Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

O zabezpieczeniach i fałszerstwach

24 kwi 2022, 20:02

Warto przypomnieć, że emitentem banknotów jest Narodowy Bank Polski, ale ich produkcją zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Wszystkie banknoty, które pojawiły się w obiegu od połowy lat 70., zaprojektował pan Andrzej Heidrich.

Banknoty znajdujące się obecnie w obiegu pochodzą z serii „Władcy polscy”. Seria ta została wprowadzona w 1995 roku. Pierwsza modernizacja banknotów miała miejsce w 2014 roku, na banknotach pojawiły się wówczas nowe zabezpieczenia (wyjątek stanowi banknot 200 zł, którego zmodernizowana wersja została wprowadzona do obiegu w 2016 roku). Od 2017 roku mamy w obiegu całkowicie nowy banknot 500 zł.

Istnieje wiele form zabezpieczenia banknotów. Warto na co dzień pamiętać o:

  • znaku wodnym widocznym pod światło,
  • nitce zabezpieczającej,
  • uzupełniającym się druku obustronnym (recto-verso),
  • efekcie kątowym,
  • farbie zmiennej optycznie,
  • farbie opalizującej,
  • mikrodrukach.

Przy ocenie autentyczności banknotu Warto skorzystać z 4 prostych kroków:
dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź.


Choć coraz rzadziej używamy gotówki w codziennych transakcjach, to jednak z pewnością zdarzają się sytuacje, gdy się nią posługujemy. Robiąc drobne codzienne zakupy lub też wpłacając wysokie zaliczki na remont czy kupno samochodu posługujemy pieniądzem gotówkowym. Warto zatem mieć wiedzę, jak rozpoznać fałszywy banknot i nie dać się oszukać.


Prelekcja online poświęcona sposobom zabezpieczenia polskich banknotów zorganizowana została w ramach projektu realizowanego z Akademią WSB i Narodowym Bankiem Polskim.

Małgorzata Lach

Zdjęcia pochodzą ze strony 

https://www.nbp.pl/bezpiecznepieniadze/e-learning/500.html