Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Biologia w Korfantym

ros_4.png

Każdy człowiek powinien posiąść wiedzę o budowie i funkcjonowaniu własnego organizmu i otaczającego go świata . Zdobywanie tych informacji zaczyna się już w przedszkolu - najdłuższa jednak „przygoda z biologią” w szerokim ujęciu czeka Was w szkole ponadpodstawowej. Naukę rozpoczniemy od chemizmu życia poprzez budowę komórki, botanikę, zoologię, anatomię i fizjologie człowieka … aż po genetykę i ewolucjonizm. Brzmi trochę przerażająco? Na szczęście potrafimy naukę biologii uczynić interesującą , a nawet wciągającą!

NAUKA

Aby proces dydaktyczny przebiegał sprawnie korzystamy z różnorodnych pomocy dydaktycznych: modeli przekrojowych (np. korzenia, oka czy skóry) oraz anatomicznych – zobaczyć szkielet „na żywo”, policzyć kręgi - to nie to samo co patrzeć na rycinę w podręczniku. Zjawisko plazmolizy czy budowę komórek skórki cebuli oglądamy „własnym okiem” pod mikroskopem. Jeśli jest taka możliwość ruszamy w teren.

Korzystamy także z wiedzy naszych gości np. pana Piotra Kani z Parku Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, który zapoznał nas z bogactwem rzadkich gatunków tego terenu.

Kania_spotkanie_2.jpgDoświadczenia i obserwacje pomagają lepiej zrozumieć procesy biologiczne.

hodowla_mchow4.jpg

20220309_114707.jpg

NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Klasyczna wiedza z podręczników jest uzupełniana udziałem w wycieczkach. Młodzież Korfantego regularnie wyjeżdża do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. W planach po-covidowych jest wycieczka na zajęcia terenowe w Rudach Raciborskich .

Palmiarnia w Gliwicach zawsze robi wrażenie na uczniach.


We wrześniu 2021 roku odwiedziliśmy Wrocław i wystawę Body Worlds Vital.

DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE I PROZDROWOTNE

W roku 2021/2022 przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, którego zwieńczeniem było zdobycie tytułu Eko Szkoły.

Bez_nazwy.jpg

logo_eko_szkola.jpg

Relacja z całorocznej akcji

1.jpg

https://docs.google.com/presentation/d/1xCCqs0b2U9FJc7WmlMbEqTsn7Ry03mkYPbuXi-qtFE0/edit?usp=sharingUczniowie Korfantego łączą wiedzę biologiczną z działaniami profilaktycznymi i prozdrowotnymi.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły zapoznawali się z problemem transplantacji i dawstwa narządów.

2.jpg

https://docs.google.com/presentation/d/1rs0WyXP3NZOk4z1BlDykE2QVKpuiNu-1IPXtE4MXwwY/edit?usp=sharing


Akcja „Jestem z Korfantego i nie palę” ma już swoją kilkuletnią tradycję.


Kolejnym problemem, który chcą przybliżyć uczniowie jest „Cukrzyca -epidemia XXI w”

Razem z nauczycielami geografii przyłączamy się do obchodów światowych Dni Ziemi, akcji Sprzątanie Świata, systematycznie włączamy się w akcje krwiodawstwa.


krw_1.jpg

krw2.jpg


Klasy rehabilitacyjno-medyczne nie tylko poszerzają wiedzę biologiczną, ale też medyczną poprzez zajęcia i wizyty w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w naszym mieście.

Klasy technikum łączą biologię z elementami dietetyki i promują zdrowe odżywiania i tryb życia. Uczniowie klas pożarniczych z kolei wzbogacają swoje wiadomości biologiczne o elementy ratownictwa medycznego.

Matura z biologii da Ci wstęp na medycynę, farmację, psychologię, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, dietetykę.... itd.

Jeżeli jeszcze nie jesteś przekonany, że warto uczyć się biologii – może przekonają cie inni: 

http://paniodbiologii.pl/2016/05/13/dlaczego-warto...

PRZYDATNE LINKI W NAUCE BIOLOGII

Image1.jpghttps://www.youtube.com/watch?v=LU0PN6GyQUc&ab_channel=aniodbiologii

khan.jpghttps://www.youtube.com/user/KhanAcademyPolski

powtorka_z_biologii.jpg  https://powtorkazbiologii.pl

aksolotl.jpg https://www.youtube.com/channel/UCO9ZHVAqVCclpVcbXbVbShw

biologia_left_logo.jpg http://www.biologia.net.pl