Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

„Świat w jednym miejscu”

30 maj 2022, 20:34

Nasze uczennice wybrały prelekcje dotyczące życia Słowian. Ola Pochcioł, Martyna Marek, Małgorzata Polaczek, Zuzanna Piątek (klasa I a LO), a także Paulina Pielesz i Ola Kuś (klasa I c LO) uczestniczyły w ciekawym spotkaniu z Joanną Laprus. Jest ona absolwentką polonistyki, wydawczynią,redaktorką wydawnictwa „Świat Książki”, pasjonatką etnobotaniki i folkloru.

Jest też autorką książki niezwykłej – „Słowiańskie boginie ziół”. W sposób przystępny poznajemy magiczny świat Słowian, ich wierzenia, zwyczaje. A także moc roślin, takich jak dziewanna, macierzanka, dziurawiec, dzika róża…… Książka posiada bogatą bibliografię, jest pięknie zilustrowana przez artystkę Martę Jamróg, założycielkę Jasielskiej Pracowni Ikon.

Ola Pochcioł, Małgosia Polaczek i Laura Szmuk poznały też autorów książki „Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków”. Hanna Lis (bibliotekarka) i Paweł Lis (archeolog) są skarbnicą wiedzy o tym, co jedli Słowianie i jak przygotowywali posiłki. Sami wypróbowali wszystkie przepisy, gotując w glinianych naczyniach…

Przebieg tych dwóch ciekawych wydarzeń uczennice zrelacjonowały swoim koleżankom i kolegom, zachęcając tym samym do udziału w spotkaniach literackich.

Katarzyna Gibes