Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Kuchnia andaluzyjska

13 kwi 2023, 15:24

Andaluzja to region cieszący się wieloma dobrodziejstwami natury. Dotyczy to przede wszystkim obszarów należących do jej wybrzeża gdzie po obydwu stronach Cieśniny Gibraltarskiej znajdziemy bogactwo ryb i owoców morza, zarówno śródziemnomorskich jak i atlantyckich. Dieta rybna pozwalała Andaluzyjczykom przetrwać trudne momenty historii. Wówczas w portach rybackich w Andaluzji nawet najmniejsze sardele i kałamarnice zwykło się obtaczać w mące i soli morskiej oraz prażyć na oliwie z oliwek. Zresztą po dzień dzisiejszy urodzeni andaluzyjscy kucharze słyną z nieprzeciętnych umiejętności smażenia drobnej sardeli na patelni, którego aromatyczny efekt zdrobniale nazywają w miejscowym dialekcie pescaíto frito. Podczas lekcji nauczyciel omówił główne dania kuchni Andaluzyjskiej. Przedstawił sąd się wzięła nazwa przekąsek tapas. Określenie "tapa" pochodzi od staroświeckiego zwyczaju polegającego na przykrywaniu brzegów kieliszka kawałkiem chleba lub szynki (hiszp. tapar - przykrywać) w celu zapobiegnięcia wpadaniu do pitego trunku owadów. Najbardziej typowe andaluzyjskie tapas to przyprawiane oliwki czyli aceitunas aliñadas, pikantnie przyrządzone młode ziemniaczki papas gaditanas czy soczyste szaszłyki pinchos morunos (serwowane także z warzywami jako danie główne).

Nawiązując do ostatnio minionych Świąt Wielkanocy, podczas lekcji przybliżyliśmy zwyczaje Santa Semana. Ulice najważniejszych andaluzyjskich miast, którymi przemieszczają się wielkotygodniowe procesje wypełniają się zapachem kadzidła. Podczas Semana Santa pochodom kroczących z powagą postaci akompaniuje wzmagająca nastrój muzyka instrumentów dętych oraz bębnów. Dla stłoczonych gapiów główną atrakcją jest oczywiście widok zakapturzonych nazarenos idących w starannym szyku wokół wielkich platform, których przemieszczanie jest precyzyjnie zaplanowane .

Ważące kilkaset kilogramów a nawet kilka ton (!!!) trono przedstawiają sceny rodzajowe z Biblii związane przeważnie z Męką Pańską. Znajdujące się na nich figury to niekiedy bezcenne dzieła sztuki sakralnej z czasów średniowiecznych. Niektóre sceny, które tworzą oraz ich wizerunki są wyjątkowo poruszającym widokiem dla osób głęboko religijnych (szczególnie w atmosferze, którą niewątpliwie potrafi wytworzyć procesja Semana Santa.

Dzięki pobytowi w Instytucie Malagi nauczyciele mogli poznać kuchnię Andaluzyjską od podstaw a pobyt w trakcie przygotowań do Santa Semana był niesamowitym czasem, dzięki któremu możemy dzielić się doświadczeniem z naszymi uczniami.

Barbara Omylakowska i Dorota Sitek–Sędek