Poznajmy Tonego Halika

17 lis 2021, 20:33

Słuchacze poznali fascynującą biografię Halika, dowiedzieli się w jaki sposób młody Mieczysław Antoni z żołnierza II wojny przeistoczył się w słynnego obieżyświata, wnikliwego obserwatora i rejestratora kultur pierwotnych, penetrującego wspólnie z Elżbietą Dzikowską najmniej znane regiony świata. Owocami tych podróży były znane i popularne programy telewizyjne, jeszcze niedawno chętnie oglądane przez telewidzów: „Tam, gdzie pieprz rośnie”, „Pieprz i wanilia”. Autor biografii Halika opowiedział także o procesie tworzenia książek poświęconych wybitnym postaciom, zbieraniu materiałów, wywiadom z bliskimi, szukaniu nieznanych epizodów z życia znanych ludzi.

Na spotkaniu nie zabrakło uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Książka o Haliku znajduje się w zbiorach biblioteki szkolnej. Jako zachęta do lektury niech posłużą słowa Michała Nogasia:

"Nie istniały dla niego zadania niemożliwe do wykonania. Wpychał się wszędzie tam, gdzie innym brakowało odwagi. Oto opowieść o sympatycznym szaleńcu, któremu nikt nie był w stanie odmówić uroku. Nawet gdy nieco przeinaczał fakty i zbytnio koloryzował swój życiorys. Był tu i teraz. Cały Halik."

Osobom, które zainteresują się tematyką związaną z Halikiem, polecamy książkę
Romana Warszewskiego, „Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki”.

Fani prozy M. Wlekłego znajdą w zbiorach biblioteki szkolnej jego książkę
„Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”
.

Żaneta Wiercioch