„Zapal znicz pamięci”

9 gru 2021, 07:34

Na lekcjach historii i katechezy młodzież zwiedzała nekropolię przy kościele św. Katarzyny i zapalała znicze na grobach:

• „Żołnierzy Września”
  • ofiar Marszu Śmierci
  • powstańców śląskich
  • żołnierzy AK Józefa Obracaja i Leona Woryny
  • jastrzębskich Sprawiedliwych-Mołdrzyków
  • sapera Karola Zioły
  • -pisarza Leona Wantuły.

Zwróciliśmy uwagę na kwaterę zasłużonych w walce o polskość proboszczów (m.in. księdza Augustyna Machalicy) oraz kaplicę Witczaków. Na cmentarzu znajduje się też grób z 1907 - rodzice pochowali tam swojego „ukochanego syna”, 20-letniego Józefa Goika. Jak zauważyli uczniowie, piękny, stary nagrobek wymaga natychmiastowej renowacji.

Godny uwagi jest krzyż kamienny z 1872 roku, a także sam kościół neobarokowy z 1825 roku z herbem Strachwitzów, starą amboną, obrazem z 18 wieku…

Nekropolia jest od lat celem naszych szkolnych wycieczek jako wyjątkowe miejsce związane z historią Jastrzębia – Zdroju.

Katarzyna Gibes