Akcja „Żonkile”

22 maj 2024, 15:38

W szkole ponadpodstawowej działalność edukacyjna skupia się w tym przypadku na pracy ucznia w oparciu o materiał filmowy proponowany przez Muzeum Polin. Obejrzeliśmy filmy:

• „Nie było żadnej nadziei” Kamy Veymont
  • -„Dowód tożsamości” Mikołaja Grynberga
  • „Historie osobiste” – Julian Tuwim i Zuzanna Ginczanka, Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska, Debora Vogel i Bruno Schulz.

Szczególnie poruszający był minireportaż z wystawy „Wokół nas morze ognia” z komentarzem kompozytora Pawła Mykietyna.

Skorzystaliśmy też z bogatej oferty naszej biblioteki szkolnej oraz porad czytelniczych pań bibliotekarek Żanety Wiercioch i Beaty Dębowskiej.

Warto zaznaczyć, że w trakcie zorganizowanej przez panią Katarzynę Kwaśniewską – Sobalę wycieczki do teatru „Banialuka” w Bielsku – Białej, uczniowie zapalili znicze w miejscu zniszczonej przez nazistów synagogi. Sam teatr był przed wojną żydowskim domem kultury.

„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie” – mówił Marek Edelman. Akcja „Żonkile” jest dedykowana samotnie ginącym i tym, którzy chcą o Nich pamiętać.

Katarzyna Gibes