Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Święto fotografii

10 mar 2020, 17:33

32 artystów z Polski i 36 z zagranicy zaprezentowało swoje prace w galeriach na Górnym Śląsku, ale otwarcie wystawy miało miejsce w Jastrzębiu– Zdroju. W festiwalu wzięli udział członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu RP, wykładowcy uczelni artystycznych.

Fotografia otworkowa jest dowodem na to, że do wykonania zdjęć nie potrzeba zaawansowanego sprzętu – wystarczy zwykłe, zaciemnione pudełko z niewielkim otworem i materiał światłoczuły. Powstające w ten sposób obrazy są niezwykłe – mają w sobie pewną tajemniczość i poetykę.

Uczniowie zachwycili się szczególnie aranżacją wystawy w piwnicznych pomieszczeniach galerii Magazyn 22. Nic dziwnego – w tej surowej scenerii, prace wydawały się jeszcze bardziej oniryczne i niepokojące.

Warto było zobaczyć ekspozycję w czasach banalnego, ciągłego rejestrowania codzienności. Jak mówił nestor polskiej fotografii, Jerzy Lewczyński -„zdjęcie chce być z nami sam na sam.”

Być może ta wizyta zachęci młodzież do poszukiwań twórczych i do postawienia sobie pytania – czym naprawdę jest fotografia?

Katarzyna Gibes