"Szkoła promująca zdrowie zwiększa możliwości młodych ludzi do podejmowania działań i dokonywania zmian. Jest miejscem, w którym młodzi ludzie pracując razem z nauczycielami i innymi osobami, mogą osiągnąć sukces. Wzmacnianie młodych ludzi, wspieranie ich wizji i idei, umożliwia im wpływ na ich życie i warunki życia". (WHO, 1997)

Krajowy Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”

28 listopada 2018r. w Auli Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Krajowych Certyfikatów „Szkoła Promująca Zdrowie” i „Przedszkole Promujące Zdrowie”.

Podczas uroczystej gali wręczono Krajowy Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie” dla Zespołu Szkół Nr 2 im. W. Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju pani Dyrektor Ewie Mentel oraz szkolnemu koordynatorowi pani Emilii Antończyk z rąk: Zastępcy Dyrektora Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego w MEN pani Agnieszki Ludwin, Przewodniczącej Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu profesor dr hab. med. Barbary Woynarowskiej, a także Wojewódzkiego Koordynatora Programu – pana Tomasza Wojtasika.

Krajowy Certyfikat nadaje przedszkolu lub szkole Minister Edukacji Narodowej na podstawie rekomendacji udzielonej przez Centralną Kapitułę Krajowego Certyfikatu działającą przy Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie. W 2018 r. Centralna Kapituła nominowała 35 przedszkoli i 29 szkół, wśród których znalazła się także nasza szkoła.

Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dla dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy.

Przystąpienie do programu „Szkoła Promująca Zdrowie” jest dobrowolną inicjatywą placówki. Szkoły należące do sieci tworzą warunki sprzyjające dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej, samodzielnie diagnozują swoje problemy, podejmują inicjatywy służące rozwiązywaniu tych problemów oraz dokonują ewaluacji swoich działań.

ZS Nr 2 w Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

Zespół Szkół Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju otrzymał Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, przyznany na okres
1 listopada 2014r. – 31 października 2017r. Certyfikat został nadany przez Regionalny Ośrodek Metodyczno – Edukacyjny Metis w Katowicach.
Ubieganie się o certyfikat obejmowało 2 lata, podczas których szkoła przygotowywała się do wdrożenia Programu promującego zdrowie, a także zaczęła go realizować pod okiem koordynatorów B. Knopek i E.Antończyk

Na kolejne lata zaplanowano następujące akcje, będące zarówno kontynuacją działań pracowników szkoły, jak również obejmujące nowe pomysły, takie jak: promowanie wiedzy o żywności i żywieniu, wzrost aktywności fizycznej, walka ze stresem, profilaktyka chorób, walka z uzależnieniami.

Koordynatorzy Projektu:

Beata Knopek

Emilia Antończyk

Małgorzata Holona

Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie:

Co nas wyróżnia?

• Bogata baza sportowa: kryty basen, boiska sportowe, bieżnia, sala gimnastyczna, siłownia, sala lustrzana do fitnessu, strzelnica sportowa
  • Żywienie: warsztaty i wykłady prozdrowotne, konkursy promujące zdrowe odżywianie, gazetka internetowa „Dwójka od Kuchni”, stołówka szkolna, sklepiki szkolne wyposażone w zdrową żywność oraz automat ze świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy
  • Klimat: kawiarenka młodzieżowa, kącik gier logicznych, KKK - Koleżeńskie Korki Korfantego, współpraca z rodzicami - konsultacje, zajęcia integrujące (wypiekanie pierników przed świętami, zajęcia sportowe „Aktywna Mama”), wpływ samorządu szkolnego na decyzje ważne dla młodzieży

Baza sportowa

Żywienie

Klimat