Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Klasa pożarnicza z elementami ratownictwa górskiego i wodnego


Profil skierowany jest do uczniów zainteresowanych:

 • służbami mundurowymi
 • ratownictwem medycznym
 • niesieniem pomocy innym
 • językiem angielskim
 • biologią, chemią, geografią
 • rozwijaniem umiejętności sportowych

Wybierając tę klasę będziesz mógł w przyszłości podjąć studia na kierunkach:

 • pożarniczych
 • ratownictwo medyczne
 • medycyna
 • pielęgniarstwo
 • bezpieczeństwo wewnętrzne

Co proponujemy?

 • zajęcia w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju
 • poszerzone treści kształcenia z zakresu pożarnictwa i ratownictwa
 • ciekawe wycieczki przedmiotowe
 • zajęcia z ratownictwa wodnego
 • zajęcia na strzelnicy
 • zajęcia sportowe przygotowujące do testów sprawnościowych
 • warsztaty z pierwszej pomocy
 • zajęcia z wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi

Klasa objęta:

Patronatem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju

Patronatem Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego

Patronatem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Porozumieniem z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Aktualności rok szkolny 2020/2021

Zawsze chętnie pomagamy!

W styczniu odbył się 29 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem przewodnim: Finał z głową. Celem tegorocznego finału jest zakup sprzętu dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Pomimo wielu obostrzeń związanych z pandemią Covid-19, w ścisłych zasadach reżimu sanitarnego, kilkoro uczniów z zapałem zbierało datki na zakup sprzętu medycznego. W naszej szkole znajdowała się siedziba sztabu, gdzie młodzież odebrała puszki i pakiety, w skład których wchodziła maseczka ochronna i płyn do dezynfekcji. Udało się zebrać blisko 2000 złotych. 

Strażacy ćwiczą na strzelnicy

Młodzież klasy pożarniczej szlifuje swoją sprawność podczas zajęć na strzelnicy sportowej, która mieści się w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. To tutaj, pod czujnym okiem instruktora Pana Bronisława Wity, młodzi strażacy uczestniczą w zajęciach strzelectwa. Na strzelnicy odbywają się ćwiczenia strzelania z broni pneumatycznej z odległości  10 m i 25 m. Zajęcia podzielone są na cykle szkoleniowe, a po zakończonym cyklu odbywają się zawody sportowe.

Młodzi strażacy na zajęciach w OSP Ruptawa

Uczniowie klasy przygotowującej się do zawodu strażaka mają możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Zajęcia odbywają się Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruptawie, a młodzież ćwiczy pod opieką druha Pana Piotra Stafina.

Przyszli strażacy poznają tajniki zawodu, sprzęt strażacki, jakim dysponuje sama jednostka oraz wyposażenie wozu strażackiego. Korzystając z doświadczenia prowadzącego, młodzi strażacy ćwiczą musztrę i przygotowują się do zaplanowanych w tym roku zawodów. Młodzież odbyła również fachowe szkolenie poświęcone zasadom udzielania pomocy przedmedycznej.

OSP_1.png            OSP_2.png

Życzenia świąteczne składają młodzi  strażacy

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczennice klasy 1b przygotowały piękną kartkę, z ułożonymi specjalnie na tę okazję życzeniami. Alicja wraz z Dominiką chciały w ten sposób wnieść radość i nadzieję w trudną codzienność, z jaką mierzymy się od kilku miesięcy.

Życzymy Wesołych Świąt !

kartka_witeczna_.png

Aktualności rok szkolny 2019/2020

Strażaczka Korfantego

Dźwięk syreny strażackiej, wozy bojowe, akcja gaśnicza, od której zależy ludzkie życie. To wszystko nie jest obce 18 - letniej Anicie Drescher.

https://www.jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/anita-drescher-strazaczka-z-korfantego/

Jastrzębski Klub Wysokogórski

to znana w całej Polsce marka. Zespołu Szkół Nr 2 imienia Wojciecha Korfantego też nie trzeba specjalnie przedstawiać. Klub objął patronatem ZS 2 zapowiadając ciekawe przedsięwzięcia.

https://jastrzebieonline.pl/news,14412,korfanty-na-szczytach-z-klubem-wyskokgorskim.html

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Ratownictwo wodne to umiejętności i wiedza nie tylko dla wtajemniczonych, aby je zdobyć wystarczy zostać uczniem Zespołu Szkół Nr 2 imienia Wojciecha Korfantego. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe objęło patronatem klasy II Liceum Ogólnokształcącego.

https://jastrzebieonline.pl/news,14690,ratownictwo-wodne-w-ogolniaku.html

Jak zostać lekarzem?

To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi. Na pewno trzeba skończyć studia medyczne. Ale swoją przygodę z medycyną można zacząć już w liceum.

https://jastrzebieonline.pl/news,14724,jak-zostac-lekarzem.html

Reguła dziewiątek

W marcu uczniowie spotkali się z ratownikiem medycznym. Ratownik przybliżył młodzieży zagadnienia związane z oparzeniami. Wyjaśnił, co to jest reguła dłoni oraz reguła dziewiątek, a także kiedy oparzenie należy traktować jako oparzenie ciężkie.

Nasi strażacy w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej i w Centralnym Muzeum Pożarnictwa

11 grudnia uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego oraz klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego, dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiego PSP w Chorzowie, mogli uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Centrum jest podzielone na sektory tematyczne, obrazujące zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego oraz sił natury, tj. pożary mieszkań, pożary lasów, wypadki drogowe, katastrofy komunikacyjne, zagrożenie czadem oraz tzw. małą strażnicę z samochodem pożarniczym. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań multimedialnych, pomieszczenia bardzo realistycznie przedstawiają te zagrożenia i uświadamiają, jak łatwo można do nich doprowadzić.

W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, dzięki uprzejmości Dyrektora CMP, mogliśmy zobaczyć ekspozycje: „Od czego zaczynali nasi ojcowie” –samochody strażackie z II połowy XX wieku, „ Strażacka Niepodległa 1918” –wkład strażaków w odzyskanie niepodległości, „Wspólnie na ratunek” –wystawa na XX-lecie powstania KSRG oraz wiele ciekawych eksponatów z 4 tysięcy znajdujących się w obiekcie. Naszym Przewodnikiem był Naczelnik Wydziału Naukowo-Oświatowego.

Wycieczka odbyła się dzięki zaangażowaniu i pomocy Komendanta Miejskiego PSP w Jastrzębiu-Zdroju oraz strażaka historii pożarnictwa-Pana Michała Malisza.

Link do artykułu:

https://www.jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/strazacy-z-korfantego-gasili-pozar/

Ćwiczenia z ratownikiem medycznym

21 listopada młodzież klasy pożarniczej mogła uczestniczyć w ćwiczeniach z ratownikiem medycznym. Pan Rafał z Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej przybliżył uczniom tajniki pracy ratownika medycznego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Młodzież dowiedziała się, dlaczego bardzo ważne jest bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia oraz w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłego, dziecka i niemowlęcia.

Z wizytą w WSS Nr 2

5 listopada uczniowie klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego oraz klasy rehabilitacyjno-medycznej odbyli szereg ciekawych spotkań w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Lekarz Zarządzający Oddziałem Rehabilitacyjnym - dr n. med. Radosław Bieniek przybliżył młodzieży zagadnienia związane z rahabilitacją. Uczniowie zobaczyli gabinet fizykoterapii i  hydroterapii. Ciekawym punktem spotkania było sprawdzenie, na czym polega system rehabilitacji wirtualnej See Me. Pani Ania pokazała młodzieży Stację Dializ i wyjaśniła, na czym dializy polegają i kto z nich korzysta. Pani Mariola bardzo ciekawie przedstawiła młodzieży zagadnienia z zakresu epidemiologii i higieny i sprawdziła, czy młodzież potrafi prawidłowo myć ręce. Uczniowie zobaczyli również Centralną Sterylizatornię. Podczas wszystkich spotkań  towarzyszyła nam  Pani Maria, której serdecznie dziękujemy.

Miasteczko Zawodów

Jak zostać strażakiem a jak operatorem nr 112?

Uczniowie klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego oraz rehabilitacyjno-medycznej odwiedzili Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Młodzież zobaczyła obiekty, w których uczą się przyszli strażacy oraz poligon, na którym odbywają ćwiczenia. Bardzo ważnym punktem wycieczki było omówienie warunków rekrutacji do szkoły .

W tym samym dniu uczniowie zobaczyli, jak funkcjonuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała, jak można zostać operatorem numeru 112, jak funkcjonuje CPR i dlaczego tak ważne jest korzystanie z numeru alarmowego tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

Wizyta w Pogotowiu Ratunkowym

15 października 2019 roku młodzież odwiedziła Stację Pogotowia Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem karetki pogotowia, dowiedzieli się, co to jest karta wyjazdowa oraz karta medycznych czynności ratunkowych. Ratownik medyczny i pielęgniarka systemu przybliżyli uczniom zawód ratownika medycznego, który jest zawodem wymagającym dużej wiedzy, umiejętności oraz sprawności fizycznej i wytrzymałości psychicznej.

Kategoria A

4 października 2019 roku uczniowie klasy pierwszej mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku - por. Michałem Sz. Młodzież dowiedziała się m.in. na czym polega kwalifikacja wojskowa, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać zawodowym żołnierzem, jakie mamy rodzaje Sił Zbrojnych RP. Jednym z wymogów jest uzyskanie kategorii zdrowia A, która wymagana jest również do pracy w innych służbach mundurowych, w tym straży pożarnej. 

Sukces naszego ucznia

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której członkiem jest Filip - uczeń klasy pożarniczej w elementami ratownictwa górskiego i wodnego, zajęła I miejsce w gminnych zawodach sportowo - pożarniczych. Zawody odbyły się 21 września 2019 roku w Wodzisławiu Śląskim. 5 października 2019 roku w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych MDP zajęła 3 miejsce.

Filipowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

III zawody ratownictwa technicznego

14 września 2019 roku w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się III zawody ratownictwa technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. W rywalizacji wzięło udział 15 zespołów JRG z całego Śląska. Uczniowie klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego oraz klasy rehabilitacyjno-medycznej mogli zobaczyć działania strażaków, związane m.in. z zabezpieczeniem terenu, udzielaniem pomocy poszkodowanym w pojeździe oraz przygotowaniem do transportu.