Biologia w gliwickiej palmiarni

9 maj 2024, 21:22

W pawilonie tropiku zobaczyli tzw. „piętra”, które są cechą charakterystyczną dla deszczowego lasu tropikalnego. Ciekawym elementem tego pawilonu był zbiór roślin owadożernych oraz kaskada i oczko wodne, w którym pływały piranie, pielęgnice pawiookie oraz sumy afrykańskie. W trzecim pawilonie - historycznym - podziwiali najstarsze i jedne z najbardziej okazałych roślin palmy – np. 120 letniego feniksa kanaryjskiego, zaś 15 metrowe araukarie i brachychiton robiły wrażenie swoją wielkością. W pawilonie sukulentów wśród olbrzymiej różnorodność budowy, kształtu, wielkości, miejsca magazynowania wody największe zainteresowanie wzbudziły 8 metrowe cereusy i kilkunastomilimetrowe litopsy – żywe kamienie. W pawilonie akwarystycznym uczniowie mogli poobserwować ryby rzek polskich, jeziora Tanganika, rzeki Amazonki i rzek Azji południowo-wschodniej. Największe wrażenie wzbudziły płaszczki i piranie.

Wizyta w palmiarni była połączeniem przyjemnie spędzonego czasu z poszerzeniem wiadomości z biologii. Dodatkowym zadaniem dla chętnych było opisanie rośliny, która zrobiła na nich największe wrażenie .

Barbara Będkowska

Prace uczniów