Śląski Festiwal Nauki on line

11 paź 2021, 19:42

Poniedziałek 11 października był na ŚFN Dniem Przyrody a uczniowie klas 3b G, 3a P i 2c LO realizujący program rozszerzonej biologii mieli okazję wysłuchać on line kilku wykładów:

Wykład „Floral Combat: natura versus człowiek” wyjaśniał czy przyroda ma szansę poradzić sobie bez człowieka? Czy rośliny mogą rosnąć w ekstremalnych warunkach np. na hałdzie górniczej? Czy istnieją gatunki, które są zdolne „naprawiać” szkody spowodowane przez człowieka?

Z kolei wykład „Gospodarka obiegu zamkniętego, czy musimy już ratować świat?” uświadamiał, że każdy z nas może przyczynić się do lepszego jutra i wyjaśniał co dzieje się z odpadami, które zabiera śmieciarka?.

Z wykładu „ Jak bakterie dyktują nam nastrój?”dowiedzieliśmy się, że mikroorganizmy kierują naszymi emocjami, a wykład „Transformers: obce gatunki roślin w natarciu” wyjaśnił,że rozwój gospodarczy i związany z nim rozwój środków transportu w ostatnim stuleciu sprawiły, że wiele gatunków roślin zostało przypadkowo zawleczonych lub celowo wprowadzonych poza granicami naturalnego zasięgu.

Mam nadzieję, że każdy z uczestników wykładów bardziej świadomie będzie patrzył na otaczające nas środowisko.

Barbara Będkowska

Dzien_Przyrody.png