Neurodydaktyka na Teneryfie

6 lut 2024, 21:32

Zajęcia trwały 6 dni, a w ich trakcie miałam okazję uczyć się w towarzystwie uczestników z Islandii, Chorwacji, Włoch oraz Litwy. Nasza wykładowczyni, Jen,pochodziła z Kanady, aczkolwiek ostatni rok spędziła na Teneryfie. Szkoła, w której odbywał się kurs to Europass Teacher Academy, szkoła z wieloletnią tradycją, z bardzo dobrym wyposażeniem i profesjonalnymi wykładowcami.

Dzień pierwszy kursu miał w większości charakter informacyjny, integracyjny oraz teoretyczny. W tym dniu zapoznałam się z naukowym podejściem do neurodydaktyki. Po południu wzięliśmy udział w wycieczce po La Lagunie.

Dzień drugi oscylował wokół takiej terminologii jak percepcja, zmysły, architektura mózgu oraz sposoby podtrzymywania uwagi ucznia w procesie lekcyjnym.

W dniu trzecim rozmawialiśmy o roli emocji oraz stresu w procesie dydaktycznym, rodzajach pamięci oraz technikach wzmacniających zapamiętywanie.

Dzień czwarty łączył w sobie zarówno zajęcia wykładowe, które miały miejsce na terenie kampusu oraz zajęcia grupowe na które udaliśmy się do parku Garcia Sanabria w miejscowości Santa Cruz. Ten dzień był poświęcony motywacji, sposobom rozbudzenia i podtrzymania jej, ciekawości oraz strategiom pomocnym w procesie uczenia się. W czwartek wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej kolacji, w trakcie której mieliśmy okazję degustacji przeróżnych dań kuchni kanaryjskiej.

Dzień piąty oscylował wokół kompetencji, informacji zwrotnej oraz neuroplastyczności. W tym dniu wzięliśmy również udział w wykładzie dotyczącym systemu edukacji w Hiszpanii oraz w dyskusji dotyczących różnic w systemach edukacji w pozostałych krajach unijnych. Bezpośrednio po kursie pojechaliśmy na wycieczkę do Parku Narodowego Teide, którym charakteryzował się niemal księżycowym krajobrazem.

Ostatni dzień to ewaluacja kursu, ankietyzacja oraz wręczenie certyfikatów.

Dzięki udziałowi w kursie z pewnością nabyłam dużo wiedzy teoretycznej z zakresu neurodydaktyki, umiejętność pracy w zespole międzynarodowym oraz poznałam techniki sprzyjające efektywnemu zapamiętywaniu wykorzystywane na swoich zajęciach przez uczestników kursu. Taka wymiana doświadczeń i pomysłów edukacyjnych jest zdecydowanie bezcenna.

Katarzyna Śnieg

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

LOGO_EARSMUS_NOWE.jpg