Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Image2.jpg

w Zespole Szkół nr 2 im W. Korfantego

Ogromną zaletą geografii jest jej użyteczność w codziennym życiu. Dzięki umiejętności właściwej interpretacji mapy nawet tej w smartfonie podróż staje się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza, prognoza pogody bardziej zrozumiała, a żywioły i ekstremalne zjawiska jeszcze bardziej fascynujące…

Jeśli pasjonuje Cię świat i chcesz go poznać bliżej to na lekcjach geografii otworzysz drzwi, które wskażą Ci drogę do poznania jego tajemnic.

Na lekcjach geografii stawiamy na kreatywną naukę, praktyczne działanie i kontakt z profesjonalistami.

Co nas wyróżnia?

  • Profesjonalnie wyposażone pracownie geograficzne m.in.tablice multimedialne, laptopy z dostępem do internatu, czy wielofunkcyjne urządzenia drukujące.


  • Kreatywność i oryginalność w zdobywaniu wiedzy, rozwijanie samodzielności, innowacyjności i pomysłowości.

II Miejska Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Miło poinformować, że w tegorocznej Miejskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej organizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska w Jastrzębiu-Zdroju uczennice klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego - Zofia Gazda i Julia Pietranik oraz uczniowie Technikum Logistycznego - Dominik Klyszcz i Jakub Sobociński zajęli drugie miejsce w mieście. Uczestnicy za osiągnięcia nagrodzona została elektronicznym mikroskopem oraz rzutnikiem, które wyposażą szkolne pracownie. Ponadto każda osoba z drużyny dostała dodatkowo indywidualne nagrody w tym plecaki, bidony i kubki. 

Gratulujemy !

Ekologiczni i kreatywni - nagroda główna dla ZS Nr 2

18 marca 2022 roku w ramach miejskich obchodów Miesiąca Ekologii Młodzieżowa przeprowadzony został konkurs, do udziału zaproszono wszystkie szkoły w mieście.

W Dniu Recyklingu tj. w piątek 18.03 po prezentacji przygotowanych kreacji zostały ogłoszone wyniki konkursu. Nagrodę główną za kreatywny RECYKLING otrzymali uczniowie naszej Szkoły. Kreacja została zaprojektowana i wykonana przez uczniów klasy 2b Technikum.



Konkurs na ozdobę świąteczną rozstrzygnięty

W naszej szkole został zorganizowany „Konkurs na ekologiczną ozdobę świąteczną”, którego celem było rozwijanie wyobraźni, wrażliwości estetycznej oraz pobudzenie aktywności twórczej uczniów.

Do wykonania ozdoby należało użyć materiałów naturalnych i tchnąć w nie drugie życie. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem. Na holu naszej szkoły wszyscy mieli okazję podziwiać przepiękne prace naszych uczniów. Po podliczeniu głosów oddawanych przez naszą młodzież wyłoniliśmy zwycięzców:

  • 1 miejsce: Króliczek Mateusz
  • 2 miejsce: Huba Dominika
  • 3 miejsce: Pomorska Klaudia


Konkurs Fotograficzny „#moje epickie wakacje"

W naszej szkole został zorganizowany Konkurs Fotograficzny „#moje epickie wakacje”. Celem tego konkursu było rozwijanie wśród młodzieży umiejętności obserwacji środowiska naturalnego, jego dokumentowania, interpretacji oraz opisu. Nadesłanych zostało mnóstwo bardzo ciekawych zdjęć, które przedstawiały piękno przyrody zarówno w Polsce jak i na świecie. Po burzliwych naradach wyłoniono najlepsze prace:

1 miejsce

Klaudia Adamiak- (Chorwacja) Primosten - „Kosmiczny zachód słońca”

Obraz1.jpg

2 miejsce

Elena Naperotti- Napoli, Włochy

Obraz2.jpg


3 miejsce

Marek Lisowski 3 a LO - "Wschód na kamienistej plaży" - fotografia została wykonana w miejscowości Paliouria (Grecja),
o wschodzie słońca na plaży.

Obraz3.jpg


W konkursie na wyróżnienie zasługiwały również przepiękne prace naszych uczniów:

Julia Onik 1 e T- Świerki, położone w zachodnio-południowej Polsce w województwie dolnośląskim w powiecie Kłodzkim, dawny kamieniołom.

Obraz4.jpg


Julia Sitek-
„Most miłości” Ayia Napa Cypr

Obraz2.jpg


Małgorzata Piwowar, 2B LO- Park Narodowy, Plitwickie Jeziora w Chorwacji

Obraz6.jpg


Uczennica klasy 3 A LO- Republika Dominikańska

Obraz7.jpg

Zapraszamy również do obejrzenia wszystkich zdjęć nadesłanych w ramach konkursu

Zdjęcia konkursowe


  • Bogata kolekcja minerałów, skał i skamieniałości oraz profile różnych typów gleb.
  • Współpraca z profesjonalistami i pasjonatami geografii:

 Spotkanie z absolwentką naszej szkoły, podróżniczką Marzeną Mazij.

Eko - lekcja w CPKRR

Wykorzystując piękną aurę jaką zafundował nam tegoroczny październik uczniowie klasy 3 b TP wybrali się na lekcje w terenie przeprowadzoną przez pana mgr Piotra Kania pracownika Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Podczas warsztatów stacjonarnych młodzież poznała teorię dotycząca form ochrony w Polsce zarówno przyrody ożywionej jak i nieożywionej.Przenosząc się w teren w praktyce mogli obserwować i rozpoznawać osobliwości natury objęte ochroną na terenie parku krajobrazowego.

Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili także położony w bezpośrednim sąsiedztwie parku Zespół klasztorno-pałacowy Opactwa Cystersów- Zakonu o bogatej historii i kulturze.

Dni Ziemi 2021 - jak dzisiaj chronimy przyrodę?

W ramach tegorocznych obchodów Dni Ziemi młodzież naszej szkoły wzięła udział w warsztatach przeprowadzonych przez pana Piotra Kanię ekologa i pracownika Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

Pan Piotr od kilku lat czynnie działa w projektach, których celem jest zachowanie gatunków współcześnie zagrożonych wyginięciem. W oparciu o własne doświadczenia opowiadał o sukcesach swoich działań oraz o porażkach z jakimi musiał się zmierzyć. Zwrócił uwagę na istotę przetrwania gatunku w celu utrzymania ciągłości ekosystemu. Tak często o tym zapominamy… Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który możemy zadbać tylko my sami.

jadrowa.png

                   Spotkanie z przyrodnikiem Piotrem Kania z Cysterskiego Parku Krajobrazowego w Rudach Wielkich.

  • Cykliczny udział w wykładach naukowych prowadzonych przez profesorów Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz w warsztatach geologicznych prowadzonych w miejscowym Muzeum Geologii Złóż.
  • Praktyczne zajęcia w terenie np. obserwacje i pomiary meteorologiczne za pomocą urządzeń ogródka meteorologicznego.

klatka.jpg



Wycieczka do Planetarium Śląskiego w Chorzowie

W dniach 2 listopada oraz 17 listopada ponad 170 uczniów klas pierwszych naszej Szkoły uczestniczyło w warsztatach zorganizowanych przez Planetarium im. M. Kopernika w Śląskim Parku Nauki.Obiekt ten obecnie należy do jednego z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.

Nowoczesny system projekcyjny jaki znajduje się w Planetarium pozwala wyświetlić na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata. Młodzież była zachwycona tą kosmiczną wycieczką...



Spływ kajakowy – zajęcia terenowe i aktywny wypoczynek

Zwiedzać, doświadczać i odkrywać można nie tylko, poruszając się lądem. Podróż z nurtem rzeki Rudy pozwoliła spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy. Uczniowie klasy drugiej naszego  liceum przekonali się, że z kajaka nawet dobrze dotychczas znane okolice wyglądają zupełnie inaczej.

Ponadto niecodzienny kontakt ze specyficzną przyrodą szlaku i wyzwanie, jakim jest konieczność wykazania samodzielności w radzeniu sobie z rzeką i kajakiem,przemawia do każdego i wywołuje bardzo pozytywne doznania, mimo początkowych kłopotów z opanowaniem sztuki wiosłowania, sterowania i pokonywania przeszkód. Spływ kajakowy to stanowczo jeden z lepszych pomysłów na szkolny wypad i jedna z atrakcyjniejszych propozycji w punkcie programu każdej wycieczki.

  • Zajęcia i warsztaty plenerowe organizowane np. na Górze Żar w Beskidzie Małym, w Planetarium Śląskim w Chorzowie, Palmiarni Miejskiej w Gliwicach czy Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.
  • Nauka z trendami Eko poprzez udział np. w:

                      - corocznej akcja sprzątania świata

                      - obchodach Dni Ziemi

                      - sadzeniu drzew w sąsiedztwie budynku szkoły

                      - segregacji śmieci w szkole

                      - wycieczkach, wyjściach i konkursach związanych z ekologią

Młodzież z "Korfantego" w akcji Sprzątanie świata

W teorii wszyscy doskonale wiemy, jak ważne są działania proekologiczne. Mamy świadomość tego, że powinniśmy zrezygnować z korzystania z plastikowych torebek czy słomek do picia, że należy pamiętać o oszczędzaniu energii i segregowaniu śmieci. A jak jest w praktyce?

Przekonaliśmy się o tym szybko wychodząc na zewnątrz Jak każdego roku i tym razem aktywnie włączając się akcję SPRZĄTANIE ŚWIATA.

Trochę teorii..

O tym jak ważna jest segregacja odpadów i dlaczego musimy ją stosować dowiedzieliśmy się z wystawy udostępnionej w holu szkoły, która promowała zasady właściwej segregacji. Aby odpady trafiały do właściwych pojemników, bo kiedy trafiają do nieodpowiedniego pojemnika, stają się zanieczyszczeniem, zamiast wstępnie posegregowanym surowcem wtórnym.

A teraz już praktyka…

Im więcej zbierzemy tym zdrowiej żyjemy. Podjęliśmy wyzwanie i miedzy 6, a 9 września porządkowaliśmy teren nie tylko wokół naszej szkoły ale również teren OWN gdzie jastrzębska młodzież spędza wolny czas. Oj było co segregować i sprzątać …

Sukcesy naszych uczniów


  • Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy IV a T - Weronika Gamża - zakwalifikowała się do okręgowego etapu XV Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”. Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnym etapie!

4dc1ad8aaed0259349c4d2b5e14499b3.jpg

  • Sebastian Kokoszka z Technikum Logistycznego znalazł się wśród pierwszej piątki laureatów V Ogólnopolskiego Turnieju Szkół EKO organizowanego przez Wyższą Szkołę Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.

turniej_eko_-logo.png

  • Alicja Tokarczyk oraz Klaudia Wierzgoń zostały finalistkami Ogólnopolskiej Olimpiady o Górnym Śląsku.