Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Spotkanie ze „Statystyką”

6 lut 2020, 17:29

Podczas prelekcji młodzi ekonomiści, logistycy i architekci mieli okazję przekonać się, iż statystyka jest podstawowym narzędziem pracy w naukach ekonomicznych, przyrodniczych czy też socjologicznych.

Panie Elżbieta Pińczak i Aleksandra Preś – przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Rybniku – zaprezentowały strukturę urzędów statystycznych, obszary, jakimi zajmuje się statystyka oraz zasady organizacji spisów powszechnych. Ten aspekt jest szczególnie istotny, gdyż już w 2020 roku przeprowadzony zostanie Powszechny Spis Rolny zaś w okresie od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku czeka nas w Polsce Narodowy Spis Powszechny.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać rodzaje badań ankietowych oraz zasady pracy ankietera. Wymagania stawiane statystykom stale rosną, rośnie również poziom odpowiedzialności za rzetelność i profesjonalizm w czasie zbierania danych.

W ostatniej części spotkania prelegenci przedstawili wybrane wskaźniki demograficzne dotyczące ludności, przyrostu naturalnego, bezrobocia oraz prognozy liczby ludności w Polsce, w województwie śląskim oraz w Jastrzębiu-Zdroju. Niewątpliwie dłuższy okres życia Polaków wraz z jednoczesnym niskim poziomem dzietności skłania do refleksji.

Dziękuję za pomoc techniczną panu Dariuszowi Gruszczykowi oraz panu Marcinowi Długoszowi.

Małgorzata Lach