Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

infografika_szara_750px.png

AKTUALNOŚCI

Graficy projektują - Okładki czasopism

Talenty naszych pierwszaków zakwitły na wiosnę. Zaprojektowali okładki czasopism.

Wystawa grafik

Zapraszamy do obejrzenia efektów warsztatów graficznych.

Lekcje poza szkołą - Typo-gracze

Czytelna i wielozadaniowa, a przy tym fantazyjna i przyjemna dla oka - dobra typografia nie musi wpadać w ustalone normy, co świetnie pokazuje wystawa "Typo-gracze" na Zamku Cieszyn - napisała p. Paweł Ćwikliński. Nasi najmłodsi graficy skorzystali z zaproszenia i wskoczyli do kolorowego świata kreatywnej typografii.


Graficy projektują: Gadżety reklamowe

Skuteczne działania reklamowe są kluczem do sukcesu współczesnej firmy, a dzięki gadżetom reklamowym można zainteresować swoimi produktami każdą grupę docelową.

Warsztaty graficzne

Z dłutami i rylcami w ręku, przenieśliśmy własne projekty na odpowiedni materiał. Potem z ciekawością obserwowaliśmy, jak z własnoręcznie stworzonych matryc, na starej prasie graficznej, powstawały odbitki.

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Po wizycie w cieszyńskiej typograficznej drukarni, pełnej czcionek, matryc, klisz i drukarskich urządzeń, możemy zapewnić - ciągle można tam poczuć wspaniały klimat dawnych czasów.

Graficy projektują: System Identyfikacji Wizualnej

"Dobre projekty pomagają czytelnie zidentyfikować markę oraz pokazują jej autentyczne oblicze." (Tomasz Maciąg) Jak radzą sobie nasi graficy?

Autor: Julia Jarosz

Autor: Kamil Tatarczyk


Lekcje poza szkołą - WOMAI

Krakowskie WOMAI to miejsce, w którym uświadomiliśmy sobie, że świata bez światła naprawdę nie widać. Wystawę pt. „W stronę ciemności”, którą (używając zmysłów i wyobraźni) poczuliśmy, trudno było opuścić. Ale drzwi wyjściowe zostały otwarte i oślepieni, podążyliśmy „W stronę światła”, do labiryntu kolorów. W intrygujących lustrzanych okularach na nosie, świat na chwilę odwrócił się nam do góry nogami, a kiedy nasze mózgi ochłonęły, byliśmy gotowi na udział w grze świateł (i na ciekawą powtórkę szkolnych lekcji).

Graficy projektują - Gazety

A gdybyśmy musieli zaprojektować layout gazety? Trenujemy użycie narzędzi w Adobe InDesign.

W pracowni

Wynalezienie ruchomej czcionki drukarskiej zrewolucjonizowało świat, a dorobienie do niej odpowiedniego mechanizmu i zbudowanie maszyny piszącej zajęło setki lat. Polubiliśmy maszynę, która trafiła do naszej pracowni na kilka tygodni. Poszperaliśmy pod obudową, przeliczyliśmy dźwignie, przyjrzeliśmy się kształtowi liter, dotknęliśmy taśmy barwiącej i "rozpracowaliśmy" działanie wózka.

Lekcje poza szkołą - Van Gogh

„Multisensoryczna wystawa Van Gogh”, która wzbudziła zachwyt na całym świecie, dotarła na Śląsk. Bez konieczności wyjazdu do Berlina, Paryża czy Dubaju, mogliśmy obejrzeć największe dzieła holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Przepiękne obrazy na olbrzymich ekranach, muzyka Chopina i Beethovena oraz wzruszające fragmenty listów pisanych przez Van Gogha do brata w przepiękny sposób opowiedziały historię życia Mistrza. Oczarowani (zaczarowani?) z niechęcią opuszczaliśmy salę katowickiej Galerii Szyb Wilson.

Graficy projektują - Plakaty

Szachy to gra strategiczna rozgrywana przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy. Celem jest groźba zbicia króla, czyli szach. Nasi graficy opracowali swoją strategię nie na szachownicy, ale w programach graficznych. Czy udało im się osiągnąć ich cel i przygotować plakat, który zachęci do wzięcia udziału w szkolnym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora Szkoły?

Lekcja poza szkołą - Zdzisław Beksiński

Ponad 50 oryginalnych obrazów Zdzisława Beksińskiego, multimedialna wystawa „Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition” oraz industrialne przestrzenie tyskiej Tichauer Art Gallery zapewniły naszym grafikom dużo emocji. Wielu z nich dołączyło do licznej grupy miłośników twórczości polskiego mistrza dystopijnego surrealizmu, który mówił: „Pragnę malować tak, jakbym rejestrował marzenia i sny”.

Graficy projektują na konkurs

Śląsk, nasza Mała Ojczyzna, był tematem konkursu, w którym wzięliśmy udział.

Lekcje poza szkołą - Muzeum Prasy Śląskiej im W. Korfantego

Prasy typograficzne, maszyny offsetowe i linotypy, gabloty wypełnione unikatowymi egzemplarzami prasy wydawanej na Śląsku przez stulecia, pokaźna mapa informująca o rozmieszczeniu śląskich drukarń od XV do XIX wieku i ciekawe opowieści pana przewodnika zatrzymały naszych grafików przez całe przedpołudnie

Lekcje poza szkołą - Muzeum Śląskie

W poszukiwaniu źródła inspiracji nasi graficy trafili na wystawę „Warsztat artysty grafika - Odkrywanie różnorodności” do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Lekcje poza szkołą - Wystawa OFFO

Nasze lekcje o fotografii zbiegły się w czasie z Ogólnopolskim Festiwalem Fotografii Otworkowej. Jakie zdjęcie można zrobić bez aparatu z obiektywem? Poszliśmy sprawdzić.

Spotkania fleksograficzne

Przeniesienie edukacji do wirtualnego świata e-wykładów, video-konferencji oraz lekcji on-line otworzyło nam nowe drzwi. W marcu uczniowie technikum grafiki i poligrafii cyfrowej mogli dołączyć do SPOTKAŃ FLEKSOGRAFICZNYCH organizowanych przez Instytut Poligrafii i Papiernictwa Politechniki Łódzkiej.

Cylinder dociskowy, forma drukowa, anilox, wykrojnik... W czasie marcowego spotkania pan Kamil Haczmerian z firmy Koenig & Bauer zaprezentował najnowsze fleksograficzne maszyny drukowe i opowiedział o dynamicznym rozwoju druku fleksograficznego. "Jest przyszłość w świecie poligrafii" - zapewniał uczniów - "nawet w czasach pandemii nie spadło zapotrzebowanie na specjalistów."

spotkania_fleksograficzne.jpg

Graficy projektują - Okładki

Projekty okładek naszych ulubionych książek.

Jest praca dla korektora

Pani Ewa Popielarz (zajrzyjcie na jej stronę internetową https://ewapopielarz.pl/o-mnie/) w webinarze pt. JEST PRACA DLA KOREKTORA! w przemiły sposób wprowadziła uczniów pierwszej klasy na zupełnie nieznaną ścieżkę. Bardzo ciekawie opowiedziała o swojej pracy i możliwościach, jakie pojawiają się przed wszystkimi, którzy chcieliby w przyszłości zająć się korektą tekstów. Kto wie, może ktoś postanowi spróbować?

https://www.youtube.com/channel/UCrB16sHOXYSOFotof...