Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Matematyka jest królową wszystkich nauk,
jej ulubieńcem jest prawda,
a prostość i oczywistość jej strojem.
Jędrzej Śniadecki

Przyjdź, przekonaj się, że Ty też potrafisz!

Matematyka pozwala na lepsze zrozumienie otaczającego nas świata, a przy okazji – wzbogaca posiadaną już wiedzę i usprawnia przyswajanie nowej. Matematyka to doskonała gimnastyka dla mózgu, a więc i sposób na utrzymanie świetnej kondycji umysłowej.

zegar.jpg

W matematyce wspaniałe jest to, że uzyskane w niej wyniki pozostają zawsze prawdziwe! Nie zależą od mody, opcji politycznej, aktualnej władzy, czy nawet precyzji aparatury, za pomocą której wykonuje się doświadczenia. Twierdzenie Pitagorasa było prawdziwe dwa tysiące lat temu i będzie prawdziwe za dwa tysiące lat… Ba, nie tylko było prawdziwe dwa tysiące lat temu, ale było prawdziwe zawsze − tyle, że ludzkość go jeszcze nie znała. Nawet, gdy nie było jeszcze na świecie ludzi, też było ono prawdziwe, bo gdyby pitekantropusowi zdarzyło się narysować palcem na piasku trójkąt prostokątny, to suma kwadratów przyprostokątnych byłaby równa kwadratowi przeciwprostokątnej.

Autor: Krzysztof Ciesielski

Czy wiesz, że matematyka fascynuje wielu …

Film na youtube: Ciąg Fibonacciego

Bez matematyki nie ma techniki!

Inżynieria lotnicza: Specjaliści matematyczni wszystkich dyscyplin wykorzystują swoje umiejętności, by uczynić współczesny transport bardziej niezawodnym i przyjaznym dla środowiska.

rakieta.jpg

Inżynieria kosmiczna: Nauka o pochodzeniu wszechświata poprzez odkrywanie kosmosu byłaby niemożliwa gdyby nie matematyka.

Sektor energetyczny: Praca w sektorze energetycznym opiera się na badaniach i rozwoju, a ci którzy się tym zajmują, mają za zdanie zaoszczędzić jak najwięcej energii. Biorąc pod uwagę obecne obawy związane ze zmianą klimatu, ten sektor potrzebuje więcej wsparcia niż kiedykolwiek przy redukcji zanieczyszczeń i zwiększeniu zainteresowania odnawialnymi źródłami energii.

Logistyka i planowanie: Matematycy są zatrudnieni w celu optymalizacji produkcji, a tym samym obniżenia kosztów.

(źródło: superprof.pl)

I coś na koniec

Oto geometryczne dzieła Pieta Mondriana (malarz holenderski, współzałożyciel grupy artystycznej De Stijl) inspirowane matematyką.

(Źródło: Unsplash)

mondrian.jpg

oraz Escher’a

MATMA MNIE KRĘCI! CIEBIE TEŻ?

Wybierając rozszerzenie z matematyki, zwiększasz swoje szanse na uzyskanie dobrych wyników na obowiązkowej maturze z tego przedmiotu i ułatwisz sobie start na studia:

  • o kierunkach politechnicznych (np. automatyka i robotyka, architektura, mechatronika, elektrotechnika, budownictwo, informatyka)
  • ekonomiczne (np. finanse i rachunkowość, zarządzanie)
  • o ścisłych kierunkach uniwersyteckich (np. matematyka, fizyka, informatyka)