Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

W hołdzie Korfantemu

14 cze 2024, 10:50

Tym razem cmentarz na ul. Francuskiej odwiedziły klasy 2 b LO oraz 2 d Technikum. Zmartwił nas fakt, że grób w którym spoczywa jeden z Ojców Niepodległości sprawia wrażenie dość zaniedbanego. Tu pochowano też żonę dyktatora trzeciego powstania Elżbietę oraz syna Witolda. Wspomnieliśmy w tym miejscu o smutnym wydarzeniu - Korfanty w 1938r. czekał nadaremno w Czeskim Cieszynie na pozwolenie wjazdu na pogrzeb syna i takiego dokumentu nie otrzymał…

Pamiętamy zawsze o odwiedzeniu grobu jastrzębianina Dominika Zdziebło – Danowskiego „Kordiana”. Urodzony w Pochwaciu, podobnie jak cała rodzina angażował się w działalność konspiracyjną w czasie drugiej wojny światowej. Dowodził krakowskim zgrupowaniem AK „Żelbet”, a po wojnie był więziony przez władze komunistyczne – o jego tragicznych losach niestrudzenie przypomina w swych książkach Józef Musioł.

Odwiedziliśmy też Akademię Muzyczną – w jednym z jej budynków mieszkał czasowo Korfanty, a dziś całość zachwyca bardzo udaną rewitalizacją.

Muzeum Śląskie jak zwykle uwiodło wszystkich bogatą ofertą wystawienniczą. Najciekawsza okazała się historia najnowsza – uczniowie odnaleźli m.in. jastrzębskie akcenty z czasów strajków, zachwycili się ciemnią fotograficzną w PRL- owskiej łazience i przygotowanym do podróży Fiatem 126p… Znaleźli się też amatorzy malarstwa oraz współczesnych wideoartów (instalacja Lecha Majewskiego „Polana”).

Jak wynika z ewaluacji, wycieczka dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń, nie tylko muzealnych. Młodzież doceniła także spacer przez coraz bardziej urokliwe Katowice – od starej nekropolii przez secesyjne i modernistyczne Śródmieście do Strefy Kultury.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie Monika Długosz, Ewa Kosmowska, Żaneta Ciuksa – Macoń.

Katarzyna Gibes

Zdjęcia - Żaneta Ciuksa - Macoń