Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Byliśmy w Sejmie RP

18 paź 2021, 10:19

Pani przewodnik opowiedziała nam o rozmieszczeniu wszystkich obiektów, posługując się bardzo dokładną makietą. Podążając dalej, podziwialiśmy piękne, alegoryczne płaskorzeźby Jana Szczepkowskiego, przedstawiciela tzw.stylu narodowego w II RP.

Siedząc w wygodnej loży, obejrzeliśmy Salę Posiedzeń, która z tej perspektywy wydawała się jakby mniejsza. Pani przewodnik wspomniała też o wyrytych w holu głównym nazwiskach posłów, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej. Wśród nich – jastrzębianin Ludwik Piechoczek, wybitny dowódca powstańczy, poseł, zakatowany przez Niemców w Auschwitz.

Przed opuszczeniem gmachu na Wiejskiej, zostaliśmy zaproszeni do stołówki poselskiej i tam spożyliśmy obiad.

Przepiękna pogoda sprawiła, że zrezygnowaliśmy z opcji muzealnej, wybierając spacer po Warszawie.

Początkiem marszruty były zachwycające Łazienki Królewskie, miejsce zasłużonego odpoczynku. Następnie przez Aleje Ujazdowskie dotarliśmy do Grobu Nieznanego Żołnierza i Ogrodu Saskiego.

Ostatnim punktem wycieczki było malownicze Stare Miasto. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego obejrzeliśmy wystawę pt. "Pokolenie Baczyńskiego”, ale też odpoczęliśmy przed drogą powrotną.

Z ewaluacji wycieczki wynika, że uczniowie zwrócili uwagę na wiele miejsc pamięci, ale też zaangażowanie warszawiaków w różne akcje społeczne, jak np. walka o uwolnienie Andrzeja Poczobutta.

Jednodniowa wycieczka pozostawiła niedosyt – mnogość mijanych atrakcji, muzeów i pięknych widoków, sprawiła, że maturzyści chętnie poświęciliby więcej czasu na niespieszne poznawanie Warszawy…

Katarzyna Śnieg