Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Paryż – Luksemburg

16 kwi 2024, 20:50

Trudno w krótkim artykule opisać bardzo bogaty program , warto jednak zwrócić uwagę na miejsca i sytuacje których nie zapomnimy:

- Luksemburg – zabytkowe centrum miasta, katedrę Notre Dame i spacer ulicą de la Corniche – ‘najpiękniejszym balkonem Europy”

- przyjazd do Paryża prosto w podwoje najsłynniejszego domu handlowego Galeries Lafayette – secesyjny budynek zachwycił nas m.in. przeszkloną kopułą i tarasem widokowym

- spacer od Opery do Muzeum Perfum Fragonard, zwiedzanie z przewodnikiem i część praktyczna – poznanie nut zapachowych

- pierwsze zakupy przy ulicy de Rivoli – berety, bagietki, croissanty…

- kolejny dzień – cmentarz Pere – Lachaise - m.in. grób Chopin’a, Heloizy i Abelarda, Jima Morrisona ... A także nazwiska wszystkich paryżan poległych w Wielkiej Wojnie

- przejazd metrem w okolice Muzeum d’Orsay - zachwycająca kolekcja w dawnym dworcu – Cezanne, van Gogh,Degas, Renoir…

- plac Pigalle i wieczór na urokliwym wzgórzu Montmartre

- cudowny dzień w Eurodisneylandzie, który pozwolił uczniom i nauczycielom powrócić do świata bajek i fantazji

- ostatni dzień – czas wolny w Luwrze. Obowiązkowo „Mona Liza”, Wenus z Milo, Nike z Samotraki…

- Dzielnica Łacińska – wąskie uliczki, przytulne kawiarnie, Sorbona, Panteon, Ogrody Luksemburskie i kościół Saint - Germain -des-Pres z sercem króla Jana Kazimierza Wazy…

- plac Trocadero i wieża Eiffla… W tym momencie nastąpiło jednak załamanie cudownej pogody co pozbawiło nas możliwości skorzystania z rejsu po Sekwanie.

Podróż do Paryża była dla uczniów ciekawym doświadczeniem – zetknęli się ze społeczeństwem wielokulturowym i odmiennymi zwyczajami kulinarnymi. Wyzwaniem była podróż metrem w godzinach popołudniowych i nadążanie za przewodnikiem…

A oto kilka opinii:

- „Dowiedziałem się dużo o Francji. Miło spędziłem ten wyjazd i dobrze się bawiłem (czego nie mogą powiedzieć moje nogi)”

-„Wycieczka do Paryża była najlepszą rzeczą w tym roku. Zdjęcia będą dobrą pamiątką do końca życia oraz potrawy które próbowałam –mule, ślimaki i żabie udka”

- „Zwiedziliśmy wiele słynnych miejsc a nie wszystkie były w planie”

- „Poznałam kilka nowych osób których z radością spotkam na szkolnym korytarzu. Zrealizowałam marzenie z dzieciństwa – pojechałam do Disneylandu”.

- „Zawsze słyszałam o tym, że Francuzi są niemili i aroganccy. Okazało się, że jest inaczej – byli mili, uprzejmi i podchodzili do wszystkiego z uśmiechem”.

Organizatorką i kierowniczką wycieczki była Katarzyna Śnieg, a opiekunkami Izabela Okręglicka – Pietranik, Małgorzata Chodura, Dorota Sidek – Sędek, Katarzyna Gibes.

Katarzyna Gibes