Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska, sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury

Hipokrates (460–377 p.n.e.)

"Ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu" ( Tissot )

Po co się uczymy?

inline2.jpg

Dla zdobycia wiedzy i zwiększenia świadomości znaczenia zdrowia psychicznego, kształtowanie nawyków prozdrowotnych poprzez ruch i aktywność fizyczną, w procesie dbałości o swoje zdrowie i innych osób. Umiejętność świadomego wykorzystania ruchu w codziennej higienie zdrowia. Aktywne przeciwdziałanie siedzącemu trybowi życia oraz propagowanie aktywnego wypoczynku. Wykorzystanie ruchu w oddziaływaniach terapeutycznych na jednostkę oraz podkreślenie znaczenia profilaktyki zdrowia psychicznego w codziennym życiu.

Czego się uczymy?

Zdobywamy wiedzę na temat psychologicznych czynników warunkujących zdrowie i rozwijamy jej przydatność w życiu osobistym.

Poznajemy i rozumiemy związek psychologii zdrowia z aktywnością fizyczną. Poznajemy formy wykorzystania ruchu jako profilaktyki zdrowotnej. Poznajemy układ ruchu oraz zdolności motoryczne człowieka.

inline.jpg

Rozwijamy świadomość znaczenia aktywności fizycznej w psychologii zdrowia dla kształtowania prawidłowych relacji i promowania zdrowia w różnych środowiskach.

Potrafimy identyfikować związek pomiędzy mechanizmami psychologicznymi a zdrowiem.

W zakresie kompetencji uwrażliwiamy na potrzebę ciągłego, świadomego rozwoju w zakresie psychologii zdrowia oraz potrzebę przeciwdziałania negatywnym skutkom czynników zewnętrznych na zdrowie poprzez aktywność fizyczną i ruch.

Poznajemy pojęcie stresu psychologicznego i nabywamy umiejętność radzenia sobie ze stresem. Poznajemy znaczenie psychologii w sporcie.

Jak się uczymy?

inline1.jpg

Poprzez zajęcia teoretyczne oraz ćwiczenia warsztatowe, skoncentrowane na zdobyciu umiejętności praktycznych.

Poznajemy warsztat pracy psychologa zdrowia, psychologa sportu, trenera aktywnego i zdrowego trybu życia oraz terapeuty.

Bierzemy udział w zajęciach warsztatowych .

Jak utrzymać zdrowie?

Ćwiczenia fizyczne mają nie tylko bardzo dobry wpływ na kształtowanie naszej odporności fizycznej. To również nieoceniony środek w walce o zdrowie psychiczne. Często zapominamy, że nasza psychika i ciało to jedność. Dbając o jedno, poprawiamy kondycję drugiego. Ćwiczenia pozwalają odreagować stres, zmniejszają ryzyko zachorowania na depresję oraz poprawiają humor poprzez wyrzut endorfin. Aktywność fizyczna jest ważna zarówno wśród młodych, jak i osób starszych, dlatego należy ruszać się tak często, jak to możliwe. Nerwica, fobie, depresja – na to wszystko mogą pomóc regularne ćwiczenia.

inline3.jpg

Zajęcia z arteterapii