„ Sukces to maksymalne wykorzystanie możliwości jakie masz”

Zig Ziglar

berlin-1545303_1920.jpg

„ Deutsch in Europa – kompetencje językowe współczesnego Europejczyka”

W roku szkolnym 2020/2021 w klasie europejskiej wprowadzono innowację pedagogiczną z języka niemieckiego autorstwa p. Katarzyny Panfil. Była ona odpowiedzą na oczekiwania środowiska lokalnego w tym rodziców i uczniów zainteresowanych nauką języków obcych na poziomie wyższym od zwykle proponowanego oraz wymogi współczesnego rynku pracy.

Innowacja pedagogiczna zakłada poszerzenie kompetencji językowych uczniów umożliwiając im tym samym przygotowanie się do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym.

Ważnym czynnikiem realizacji celów innowacji pedagogicznej jest wybór odpowiednich metod pracy. Nauczanie w klasie europejskiej opiera się na metodach komunikatywnych, w których uczeń jest w centrum zainteresowania procesu dydaktycznego. Metoda ta wymaga zaangażowania ucznia w rozwijanie swoich wiadomości i umiejętności, samodzielności w uczeniu, umiejętności korzystania ze źródeł informacji oraz pracy zespołowej. Dodatkowym atutem jest obudowa dydaktyczna podręcznika zawierająca zadania interaktywne na stronie LearningsApps, filmy ZDF, filmy gramatyczne. Multimedialne lekcje umożliwiają pracę z tablicą interaktywną a kody QR z dodatkowymi materiałami wspierają samodzielność ucznia w procesie uczenia się

Tworzenie prezentacji multimedialnych

Umiejętność posługiwania się jednym językiem obcym nie jest już w dzisiejszym świecie żadnym novum, a właściwie stało się normą, a wręcz obowiązkiem. Poszerzanie kompetencji językowych, zdobywanie wiedzy w tym zakresie oraz wzbudzanie zainteresowania skutecznymi technikami uczenia się otwiera perspektywy zawodowe, buduję poczucie wartości świadomego Europejczyka, a niejednokrotnie staję się kartą przetargową na dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Połączenie kompetencji językowych i umiejętności IT zaowocowało pracami uczniów klasy europejskiej z użyciem nowoczesnych aplikacji takich jak Canva, AdobeSpark, Genially.

Übung macht den Meister

Praktyka czyni mistrza

Bożonarodzeniowy nastój udzielił się uczniom. Przyjrzeliśmy się świątecznym tradycjom i zwyczajom naszych sąsiadów i porównaliśmy z rodzimymi

"Was ist dein Traumberuf" Jaki jest twój wymarzony zawód? Z pewnością każdy uczeń szkoły średniej zadaje sobie niejednokrotnie to pytanie. Jednym z zadań postawionych przed uczniami klasy europejskiej była odpowiedź na to właśnie pytanie. Oto niektóre z ich wyborów.

Oby się urzeczywistniły!

Dlaczego warto uczyć się języków obcych w Korfantym?

Strona internetowa

Efektem interdyscyplinarnego podejścia do uczenia w klasie europejskiej jest jedna ze stron internetowych, którą uczniowie opracowali w języku niemieckim . Jest to doskonałe połączenie umiejętności informatycznych z praktyczną nauką języka niemieckiego.

kliknij i zobacz więcej!