Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Spotkanie z poezją Cypriana Kamila Norwida

3 gru 2021, 15:39

Szczególne podziękowania składamy panu Dariuszowi Gruszczykowi i jego podopiecznym, którzy ubogacili spotkanie pięknie wykonanymi utworami poezji śpiewanej.

W swojej twórczości Cyprian Kamil Norwid odwoływał się do narodowej i europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem oraz krytykiem różnych przejawów życia społecznego i politycznego.
Patriotyzm podnosił do rangi najwyższej wartości. Podobnie ujmował jako świadomy oraz głęboko wierzący katolik kwestie etyczne, filozoficzne oraz teologiczne. Stale interesował go człowiek, na nim skupiał swą poetycką i artystyczną uwagę.
Święty Jan Paweł II pisał:
„Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem”.
Na zawsze weszły do zbiorowej świadomości Norwidowe frazy, takie jak:
„Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek"

„Kształtem miłości piękno jest”.

„Bo piękno na to jest ,by zachwycało

Do pracy. Praca, by się zmartwychwstało”.

Jego nowatorska twórczość oraz bezkompromisowe sądy artystyczne, polityczne i moralne stopniowo odsuwały od niego czytelników. Tylko część jego dzieł została opublikowana za jego życia. Część z nich zaginęła, ale wiele zostało odszukanych po śmierci twórcy i wtedy, już w XX w., został odkryty na nowo .

W roku 2001 na Wawelu, w Krypcie Wieszczów Narodowych umieszczona została urna z ziemią z grobu Norwida. Poeta symbolicznie powrócił do Ojczyzny.

W bibliotece można otrzymać pamiątkowe zakładki do książek z cytatami Norwida.

Krystyna Szczęsny

Żaneta Wiercioch