Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

"Ekstra tydzień aktywności i zdrowia w Korfantym"

17 gru 2020, 20:37

W ubiegłym tygodniu zostały zorganizowane działania pt.: "Ekstra tydzień aktywności i zdrowia w Korfantym" mające na celu zachęcenie zarówno uczniów, jak i nauczycieli do podejmowania działań i wprowadzania zmian w stylu życia.

Analizy badań społecznych wskazują, że - w porównaniu do czasu sprzed pandemii koronawirusa - w sposób zasadniczy wydłużył się czas spędzany dziennie przed ekranem komputera/smartfona. Po zamknięciu szkół prawie połowa uczniów (49,5 proc.) i nauczycieli (51 proc.) wskazała, że w dni robocze korzysta z Internetu dziennie "sześć godzin lub więcej".

Gimnastyka śródlekcyjna

Aby zapobiec negatywnym skutkom siedzącego trybu życia zaproponowano uczniom i nauczycielom Korfantego codziennie w ciągu tygodnia (7.grudnia - 11.grudnia) po dwa zestawy ćwiczeń w ramach gimnastyki śródlekcyjnej. Uczestnicy ćwiczeń mieli okazję poznać kenijską rozgrzewkę ukierunkowaną na kształtowanie równowagi, Animal Flow, czyli innowacyjny system ćwiczeń, oparty o ćwiczenia naśladujące sposoby poruszania się zwierząt, zestaw ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych, proste techniki jogi dla początkujących, jogę w stylu Slow Life, a także ćwiczenia zapobiegające bólom głowy. Za wybór odpowiedniego zestawu ćwiczeń odpowiedzialna była p. Agata Tucka –Marek, pomysłodawczyni akcji, z pomocą p. Anny Pancherz oraz p. Iwony Cieśli, nauczycieli wychowania fizycznego.

Zdrowe żywienie i styl życia 

Kolejnym działaniem w ramach przeprowadzonej akcji w Korfantym był cykl informacji “Zainspiruj się zdrowiem” opracowany przez nauczycieli przedmiotów gastronomicznych, p. Emilię Antończyk i p. Beatę Knopek, dotyczący podstaw dietetyki i zdrowego odżywiania. Materiał zamieszczany był na profilu społecznościowym szkoły. Z udostępnionych informacji czytelnicy dowiedzieli się jakie nowości pojawiły się w Piramidzie Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, a także jak pomóc strunom głosowym lepiej funkcjonować. Nawiązano również do sekretu długowieczności, zachęcając do aktywności fizycznej i ograniczenia potraw mięsnych w diecie. Miłośnicy słodkości znaleźli przepisy na fit desery bez użycia cukru. Ponadto zaprezentowano potrawy wykonane przez uczniów klas gastronomicznych podczas zdalnego nauczania oraz podczas warsztatów odbywających się przed okresem pandemii.

Zobacz prezentacje przygotowane w ramach tygodnia aktywności i zdrowia w "Korfantym"

Zdrowe śniadanie online

“Zdrowe śniadanie online” to kolejne działania w ramach akcji prozdrowotnej. Uczniowie w ramach lekcji Aktywnego i zdrowego trybu życia - przedmiotu, który znajduje się w ofercie dla klas liceum ogólnokształcącego i szkoły branżowej, a także podczas lekcji wychowania fizycznego, przygotowali i udostępniali na Teams propozycje zdrowych posiłków, a także podali na nie przepisy. Za tą część odpowiedzialna była p. Agata Tucka-Marek. Zobacz wybrane zdjęcia w galerii, koniecznie zobacz wszystkie zdjęcia na profilu szkoły na Facebooku.

Dobrostan psychiczny

“Dobrostan psychiczny” to kolejny istotny aspekt wpływający na nasze zdrowie, dlatego pedagodzy szkolni przeprowadzili warsztaty motywacyjne wśród wybranych klas. Ponadto w mediach społecznościowych pojawił się cykl porad dotyczących technik i metod walki ze stresem oraz radzenia sobie z kompleksami, przygotowany przez szkolnych pedagogów, p. Jadwigę Kulas i p. Renatę Wiśniak.

Podziękowania i zaproszenie do kolejnej akcji

Akcję wsparli także inni nauczyciele, podczas rozmów na lekcjach wychowawczych, a także prezentacji zdjęć i filmów zdrowych potraw – jak chociażby uczniowie klas hotelarskich pod okiem p. Barbary Omylakowskiej.

Serdecznie dziękujemy społeczności szkolnej, która włączyła się do akcji i zapraszamy do udziału w kolejnych planowanych działaniach Szkoły Promującej Zdrowie.

Emilia Antończyk - koordynator Programu promującego zdrowie w szkole

Agata Tucka-Marek - inicjatorka i koordynator akcji "Ekstra tydzień aktywności i zdrowia w Korfantym"

Linki do wybranych ćwiczeń poniżej. Pamiętając o przepisie na długowieczność koniecznie ćwicz codziennie!

https://ewf.h1.pl/student/?token=5asoMtAPcezmzrlXIhkDX8GnXZIFSAVoN21CHYW766K4ziZElw

https://ewf.h1.pl/student/?token=BfVBqnJn1GihGWldb8w5H8513K6L69GC4DN9zMqRgmXBsUrsd0

https://ewf.h1.pl/student/?token=X3fHWaGLHcDpkovFnPz61B8a6eRtVOMn15R4Xb9Fz2oJbm6B5o

https://ewf.h1.pl/student/?token=LVFaQbpDzLbGbdFCn0Ih8ZhPcS3LCvAFLw0FvKPjO5CzRL1dm2

https://ewf.h1.pl/student/?token=NLuhii0JQeigw0TvigK3PpD1oQLjPC0KSNJleJ3UwnnCJvXNRd

https://ewf.h1.pl/student/?token=wcKHL3XkGkE4Shkw3z5V9y4CjZCC6oHqbHfYRG2f0kIocIQvmd

https://ewf.h1.pl/student/?token=C89oFOWVNzHxzE8Alm8DuRD6wIBcIzSBc5hCGXh6sC55I2Z7kS

https://ewf.h1.pl/student/?token=GG49XGRcL3eg1ZtHHoVKHpgtfihY3nqT65z9D6SdAFTynNWEvv

https://ewf.h1.pl/student/?token=bMrzSo4huqp20tjntkd1MpNohxNU3Jo88PF39s9enNH2aQTrAQ

https://ewf.h1.pl/student/?token=4beomflJNOtp0Er4t5YdggrFTw6sYkZT3Wk2KijVqiBe8lx7dx