Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Dzień w Strefie Kultury

23 cze 2021, 20:35

Jak się później okazało, piękna pogoda zachęciła nas także do leniwego zwiedzania bogucickich terenów byłej „Ferdinandgrube”, późniejszej kopalni „Katowice”. Dziewiętnastowieczne, zrewitalizowane budowle toną dziś w kwiatach i są miejscem plenerów malarskich.

Nie zraziła nas wyjątkowo długa kolejka do muzeum - część osób wykorzystała ten czas, żeby podziwiać panoramę miasta z wysokości wieży wyciągowej szybu „Warszawa”.

Interesujące były wystawy czasowe, m.in. „Twarze powstańców”, prezentujące uczestników powstań w wymiarze osobistym, np. w otoczeniu rodziny. Z kolei ekspozycja „Hołd i podziw walczącym Górnoślązakom” pokazała nam, jak na trzecie powstanie śląskie reagowali Polacy.

Muzeum posiada imponującą Galerię Malarstwa Polskiego. Wśród dzieł sztuki z lat 1800 – 1945 znajdujemy obrazy A.Grottgera,J.Malczewskiego,St.Wyspiańskiego,J.Matejki,Witkacego…

Jednak to sztuka po 1945 roku wzbudziła największe zainteresowanie. Być może dlatego, że jej przesłanie nie od razu jest oczywiste i zmusza do myślenia, stawiania pytań. W każdym bądź razie, młodzież zatrzymywała się raczej przed pracami T.Kantora, W.Hasiora, Z.Beksińskiego, J.Nowosielskiego, E.Dwurnika. ..

W dziale plastyki nieprofesjonalnej uznanie wzbudził Teofil Ociepka, najsłynniejszy (obok Nikifora) polski malarz naiwny. Twórczość mistrza z Janowa budzi skrajne emocje, jednak wśród naszych uczniów znalazła wielu zwolenników.

Bardzo ciekawa jest też cała przestrzeń muzealna z tarasami widokowymi i dużą księgarnią. Obecni na wycieczce historycy wykorzystali okazję do zdobycia najnowszych publikacji o tematyce śląskiej (w muzeum znajduje się Pracownia Powstań Śląskich).

Był to piękny dzień, nie tylko ze względu na słoneczną aurę. Spędziliśmy go w miejscu które pokazuje, że można budować rzeczy nowoczesne, nie niszcząc tego, co było. A muzeum – ze względu na bogactwo zbiorów pozostawiło jak zwykle niedosyt, zachęcając nas do kolejnej wizyty …

Katarzyna Gibes