Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Śląskie Targi Książki

18 gru 2019, 08:04

Dostępne były nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich – od kryminałów i fantastyki po komiksy i poezję, a oprócz tego imponujące stoiska warszawskich antykwariuszy. Dodatkową atrakcją były spotkania z twórcami takimi jak Roma Ligocka, Cezary Łazarewicz, Maria Konwicka czy Maciej Pieprzyca.

Jedynym mankamentem Targów był tłok – impreza przyciągnęła tłumy wielbicieli czytania. Zapewne jednak udział uczniów w tym wydarzeniu będzie stałym punktem naszego kalendarza szkolnego.

Będąc w Strefie Kultury, trudno było nie wstąpić do wyjątkowego miejsca, jakim jest Muzeum Śląskie. Zawsze warto przenieść się w czasie do epoki maszyny parowej, zobaczyć zdemolowany przez Niemców Hotel Lomnitz czy bunt solidarnościowy lat 80 – tych.

Logistycy rozwijali wyobraźnię w Laboratorium Przestrzeni Teatralnych, a humaniści podziwiali tzw. stereofotografie w fotoplastykonie. Duże zainteresowanie wzbudziła imponująca kolekcja malarstwa współczesnego, w tym wystawa czasowa „Duch natury” z obrazami m.in. Wilhelma Sasnala i Zofii Kulik. Ekspozycja wskazuje na odpowiedzialność każdego z nas za kondycję środowiska naturalnego.

W Galerii Jednego Dzieła uczniowie zetknęli się z instalacją Chiharu Shioty, japońskiej artystki tworzącej w Berlinie. Ogromna sieć z włóczki z umieszczonymi w niej cyframi przypomina wszechświat w który wpleciono nasze historie indywidualne. I tu też przesłanie dzieła jest ekologiczne- każdy z nas jest częścią jednego organizmu, o który należy dbać.

Niezwykle bogata oferta Targów Książki i Muzeum Śląskiego sprawiła, że kilka godzin minęło zbyt szybko, pozostał pewien niedosyt w obcowaniu ze sztuką i książką. Uczniowie z żalem opuszczali zarówno przestrzenie muzealne, jak i budynek MCK – co ze zdziwieniem, ale i radością odnotowali opiekunowie Barbara Będkowska, Katarzyna Śnieg, Monika Długosz, Katarzyna Gibes.

Katarzyna Gibes