Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Rok szkolny 2021/2022

Narodowe Czytanie 2021 w „Korfantym”

W dniach 6 – 8 października 2021 w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Podobnie jak poprzednie, miała na celu popularyzowanie dzieł literatury narodowej. Tegoroczną lekturą, z którą zapoznali się uczestnicy wydarzenia, był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Najpierw uczniowie obejrzeli w sali kinowej spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Marcina Wrony ze znakomitą kreacją Magdaleny Cieleckiej w roli Dulskiej (2013 r.). Przed projekcją pani Krystyna Szczęsny (bibliotekarka i polonistka) przybliżyła młodzieży postać Gabrieli Zapolskiej i jej dzieło, a także wyjaśniła pojęcie „dulszczyzny”. Uczniowie otrzymali zakładki z synonimami słowa „dulszczyzna”.

Zwieńczeniem akcji było czytanie fragmentów dramatu w holu szkoły. W wydarzeniu wzięła udział pani dyrektor Ewa Mentel, która wcieliła się w rolę pani Dulskiej. Partnerowała jej pani Monika Brachaczek (sekretarka) jako Lokatorka.

Nasi lektorzy:

Anita Bodzioch

Zuzanna Górecka

Wanessa Hauszild

Karolina Kozłowska

Weronika Pawełoszek

Konrad Rduch

Gabriela Walek

Krzysztof Wierzbicki

Julia Żydka

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czytania.

Narodowe Czytanie przygotowały bibliotekarki: Krystyna Szczęsny i Żaneta Wiercioch

Konkurs „Zabierz książkę na wakacje…” rozstrzygnięty

Zwycięzcami wakacyjnego konkursu fotograficznego zostali uczniowie klasy III a LO. I miejsce zajął Szymon Sorek za umiejętność dostrzegania w rzeczywistości literackich nawiązań. Zdobywczynią drugiego miejsca została Aneta Pala za uchwycenie atmosfery beztroskich wakacyjnych dni. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Wrześniowy kiermasz książek

Już we wrześniu w rusza kiermasz książek w „Korfantym”. To świetna okazja, aby zaopatrzyć się w podręczniki potrzebne do nauki w Liceum Ogólnokształcącym, Technikum lub Branżowej Szkole I stopnia. Kiermasz to również miejsce, gdzie możesz zdobyć ciekawą lekturę na długie jesienne wieczory. Przeczytaj o wydarzeniu i dowiedz się więcej.

kiermasz.jpg

Każdy uczeń może przynosić książki do biblioteki w godzinach jej pracy. Należy pamiętać, aby zapisać na kartce swoje imię, nazwisko i klasę oraz zaproponować cenę za daną książkę. Książki, które nie znajdą nowego właściciela można w każdej chwili odebrać z biblioteki.

Zachęcamy do udziału w kiermaszu!

Rok szkolny 2021/2020

Konkurs fotograficzny „Zabierz książkę na wakacje…”

konkurs.jpg

Przed nami najprzyjemniejszy okres w roku – wakacje! A jeśli wakacje, to urlop. A jeśli urlop to… koniecznie z książką w ręku. Nic nie poprawi humoru ani nie zrelaksuje tak, jak dobra lektura. Czy to na plaży, w górach czy w domu – zawsze warto mieć jakąś w zanadrzu.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co robią w wakacje książki pozostawione w bibliotekach? Czy zazdroszczą koleżankom - szczęściarom, które wylegują się z ludźmi na plaży? Czy płaczą, że nikt ich nie chce i nie kocha? A może chodzą do innych działów na ploteczki? Czytają po raz nie wiadomo który z nudów same siebie?

Pamiętajcie - bez Was książki się nudzą - zabierzcie je ze sobą na wakacje!

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym
"Zabierz książkę na wakacje”.

Wasze zadanie jest proste: należy sfotografować się z książką (najlepiej pożyczoną w naszej bibliotece). Można też zrobić zdjęcie samej książce w ciekawej wakacyjnej scenerii. Wybór należy do Was.

Do udziału w konkursie zapraszamy również uczniów rozpoczynających naukę
w klasie pierwszej we wrześniu 2021 roku.

Na zwycięzców czekają nagrody.
Zapraszamy do udziału!

Spotkanie bibliotekarzy jastrzębskich szkół

2 czerwca 2021 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się spotkanie bibliotekarzy szkół jastrzębskich. Jego celem było omówienie sytuacji bibliotek szkolnych podczas nauczania zdalnego, problemów związanych z powrotem uczniów do szkół i pomocy podopiecznym w zaadaptowaniu się do nowych warunków po długim okresie izolacji.

Bibliotekarki podzieliły się również doświadczeniami związanymi z organizacją pracy biblioteki, pozyskiwaniem środków na zakup nowych książek. Nie zabrakło również zapowiedzi zintensyfikowania wspólnych działań i inicjatyw zaplanowanych na kolejny rok szkolny.

Atrakcją spotkania była prezentacja Agaty Tuckiej-Marek na temat współpracy z autorką książki „Semiramida” Ewą Kassalą. Pani Agata przedstawiła również swoje niezwykłe projekty zainspirowane przygodą z „Semiramidą” oraz pasją do koni i jeździectwa. Warto podkreślić, że obie panie są absolwentkami naszej szkoły, a Pani Agata Tucka-Marek jest nauczycielką wychowania fizycznego w ZS2.

Udział w tym wydarzeniu wzięli również uczniowie Korfantego.

Spotkanie bibliotekarek odbyło się po raz drugi w bieżącym roku szkolnym. Poprzednie, z udziałem autorki książki „Pełny bunclok” Anny Lerch-Wójcik, miało miejsce 30 września 2020 r.

Żaneta Wiercioch

148 rocznica urodzin Korfantego

Zespół Szkół Nr 2 z dumą nosi imię Wojciecha Korfantego. Nasza szkoła od początku swojej działalności identyfikowała się z ideami towarzyszącymi działalności Korfantego, jego walką o powrót Śląska do Macierzy, o podniesienie poziomu edukacji mieszkańców Śląska, a także o polepszenie bytu społeczności lokalnej.

20 kwietnia obchodzimy 148 rocznicę urodzin naszego Patrona.

Korfanty1.png

Każdego roku czcimy pamięć Wojciecha Korfantego. Chcemy przypominać zasługi i dokonania wielkiego Ślązaka i Polaka. Wybitny polityk, publicysta, bohater niepodległościowy - Wojciech Korfanty to jeden z najbardziej zasłużonych Polaków XX wieku i jedna z najważniejszych postaci dla Śląska.

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi faktami z życia i działalności
Wojciecha Korfantego.

Polecamy zakładkę Patron Szkoły

Dlaczego warto mieć hobby?

Hobby pobudza zmysły, wyzwala pozytywne emocje i nadaje życiu kierunek. Sprawia, że nabiera ono kolorów i większego sensu. Brak hobby prowadzi do nudy, pustki, a nawet depresji i destrukcyjnych uzależnień. Hobby wyzwala pozytywne emocje i wpływa na poczucie dobrostanu.

Badania wykazały, że posiadanie hobby, bądź – jak kto woli - pasji wpływa na dobre samopoczucie i satysfakcję z życia, niezależnie od wieku i płci. Ludzie prowadzący życie z pasją częściej doświadczają pozytywnych emocji oraz jest im łatwiej w przypadku niepowodzeń czy chwilowych przeciwności. Lepiej je znoszą.

Życie z pasją:

dodaje energii, żywotności i sił witalnych

 • zwiększa zaangażowanie, koncentrację i wydajność
 • wpływa na proces twórczy i kreatywność
 • korzystnie wpływa na Twoje zdrowie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne)
 • ma działanie profilaktyczne
 • jest sposobem na relaks i wypoczynek
 • zaspokaja potrzebę relacji z innymi ludźmi
 • daje szansę na wystąpienie efektu flow (to stan, w którym człowiek doświadcza pewnego rodzaju euforii, ekstazy wywołanej całkowitym oddaniem się wykonywanym czynnościom)

Ostatecznie pasja jest sposobem na odprężenie, wytchnienie i relaks. Zmniejsza stres i wspomaga nasz system odpornościowy.

Hobby jest jak przyjaciel, z którym nigdy się nie nudzisz.

Ciekawe jest również to, że coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na profil swojego przyszłego pracownika nie tylko poprzez wykształcenie czy doświadczenie zawodowe, ale przede wszystkim zainteresowania czy pasje. To one niekiedy mówią o nas najwięcej

Biblioteka zaprasza w podróż

Wyjazdy zagraniczne i krajowe pozwalają poznawać piękne miejsca, których na całym świecie nie brakuje. Niemal każdy chciałby móc zwiedzać świat, ale z wielu względów nie zawsze możemy realizować takie marzenia.

pozdroz.jpg


W czasie pandemii zmuszeni jesteśmy do pozostania w domach. Jeśli jednak lubisz podróże, to możesz je odbywać dzięki książkom. Napisane przez znanych podróżników, globtroterów, opatrzone wieloma fotografiami, pozwolą Ci zaznajomić się nawet z najdalszymi zakątkami naszego świata. Część podróżników obdarzonych jest nie tylko ciekawością poznawania świata, ale i talentem literackim, dlatego ich książki znakomicie oddają atmosferę i piękno miejsc, o których opowiadają. Dzięki nim poznasz nie tylko piękne miejsca, ale i kulturę różnych zakątków świata. A może wykorzystasz swoje zdolności i przygotujesz jakąś egzotyczną potrawę.

W bibliotece szkolnej znajdziesz znakomite książki o podróżach. Nowości i znane, lubiane przez naszych czytelników pozycje odkryją przed Tobą tajemnice szerokiego świata.
Narodowe Czytanie 2020 w Korfantym

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku,
a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył
w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Rękopis Balladyny znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl>>


Biblioteka szkolna zachęca uczniów i nauczycieli do czytania dramatu .

Dla tych, którzy prześlą zdjęcie lub filmik z czytania „Balladyny” przewidziane atrakcyjne nagrody książkowe.

biblioteka.zs2@op.pl

Filmy historyczne w zbiorach biblioteki szkolnej

filmy_historyczne.jpg

Biblioteka szkolna od lat prenumeruje Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej. Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu jest instytucją publiczną, której głównymi zadaniami są: badanie oraz popularyzacja najnowszej historii Polski.

Jednym z ważniejszych działań IPN jest upowszechnianie wiedzy z historii współczesnej. Instytut organizuje zajęcia w szkołach. warsztaty dla nauczycieli, wykłady, seminaria, konkursy i wycieczki piesze. Przygotowuje również wystawy, koncerty, pokazy filmowe, strony internetowe i nowoczesne materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów, wydaje interesujące gry planszowe.

Coraz częściej Instytut sięga po nowoczesne formy multimedialne: filmy dokumentalne, animacje, prezentacje wspierające proces nauczania historii.
Zachęcamy nauczycieli i uczniów, których interesuje najnowsza historia Polski do zapoznania się z filmami, które znajdują się w zbiorach biblioteki szkolnej.

Przydatne linki można znaleźć również na stronie:

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/dla-uczniow

Biblioteka proponuje książki, które nie męczą oczu

Zapraszamy do zapoznania się z zestawem lektor do słuchania, zakupionych do szkolnej biblioteki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do szkolnej biblioteki zostały zakupione lektury do słuchania:

 • H. Sienkiewicz „Potop”

  promocja.jpg

 • G. Orwell „Rok 1984”
 • S. Żeromski „Przedwiośnie”
 • G. Herling- Grudziński „Inny świat”
 • A. Dante „Boska komedia”
 • A. Camus „Dżuma”
 • J. Kochanowski „ Treny”
 • H. Krall„Zdążyć przed Panem Bogiem”
 • B. Prus „Z legend dawnego Egiptu”
 • B. Prus „Lalka”
 • L. Staff „Kwiatki świętego Franciszka”
 • Z. Krasiński „Nie- Boska komedia”
 • W. Gombrowicz „Ferdydurke”
 • J.R.R. Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
 • E. Hemingway „Stary człowiek i morze”

Zachęcamy do skorzystania z audiobooków.

Znalezienie sposobu na audiobooki pozwoli przyswajać książki w sytuacjach, kiedy czytanie jest niemożliwe. Warto szczególnie, jeśli alternatywą jest całkowita strata czasu.

Biblioteka zachęca

Biblioteka szkolna przedstawia pięć powodów, dla których warto grać w gry planszowe.

Pięć powodów, dla których warto grać w gry planszowe:

zacheta.jpg

1. Gry planszowe są dobre dla mózgu.
 • Granie w gry planszowe jest dobre dla mózgu! Badania pokazują, że istnieją różne korzyści poznawcze wynikające z gry. „Planszówki” w znacznym stopniu zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju Alzheimera i demencji. Gry dedukcyjne pomagają trenować mózg w logicznym myśleniu i poprawiają standaryzowane wyniki testów dla uczniów i studentów.
2. Gry planszowe są terapeutyczne.
 • Gra w odpowiednią grę planszową to doskonałe doświadczenie, które pozwala usiąść wygodnie, wyciszyć się i po prostu zrelaksować.
 • Gry planszowe wymagają pewnego poziomu koncentracji, który może odciągnąć nas od rygorów osobistego życia, nie stając się zbyt przytłaczającymi. Co więcej, większość gier planszowych nie jest zbyt stresująca, więc są doskonałym sposobem na odpoczynek. To, w połączeniu z korzyściami społecznymi płynącymi z grania z innymi, może sprawić, że będą wspaniałym sposobem na wypełnienie dnia.

3. Gry planszowe oferują coś dla każdego.

 • Piękno nowoczesnych gier planszowych polega na tym, że pod każdym względem jest wśród nich niesamowita różnorodność. To nie tylko gry dedukcyjne, które wymagają sporo koncentracji. Istnieje cała grupa zabawnych, lekkich gier towarzyskich, które dają mnóstwo frajdy i nie wymagają dużych inwestycji umysłowych. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.

4. Gry planszowe pozwalają odłożyć telefony/tablety.

 • Gry planszowe są doskonałym lekarstwem na świat, w którym nieustannie rozpraszają nas ekrany wokół nas. To doskonałe doświadczenie społeczne z wielu powodów. Daje wszystkim coś do zrobienia, stwarza mnóstwo okazji do rozmowy, a jednocześnie otwiera możliwości poznania swoich znajomych w sposób, jakiego nigdy nie wyobrażaliśmy sobie ani nie oczekiwaliśmy. Gry tworzą zabawne chwile, w których możemy rywalizować z bliskimi, angażując się w nowe sposoby, a jednocześnie otwierając drzwi do zwykłej przyjacielskiej konwersacji.

5. Gry planszowe tworzą nowe przyjaźnie.

 • Powodem, dla którego gry planszowe są wspaniałe, by zdobywać nowych przyjaciół jest to, że są łatwym sposobem na zmobilizowanie ludzi do wspólnego zainteresowania i oferują relatywnie wolny od stresu sposób wiązania się z innymi ludźmi. Jeśli grasz w grę planszową z kimś nowym, masz pretekst, aby nie angażować się z bardzo interesującą rozmowę od samego początku; masz grę, na której możesz się skupić. Kiedy oboje gracie i nie będziecie mogli wymyśleć niczego, o czym moglibyście porozmawiać, możecie rozmawiać o samej grze. Jest to doskonały sposób, aby naturalnie poczuć się komfortowo z kimś, nie odczuwając nacisku.

Dzięki ofiarności sponsorów w zbiorach szkolnej biblioteki pojawiły się gry planszowe.
Uczniowie mogą z nich korzystać w czytelni. Zachęcamy również wychowawców
do wykorzystania gier na lekcjach wychowawczych.

Rok szkolny 2019/2020

Moc książek możesz wykorzystać w czasie izolacji!

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Biblioteka szkolna każdego roku starała się przygotować z tej okazji niespodziankę dla swoich czytelników. W tym roku, niestety, nie ma możliwości spotkania się w większej grupie w bibliotece.

Choć nasza szkoła jest zamknięta dla uczniów, bibliotekarze pracują. Wykorzystują ten czas na uporządkowanie zbiorów i dokumentacji bibliotecznej,opracowanie scenariuszy zajęć, które będą realizowane po ustąpieniu zagrożenia, przyjmują zwroty książek od maturzystów.

Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy wypożyczenia książek dla wszystkich naszych czytelników. Będzie to możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania i umówieniu dogodnej pory odbioru książek. Można to zrobić za pomocą dziennika elektronicznego lub na adres: biblioteka.zs2@op.pl.

izolacja.jpg

Dziś bardziej niż kiedykolwiek, gdy ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. Zachęcamy Was, Drodzy Czytelnicy, do dzielenia się odkrytymi podczas lektury cennymi cytatami.

Z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka szkolna ogłasza konkurs fotograficzny pt. „Moc jest w książce”. Konkurs jest adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Wystarczy w terminie do 1 czerwca przesłać na adres: biblioteka.zs2@op.pl zdjęcie konkursowe wraz z imieniem, nazwiskiem i klasą.


Zdecydowanie zachęcamy do celebracji święta z wyśmienitą literaturą w dłoniach. Przypominamy, że w szkolnej bibliotece mamy 540 nowości ! Pamiętajmy, że w czasach izolacji, bardziej niż kiedykolwiek, książka może okazać się najlepszym wsparciem. Liczne badania dowodzą, że czytanie redukuje stres i przynosi ukojenie. Stymuluje naszą kreatywność oraz poszerza horyzonty. W końcu również dzięki lekturze możemy podróżować bez ograniczeń!

Do zobaczenia w bibliotece!

Konkurs biblioteki szkolnej

Biblioteka szkolna ogłasza niezwykły, nietuzinkowy, niestandardowy, inny niż wszystkie do tej pory KONKURS (literacki, plastyczny, fotograficzny i jaki tylko podpowie wam wyobraźnia).

"Zapiski z czasu koronaizolacji” w formie opowiadania/pamiętnika/relacji – zasadniczo forma literacka jest dowolna. Łapmy za narzędzia pisarskie (jakiekolwiek by one były) i piszmy! Piszmy w dowolnej formie o swoich odczuciach, wrażeniach, obawach i nadziejach związanych
z zaistniałą sytuacją; o dniu zwyczajnym z czasu, kiedy nie wolno nam przyjść do szkoły i musimy pozostać w domach. Stwórzmy wspólnie relację/pamiętnik, który kiedyś może stać się wspaniałym dokumentem opowiadającym o tym, jak reagowaliśmy na informacje docierające do nas zewsząd i różnymi kanałami.

Niech to będzie nie tylko pamiętnik, ale i swego rodzaju terapia. Pisząc rozładujemy stres, oswoimy niepokój, a może i strach. Jak wiemy, papier (pole tekstowe) jest cierpliwy, a pisanie często pomaga odprężyć się, wyrzucić z siebie to, co w nas siedzi i nie pozwala odzyskać spokoju. Zajmijmy zatem ręce i myśli, nie dajmy się panice i nudzie, a twórzmy!

Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są nagrody rzeczowe, a wszystkie nadesłane dzieła opublikujemy we wspólnym tomie/książce pt. „Korona, której nie chcieliśmy”. A może ktoś zaproponuje inny tytuł?

Nasze wspólne dzieło można ilustrować fotografiami, rysunkami, obrazami (czym tylko chcecie)

Prace nadsyłamy drogą elektroniczną na adres: biblioteka.zs2@op.pl w tytule
e-maila wpisując „korona”. Czekamy do końca naszej przymusowej kwarantanny.
Nie zapomnijcie napisać o swojej reakcji na ponowne otwarcie szkoły.

A po otwarciu biblioteki czekamy na wszystkie wasze prace, których nie będziecie mogli przesłać drogą elektroniczną.

Termin zakończenia konkursu zostanie podany, gdy tylko będzie to możliwe.

Do relacjonowania swoich przeżyć zapraszamy również nauczycieli.

Propozycje biblioteki szkolnej

mpik Premium: jak aktywować?

Aby aktywować swój darmowy kod, wystarczy wejść na stronę: empik.com/czas-w-domu. Daje on między innymi 60 dni na odkrywanie tysięcy audiobooków i e-booków oraz dostęp do szerokiej oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go. Pakiet umożliwia także bezpieczną dostawę zamówień za 0 zł złożonych na stronie empik.com, gdzie można znaleźć setki tysięcy produktów z różnych kategorii, gwarantujących wartościowe spędzanie czasu, korzystanie z kultury oraz nieprzerwaną możliwość poszerzania horyzontów - takich jak książki, muzyka, filmy, gry, zabawki, sprzęt sportowy czy artykuły kreatywne. Zamówienia realizowane są z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – z preferowaną płatnością online oraz w różnych opcjach dostawy – w tym kurierem i bezkontaktowo do paczkomatów.

Empik organizuje spotkania autorskie w sieci.

Nie odbywają się wydarzenia kulturalne, koncerty, zamknięte są kina, teatry, ale to nie oznacza, że kontakt z "żywą" kulturą jest niemożliwy. Empik, który na co dzień organizuje spotkania autorskie w salonach w całej Polsce, przygotował wybrane z nich w alternatywnej wersji online. Przez trzy dni, między 24 a 26 marca, o godz. 18:00 na profilu Empiku na Facebooku będzie można śledzić na żywo spotkania z Katarzyną Puzyńską, Janiną Bąk i Anną Ficner-Ogonowską. Autorki opowiedzą o swoich najnowszych publikacjach książkowych i odpowiedzą na pytania zadawane w komentarzach.

Biblioteka szkolna poleca

Informujemy, że na czas zamknięcia szkół lektury szkolne i inne materiały potrzebne do nauki uczniowie mogą zamawiać do każdego czwartku na adres: biblioteka.zs2@op.pl. Książki będziemy przygotowywać w piątek, a od poniedziałku rodzice (za okazaniem dowodu tożsamości) będą mogli odbierać je na portierni szkolnej z zachowaniem zasady braku kontaktu osobistego.

Jednocześnie informujemy, że korzystając z portalu Lektury.gov.pl uczniowie mogą pobierać lektury przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

Polecamy również:

https://www.legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/wspolne-sprawy/news/1719,e-biblioteka-bezplatnych-lektur-szkolnych

https://www.legimi.pl/lektury/

http://www.lektury.waw.pl/

https://www.eska.pl/cinema/news/lektury-szkolne-2019-filmy-ekranizacje-ksiazek-do-liceum-aa-7zJ2-XCjE-8Qiz.html

https://vod.pl/lektury-szkolne

Michał i Mateusz

W czytelni szkolnej odbyły się wyjątkowe spotkania, które zainspirowane zostały obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Ich głównymi bohaterami byli nasi uczniowie, Michał i Mateusz. Obaj są uczniami klas pierwszych LO.

Michał jest osobą niedowidzącą, zaś Mateusz osobą z niepełnosprawnością ruchową. Podczas spotkań z rówieśnikami chłopcy opowiedzieli z jakimi problemami borykają się na co dzień, co sprawia im największe trudności w szkole i poza jej murami, z jakimi barierami i ograniczeniami mierzą się w swoim życiu. Przede wszystkim zaś dali się poznać jako zwyczajni nastolatkowie. Opowiedzieli o swoich zainteresowaniach i marzeniach. Bezpośredni kontakt z Mateuszem i Michałem okazał się świetną okazją do przełamania tabu i barier, które są naturalnym odruchem w sytuacjach trudnych. Te reakcje to najczęściej efekt niewiedzy. Nie od dziś wiadomo, że boimy się tego, czego nie znamy. Michał i Mateusz wprowadzili rówieśników w swój świat, pomogli im „oswoić” problem niepełnosprawności, okazali się świetnymi kompanami.

Zainicjowana gra towarzyska pomogła Michałowi i Mateuszowi lepiej poznać swoich gości i była źródłem wielu zabawnych sytuacji.

Nasi bohaterowie przygotowali dla swoich kolegów niespodzianki. Mateusz przeczytał wiersz, który napisał na konkurs literacki, zaś Michał czekał na swoich gości ze słodkim poczęstunkiem.

Często nie wiemy, jak zachować się wobec osoby niepełnosprawnej. Uciekamy wzrokiem, udajemy, że nie widzimy albo nie potrafimy ukryć zainteresowania, nie wiemy, czy wypada nam zapytać o przyczyny niepełnosprawności albo zaproponować pomoc. Tak bardzo nie chcemy sprawić przykrości, że sami czujemy się niepewnie. Wolimy się więc wycofać niż narzucać. Z najróżniejszych przyczyn czujemy się skrępowani, choć tak naprawdę nie mamy ku temu powodów.

NIE OBAWIAJ SIĘ!

Jeśli chcesz poznać Michała czy Mateusza, podejdź i zagadnij ich.
PAMIĘTAJ:

Mateusz nie podejdzie do Ciebie, bo jest osobą z niepełnosprawnością ruchową.

Michał nie podejdzie do Ciebie, bo Cię nie widzi.

Jeśli jesteś zainteresowany problematyką niepełnosprawności, to w bibliotece szkolnej znajdziesz literaturę na ten temat. Książki zostały zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W roku szkolnym 2019/2020 Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju otrzymał 15000 zł dofinansowania na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W celu rozpoznania preferencji czytelniczych przeprowadzono ankiety wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. W oparciu o wyniki ankiet, jak i rozmowy indywidualne z czytelnikami dokonano zakupu nowości czytelniczych do biblioteki szkolnej.

Regulamin Narodowego Programu Czytelnictwa zobowiązuje Szkołę do realizacji działań promujących czytelnictwo:

 1. Zorganizowanie w ciągu roku szkolnego co najmniej jednego wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów.
 2. Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami.
 3. Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
 4. Uwzględnienie w planowanych zakupach książek potrzeb uczniów niepełnosprawnych oraz działań zapobiegających ich wykluczeniu

narodowy.jpg

Spotkanie z panem Marcinem Boratynem

22 listopada 2019 r. w ramach promocji czytelnictwa odbyło się spotkanie autora książki „Górnicze pięści. Historia jastrzębskiego boksu” z młodzieżą i nauczycielami ZS2. Marcin Boratyn z wielką pasją opowiadał młodym jastrzębianom o fenomenie boksu i roli, jaką odegrał on w Jastrzębiu-Zdroju.

W młodym rozwijającym się mieście, gdzie brakowało innych rozrywek, boks przyciągał prawdziwe tłumy. A w Jastrzębiu nie brakowało działaczy i znakomitych szkoleniowców, którzy potrafili wyłuskać sportowe talenty. Publikacja Marcina Boratyna zawiera m.in. raporty z meczów ligowych i wszelakich mistrzostw, sylwetki zawodników, a nawet współczesne portrety dawnych mistrzów.

Dla osób zainteresowanych tematem boksu i sylwetkami jastrzębskich sportowców książka Marcina Boratyna do wypożyczenia w bibliotece szkolnej.

Spotkanie z pisarzem Markiem Szołtyskiem

Marek Szołtysek – śląski pisarz, dziennikarz, historyk, propagator kultury śląskiej - był naszym gościem podczas Gali Korfantego. Jego niezwykle barwny wykład wygłoszony śląską „godką” pomógł młodej publiczności zrozumieć „Czym jest śląskość”.

Po uroczystości uczniowie i zaproszeni goście mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z autorem książek związanych z kulturą śląską, a także nabycia książek z autografem pisarza.

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o wiele publikacji Marka Szołtyska. Książki zostały zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Publikacje będą wykorzystane do edukacji regionalnej na lekcjach języka polskiego, historii, a także przysposobienia czytelniczego.

Zapraszamy czytelników do zapoznania się z ofertą.

Spotkanie bibliotekarzy

7 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie bibliotekarzy szkół jastrzębskich. Było ono okazją do wymiany doświadczeń, omówienia problemów, z którymi na co dzień borykają się szkolne bibliotekarki, ale też integracji bibliotecznego środowiska.

Głównym tematem spotkania było omówienie zadań związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Bibliotekarki spotkały się również z zespołem folklorystycznym „Jastrzymbioki” i panią Eweliną Kuśką - propagatorką kultury i gwary śląskiej, autorką publikacji na ten temat. Pani Ewelina podczas spotkania ofiarowała swoje książki szkolnym bibliotekom.

Poczęstunek dla gości przygotowali uczniowie klas gastronomicznych naszej szkoły pod kierunkiem pani Kingi Nikiel. Stoły udekorowały uczennice klasy hotelarskiej pod opieką pani Żanety Ciuksy-Macoń. W podziękowaniu za pyszne śląskie maszkiety panie z zespołu zadedykowały uczniom i ich opiekunkom piosenkę pt. „Kołocz”.

Konkurs fotograficzny

Biblioteka szkolna organizuje konkurs fotograficzny „Z książką mi do twarzy”. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa. Zrób sobie ciekawe zdjęcie z ulubioną książką, przynieś na nośniku do biblioteki, a pojedziesz na wycieczkę!