************************************************

 

Egzaminy akredytacyjne w naszej szkole

 

Nasza Szkoła jest członkiem KSAPL – KRAJOWEJ SIECI SZKÓŁ I PLACÓWEK EDUKACYJNYCH WDRAŻAJĄCYCH PROCEDURĘ APL ( Wspólne europejskie zasady akredytowania nieformalnych i pozaszkolnych form nauki w kształceniu przez całe życie).

Oznacza to, że uczniowie naszej Szkoły mają możliwość przystąpienia do egzaminu akredytacyjnego i uzyskania certyfikatu potwierdzającego określone umiejętności i kwalifikacje w zawodzie kucharz i kelner.

Certyfikat to ceniony przez pracodawców dokument, który może pomóc w zdobyciu pracy.

 

W bieżącym roku szkolnym zostaną przeprowadzone dwa egzaminy akredytacyjne:

  • 28 marca 2007 r. odbędzie się egzamin, który pozwoli uzyskać certyfikat potwierdzający wybrane umiejętności i kwalifikacje w zawodzie kucharz,

  • 3 kwietnia 2007 r. odbędzie się egzamin, w wyniku którego można zdobyć certyfikat potwierdzający wybrane umiejętności i kwalifikacje            w zawodzie kelner.

************************************************************************************************************

 

Odwiedziny tegorocznych absolwentów gimnazjów w ramach "Dni Otwartych"

 

W dniach 21- 22 marca bieżącego roku gościliśmy w naszej szkole tegorocznych absolwentów gimnazjów w ramach "Dni Otwartych".

Gimnazjaliści mieli możliwość zapoznania się nie tylko z ofertą edukacyjną i zajęciami dodatkowymi które rozwijają zainteresowania naszych uczniów, ale również z atmosferą panującą w szkole.

"Dni Otwarte" to także szansa na zwiedzenie szkoły: obiektów sportowych, pracowni przedmiotowych (między innymi gastronomicznej, ekonomicznej, fizycznej, komputerowej) czytelni, stołówki, auli szkolnej oraz sali kinowej.

Gimnazjalistom, którzy odwiedzili naszą szkołę zapewniliśmy również możliwość udziału w spektaklach teatralnych. Uczniowie „Dwójki” wraz z opiekunami (nauczycielami języków obcych) przygotowali adaptacje bajek w 3 językach: angielskim, francuskim i rosyjskim. Wszystkie spektakle cieszyły się dużym zainteresowaniem zaproszonych gości.

Na sali kinowej uczniowie mieli ponadto okazję obejrzeć film o szkole, ukazujący między innymi sportowe sukcesy naszych uczniów, prowadzone zajęcia w ramach wychowania fizycznego, organizowane w szkole imprezy o charakterze charytatywnym.

Podczas "Dni Otwartych" gimnazjaliści poznali również ideę realizowanego w szkole Programu Leonardo da Vinci. Dzięki niemu nasi uczniowie pionu zawodowego odbywają staże zagraniczne w Niemczech i Czechach.

"Dni Otwarte" cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród tegorocznych absolwentów gimnazjów.

 

Wszystkich uczniów zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy do Zespołu Szkół Nr 2, gwarantując, że

DWÓJKA TO DOBRY WYBÓR!

************************************************************************************************************

 

 

Warsztaty młodzieży niemieckiej i polskiej

 

W dniu 20 marca 2007r. młodzież ze Stowarzyszenia Wspierającego Młodzież LUTT PUTT w Parchim gościła w naszej szkole. Uczniowie z Niemiec przez okres 3 tygodni przebywają w Polsce, odbywając staż w ramach Programu Leonardo da Vinci, który od 1 stycznia 2007 roku jest częścią nowego programu edukacyjnego Unii Europejskiej Uczenie się przez całe życie (Lifelong Learning Programme).

Główną częścią warsztatów były zajęcia w pracowni gastronomicznej i przygotowywanie posiłku wraz z młodzieżą naszej szkoły. Towarzyszący naszym gościom uczniowie, to stażyści "Dwójki", którzy w październiku i listopadzie 2006 roku odbywali staże w Niemczech. Był więc czas na wspólne rozmowy, wspomnienia oraz wymianę wrażeń i odczuć z wyjazdów w ramach programu.

Uczniowie, poznali naszą szkołę, skorzystali z pracowni komputerowej a po wspólnym obiedzie rozegrali towarzyski mecz piłki siatkowej. Nagrodą dla obu drużyn był duży kosz słodyczy.

Pomimo niesprzyjającej pogody, młodzież zdecydowała się również na zwiedzanie miasta oraz zrobienie drobnych zakupów. Cały czas młodzież polska towarzyszyła uczniom z Niemiec.

Takie warsztaty to szansa na doskonalenie umiejętności zawodowych i językowych, tworzenie pozytywnego wizerunku miasta i szkoły a także, co równie ważne, wzmacnianie nawiązanych znajomości i przyjaźni.
 

************************************************************************************************************

 

Spotkanie profesora Zbigniewa Kąkola z maturzystami naszej szkoły

 

W dniu 20 marca 2007 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie przedstawiciela Akademii Górniczo - Hutniczej - Dziekana Wydziały Fizyki i Informatyki Stosowanej - prof. dr hab. inż. Zbigniewa Kąkola z tegorocznymi maturzystami naszej szkoły.

************************************************************************************************************

 

Spotkanie ze stażystami, którzy odbyli staż w Czechach

 

Nawiązana współpraca z ośrodkami szkoleniowo - zawodowymi w Niemczech zaowocowała już wyjazdami czterech grup na staż do Lipska

i Parchim. Z wyjazdu na staż skorzystali uczniowie klas gastronomicznych oraz kształcący się w zawodzie technik ekonomista.

 

W lutym ze stażu powróciła kolejna grupa uczniów klasy drugiej, tym razem stażyści przebywali w Czechach. Jednostką przyjmującą naszych uczniów był Zespół Szkół w Šilheřovicach.

Uczniowie doskonalili swoje umiejętności zarówno w samej w Kuchni Szkolnej Zespołu Szkół, jak również w Hotelu "Dom "Polski, "Hotelu „Sport” oraz w 4-gwiazdkowym Hotelu „Atom”.

Wyjazd na staż to nie tylko zdobywanie doświadczeń zawodowych, ale również nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni. Nasi uczniowie wielokrotnie pracowali z uczniami z Czech, pokonując barierę językową, często ucząc się nawzajem swoich rodzimych języków.

Stażyści uczestniczyli w wielu wycieczkach, odwiedzili takie miejsca jak: Zamek w Šilheřovicach, Ostrava, Kravare, Raduń, Hradecn/Moravici, Novy Dvur, Bruntal, Velke Losiny, Karlova Studanka. Ten czas pozwolił im nie tylko odpocząć po pracy wykonywanej w miejscu praktyk, ale również poznać lokalną kulturę.

 
W dniu 9 marca bieżącego roku w Zespole Szkól nr 2 odbyło się spotkanie stażystów, którzy powrócili z praktyk w czeskich  Šilheřovicach, 
z uczniami, którzy już w kwietniu jako kolejna grupa wyjadą na staże do Czech. 
Na spotkaniu stażyści podzieli się swoimi odczuciami z pobytu w Czechach oraz ugościli uczestników samodzielnie przygotowanymi typowymi czeskim
potrawami, takimi jak: livance, houskove knedliki oraz ciasto z jabłkami. 
Nie zabrakło również pytań związanych z organizacją stażu ze strony tych uczniów, którzy przygotowują się dopiero do wyjazdu. 
Dzięki takim spotkaniom możliwa jest wymiana informacji i zdobytych umiejętności, wielokrotnie rozwiewane są również różnego rodzaju obawy 
związane z 3-tygodniowym wyjazdem poza granice kraju.
 

************************************************************************************************************

 

Młodzieżowe Targi Edukacyjne

Już po raz drugi w naszej szkole zorganizowane zostały Młodzieżowe Targi Edukacyjne. Przedsięwzięcie to stwarza szansę na zapoznanie młodzieży klas maturalnych z ofertą szkół wyższych, policealnych oraz ośrodków szkoleniowych działających na terenie miasta i okolic. Gośćmi targów byli: Mariola Juraszek-Morawska wizytator z Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Rybniku, Andrzej Koba dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Elfryda Bielaszka naczelnik Wydziału Edukacji UM. W holu głównym naszej szkoły zaprezentowały się: Akademia Górniczo – Hutnicza, Akademia Wychowania Fizycznego z Katowic, Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, Akademia Techniczno – Humanistyczna w Bielsku - Białej, Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. Gen. J. Ziętka, Wyższa Szkoła Europejska im. Ks J. Tischnera, Prywatna Szkoła Hotelarska z Czech, w której można się kształcić w języku polskim.

Było również wiele szkół policealnych w tym i nasza Szkoła Policealna nr 2.

Młodzieżowe Targi Edukacyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem o czym świadczyć może spora liczba młodzieży z wielu szkół jastrzębskich, która zawitała do naszej szkoły.

 

 

************************************************************************************************************

 

Akcja krwiodawstwa w naszej szkole

 

Dnia 5 lutego odbyła się naszej szkole VI Akcja Krwiodawstwa z udziałem uczniów i pracowników szkoły. W poborze krwi uczestniczyła ekipa wyjazdowa pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu. Krew oddało 113 ochotników, a łączna ilość zebranej krwi wynosiła 39 litrów. Cała społeczność szkolna jest dumna ze swoich krwiodawców, którzy ratują życie innym.

 

 

************************************************************************************************************

 

Zaproszenie Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach

 

Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach wychodząc na przeciw oczekiwaniom wielu młodych pasjonatów technik komputerowych organizuje Game Party 2007 - imprezę, jakiej w Polsce jeszcze nie było. Traktując komputer i sieć komputerową jako źródło nieograniczonej wiedzy ale i rozrywki, WSTI przygotowała turniej gier internetowych z udziałem najlepszych drużyn z całego kraju.

Kilkuset uczestników, profesjonalni organizatorzy i atrakcyjne nagrody w wielu konkursach połączonych z targami

i prezentacjami najlepszych producentów sprzętu komputerowego zapewnią uczestnikom wiele ciekawych wrażeń, świetną zabawę i naukę.

Impreza odbędzie się w dniach 8-9 lutego 2007 roku w gmachu

Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach.

 

Szczegółowe informacje pod adresem internetowym: www.gameparty.wsti.pl

 

************************************************************************************************************

Mikołajki 2006

 

Ten najszlachetniejszy

w całym ludzkim tłumie,

kto oprócz spraw swoich

Krzywdę innych rozumie"

Od wielu lat w Dzień Św. Mikołaja łączymy dobrą zabawę młodzieży z organizacją pomocy dla dzieci potrzebujących. W tym roku wspieraliśmy maluchy z jastrzębskich ochronek:

  • ochronki pod patronatem Św. Dominika SAVIO przy Parafii Miłosierdzia Bożego,

  • ochronki przy Parafii Św. Katarzyny.

6 grudnia 2006 roku zaprosiliśmy do naszej szkoły 75 dzieci. Już w holu szkoły przywitał gości Św. Mikołaj w asyście smerfetki, rusałek, pani misiowej, "mądrali" i dwóch wikingów wedle tegorocznych mikołajek "MIKOŁAJKI - ŚWIAT BAJKI".

Podzieliliśmy naszych małych gości na dwie grupy. Chętni do pływania skorzystali z zajęć na pływalni "Laguna", a druga grupa uczestniczyła w seansie filmowym w szkolnej sali kinowej. Po filmie, basenie i małym poczęstunku spotkaliśmy się wszyscy na hali sportowej, gdzie nasi goście bawili się wspólnie z młodzieżą naszej szkoły. Były zabawy integracyjne, sprawnościowe i łamigłówki. Wszystkie dzieci dostały pluszowe zabawki a najlepszy zespół został nagrodzony złotymi mikołajkowymi medalami!

Mikołajki uatrakcyjnił profesjonalny pokaz par tanecznych z KTT MOSiR Jastrzębie prowadzony przez Państwa Dudków. Ileż było radości, gdy tancerki i tancerze zaprosili maluchów do walca wideńskiego.

Święty Mikołaj nie zapomniał w tym dniu o nikim. Wszystkie dzieci otrzymały bogate paczki, młodzież i dorośli łakocie. Zdarzały się rózgi ale uśmiechali się wszyscy.

Potem zorganizowany został konkurs bajkowych postaci i licytacja charytatywna, w której wzięli udział szanowni zaproszeni goście, nauczyciele i nawet sami uczniowie. Przedmioty do licytacji w postaci stroików świątecznych, pysznych ciast i piernikowych serc zostały ufundowane przez sponsorów i darczyńców.

Jeszcze przed 6 grudnia zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę maskotek gier, książek  i jak co roku szeroko zakrojoną akcję charytatywną na rzecz dzieci z ochronek. Podczas akcji sprzedawaliśmy: ciasteczka świąteczne, upieczone przez młodzież pionu gastronomicznego pod okiem nauczycieli, kartki świąteczne własnoręcznie wykonane przez naszą młodzież i opłatki pozyskane od zaprzyjaźnionych księży. Do akcji włączyli się licznie uczniowie, rodzice i nauczyciele.

6 grudnia podczas naszego spotkania z dziećmi wręczyliśmy środki zebrane z licytacji i akcji charytatywnej opiekunom zaproszonych ochronek. Uzbieraliśmy ponad 2 tysiące złotych. Oprócz środków finansowych ochronki otrzymały wiele gier, książek i zabawek.

Nasza młodzież zadedykowała małym gościom pięknie wykonane kolędy i piosenki w języku francuskim, angielskim i polskim. Zakończyliśmy nasze spotkanie we wspólnym kręgu śpiewając kolędy.

Organizatorami Mikołajek 2006 były nauczycielki : Grażyna Sękowska, Iwona Cieśla, Dorota Gaj i Joanna Zamaryka.

Tak duża akcja nie byłaby możliwa bez wsparcia naszych sponsorów i darczyńców, za co w imieniu naszych młodych kolegów serdecznie dziękujemy!

Swoim wielkim zaangażowaniem w organizację Mikołajek nasza młodzież - młodzież ZS nr 2 - udowodniła, że rozumie, iż dojrzałość to również odpowiedzialność za młodszych i słabszych.

W jednej z jastrzębskich gazet ukazał się artykuł o naszych Mikołajkach gdzie autor ks. Grzegorz Lech napisał: "Vivat młodzież. I jak tu nie zawołać za rejentem z "Zemsty" A. Fredro: "Wielki splendor na Cię spływa nasza szkoło miłościwa". W oczach tych dzieci zobaczyłem Betlejem..."

************************************************************************************************************

XXX OLIMPIADA JĘZYKA FRANCUSKIEGO

Z radością informujemy, że uczennica naszej szkoły Zuzanna Warmus z klasy IIId LO zakwalifikowała się do II etapu Olimpiady Języka Francuskiego. Część pisemna zawodów II stopnia odbędzie się 20 stycznia a egzaminy ustne 17 lutego w Sosnowcu.

Trzymamy kciuki i gratulujemy!

Uczennica jest przygotowywana przez p.Tomasza Domagałę.

 
 
************************************************************************************************************
 
Sukcesy naszych "ekonomistów"

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej organizowana jest od 20 lat przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne przy współudziale Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przewodniczącą Komitetu.

W Olimpiadzie uczestniczy corocznie ponad 13 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych, rywalizujących o tytuły 30 laureatów i 70 finalistów.

Temat wiodący 20 edycji Olimpiady brzmi: "Kapitał ludzki i innowacyjność w gospodarce polskiej".

Do zawodów okręgowych, które odbędą się w Katowicach w dniu 6 stycznia bieżącego roku zakwalifikowało się 3 uczniów naszej szkoły:
Beata Sikora (klasa III b T),
Konrad Swachta (klasa III b T)
Grzegorz Osetowski (klasa IV b T).

Za wszystkich trzymamy mocno kciuki!!!

************************************************************************************************************

Sukcesy naszych uczniów

Joanna Oleś zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie "Z Gałczyńskim łatwiej" organizowanym przez Towarzystwo Teatralne w Zabrzu.

Gratulujemy !!!


************************************************************************************************************


Sukcesy naszych uczniów

W miejskim konkursie literacko - historycznym zorganizowanym z okazji 25 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów i KM NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania, pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajął uczeń klasy III d LO Damian Bożek (opiekun - Katarzyna Gibes). Damian przeprowadził ze swoim ojcem Janem Bożkiem wywiad o pacyfikacji kopalni "Manifest Lipcowy".

Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Osiak (opiekun - Katarzyna Gibes) - spisała relację swojego ojca, pani Heleny Sopel - Zygarskiej i pana Bolesława Dymińskiego. Ola otrzymała też specjalne wyróżnienie Zarządu Regiony Śląsko - Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" za zawarty w pracy wątek osobisty.

Gratulujemy !!!
************************************************************************************************************

Młodzież poznaje dzieje „małej ojczyzny”

Uczniowie klas drugich i trzecich Zespołu Szkół Nr 2 już od roku pogłębiają swoją wiedzę z zakresu historii regionalnej. W kwietniu brali udział w warsztatach historycznych organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny i Gazete Wyborcza pod tytułem „Porozmawiajmy o Śląsku”. Zakres tematyczny był szeroki – historia regionu, zabytki, obyczajowość, religijność…

Wykłady były prowadzone przez pracowników UŚ i UJ. W listopadzie aż 12 osób wzięło udział w Olimpiadzie Wiedzy o Regionie. Pod kierunkiem nauczyciela, Katarzyny Gibes poszerzali swoją wiedzę o Śląsku, pisali pracę o ks. Augustynie Machalicy, niszczejących dworcach kolejowych Jastrzębia, żołnierzach AK walczących w Jastrzębiu. Ten ostatni temat był szczególnie popularny – uczniowie poznali np. życiorysy enigmatycznych dotąd patronów jastrzębskich ulic: Dominika Ździebły i Gerarda Machera. Poznali dramatyczne losy członków sztabu rybnickiego Inspektoratu AK, którego siedziba mieściła się w Jastrzębiu na Pochwaciu.

Do półfinału wojewódzkiego Olimpiady zakwalifikowało się piętnastu gimnazjalistów gimnazjalistów pięciu uczniów Szkół średnich, którzy musieli pokonać ponad 200 rywali. Wśród półfinalistów znalazła się uczennica Zespołu Szkół  Nr 2, Agnieszka Kłosek, która stworzyła scenariusz filmu o Śląsku. Półfinałom towarzyszyły kolejne warsztaty – o rodach magnackich i książętach górnośląskich. Przygotowania do Olimpiady pobudziły zainteresowanie uczniów historią „małej ojczyzny”, co zaowocowało stworzeniem przez nich pamiątek rodzinnych w Sali historycznej. Znalazły się tam stare gazety, min. „Orędownik Zabrski” z 1919 roku „Katolik” z 1914 roku, zdjęcia sprzed 1914 roku, zdjęcia sprzed I wojny światowej, przedmioty codziennego użytku.

************************************************************************************************************

Wystawa w Miejskim Ośrodku Kultury pt. „O co walczyliśmy?"

19 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury miało miejsce zamknięcie wystawy pt. „O co walczyliśmy? Lata 80-te w pamięci zbiorowej”. Wystawę przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. W. Korfantego w Jastrzębiu Zdroju. Była ona pokłosiem projektu edukacyjnego, w ramach którego młodzież poznawała historię regionu od lat 70-tych do 1989 roku. Uczniowie zbierali pamiątki rodzinne z tych lat, spisywali relacje rodziców i dziadków, tworzyli ciekawe prace plastyczne. Wzruszające są te pamiątki przechowywane z pietyzmem przez lata: biało-czerwone opaski z ledwo już widoczną pieczątką „Solidarności”, kawałki papieru z informacją o pełnieniu warty podczas strajku, koperty ocenzurowanych listów, pozwolenia na przemieszczanie się podczas godziny policyjnej.

Projekt był koordynowany przez nauczycieli: Katarzynę Gibes, Zanętę Wiercioch i Grażynę Syposz, a realizowany w większości przez klasę II f LO. Uczniowie tej klasy przygotowali też na uroczystość zamknięcia wystawy krótki program artystyczny, na który składały się pieśni Jacka Karczmarskiego oraz fragmenty spisanych relacji rodziców – świadków pacyfikacji kopalni „Manifest Lipcowy”.

Największym przeżyciem dla uczniów było spotkanie z bohaterami tamtych dni. Opozycjoniści nie zawiedli i młodzież miała możliwość poznania takich ludzi, jak: Tadeusz Jedynak, , Grzegorz Stawski, Alojzy Pietrzyk, Jan Bożek, Leopold Sobczyński, Lech Osiak, Bogdan Krauze, Marek Bartosiak, Marek Danecki, Stanisław Haśkiewicz.

Projekt, w który z takim zapałem zaangażowała się młodzież był nie tylko niezwykłą lekcją historii, ale i patriotyzmu.

W księdze pamiątkowej opozycjoniści pozostawili piękne, wzruszające podziękowania dla młodzieży – za to, że pamiętają i że chcą pamiętać…

*************************************************************************************************************

Lektor języka francuskiego Julien Vangrevelinge w naszej szkole

2 listopada 2006 roku naszą szkolę odwiedził Julien Vangrevelinge, lektor języka francuskiego, z pochodzenia Francuz, delegowany przez rząd belgijski do pełnienia funkcji lektora frankofońskigo w Polsce.

Julien uczestniczył w dwóch lekcjach. Jedną z nich była lekcja w grupie klasy pierwszej LO (klasy I e i d LO, na której uczniowie mogli użyć prostych zwrotów, aby przedstawić się, powiedzieć co lubią, czego nie lubią, a następnie opisać postacie, które na obrazkach przedstawiał Julien.

Zajęcia w całości prowadzone były przez naszego gościa. A oto co o spotkaniu myślą sami uczniowie klas I d LO i I e LO.

Klaudia (klasa i d LO) - "Pożyteczne, można sprawdzić własne umiejętności, że rozumie się to, co prawdziwy Francuz mówi"

Martyna (klasa I d LO) - "Była bardzo przyjazna atmosfera, nie czuliśmy zdenerwowania"

Adrian (klasa I e LO) - "Było fajnie, można było pogadać..."

Sara (klasa I d LO) - "Można było lepiej poznać akcent francuski"

Druga lekcja poświęcona była prezentacji multimedialnej Belgii. W tych zajęciach uczestniczyła młodzież klasy II c LO, która uczy się języka francuskiego w wymiarze rozszerzonym (klasa Delf). Dzięki spotkaniu z Julien mogli poznać wiele informacji dotyczących cywilizacji Belgii.

Mamy zamiar podtrzymać kontakt z lektorem Francji, ażeby młodzież uczącą się języka francuskie mogła lepiej rozwijać swoje językowe umiejętności.

Następne spotkanie zaplanowaliśmy na początek 2007 roku. Mamy nadzieję, że wizyty Julien w naszej szkole będą regularne.

Jadwiga Kulas (nauczyciel j. francuskiego)

*************************************************************************************************************

Wystawa "O co walczyliśmy? Lata 80-te w pamięci zbiorowej"

Wystawę pod takim tytułem można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury (budynek kina „Centrum”). Została ona przygotowana przez uczniów naszej szkoły z okazji 25 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ekspozycja została podzielona na kilka części tematycznych: PRL, OPOZYCJA, STAN WOJENNY. Ponadto na wystawie znalazły się prace uczniów inspirowane wydarzeniami tamtych lat.

Wystawę, która jest projektem edukacyjnym można oglądać do 19 grudnia. Stanowi ona uzupełnienie tradycyjnych lekcji historii. Serdecznie zapraszamy nauczycieli historii, wychowawców, młodzież oraz wszystkich zainteresowanych naszą wystawą.

*************************************************************************************************************

"Moje finanse - Z klasy do kasy"

Projekt skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a jego celem jest edukacja ekonomiczna.

Konkurs ma dwa etapy: wojewódzki i ogólnopolski. Uczniowie łączą się w komitety inwestycyjne - 3-5 osobowe zespoły z tej samej klasy lub szkoły, pod opieką nauczyciela. W etapie wojewódzkim otrzymują wirtualne 100 000 złotych, które mają zainwestować z jak największym zyskiem. Co wtorek na łamach lokalnych dodatków "Gazety Wyborczej" i na stronie www.gazeta.pl/zkdk publikowane będą rankingi komitetów, sylwetki uczestników oraz mnóstwo przydatnych informacji ekonomicznych. Najlepsi w każdym województwie zmierzą się w półfinałach, a najlepsi z najlepszych - podczas finału w Warszawie.

Organizatorami akcji są "Gazeta Wyborcza", Narodowy Bank Polski i Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga. Łączna wartość nagród przekracza 229 000 zł.

Edycja konkursu potrwa od 2 stycznia do 24 marca 2007 roku.

Zgłoszeń zespołów można dokonywać od 20 listopada do 22 grudnia 2006 roku.

Więcej informacji na stronie www.gazeta.pl/zkdk oraz u nauczycieli przedmiotów ekonomicznych.

*************************************************************************************************************

Ogłoszenie Szkolnego Klubu Europejskiego

Chcesz wygrać staż w Brukseli?

 

Weź udział w konkursie na najlepszych eurostudentów!

Stowarzyszenie "Młode Centrum" poszukuje eurostudentów!.

Czujesz się Europejczykiem?

Wiesz, że nauka w Unii Europejskiej to Twoja szansa na przygodę, zabawę i zdobycie super doświadczenia?

Wejdź na stronę www.eurostudenci.pl

 

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 30 listopada!

*************************************************************************************************************

Spotkanie stażystów z przedstawicielami jastrzębskich mediów

W dniu 23 listopada w szkole odbyło się spotkanie uczniów, którzy w dniach 29 października – 19 listopada odbyli staże w Niemczech z przedstawicielami Jastrzębskiego Portalu Informacyjnego „JasNet” oraz Miesięcznika Informacyjnego Miasta Jastrzębie Zdrój "Jastrząb". Na spotkaniu obecna była również Pani Dyrektor Elżbieta Kanak, Pedagog Szkolny Pani Janina Sitko, członkowie Zespołu ds. Leonardo da Vinci oraz uczniowie, którzy jako kolejna grupa w dniu 26 listopada wyjechała do niemieckiego miasta Parchim na staż.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor witając wszystkich uczniów i przybyłych gości. Po przedstawieniu założeń realizowanego projektu Pani Dyrektor oddała głos uczniom, którzy wrócili ze stażu, aby podzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu. Uczniowie opowiadali o zdobytych umiejętnościach i przeżytych przygodach w trakcie trwania stażu oraz o miejscach, które zwiedzili w czasie dni wolnych od pracy. Dzięki ich wypowiedziom wszyscy, również uczniowie szykujący się do kolejnego wyjazdu, zostali zapoznani ze specyfiką wykonywanej pracy na stażu oraz z ciekawi miejscami godnymi zwiedzenia na miejscu w Niemczech.

Po przedstawianiu wrażeń i relacji na forum, przedstawiciele mediów przeprowadzili indywidualne rozmowy z uczestnikami stażu.

W trakcie spotkania uczniowie, którzy oczekiwali na wyjazd na praktyki do Niemiec, mieli okazję po raz kolejny spotkać się z koordynatorami projektu oraz z Pedagogiem Szkolnym. Przypomniane zostały im wszystkie szczegóły związane z wyjazdem, łącznie z obowiązkami czekającymi ich na miejscu wynikającymi z założeń realizowanego projektu.

Spotkanie przebiegło w przyjaznej i miłej atmosferze. Czekamy na powrót kolejnej grupy uczniów oraz na ich relacje i wrażenia z przebiegi stażu poza granicami kraju.

*************************************************************************************************************

Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej -sukcesy uczniów naszej szkoły

W dniu 20 listopada 2006r. odbyły się zawody szkolne  XI edycji Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej organizowanej przez Uniwersytet Szczeciński. Do etapu okręgowego zakwalifikowali się uczniowie klasy III c LO:

  • Marta Lang

  • Magdalena Chomka

  • Dariusz Wilczek

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

*************************************************************************************************************

Krzyżówka profilaktyczna rozwiązana

 

Nagrody książkowe za rozwiązanie krzyżówki profilaktycznej otrzymują:

 

Bogusława Probierz i Arkadiusz Żabiński.


Gratulujemy!

Książki można odebrać w bibliotece szkolnej.

*************************************************************************************************************

Cele przeprowadzenia próbnej matury

  • podjęcie przez wszystkich uczniów klas maturalnych samodzielnej próby rozwiązania zadań z przykładowych arkuszy egzaminacyjnych ilustrujących wymagania egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów, na wybranym poziomie egzaminu

  • podjecie przez wszystkich nauczycieli próby wnikliwej oceny uczniowskich rozwiązań zadań z zastosowaniem ogólnopolskich kryteriów oceny

  • próba wnikliwej oceny przez nauczycieli i uczniów poziomu opanowania wymagań egzaminacyjnych i opracowanie programu działań w kolejnych pięciu miesiącach poprzedzających egzamin maturalny

  • pomoc uczniom klas maturalnych w podjęciu ostatecznej decyzji (do 20 grudnia 2006 roku) w sprawie wyboru przedmiotów egzaminacyjnych i poziomu egzaminu z tych przedmiotów

*************************************************************************************************************

Ogłoszenie biblioteki szkolnej

 

Osoby zainteresowane problematyką unijną mogą odbierać materiały dotyczące Unii Europejskiej w bibliotece szkolnej. Szczególnie zachęcamy do skorzystania z broszurki o Cieszynie w języku angielskim i niemieckim.

 

*************************************************************************************************************

 

Halloween

6 listopada bieżącego roku zorganizowano w szkole Halloween. Pomysłodawcami był samorząd Szkolny oraz klasa

II f LO. Do uczestnictwa zaproszono uczniów klas pierwszych - impreza miała charakter integracyjny. Na sali kinowej wystawiono fragmenty "Dziadów" A. Mickiewicza, zorganizowano też konkursy - "robienia mumii", karaoke, rysowania karykatur.

Nagrodą dla zwycięzców był "dzień bez pytania". W imprezie wzięło udział 6 klas Pierwszych.

 

(osoby mogące udostępnić zdjęcia z imprezy proszone są o kontakt z redakcją)

*************************************************************************************************************

 

Projekt Dni dla Tolerancji

 

Kolejnym akcentem organizowanych przez mgr Marzenę Berę Dni Tolerancji był przyjazd attaché kulturalnego Ambasady Izraela Yaakowa Finkelsteina, Prezesa Światowej Unii Żydów Reformowanych rabina Uri Regeva oraz Naczelnego Rabina Polskich Żydów Reformowanych Burta Schumanna.  Goście odwiedzili Urząd Miasta i Galerię Historii Miasta. W Miejskiej Bibliotece Publicznej wysłuchali pieśni hebrajskich w wykonaniu Zespołu "Lud Księgi" (złożonego z uczniów naszej szkoły), zwiedzili też wystawę judaiców.  Wzięli także udział w pokazowej lekcji języka polskiego w klasie II Technikum Ekonomicznego.

 

*************************************************************************************************************

 

Sukces uczennicy naszej szkoły

 

Szkolny Klub Europejski informuje, iż nasza klubowiczka Marta Lang została laureatką konkursu

„Wygraj Parlament Europejski”.

Konkurs organizowany przez Posła do Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzego Buzka polegał na napisaniu rozprawki na temat: „Zostałeś Posłem do Parlamentu Europejskiego. W jakich komisjach i jak zamierzasz działać z korzyścią dla Polski i Śląska?”.

Nagrodą w konkursie jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego w dniach: 5.11.06 – 9.11.06.

Gratulujemy Marcie kolejnego sukcesu.

*************************************************************************************************************

Wyjazd pierwszych grup na staże do Niemiec w ramach Programu Leonardo da Vinci 

W dniu 29 października 36 uczniów Zespołu Szkół Nr 2 wyjechało wraz
z opiekunami na staże do Lipska i Parchim w ramach realizowanego przez szkołę programu Leonardo do Vinci. Projekt ten został zrealizowany przy wsparciu Wspólnot Europejskich.

 

Realizacja programu przez ZS Nr 2 podyktowana była między innymi chęcią podnoszenia wśród uczniów kwalifikacji zawodowych i językowych, wzmacniających konkurencyjność i atrakcyjność na rynkach pracy oraz kształtowania umiejętności radzenia sobie w zmiennym otoczeniu rynkowym.

 

Głównym celem programu jest poprawa umiejętności i kompetencji zawodowych oraz językowych uczniów. Ponadto program nakierowany jest na poznanie zwyczajów i kultury krajów gdzie uczniowie odbywają staże, kształtowanie umiejętności pracy w grupie oraz poprawę możliwości dostosowania się do europejskiego rynku pracy.

 

W skład pierwszej grupy uczniów wyjeżdżających na staż wchodzą uczniowie pionu zawodowego – 18 „ekonomistów” i 18 „gastronomów”. W ciągu 21 dni uczniowie mają szansę nabyć umiejętności wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce, elastyczności, mobilności, przedsiębiorczości i dostosowania się do pracy w innych warunkach. Ponadto wyjazd z pewnością pozwoli im na nabycie biegłości i śmiałości

w porozumiewaniu się w języku obcym.

 

Czekamy na powrót uczniów do Polski, na ich wrażenia i przeżycia, liczymy na to, że zdobyta przez nich wiedza i umiejętności wpłynie na wzrost atrakcyjności i konkurencyjności naszych uczniów na rynku pracy. 

Za wszelkie treści rozpowszechniane w ramach projektu odpowiada wyłącznie Zespół Szkół Nr2 (adres: Poznańska 1A, Jastrzębie Zdrój 44-335). Krajowa Agencja oraz Komisja nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania informacji, publikacji i materiałów powstałych w związku z realizacją projektu.

*************************************************************************************************************

Prezentacje uczniów  

 

Punktem kończącym przygotowania do wyjazdu grupy uczniów pionu zawodowego na staże do Niemiec w ramach Programu Leonardo da Vinci była prezentacja zgromadzonych i opracowanych materiałów o kraju jednostek przyjmujących. Projekt ten został zrealizowany przy wsparciu Wspólnot Europejskich.

Uczniowie Technikum Gastronomicznego skoncentrowali się na charakterystycznych cechach kuchni niemieckiej,  przedstawili  zwyczaje  kulinarne,  niemiecką kulturę oraz  ciekawe  pod względem  kulinarnym miejsca w miastach, gdzie odbywać mają się staże. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik ekonomista przedstawili cechy gospodarki niemieckiej, procedurę uruchomienia firmy w Niemczech, formy organizacyjno prawne firm niemieckich oraz organizacje działalności marketingowej.

W celu lepszego zrozumienia i zapamiętania prezentowanych treści uczniowie wykorzystali samodzielnie opracowane folie oraz prezentacje multimedialne, co ułatwiło wzajemną wymianę informacji.

 

Za wszelkie treści rozpowszechniane w ramach projektu odpowiada wyłącznie Zespół Szkół Nr2 (adres: Poznańska 1A, Jastrzębie Zdrój 44-335). Krajowa Agencja oraz Komisja nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania informacji, publikacji i materiałów powstałych w związku z realizacją projektu.

*************************************************************************************************************

Konkurs biblioteki szkolnej

Rozwiąż krzyżówkę profilaktyczną- czekają nagrody książkowe !

Prawidłowe odpowiedzi wraz z odgadniętym hasłem należy złożyć w bibliotece szkolnej do 10 listopada.

 

pobierz krzyżówkę

 

*************************************************************************************************************

 

Zawody szkolne Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej

 

W dniu 20 listopada 2006 r. odbędą się zawody szkolne Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Tematem specjalnym

XI edycji olimpiady szczecińskiej jest współpraca transgraniczna. Zapisy uczestników Olimpiady do 13 listopada

w bibliotece szkolnej. Zagadnienia, literaturę i inne informacje dotyczące konkursu znajdziesz na stronie: www.owoue.interia.pl

 

*************************************************************************************************************

Wyniki Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej

 

Do etapu okręgowego Olimpiady zakwalifikowała się Marta Lang z klasy III c LO.

Etap okręgowy Olimpiady odbędzie się 25 listopada 2006 r.

Trzymamy kciuki!

*************************************************************************************************************

Oddaj krew - nie bądź obojętny!

23 października na auli w naszej szkole po raz kolejny odbędzie się akcja krwiodawstwa.

Do wzięcia udziału w akcji zapraszamy osoby pełnoletnie.

Zapisów można dokonać u p. J. Wyciszczok w sali 7B lub u p. higienistki.

Zapraszamy!!!

*************************************************************************************************************

Dzień języków obcych

27 września  bieżącego roku w naszej szkole po raz kolejny miała miejsce impreza związana z obchodami Dni Języków Obcych. W tym roku języki obce zostały zaprezentowane pod znakiem piosenki obcojęzycznej.

Młodzież szkolna mogła wysłuchać utworów w języku angielskim, francuskim oraz uwaga ... hebrajskim. Grupa około 30 uczniów stworzyła chór i dzięki zaangażowaniu pani mgr M. Bery przedstawiła kilka utworów w języku hebrajskim.

Drugim punktem programu poświęconemu obchodom Dni Języków Obcych były prezentacje multimedialne:

  • w języku francuskim na temat Francji, jej historii, zabytków i innych ciekawostek,

  • w języku angielskim o piosence angielskiej, prezentacja ta była jednocześnie quizem dla publiczności,

Na koniec zebrana młodzież mogła sama poćwiczyć swój język angielski biorąc udział w konkursie karaoke indywidualnie bądź grupowo. Dla zwycięzców przygotowano pamiątkowe dyplomy.

Z kolei uczniowie klas gastronomicznych zadbali o przygotowanie "kącika kulinarnego" z przysmakami kuchni francuskiej. Można było poczęstować się kawałkiem "tarte aux poires" czy też bagietką z masłem czosnkowym lub ziołowym.

Impreza była udana i na pewno przyczyniła się do przybliżenia języków obcych jak i tradycji krajów nauczanych języków w naszej szkole.

Opiekę nad przygotowaniem obchodów Dni Języków Obcych sprawowali nauczyciele języków obcych

w szczególności p. mgr K. Śnieg, p. mgr J. Kulas, p. mgr K. Nikiel.

*************************************************************************************************************

Super konkurs Szkolnego Klubu Europejskiego!

Szkolny Klub Europejski ogłasza konkurs „Wygraj Parlament Europejski” organizowany przez Posła do Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzego Buzka. Odbywa się on pod patronatem Prezydenta Miasta Jastrzębia Zdroju – Mariana Janeckiego.

Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych w Jastrzębiu Zdroju, a jego celem jest zainteresowanie młodzieży jedną z głównych instytucji Unii Europejskiej, jaką jest Parlament Europejski.

Nagrodą w konkursie jest trzydniowy wyjazd studyjny do Brukseli.

Konkurs polega na napisaniu rozprawki na temat: „Zostałeś Posłem do Parlamentu Europejskiego. W jakich komisjach i jak zamierzasz działać z korzyścią dla Polski i Śląska?” Do konkursu zostaną dopuszczone prace liczące do 15000 znaków w formacie A-4. Interpretacja tematu dowolna.

Termin nadsyłania prac (wraz z ankietami zgłoszeniowymi) do 23 października 2006 r.

Ogłoszenie wyników: 2 listopada. Wyjazd do Parlamentu Europejskiego na początku listopada.

Wszelkie szczegóły dotyczące konkursu otrzymasz w bibliotece szkolnej u p. Żanety Wiercioch.

*************************************************************************************************************

Projekt Edukacyjny Szkolnego Klubu Europejskiego "Ratujmy środowisko naturalne"

Wraz z akcją "Sprzątanie świata" Szkolny Klub Europejski zakończył realizację projektu edukacyjnego "Ratujmy środowisko naturalne".

Celem projektu było budowanie postaw proekologicznych wśród młodzieży, poznanie instytucji zajmujących się ekologią, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: "Czy angażowanie się w sprawy ochrony środowiska powinno być traktowane przez mieszkańców jako wyzwanie etyczne?"

Zdaniem młodzieży dużym problemem naszego miasta jest spalanie śmieci i odpadów toksycznych w piecach domowych. Jest to uciążliwe również dla mieszkańców bloków sąsiadujących z domami prywatnymi.

 

Pokłosiem projektu jest zredagowana przez uczniów ulotka o tematyce ekologicznej.

Pobierz ulotkę

*************************************************************************************************************

Targi Edukacji i Pracy

26 września bieżącego roku  w Domu Zdrojowym  odbyły się Targi Edukacji i Pracy. Targi organizowało Młodzieżowe Biuro Pracy  z Jastrzębia i Żor, honorowy patronat nad nimi objął prezydent Marian Janecki. Wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną i zawodową.
Gminne Centrum Informacji zaoferowało swoją pomoc w szkoleniach na temat: pisania listu motywacyjnego, CV, listu motywacyjnego, Biznes Planu, zakładania  działalności gospodarczej i pozyskania  funduszy.  Udostępnione były materiały na temat gospodarki, ekonomii i ofert inwestycyjnych z terenu miasta Jastrzębie Zdrój.
Głównym celem Targów było zaprezentowanie odpowiednich szkoleń, kursów, uczelni kształcących młodzież odpowiednio do potrzeb i wymogów nowoczesnej gospodarki. Na targach dla młodzieży  przygotowano 20 stoisk. Prezentowano różne uczelnie i pracodawców. Nie zabrakło stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy z Katowic, na którym udzielano konsultacji z prawa pracy przez Państwowy Inspektorat Pracy.

Nasza szkoła zaprezentowała się jako jedyny w mieście Szkolny Ośrodek Kariery, gdzie w czasie targów udzielono około 30 porad młodym ludziom.

*************************************************************************************************************

Uroczystości Nowego Roku Żydowskiego

W dniach 20 – 24 września w Jastrzębiu Zdroju obyły się uroczystości Nowego Roku Żydowskiego 5767, będące częścią projektu „Dni Dla Tolerancji”.

Część wydarzeń związanych z tą uroczystością  odbywała się w naszej szkole.

W dniach 20 – 23 września młodzi ludzie uczyli się śpiewać tradycyjne pieśni żydowskie w ramach warsztatów muzycznych prowadzonych przez Manfreda Lemma z Wuppertalu. Uwieńczeniem warsztatów był koncert w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju. Wszystkie pieśni wykonywali uczniowie naszej szkoły.

Oprócz warsztatów muzycznych w naszej szkole odbyły się również warsztaty na temat żydowskiej kuchni koszernej i kolacji szabatowej. W warsztatach wzięli udział uczniowie Technikum Gastronomicznego. O godzinie 18-ej, w auli naszej szkoły, rozpoczęła się uroczysta kolacja szabatowa. Główną organizatorką a zarazem pomysłodawczynią uroczystości była pani Marzena Bera.

Myślą przewodnią spotkań było oswojenie młodzieży z judaizmem oraz szerzenie tolerancji dla zwyczajów i tradycji innego narodu.

*************************************************************************************************************

Zaproszenie Szkolnego Klubu Europejskiego

Chcesz zostać członkiem Szkolnego Klubu Europejskiego, przyjdź na spotkanie w dniu 5 października (czwartek).

Zapraszamy wszystkich chętnych do czytelni szkolnej na długiej przerwie o godz. 12.20.

*************************************************************************************************************

Akcja "Sprzątanie Świata"

W dniach 15, 16, 17 września odbyła się kolejna polska edycja kampanii „Sprzątanie Świata”.

Celem "Sprzątania świata" jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.

Tematem tegorocznej akcji jest selektywna zbiórka odpadów.

Jak co roku akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem. Łącznie około 160 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich liceum oraz technikum aktywnie sprzątało teren wokół szkoły i nie tylko. Uczniowie wraz z opiekunami chętnie wychodzili również porządkować osiedla i place zabaw położone w sąsiedztwie szkoły a także pobliski lasek.

Nie było to jednak zwykłe sprzątanie. Młodzież zbierała bowiem śmieci selektywnie. Do osobnych worków wrzucała papier, metal, szkło i plastik.

Dzięki wydziałowi Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jastrzębia każdy uczestnik akcji został wyposażony w  rękawce. Natomiast każda kilkuosobowa grupa w worki z odpowiednim przeznaczeniem na papier, metal, szkło itp.  

Pracowicie spędzone godziny na sprzątaniu naszego „szkolnego podwórka” to jednocześnie czas wielu żartów i śmiechów, przeplatanych dyskusjami nad celowością całej tej akcji. Wreszcie uświadamiamy sobie kolejny raz, że przecież tak naprawdę to my za ten śmietnik odpowiadamy...my  mieszkańcy tego miasta, regionu, ziemi...

Wspólnymi siłami w czasie tej tylko kilkudniowej akcji uzbieraliśmy 23 worki śmieci i pełne dwa kontenery: opakowań plastikowych i szkła.

Dwa dni później wyselekcjonowane śmieci trafiły już do naszego miejskiego wysypiska śmieci.

Podsumowując tegoroczną akcję nasuwa się nam pocieszający wniosek- z każdym rokiem ludzie bardziej dbają o czystość swojego otoczenia. Coraz częściej spotkać można na osiedlowych śmietnikach  kolorowe kosze segregujące odpady. Ludzie natomiast coraz chętniej z nich korzystają.

*************************************************************************************************************

21 września Międzynarodowym Dniem Pokoju

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 21 września Międzynarodowym Dniem Pokoju. Obchody tego dnia powinny zwrócić uwagę wszystkich ludzi na potrzebę uczczenia i przestrzegania pokoju, który jest nieocenioną wartością w życiu każdego człowieka. Dzień ten celebrowany jest jako czas globalnego zawieszenia broni i wyrzeczenia się przemocy. Wiele państw, chcąc wzmocnić ideę pokoju i zwrócić uwagę na toczące się konflikty zbrojne, włączyło się w uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju.

Zaprasza się wszystkie kraje członkowskie, organizacje funkcjonujące w ramach ONZ,

organizacje regionalne i pozarządowe oraz osoby prywatne do współpracy z ONZ

w celu prowadzenia społecznej edukacji i działania na rzecz światowego pokoju.

*************************************************************************************************************

Szkolne eliminacje Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej

W dniu 20 października 2006 r. o godz. 9.00 odbędą się szkolne eliminacje Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej (Edycja pod hasłem: POLSKA I POLONIA W UNII EUROPEJSKIEJ). Informacje i zapisy u pani Żanety Wiercioch (biblioteka szkolna) oraz pani Katarzyny Gibes (pokój nauczycielski w budynku B).


*************************************************************************************************************

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2006/2007

W dniu 4 września 2006 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. O godzinie 900 Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne przywitało 374 pierwszoklasistów w murach naszej szkoły.

Od tego roku pierwszoklasiści kształcić będą się w pięciu klasach Liceum Ogólnokształcącego, w pięciu klasach Technikum (w zawodach technik ekonomista, technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz kucharz) oraz w jednej klasie Zasadniczej Szkoły Zawodowej (w zawodzie kucharz małej gastronomii).

WSZYSTKIM  uczniom życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym!

*************************************************************************************************************

Międzynarodowy Turniej Szachowy

W dniach 27-30 sierpnia 2006 r. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Turniej Szachowy z okazji 10-lecia UKS "Pionier". W turnieju wzięły udział 32 drużyny z 12 krajów europejskich. Również uczniowie i absolwenci naszej szkoły czynnie włączyli się w organizację tego ogromnego przedsięwzięcia. Wśród nich byli członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego, dla których pomoc w obsłudze centrum internetowego stała się okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat turnieju i klubu UKS "Pionier" - kliknij tutaj: www.pionierjastrzebie.com